NEW! Select language from the list below:

kronika wydarzeń [ARCHIWUM Z ROKU 2010]    [ARCHIWUM Z ROKU 2011]    [ARCHIWUM Z ROKU 2013]    [ARCHIWUM Z ROKU 2014]
    [ARCHIWUM Z ROKU 2015]
życzenia świąteczne

Dziękujemy wszystkim za to, że byli Państwo z nami w mijającym roku 2012. Przez ten czas mogliśmy wspólnie uczestniczyć w wielu ważnych wydarzeniach, uroczystościach i spotkaniach. Koniec roku to zawsze czas podsumowań, dlatego też specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy Kalendarium najważniejszych wydarzeń w działalności Muzeum Twierdzy Kostrzyn w roku 2012. Składając Państwu życzenia wszystkiego najlepszego wyrażamy nadzieję, że również ten nowy, 2013 rok, przyniesie ze sobą wiele niezapomnianych, spędzonych wspólnie z nami, chwil.

Dzieci na Starówce ZIMOWE PRZEDSZKOLE
Chociaż za oknem mroźnie i biało, nic nie stało na przeszkodzie by 12 grudnia 5 i 6-latki z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników w ramach programu "Stary Kostrzyn w oczach przedszkolaka" po raz kolejny odwiedziły Stare Miasto. Dzięki zaprzyjaźnionym pracownikom Muzeum Twierdzy - Agnieszce Wysoczańskiej i Bartłomiejowi Suskiemu tym razem zwiedziliśmy Twierdzę "od środka" - a dokładniej poznaliśmy Bastion Filip.
Spotkał nas ogromny zaszczyt, gdyż jako jedni z pierwszych mieszkańców Kostrzyna mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda odnowiona część Bastionu, w którym już w czerwcu będzie muzeum, dokładnie tu gdzie było ono jeszcze przed wojną. Po niedługim spacerze- w Filipie, czekała na nas ciepła herbata i mnóstwo kolorowych klocków, z których budowaliśmy zamki, a nawet tramwaj, który niegdyś jeździł po Starym Mieście. Dowiedzieliśmy się, że dawniej w zalewisku Warty i Odry pływało wiele, wiele statków, czym są kazamaty, jak grube są mury Bastionu, gdzie w murach znajdują się strzelnice, oraz mnóstwo innych ciekawostek.
Stary Kostrzyn odwiedzaliśmy latem i jesienią, ale Starówka w zimowej szacie wygląda naprawdę bajecznie. Wrócimy tu jeszcze, kiedy tylko nadejdzie wiosna, by zobaczyć czy i w tej porze roku, jest tu równie pięknie.
Ewa Strof, Przedszkole Miejskie nr 2

Kostrzyn 1232-1932 NOWE WYDAWNICTWO MUZEUM TWIERDZY
W 1932 r. niemiecki wówczas Kostrzyn świętował 700-lecie swego istnienia. Obchody wzbogacone były publikacjami na temat historii miasta. Jedną z nich był album fotograficzny autorstwa Ralfa Juona, pisarza kostrzyńskiej komendantury. 80 lat później Muzeum Twierdzy wydało reprint albumu "Küstrin/Kostrzyn 1232-1932" wzbogacając go o polski przekład i wstęp. Prezentacja albumu miała miejsce w Kostrzyńskim Centrum Kultury w dniu wczorajszym, w Mikołajki. Zapoczątkował ją były mieszkaniec miasta Klaus Thiel, przedstawiając tragiczne losy rodziny autora albumu. Dyrektor MTK Ryszard Skałba opowiedział jak i dlaczego doszło do wznowienia książki i kto się do tego przyczynił. Po spotkaniu można było nie tylko zapoznać się z jej oryginalnymi, unikatowymi egzemplarzami, ale także nabyć reprint po promocyjnej, mikołajkowej cenie.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn składa podziękowania p. Markowi Wichrowskiemu za zeskanowanie i udostępnienie oryginalnego egzemplarza albumu, p.Klausowi Thielowi za przepisanie tekstu z oryginału i p. Frankowi Lammersowi za korektę redakcyjną wersji niemieckiej.

Dodano: 07.12.2012

PRZYJACIELE MUZEUM TWIERDZY 2012Przyjaciele Muzeum Twierdzy
Muzeum Twierdzy Kostrzyn w dość krótkim okresie funkcjonowania pozyskało dla swej pracy wiele życzliwych osób, które współpracują z naszą placówką i świadczą nam cenną, bezinteresowną pomoc. 6 grudnia, przy okazji prezentacji reprintu albumu "Küstrin/Kostrzyn 1232-1932", dyrektor MTK Ryszard Skałba wyróżnił spośród tej grupy trzy osoby. Tytułem "Przyjaciel Muzeum Twierdzy" zostali uhonorowani za współpracę w mijającym roku panowie Ireneusz Nalewajczyk, Klaus Thiel i nieobecny na spotkaniu Józef Piątkowski. Ich sylwetki prezentujemy poniżej. Jak zaznaczył R. Skałba wybór nie był łatwy, gdyż zasługujących na uhonorowanie jest wielu. W kolejnych latach wyróżnione zostaną z pewnością następne osoby. Wierzymy, że grono naszych przyjaciół będzie się sukcesywnie powiększać. Wszystkim im serdecznie dziękujemy!
Dodano: 07.12.2012


zamek GARNIZON KOSTRZYŃSKI UPAMIĘTNIONY
29 listopada odbyło się spotkanie dotyczące upamiętnienia stacjonowania Wojska Polskiego w kompleksie koszarowym przy ul. Wyszyńskiego. Po powitaniu gości przez dyrektora Muzeum Twierdzy Ryszarda Skałbę głos zabrał Józef Piątkowski, który pokrótce przedstawił dzieje kostrzyńskiego garnizonu, zaś dokumentalista muzeum Marcin Wichrowski zaprezentował wystawę pamiątek zgromadzonych przez Muzeum, a związanych z kostrzyńskimi jednostkami wojskowymi.
Ostatnim oficjalnym punktem spotkania było odsłonięcie miejsca upamiętniającego stacjonowanie wojsk w koszarach przy ul. Wyszyńskiego, którego dokonali burmistrz Andrzej Kunt, jeden z byłych dowódców kostrzyńskiego garnizonu Jan Szczeponik oraz dyrektor MTK Ryszard Skałba.
Po tej ceremonii goście udali się na wojskową grochówkę w restauracji Odra, gdzie przez kilka następnych godzin wspominano życie garnizonu i służbę w Kostrzynie.
Muzeum Twierdzy Kostrzyn składa podziękowanie Agencji Mienia Wojskowego, Oddział w Gorzowie, za udostępnienie na cele spotkania obiektu byłego sztabu oraz firmie GTM (Grzegorz i Tomasz Matusewicz) za wykonanie renowacji słupów bramy oraz montaż elementów symbolicznych.
Dodano: 03.12.2012

BIP MUZEUM W BIP
Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2011 r. nr 112, poz. 1198) jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego zobowiązane są do prowadzenia swoich stron Biuletynu Informacji Publicznej. Jest to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej. W związku z powyższym Muzeum Twierdzy Kostrzyn wprowadziło i udostępniło stronę BIP [POD TYM ADRESEM] Znajdziecie tam Państwo najważniejsze akty prawne, sprawozdania, informacje i inne dokumenty dotyczące naszej placówki. Zachęcamy do częstych wizyt na naszej stronie, którą w mijającym roku odwiedziło bez mała 30 tys. osób, oraz do wpisania się na naszą listę mailingową [TUTAJ]
Dodano: 28.11.2012

zamek WYKOP ZABEZPIECZONY
Dobiegły końca tegoroczne prace w wykopie archeologicznym przy kostrzyńskim zamku. W związku ze zbliżającą się zimą dokonano zabezpieczenia odkrytych reliktów murowanych. Zabieg ten był konieczny ze względu na możliwość niszczenia odsłoniętych partii murów w wyniku oddziaływania niesprzyjających zjawisk atmosferycznych (w szczególności mrozu). Gdyby prace te nie zostały wykonane, zmuszeni bylibyśmy do definitywnego zasypania wykopu, czego chcieliśmy uniknąć. Zależy nam bowiem na tym, aby turyści i miłośnicy historii nadal mogli podziwiać odkryte budowle, w tym tajemniczy tunel, przy którym prace badawcze będą kontynuowane w przyszłym roku.
Aktualnie trwają badania architektoniczne i sporządzane są ekspertyzy naukowe. Kolejne prace ziemne przewidziano na wiosnę 2013 roku.
Dodano: 28.11.2012

ekshumacja ZIDENTYFIKOWANI PO MEDALACH
W trakcie październikowej ekshumacji prowadzonej na terenie dawnego radzieckiego cmentarza wojennego przy ul. Sportowej, ze zbiorowych grobów wydobyto szczątki 110 żołnierzy radzieckich. Po żmudnych poszukiwaniach archiwalnych udało się zidentyfikować dwóch żołnierzy. Było to możliwe dzięki odnalezionym medalom "Za zasługi bojowe", z których każdy posiada swój unikalny numer. To właśnie on pozwolił zidentyfikować żołnierzy, którzy prawdopodobnie spoczęli na kostrzyńskiej nekropolii. Po 67 latach ich rodziny będą mogły poznać miejsce pochówku swoich bliskich...
[WIĘCEJ...]
Dodano: 22.11.2012

WIZYTA W BERLIŃSKIM MUZEUM TECHNIKI
Wyprawa do BerlinaW najbliższych miesiącach rusza budowa stałej ekspozycji naszego muzeum w kazamatach bastionu "Filip". Wykorzystując okres względnego spokoju związany z zakończeniem sezonu turystycznego personel muzeum odbył 14 listopada studyjną wycieczkę do Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie - jednego z najnowocześniejszych i najefektowniejszych muzeów w tej części Europy. Cel wycieczki wybrano z rozmysłem - chodziło w szczególności o zapoznanie pracowników z nowoczesnymi technikami prezentacji odmiennymi od stosowanych w klasycznych ekspozycjach o tematyce historycznej. W czasie zwiedzania raz jeszcze poddano dyskusji niektóre ze szczegółowych rozwiązań zawarte w projekcie kostrzyńskiej wystawy. Wizyta w Berlinie okazała się wartościową inspiracją do poszukiwania rozwiązań adekwatnych do naszych możliwości i zaowocowała powstaniem kilku pomysłów, które postaramy się zrealizować przy budowie naszej ekspozycji.
Dodano: 19.11.2012

Gwóźdź nr 2 POWSTAŃCZA CHORĄGIEW NA KOSTRZYŃSKIM ZAMKU!
Podczas prac archeologicznych i eksploracyjnych prowadzonych przy wieży głównej kostrzyńskiego zamku natrafiono na dosyć nietypowe przedmioty. Znaleziono m.in. fragmenty ceramiki ludności kultury łużyckiej, ceramiki wczesnośredniowiecznej oraz różne przedmioty ze śladami działalności ognia. Wśród tych ostatnich wyróżnić należy monety z różnych okresów, guziki i metalowe elementy umundurowania oraz pochwy od starych kordów. Największe zdumienie eksploratorów wzbudziło jednakże pięć tzw. gwoździ pamiątkowych pochodzących z chorągwi Towarzystwa Powstańców i Wojaków z Łomnicy, wsi położonej w gminie Zbąszyń, w województwie wielkopolskim. W jaki sposób polska chorągiew trafiła na zamek w Kostrzynie? Może razem z Państwem uda nam sie rozwiązać zagadkę?
[WIĘCEJ]
Dodano: 23.10.2012

KOnferencjaWARSZTATY HISTORYCZNE W TWIERDZY KOSTRZYN
W dniu 24.10.2012 r. odbyły się warsztaty topograficzno - historyczne zrealizowane przez Urząd Miasta w ramach projektu "Polsko-Niemieckie Spotkanie Młodzieży w Kostrzynie nad Odrą" . W warsztatach wzięła udział 40 osobowa grupa młodzieży z Frankfurtu nad Odrą oraz z Gimnazjum nr 1. W pierwszej części wykładowca warsztatów, pracownik Muzeum Twierdzy, Marcin Wichrowski, zaprezentował zmiany przestrzenno-gospodarcze Kostrzyna na przestrzeni wieków. W drugiej części uczestnicy zostali podzieleni na polsko-niemieckie grupy i w ramach gry terenowej na terenie Starego Miasta wykonali zadania związane z odszukaniem wskazanych miejsc.
Warsztaty zakończyło wspólne ognisko z obowiązkowym pieczeniem kiełbasek.
Zachęcamy grupy szkolne (nie tylko z Kostrzyna) do skorzystania z oferty Muzeum i do wzięcia udziału w grze terenowej, którą można przeprowadzić w ramach lekcji historii.
Dodano: 26.10.2012

Gwardzista Jana CYKL WYKŁADÓW MUZEALNYCH W TYM ROKU DOBIEGŁ KOŃCA
Referat Marcina Wichrowskiego (dokumentalisty Muzeum Twierdzy Kostrzyn) zakończył tegoroczny cykl wykładów muzealnych w KCK. Prelegent przybliżył zebranym dzieje kostrzyńskiej gwardii fortecznej, omówił też początki garnizonu twierdzy. Wykład zakończył się jak zawsze dyskusją oraz informacją na temat bieżącej działalności muzeum. Był to niestety ostatni wykład w tym roku, gdyż spotkanie listopadowe zostało na prośbę prelegenta przeniesione na rok przyszły. W roku 2013 planujemy kontynuację cyklu wykładów. Jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany zaprezentowaniem opracowanego przez siebie tematu związanego z historią Kostrzyna (i nie tylko), prosimy o kontakt z dyrektorem placówki:
e-mail:ryszard.skalba@muzeum.kostrzyn.pl
tel.: 607 770 233

Wszystkim słuchaczom wykładów muzealnych dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy w przyszłym roku!

Dodano: 26.10.2012

wykop w okolicy zamku JESIEŃ NA WYKOPIE
Tegoroczny sezon archeologiczny na terenie Starego Miasta dobiega końca. Badania archeologiczne prowadzone w południowym narożniku zamku powoli zmierzają ku finałowi. Obecnie pobierane są próbki celem wykonania analiz specjalistycznych. W najbliższym czasie zaplanowano przeprowadzenie badań architektonicznych odkrytych pozostałości zamku i obiektów mu towarzyszących. Na bieżąco wykonywana jest dokumentacja rysunkowa i fotogrametryczna odsłoniętych reliktów architektury. W ubiegłym tygodniu dzięki pomocy kostrzyńskiej firmy Teleskop, która nieodpłatne udostępniła nam specjalistyczny sprzęt, możliwe było wykonanie z podnośnika fotografii pionowych wykopu badawczego. Dziękujemy!
W najbliższym czasie zapadną też decyzje o dalszym losie wykopu: czy będzie musiał zostać zasypany przed nadchodzącą zimą, czy też pozostanie odkryty i przez następny rok nadal będzie stanowił atrakcję turystyczną.
Dodano: 17.10.2012

Ekshumacja PRACE EKSHUMACYJNE ZAKOŃCZONE
Zakończyła się ekshumacja prowadzona na byłym cmentarzu radzieckim przy ul. Sportowej. Ze zbiorowych grobów wydobyto szczątki co najmniej 110 żołnierzy radzieckich, z czego tylko 8 posiadało czaszki. Jest to efekt przeprowadzonej szybko i niedokładnie ekshumacji w 1953 roku. Na cmentarze wojenne w Cybince-Białkowie i Gorzowie Wlkp. przewieziono wówczas z Kostrzyna (jak wynika z dokumentów) 1177 ciał poległych. Żołnierze ci zginęli w walkach o Kostrzyn w 1945 r. W pracach ekshumacyjnych brały udział: Grupa Poszukiwawcza "Witeź", wolontariusze z Litwy i Łotwy zrzeszeni w Organizacji Poszukiwawczej "Patriota", grupa kostrzyńskich wolontariuszy oraz Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Ekshumowani żołnierze zostali pochowani w mogile nr 244 na cmentarzu wojennym przy ul. Walczaka w Gorzowie Wlkp. Szczegółowego raportu z przeprowadzonych prac należy spodziewać się za ok. 2 miesiące.
Muzeum Twierdzy Kostrzyn składa serdeczne podziękowania właścicielowi tartaku p. Jerzemu Krakusowi za przekazane deski przeznaczone na trumienki ekshumacyjne.
Dodano: 5.10.2012

Konferencja PRACOWITY TYDZIEŃ MUZEUM
Ostatni tydzień września obfitował w wydarzenia na Starym Mieście Kostrzyn. W miniony poniedziałek zorganizowaliśmy w Bramie Berlińskiej wespół z Miejscem Pamięci Wzgórza Seelow międzynarodową konferencję. Jej tematem była obecność II Wojny światowej w świadomości Polaków i Niemców.
Dwa dni później gościliśmy uczestników i sami braliśmy udział konferencji organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp. dotyczącej planowanej drogi rowerowej wzdłuż Warty od Kostrzyna nad Odrą do Drezdenka.
W czwartek odwiedzili nas uczniowie LO w Pszczynie, którzy skorzystali z pełnej oferty edukacyjnej kostrzyńskiej placówki Zawody spinnigowemuzealnej, tj. wycieczki po ruinach Kostrzyńskich Pompeji, wykładu w Bramie Berlińskiej i wspólnego ogniska na zakończenie dnia. Przeprowadzona została też nasza pierwsza tegoroczna lekcja muzealna. 28 września gościliśmy Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dr Barbarę Bielinis-Kopeć, która wizytowała Stare Miasto i oceniała ostatnio wykonane prace w ramach II Etapu Rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn.
Sobota upłynęła pod znakiem współzawodnictwa sportowego. To właśnie na naszym terenie wędkarze z Kostrzyna, Witnicy, Gorzowa i innych miast zdecydowali się urządzić zawody spinningowe o "Puchar Burmistrza". Kolejny tydzień w Muzeum Twierdzy Kostrzyn będzie równie pracowity, ale o tym napiszemy przy innej okazji.
Dodano: 29.09.2012

Dzieci na starówce PRZEDSZKOLAKI ZDOBYŁY TWIERDZĘ!
Autorski program realizowany w Przedszkolu Miejskim nr 2 pt. "Stary Kostrzyn oczami przedszkolaka" nabiera tempa. Kilka tygodni temu przedszkolaki poznały "skarby" wydobyte przez muzealnego archeologa z ziemi Starego Miasta, a 3 października dowiedziały się od Marcina Wichrowskiego (dokumentalisty Muzeum), co to w ogóle są fortyfikacje i dlaczego twierdza Kostrzyn miała takie potężne mury. Muzealnik nie przebierał w środkach - rysował, pokazywał ilustracje, zaprezentował kule armatnie, a na koniec zabrał przedszkolaki na wycieczkę po odnowionym fragmencie twierdzy. Prawdziwą sensację wzbudziła armata znajdująca się w okolicy Bastionu Filip, która została "zdobyta" przez naszych małych przyjaciół. Trzymamy za słowo, że wrócicie tu z rodzicami na niedzielny spacer!

Stanisław Mikulski SPOTKANIE Z J-23 ODWOŁANE!
Z wielką przykrością informujemy, że w najbliższym czasie spotkanie ze Stanisławem Mikulskim, odtwórcą roli Hansa Klossa w "Stawce większej niż życie", nie dojdzie do skutku. Niestety, popularny aktor nie jest w chwili obecnej w stanie przyjechać do nas ze względu na stan zdrowia. Nie jesteśmy także w stanie zagwarantować, że spotkanie takie odbędzie się w tym roku. Jesteśmy w kontakcie z Panem Stanisławem, który nadal podtrzymuje wolę złożenia wizyty w Kostrzynie. Z powodu braku możliwości podania konkretnego terminu spotkania zapraszamy osoby, które chcą zwrócić nabyte wejściówki, do biura Muzeum Twierdzy (ul. Graniczna 2) w godzinach otwarcia. Wejściówki będzie można zwrócić również w dniu 3.10. br podczas wykładu muzealnego w KCK (godz. 17:00). Zwrot nie jest konieczny - gdy do spotkania dojdzie, wejściówki nadal zachowają swoją ważność. Niemniej za zaistniałą sytuację przepraszamy.

Wizyta rabina ODKRYJMY RAZEM HISTORIĘ KOSTRZYŃSKIEGO KIRKUTU!
W dniu dzisiejszym gościł w Kostrzynie nad Odrą Pan Natan Marcin Dudek-Lewin, przedstawiciel Rabinicznej Komisji ds. Cmentarzy Żydowskich z Warszawy. Tematem spotkania, do ktorego doszło z inicjatywy dyrektora MTK, było ewentualne upamiętnienie historii cmentarza żydowskiego w naszym mieście. Podczas wizyty dyrektor placówki wraz z gościem udali się również na teren kirkutu, gdzie rozmawiali o przyszłości tego miejsca. Postanowiono w pierwszej kolejności wyjaśnić powojenne losy cmentarza. Niestety, Muzeum dysponuje tyko nielicznymi dokumentami związanymi z tym miejscem. Dlatego też prosimy wszelkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat cmentarza o kontakt.
Szczególnie zależy nam na ustaleniu losów nagrobków (maceb). Wdzięczni będziemy za wszelkie inne informacje (fotografie, opisy, relacje itp.)

Pomnik w lesie EKSHUMACJA CMENTARZA ŻOŁNIERZY RADZIECKICH
W maju 2012 r. Muzeum Twierdzy Kostrzyn przeprowadziło badania sondażowe na byłym cmentarzu żołnierzy radzieckich usytuowanym na niegdysiejszym stadionie przy ul. Sportowej. Nie informowaliśmy wcześniej o tych pracach, aby nie ściągnąć na ten teren "nieproszonych gości". Po cmentarzu obecnie pozostał jedynie zdewastowany pomnik oraz prawdopodobnie relikty bramy wjazdowej. W lesie czytelne są również doły po rzekomo wyekshumowanych grobach. Po przeprowadzeniu inwentaryzacji pomiarowej i wykonaniu dokumentacji fotograficznej teren cmentarza został przeszukany za pomocą wykrywaczy metali. W poszukiwaniach tych brała udział grupa kostrzyńskich wolontariuszy. Wykonane zostały również dwa wykopy sondażowe. Natrafiono na porozrzucane ludzkie kości, a na głębokości około dwóch metrów na poukładane jeden obok drugiego szczątki żołnierzy radzieckich. O naszym znalezisku poinformowaliśmy Grupę Poszukiwawczą "Witeź".  W wyniku podjętych wspólnie działań do Kostrzyna nad Odrą zawitała grupa wolontariuszy z Litwy i Łotwy. Ekshumacja będzie prowadzona od 04.10.2012 do 06.10.2012 r. z udziałem kostrzyńskich eksploratorów. O efektach pracy poinformujemy wkrótce.

TUNEL ODKRYWA CZĘŚĆ SWOICH TAJEMNIC
W sobotę (22.09. br.) dokonano pierwszego wejścia do nowo odkrytego tunelu na Starym Mieście. Po wstępnej penetracji jego wnętrza udało się uzyskać odpowiedź na część ze stawianych przez nas pytań. Całkowita długość zasadniczej części tunelu wynosi 20,5 m. Na końcu tunelu jego strop się obniża, a w lewo odchodzi mniejszy tunel, który po około 5 m kończy się zasypem. Dno tunelu pokrywa około 30 cm warstwa wody. Chodzenie wewnątrz utrudnia muł, który ma miejscami miąższość ok. pół metra.Na dnie tunelu spoczywają drewniane bele i deski. Z wnętrza tunelu wydobyto m.in. butelki, naczynia oraz ich fragmenty, których wstępną chronologię można szacować na XVII i XVIII wieku. Część z tych zabytków odnaleźliśmy w zasypisku, a część zalegała w mule. Badania zaprawy murarskiej użytej do budowy tunelu, czy też badania dendrochronologiczne desek i bali drewnianych umożliwią ustalenie chronologii, jak i funkcji tego obiektu. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona szczegółowa inwentaryzacja tunelu.

Tajemniczy tunel

Za pomoc i wszelkie wsparcie w przeprowadzeniu eksploracji tunelu Muzeum Twierdzy Kostrzyn dziękuje Stowarzyszeniu Archeologii i Ochrony Zabytków Militarnych PERKUN z Poznania oraz Grupie Eksploracyjnej Miesięcznika "Odkrywca". Osobne podziękowania należą się kostrzyńskim wolontariuszom, bez których tunelu nie udało by się odsłonić. Niestety, nie odkryliśmy ani legendarnego przejścia pod Odrą, ani skarbu Templariuszy.
Wszystko jednak jeszcze przed nami :-)

Dzieci na starówce MUZEUM DZIECIOM
Kostrzyńskie Muzeum nawiązało jakiś czas temu współpracę z Przedszkolem Miejskim nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników. To właśnie z tego powodu dzieci uczestniczyły w otwarciu XIII Dni Twierdzy Kostrzyn, pięknie prezentując się w historycznych strojach na scenie. Dzisiaj maluchy przybyły do nas ponownie. Podczas wizyty na terenie kostrzyńskiej Starówki i spaceru jej ulicami przedszkolaki dowiedziały się czym zajmuje się archeolog, mogły na własne oczy zobaczyć wykopaliska archeologiczne oraz "skarby" wydobyte z ziemi. Po części edukacyjnej przyszedł czas na rozrywkę. Organizatorzy przygotowali dla dzieci ognisko z kiełbaskami, konkurs na najpiękniejszy bukiet z liści oraz wspólne zbieranie kasztanów. Na koniec wizyty przedszkolaki zaprosiły wszystkich na wspólny poczęstunek.
Poniżej prezentujemy galerię z tych wyjątkowych odwiedzin małych miłośników historii.

Tourguide ZAGINĄŁ SPRZĘT MUZEALNY
Po prezentacji archeologicznej, która odbyła się 2 września br. w ramach Dni Twierdzy, trzy spośród 50 wykorzystanych do prelekcji odbiorników systemu TourGuide (na zdjęciu) niestety nie wróciły już do nas. Odbiorniki działają wyłącznie z całym osprzętem wchodzącym w skład zestawu i poza nim są absolutnie bezużyteczne, a ich brak stanowi dla nas znaczną stratę finansową. Prosimy więc o zwrot urządzeń. Apelujemy szczególnie do rodziców, których dzieci być może nieświadomie zabrały ze sobą odbiorniki, aby zwrócili uwagę na "nowe zabawki" swoich pociech. Wycieczka została sfilmowana i posiadamy obszerny materiał fotograficzny, ale z uruchomieniem formalnej procedury poszukiwawczej wstrzymamy się jakiś czas dając szansę na dobrowolny zwrot sprzętu. Zapewniamy przy tym anonimowość.
Kontakt: tel. 957520045 lub mail: bartlomiej.suski@muzeum.kostrzyn.pl

Tajemniczy tunel TAJEMNICZY TUNEL NA STARYM MIEŚCIE w KOSTRZYNIE NAD ODRĄ
Od czerwca 2012 r. Muzeum Twierdzy Kostrzyn prowadzi badania archeologiczne przy zachodnim skrzydle zamku. Pracami tymi kieruje mgr Krzysztof Socha. Do tej pory udało się odsłonić liczne obiekty architektoniczne, z różnych faz funkcjonowania zamku. Wśród nich wyróżnić należy: pozostałości wieży narożnej, tzw. Weißkopf, czy też relikty fundamentu zamkowego, pochodzące najprawdopodobniej z czasów krzyżackich. To właśnie wzdłuż kamiennego muru odsłonięto fragment "tunelu". Ta roboczo nadana nazwa określa konstrukcję zbudowaną z cegieł i dachówek (występujących naprzemiennie) o półokrągłym sklepieniu i dwustronnych stopach. Łączna szerokość tego obiektu wynosi ok. 2,5 m, a jego długość nie jest znana. Jest to niewątpliwie najbardziej tajemnicza konstrukcja odkryta w tym sezonie badawczym. Świadczy o tym zainteresowanie nie tylko osób zaangażowanych w wykopaliska, ale również turystów zwiedzających teren Starego Miasta. Chronologia i funkcja "tunelu" nie jest jeszcze jednoznacznie określona. Natomiast dzięki podjętej współpracy ze Stowarzyszeniem Archeologii i Ochrony Zabytków Militarnych PERKUN z Poznania ora Grupie Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca, uzyskano informacje na temat drożności "tunelu". W sklepieniu wydrążono dwa otwory i dzięki wprowadzeniu małej kamery wykonano serie zdjęć. Do tej pory powstało wiele interpretacji dotyczących roli, jaką pełnił ów "tunel". Aby rozwiać wszelkie wątpliwości Muzeum Twierdzy Kostrzyn i Stowarzyszenie "Perkun" podjęły decyzję o pionierskim wejściu do tej intrygującej konstrukcji.
Zainteresowane media, jak i wszystkich ciekawych poznania kolejnej tajemnicy Starego Miasta zapraszamy w okolice zamku 22 września 2012 r. o godz. 11 do Kostrzyna nad Odrą.

POSZUKIWANIE ZAGINIONYCH ŻOŁNIERZY AMERYKAŃSKICH
Na początku przyszłego miesiąca przybędzie do Polski zespół badaczy z Biura ds. Jeńców Wojennych/Osób Zaginionych (DPMO) Departamentu Obrony USA w celu poszukiwania informacji na temat lokalizacji szczątków ponad 100  amerykańskich żołnierzy i lotników, których losy nie zostały ustalone od czasów drugiej wojny światowej, i co do których istnieje prawdopodobieństwo, że zaginęli na terytorium Polski. Wizyta DPMO w Polsce będzie się koncentrować przede wszystkim na terenach w pobliżu Kędzierzyna-Koźla, Wrocławia, Szczecina i Kostrzyna nad Odrą.
Muzeum Twierdzy Kostrzyn zwraca się z uprzejmą prośbą o udzielenie pomocy historykom amerykańskim odnośnie wyjaśnienia losów dwóch Amerykanów zaginionych w wyniku katastrofy lotniczej i siedemnastu amerykańskich jeńców zaginionych w okolicy Kostrzyna nad Odrą. Kilkuosobowy zespół historyków będzie stacjonować w Kostrzynie nad Odrą w dniach 9-12 września. Jeśli posiadacie Państwo jakiekolwiek informacje (ważny może być każdy ślad, opowieść, nawet plotka) dotyczące amerykańskich wojskowych z czasów drugiej wojny światowej, bardzo prosimy o kontakt.

Rawelin MEMENTO KOSTRZYN...
Sobotnie popołudnie 28 lipca stało się ważną datą w kalendarium naszego Muzeum. Tego właśnie dnia udostępniono dla publiczności wystawę "Memento Kostrzyn", która jest wspólnym dziełem jedenastu artystów z kilku krajów. Uroczystego otwarcia dokonali dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba, dr Andrzej Kunt (burmistrz Kostrzyna nad Odrą), Martin Gorholt (Minister Nauki, Badań i Kultury Brandenburgii), Brigitte Faber-Schmidt (Prezes Stowarzyszenia Kulturland Brandenburg) i Christoph Tannert (kurator wystawy). Otwarcie zgromadziło liczną grupę turystów z Polski i Niemiec - na Starym Mieście pojawiło się tego dnia około 200 osób. Wystawę będzie można oglądać do 9 września.
Relację z otwarcia wystawy i bliższe informacje o jej atrakcjach znajdą Państwo [TUTAJ]
[ULOTKA W JĘZYKU POLSKIM]
[ULOTKA W JĘZYKU NIEMIECKIM]

TVP TWIERDZA KOSTRZYN W TVP1
Kilka tygodni temu gościliśmy na terenie Kostrzyna, w tym również na Starym Mieście, ekipę 1 programu TVP. Dwójka znanych prezenterów Anna Karna i Maciej Orłoś zwiedzali z zespołem kamerzystów w towarzystwie znanych mieszkańców Kostrzyna nasze miasto i jego okolice. W efekcie ich podróży powstał kolejny odcinek programu "Nie ma jak Polska", który zostanie wyemitowany już w najbliższą niedzielę, 22.07, o godz. 14:00 na antenie TVP 1! Zapraszamy do obejrzenia programu i zachęcamy do poinformowania o nim przyjaciół, krewnych i znajomych z innych regionów Polski. Wszak nieczęsto nasze miasto i atrakcje naszego regionu prezentowane są w głównym paśmie programowym telewizji publicznej.
[ZOBACZ FILM]
Wyniki głosowania i zakładu Anny i Macieja poznacie Państwo [TUTAJ]

Rawelin STARE MIASTO ZAPRASZA!
Oznakowanie dojazdu na teren Starego Miasta ciągle nie jest optymalne, ale staramy się to poprawić. W ostatnim czasie ustawiona została na relikcie Rawelinu Albrecht wielkoformatowa tablica reklamowa nawiązująca do pruskich tradycji twierdzy , która zaprasza nadjeżdżających od strony Niemiec do odwiedzenia Starówki. Podobna tablica w języku polskim ma stanąć na dojeździe od strony Nowego Miasta. Informacja wyświetlana jest też na telebimie usytuowanym na skrzyżowaniu obok bazaru. W okolicy kościoła, zamku i cokołu pomnika Jana ustawiono również tablicę informacyjną. Znajduje się na niej opis wspomnianych miejsc z bogatą ikonografią, co pozwala turystom na jeszcze pełniejsze poznawanie dziejów miasta-twierdzy. W przyszłości ma powstać spójny system informacyjny prezentujący historię tego miejsca i poszczególnych obiektów.

Brama Chyżańska BRAMA CHYŻAŃSKA WRÓCIŁA DO MUZEUM
Po wielomiesięcznych staraniach i utarczkach udało się wypowiedzieć umowę dzierżawy i odzyskać obiekt Bramy Chyżańskiej od nierzetelnego dzierżawcy. Od dłuższego czasu wykorzystywał on obiekt niezgodnie z przeznaczeniem i nie dbał o odrestaurowany zabytek. Brama znajduje się w opłakanym stanie, co wyraźnie widać na załączonych fotografiach. W najbliższym czasie podejmiemy odpowiednie kroki celem doprowadzenia jej do stanu używalności.
Jednocześnie chcielibyśmy zdementować informację, jakoby Pan Klaus Ahrendt prowadził punkt informacji turystycznej oraz bar na Starym Mieście, jak twierdzi na swojej stronie internetowej. Punkt ten nie funkcjonował od prawie roku. Za wprowadzanie przez niego turystów w błąd nie ponosimy odpowiedzialności.

Brama Chyżańska Brama Chyżańska Brama Chyżańska


Plan Twierdzy TWIERDZA KOSTRZYN ZAPRASZA WOODSTOKOWICZÓW!
Wzorem lat ubiegłych Muzeum Twierdzy Kostrzyn przygotowało specjalną ofertę dla uczestników Przystanku. Od czwartku do soboty, każdorazowo o godz. 12:00, na zainteresowanych historią czekał będzie przy Hotelu "Bastion" (ul. Graniczna) przewodnik, który za symboliczną odpłatnością (2 zł) oprowadzał będzie grupy po terenie "Kostrzyńskich Pompei" - ruin Starego Miasta i twierdzy Kostrzyn. W programie zwiedzania m.in. Brama Berlińska, ruiny zamku, kościoła, miejsce ścięcia porucznika von Katte, wykopaliska archeologiczne oraz wystawa "Memento Kostrzyn".
Zapraszamy!

Zabytkowe schody MUZEUM POWIĘKSZA ZBIORY
Nadal trwa nasza akcja gromadzenia eksponatów muzealnych związanych z historią miasta W wyniku apelu, który dotyczył przekazywania kostrzyńskiemu muzeum pamiątek udało nam się pozyskać wiele cennych eksponatów, z których część wzbogaci wystawę w Bastionie "Filip". Wśród nich znalazły się przedmioty przekazane nam m.in. przez wykonawcę remontu kostrzyńskiego dworca - firmę Kielart Sp.z o.o. ze Szczecina: stopnie schodów z roku 1951, dokumentacja transportów kolejowych, odcinki szyn kolejowych czy fragmenty oryginalnego wyposażenia budynku z pierwszych lat jego istnienia. Otrzymaliśmy również pamiątki od obywateli Niemiec, m.in. od p. Koschny z Monachium, która zakupiła na aukcji internetowej i przekazała nam w darze pięknie zdobioną kostrzyńską literatkę. Jeden z mieszkańców Kostrzyna ofiarował nam natomiast pamiątki związane ze Stalagiem III C, a inny amunicję znalezioną na terenie Kostrzyna.
Dziękując serdecznie naszym darczyńcom przypominamy, że akcja trwa nadal i każdą pamiątkę przyjmiemy z wdzięcznością.

Fryderyk 300. STARE MIASTO GALERIĄ SZTUKI PRZESTRZENNEJ
Wielkimi krokami zbliża się otwarcie wystawy plenerowej "Memento Kostrzyn"! Artyści wspierani przez ekipy techniczne przystąpili do montażu swoich konstrukcji, które z całą pewnością zaskoczą gości, ale także przyciągną tutaj turystów. Na terenie Starówki wyrastają drewniane konstrukcje, rzeźby i inne formy artystycznego wyrazu. Nie możemy zdradzić wszystkich szczegółów, ale zapewniamy - będzie co oglądać. Uroczyste otwarcie zaplanowane jest na najbliższą sobotę (28 lipca) o godz. 17:00 w Bramie Berlińskiej. Swoją obecność zapowiedziało kilka znanych osobistości. Państwa też nie może zabraknąć!

Wystawa MRN OTWARCIE WYSTAWY IPN
Muzeum Twierdzy Kostrzyn współpracuje z wieloma instytucjami w kraju i zagranicą zajmującymi się historią - również najnowszą. Przed kilkoma miesiącami prezentowana była wystawa zorganizowana pod auspicjami gorzowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dotycząca Solidarności w latach 1980-81. Kolejnym akcentem tej współpracy będzie wystawa poświęcona konspiracyjnym ruchom młodzieżowym w latach osiemdziesiątych XX w. Zapraszamy na otwarcie wystawy do Bramy Berlińskiej w środę, 25 lipca o godz. 17:00 i jednocześnie na spotkanie z Markiem Rusakiewiczem, jednym z liderów Ruchu Młodzieży Niezależnej, późniejszym posłem pierwszego powojennego demokratycznie wybranego Sejmu. Wystawę będzie można obejrzeć do 15. sierpnia br.

Archeologia KOLEJNA INWESTYCJA NA STARYM MIEŚCIE
W ramach rewitalizacji twierdzy kostrzyńskiej rozpoczęto realizację kolejnego zadania. Remontowany jest mur rozciągający się między Bastionem Król, a mostem granicznym, oddzielający fosę twierdzy od koryta Odry. Zadanie nosi tytuł "Ratunkowy remont grodzy i bastei przy Bastionie Król", a środki na ten cel zostały pozyskane Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielkość dofinansowania to 600.000 zł, co całkowicie pokrywa koszty zadania. Prace budowlane będą trwały do końca października, a w ich wyniku przeprowadzona zostanie kompleksowa konserwacja i rewaloryzacja zachowanej bastei połączonej z przyczółkiem mostu oraz grodzy przyległej do Bastionu Król. Zakres robót przewiduje m.in. odtworzenie uszkodzonych fragmentów muru, odtworzenie stopni granitowych i pomostu drewnianego na bastei, zamontowanie barierek stalowych wzdłuż grodzy i muru fosy oraz przebudowę mechanizmu piętrzenia fosy.

Archeologia PRACE ARCHEOLOGICZNE NA STARYM MIEŚCIE
Dotychczasowe badania archeologiczne na Starym Mieście miały charakter wyrywkowy bądź wymuszone były prowadzonymi na tym terenie inwestycjami. Kilka miesięcy temu Muzeum Twierdzy opracowało "Wieloletni program badań archeologicznych na terenie Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą" W ramach jego realizacji prowadzone są obecnie pod kierownictwem muzealnego archeologa Krzysztofa Sochy prace wykopaliskowe między zamkiem, a Odrą. Początkowo nastawione były one na rozpoznanie i zlokalizowanie fosy otaczającej zamek, a tymczasem na głębokości ok. 3 m pojawiły się mury wraz z fundamentami.
Odkryte relikty architektoniczne są wstępnie datowane na XV w. i wiązać je należy najprawdopodobniej z rozbudową zamku przez zakon krzyżacki. Ponadto podczas prac archeologicznych odkryto również pozostałości wieży zamkowej, tzw. "Weißkopf", w której wg tradycji mieściło się więzienie.
O postępach prac będziemy informować. Jednocześnie przestrzegamy osoby nieuprawnione przed wchodzeniem do wykopu, gdyż może to nieść za sobą tragiczne w skutkach konsekwencje.

Powojennny złom SPOTKANIE KOSTRZYŃSKICH KOLEKCJONERÓW
Kilka miesięcy temu Muzeum Twierdzy rozpoczęło akcje pozyskiwania eksponatów do swoich zasobów.W jej wyniku udało się wejść w posiadanie wielu interesujących pamiątek kostrzyńskich. Udało się nam nawiązać kontakt i współpracę z wieloma kolekcjonerami i pasjonatami historii naszego miasta. Muzeum Twierdzy zaprasza wszystkich kostrzyńskich kolekcjonerów i eksploratorów na spotkanie, którego celem będzie wzajemne poznanie się, nawiązanie kontaktów i omówienie ewentualnej organizacji wystawy podczas Dni Twierdzy. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 7 lipca br., o godz. 10:00 w siedzibie Muzeum przy ul. Granicznej 1. Serdecznie zapraszamy! Mile widziane próbki kolekcji bądź fotografie zbiorów.

Włodzimierz Czajkowski Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana Włodzimierza Czajkowskiego (1935 - 2012), "Burmistrza Starego Miasta".
Związany z Kostrzynem nad Odrą od ponad 50 lat. W latach 1986 - 1990 z wielkim poświęceniem pracował w Społecznym Komitecie Budowy Gazociągu w Kostrzynie nad Odrą. Za zaangażowanie i wzorową pracę na rzecz mieszkańców naszego miasta odznaczony Odznaka Honorową "Zasłużony dla Miasta Kostrzyn nad Odrą" (1988). Jego ukochanym dziełem było rozpoczęcie prac porządkowych na kostrzyńskim Starym Mieście. Temu wyzwaniu śp. pan Włodzimierz poświęcił 10 lat (do 2004r.). To on wbił pierwszy szpadel przy pracach porządkowych, przywracających "do życia" Stare Miasto w Kostrzynie nad Odrą, i tu, na Twierdzy Kostrzyn śp. Włodzimierz Czajkowski spędził czynnie ostatnie dni swojego zawodowego życia.
W ostatnią drogę śp. Włodzimierza Czajkowskiego odprowadziliśmy 27 czerwca br. o godz. 14:00 na cmentarzu komunalnym w Kostrzynie nad Odrą.

Józef Piątkowski DRZEWICE MNIEJ TAJEMNICZE
Dnia 25 czerwca br. na ostatnim przed wakacjami wykładzie muzealnym Józef Piątkowski opowiedział o dziejach Drzewic. Referent w najbliższym czasie planuje umieścić rozszerzoną wersję wystąpienia w wydawnictwie z okazji XIII Dni Twierdzy. Wykład jak zawsze zakończył się gorącą dyskusją, po której zebrani goście zostali zaproszeni przez gospodarza wieczoru do Izby Pamięci Stalagu III C Alt Drewitz. W pomieszczeniu tym, które znajduje się w budynku Gimnazjum nr2 im. Integracji Europejskiej w Drzewicach zgromadzone są pamiątki z okresu, kiedy obóz istniał. Było to pretekstem do dalszej podróży po dziejach miasta. Już dzisiaj zapraszamy na kolejny Wykład Muzealny, który tradycyjnie odbędzie się w KCK!

Fryderyk 300. FRYDERYK 300.
Po nieudanej próbie ucieczki aresztowany przez króla Fryderyka Wilhelma I, a jednocześnie swego ojca, książę Fryderyk został przymuszony do obecności przy egzekucji swego przyjaciela i pomocnika porucznika Hansa Hermana von Katte w pobliżu kostrzyńskiego zamku.
Stare Miasto Kostrzyn, obecnie całkowicie zrujnowane, będzie w br. miejscem realizacji międzynarodowego projektu artystycznego. 11 artystów z kilku krajów odniesie się w swoich dziełach do tego miejsca nasyconego historią. W ramach przygotowania poszczególnych prac i instalacji konieczna jest pomoc z zewnątrz. Poszukujemy 6 dorosłych osób (raczej mężczyzn), którzy w okresie od 22 do 28 lipca byliby gotowi za wynagrodzeniem popracować na terenie kostrzyńskiej Starówki w charakterze pomocników artystów. Wymagana jest znajomość języka niemieckiego lub angielskiego w stopniu komunikatywnym. Informacji udziela Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Gastronomia Pisemny nieograniczony przetarg ofertowy na dzierżawę z przeznaczeniem na obiekt gastronomiczny
Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn ogłasza drugi pisemny nieograniczony przetarg ofertowy na oddanie w dzierżawę części działki nr 76/39 (obręb 6) o powierzchni 30 m2 z przeznaczeniem na obiekt gastronomiczny o lekkiej konstrukcji, nietrwale związany z gruntem. Obiekt ten przeznaczony będzie na prowadzenie działalności gastronomicznej (z wyłączeniem podawania i sprzedaży napojów alkoholowych powyżej 18% zawartości alkoholu) oraz towarzyszącego handlu spożywczego z wyłączeniem handlu detalicznego i hurtowego wyrobami tytoniowymi i napojami alkoholowymi. Okres oddania w dzierżawę wyżej wymienionej nieruchomości wynosi do 3 lat od daty zawarcia umowy dzierżawy.

[Ogłoszenie o przetargu]  +   [Projekt umowy]  +   [Lokalizacja]

W dniach 1 - 2 września br. na Starym Mieście i w Amfiteatrze odbędą się tradycyjne XIII Dni Twierdzy Kostrzyn. Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaprasza do składania ofert na obsługę gastronomiczną tej imprezy.
[ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA]

ULICA SZKOLNA WOLNA OD GRUZU
Dzięki staraniom pracowników Muzeum Twierdzy Kostrzyn odsłonięty został dotychczas zagruzowany odcinek ul. Szkolnej (Schulstrasse, obecnie Gimnazjalna) i jej historyczne połączenie z ul. Berlińską. Przy odsłoniętym fragmencie ul. Szkolnej stał m.in. budynek z nr 50, w którym przebywał w dniach od 19 listopada 1730 r. - 26 lutego 1732 r. książę Fryderyk. Z tej właśnie kwatery późniejszy król Prus Fryderyk II Wielki udawał się na spotkania Kamery Domen i Wojen do kostrzyńskiego zamku. Dzisiaj odsłonięta droga to interesujący i romantyczny zakątek i zaprasza do spaceru wśród ruin miasta oraz odkrywania jego tajemnic. Serdecznie zapraszamy!

Wolontariusz MUZEUM TWIERDZY KOSTRZYN POSZUKUJE WOLONTARIUSZY
Wielokrotnie w kontaktach z naszym Muzeum pojawiały się zapytania odnośnie możliwości współpracy przy organizacji imprez, przy pracach na Starym Mieście, czy też w ramach realizowanych przez nas zadań merytorycznych. Informujemy, że taka możliwość właśnie się pojawiła! Jesteśmy zainteresowani nawiązaniem współpracy z osobami, które interesują się historią Twierdzy Kostrzyn oraz lubią nieszablonowo i aktywnie spędzać wolny czas. Poszukujemy energicznych, otwartych i odpowiedzialnych osób do pomocy na zasadach wolontariatu w czasie badań archeologicznych prowadzonych na terenie twierdzy, czy też przy tworzeniu "ruinnego szlaku turystycznego" na Starym Mieście. Oczekujemy na Waszą pomoc również przy pracach porządkowych oraz w bieżącej działalności naszego muzeum. W zamian dajemy Wam możliwość zapoznania się z działalnością naszej młodej placówki "od podszewki". Zapewniamy podstawowy pakiet socjalny oraz zaświadczenie o wolontariacie lub referencje w zależności od potrzeb. Poszukujemy również osoby chętnej do stworzenia i redagowania strony Muzeum Twierdzy Kostrzyn w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, itp.). Liczymy na nawiązanie trwałej i ciekawej współpracy.
Jeśli jesteś zainteresowany współpracą w ramach wolontariatu skontaktuj się z nami osobiście w siedzibie Muzeum przy ul. Granicznej 1, telefonicznie  95 752 0045 lub mailowo krzysztof.socha@muzeum.kostrzyn.pl
 
TWIERDZA KOSTRZYN W XIX WIEKU
30 maja odbył się Wykład Muzealny w KCK, którego tematem była "Rozbudowa twierdzy Kostrzyn w XIX wieku". Marcin Wichrowski (starszy dokumentalista Muzeum Twierdzy Kostrzyn) przedstawił temat bogato ilustrując swój referat nie tylko materiałem archiwalnym, ale także swoimi własnymi rysunkami. Ze względu na zainteresowanie tym zagadnieniem zamieszczamy poniżej skrót jego wystąpienia oraz mapę Twierdzy Kostrzyn z 1914 roku wraz z opisem:
[SKRÓT REFERATU]
[FESTUNG KUSTRIN 1914]

Ekipa przy pracy WIELKI ELEKTOR POWRÓCIŁ!
W tym tygodniu, w wyniku współpracy pomiędzy Muzeum Twierdzy Kostrzyn a firmą Konsart Sp.z o.o. skompletowano i ustawiono na dziedzińcu zamku cokół pomnika Wielkiego Elektora. Pomnik ten miał upamiętniać pobyt Fryderyka Wilhelma w murach kostrzyńskiej twierdzy w latach 1627-1633, gdzie młody książę znalazł schronienie w czasie, kiedy w Europie trwała Wojna Trzydziestoletnia. Jeśli wierzyć biografom, właśnie tutaj ukształtował się charakter elektora, który zreformował swoje księstwo, dając tym samym podwaliny pod przyszłe Królestwo Prus. Cokół jest kolejnym zabytkiem, który w ostatnim czasie wrócił na swoje histortyczne miejsce i już dzisiaj wzbudza zrozumiałe zaciekawienie turystów.

Gastronomia Pisemny nieograniczony przetarg ofertowy na dzierżawę z przeznaczeniem na obiekt gastronomiczny
Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn ogłasza pisemny nieograniczony przetarg ofertowy na oddanie w dzierżawę części działki nr 76/39 (obręb 6) o powierzchni 30 m2 z przeznaczeniem na obiekt gastronomiczny o lekkiej konstrukcji, nietrwale związany z gruntem. Obiekt ten przeznaczony będzie na prowadzenie działalności gastronomicznej (z wyłączeniem podawania i sprzedaży napojów alkoholowych powyżej 18% zawartości alkoholu) oraz towarzyszącego handlu spożywczego z wyłączeniem handlu detalicznego i hurtowego wyrobami tytoniowymi i napojami alkoholowymi. Okres oddania w dzierżawę wyżej wymienionej nieruchomości wynosi do 3 lat od daty zawarcia umowy dzierżawy.

[Ogłoszenie o przetargu]  +   [Projekt umowy]  +   [Wykaz]  +   [Lokalizacja]

BRAMA BERLIŃSKA CZYNNA DŁUŻEJ
Podobnie jak w roku ubiegłym, w okresie letnim (tj. od 1. czerwca do końca września), uległy przedłużeniu godziny otwarcia Bramy Berlińskiej w czasie weekendu. W tym czasie obiekt będzie czynny w soboty i niedziele od godziny 10-18.

dr Christoph von Katte WIECZÓR Z PORUCZNIKIEM VON KATTE
9 maja odbył się kolejny Wykład Muzealny w KCK. Zanim jednak do niego doszło, słuchacze mieli niecodzienną okazję przespacerować się ostatnią drogą porucznika Hansa Hermanna von Katte od Bramy Berlińskiej aż do miejsca jego ścięcia. W trakcie tego spaceru Klaus Thiel, przedwojenny mieszkaniec miasta, a zarazem znawca tematu tragedii porucznika opowiedział o jego ostatnich chwilach w Twierdzy Kostrzyn. Dalsza część wieczoru odbyła się już w KCK, gdzie po rozstrzygnięciu konkursu na miejsce upamiętnienia tragedii został wyświetlony film o tamtych wydarzeniach. Kulminacją wieczoru była prelekcja dr Christopha von Katte, z której skrótem mogą Państwo zapoznać się [TUTAJ]

Wystawa Kilka miesięcy temu ogłoszony został "Konkurs na opracowanie koncepcji plastycznej miejsca upamiętniającego ścięcie Hansa Hermanna von Katte na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą". Przez ten czas komisja konkursowa spotykała się kilkukrotnie, aby w trakcie burzliwych obrad eliminować kolejne prace. W terminie wpłynęło ich aż 9 (prezentujemy je [TUTAJ]). Ostatecznie wybrany został projekt krakowskiego artysty Pana Michała Batkiewicza, znanego również w Kostrzynie dzięki rzeźbom w Parku Miejskim. Wszystkie prace zostały zaprezentowane doktorowi Christophowi von Katte 9 maja 2012 roku podczas wieczoru poświęconego porucznikowi von Katte. Gratulował on komisji trafnego wyboru, a samemu artyście oddania klimatu tamtego wydarzenia.

Rada Muzeum RADA MUZEUM JUŻ DZIAŁA!
23 kwietnia br. odbyło się pierwsze spotkanie Rady Muzeum. Miało ono charakter organizacyjny. Najważniejszą decyzją, podjętą na zebraniu, było przyjęcie "Regulaminu Rady Muzeum". Zgodnie z nim członkowie Rady wybrali spośród siebie przewodniczącego, którym został Pan Józef Piątkowski. Wiceprzewodniczącym został Pan Ireneusz Materyński. Przypominamy, że W skład rady wchodzą także Panowie: dr Marek Golemski, Paweł Rychterski i z ramienia Rady Miasta Piotr Tadla. Omówiono także bieżące sprawy Muzeum Twierdzy Kostrzyn i ustalono harmonogram spotkań. Poniżej prezentujemy sylwetki członków Rady Muzeum:
Józef Piątkowski - emerytowany oficer Wojska Polskiego, absolwent Wojskowej Akademii Politycznej w Warszawie na kierunku historii, regionalista, autor wielu publikacji (w tym książkowych) na temat historii miasta i twierdzy Kostrzyn, przewodnika turystycznego po Starym Mieście, były nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.
Ireneusz Materyński - Od 22 lat zawodowo związany z oświatą - nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji europejskiej w Zespole Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie (absolwent tutejszego LO 1985 r.), przywiązujący dużą uwagę do dziejów regionu i ziemi kostrzyńskiej i kształtuje postawy lokalnego patriotyzmu i wiedzy na temat kultury, tradycji i historii "Małej Ojczyzny". Od wielu lat współpracuje z terenowym kołem Związku Sybiraków w Kostrzynie nad Odrą, od pięciu lat z jego inicjatywy organizowany jest Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, w którym wspólnie uczestniczą Sybiracy i młodzież kostrzyńskich szkół. Redaktor albumu pt. "Zachowajcie nas w pamięci. Działalność koła Związku Sybiraków w Kostrzynie nad Odrą - dorobek dwudziestolecia." miasta.)
dr Marek Golemski - mediewista, uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy pod tytułem "Początki i rozwój kancelarii biskupstwa lubuskiego do końca XIII wieku". Prowadził (w ramach zajęć zleconych) konwersatoria z Nauk Pomocniczych Historii w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zajmuje się dyplomatyką średniowieczną, prozopografią, historią Kościoła. Aktualnie pracuje nad książką habilitacyjną poświęconą dziejom Biskupstwa Lubuskiego do roku 1352. Jest organizatorem sesji historycznych z cyklu Colloquia Lubuskie (w 2011 odbyły się w Ośnie Lubuskim). Założyciel kilku regionalnych stowarzyszeń działających na rzecz ochrony zabytków.
Paweł Rychterski - historyk-pasjonat, specjalista od spraw fortyfikacji i militariów. Autor wielu publikacji dotyczących historii obronności, obiektów militarnych Kostrzyna i nie tylko. Przewodnik turystyczny po twierdzy Kostrzyn i jej fortach i dziełach zewnętrznych. Autor wielu rysunków poglądowych związanych z architekturą obronną i urządzeniami fortecznymi
Piotr Tadla - Radny Rady Miejskiej (jej wiceprzewodniczący), wieloletni działacz samorządowy. Z wykształcenia fizyk, pełnił funkcje kierownicze w spółkach handlowych i w placówkach oświatowych. Były nauczyciel w Zespole Szkół.

Klaus Thiel 18 kwietnia miał miejsce kolejny wykład muzealny w KCK. Był to wykład specyficzny.Po raz pierwszy prelegentem był obcokrajowiec: Pan Klaus Thiel, przedwojenny mieszkaniec Starego Miasta i rodowity kostrzynianin (od lat współpracujący z kostrzyńskim muzeum) zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności swoje wspomnienia związane z "Czterema największymi kościołami przedwojennego Kostrzyna". Po raz pierwszy też dzięki zdobyczom techniki możliwe było tłumaczenie symultaniczne słów prelegenta na język polski. Ten udany debiut pozwolił więc na zniesienie bariery językowej i umożliwił bezproblemowe wysłuchanie prelekcji oraz odpowiedzi na pytania zadane w trakcie dyskusji. Warto także odnotować, że to pierwsze wystąpienie, którego skrót udostępniamy w obu językach dzięki uprzejmoście prelegenta oraz pracy tłumacza, którego rolę pełnił pracownik Muzeum Marcin Wichrowski. [SKRÓT]

OGŁOSZENIE Dyrektora Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą z dnia 5.04.2012 roku w sprawie wywieszenia wykazu nieruchomości przenaczonych do dzierżawy w trybie przetargowej (pisemny nieograniczony przetarg ofertowy)
[treść ogłoszenia]

MArcin Wichrowski OTWARCIE SEZONU TURYSTYCZNEGO
Dnia 1 kwietnia 2012 roku rozpoczynamy sezon turystyczny. Oznacza to przywrócenie obowiązujących w sezonie godzin otwarcia Punktu Informacji Turystycznej w Bramie Berlińskiej. Punkt ten czynny będzie od wtorku do piątku w godz. 09.00 - 16.00, a w weekendy (sobota - niedziela) w godzinach 10.00 - 16.00. Przypominamy, że ze względu na prowadzone w dalszym ciągu prace remontowe w ramach II Etapu Rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn, należy liczyć się podczas zwiedzania Starego Miasta z pewnymi utrudnieniami. Niedostępne dla turystów są następujące obiekty: Bastion Filip, Promenada Kattego, Bastion Brandenburgia, Furta Rybacka oraz część ulic przyległych do pasa Odry. Ze względu na fatalny stan techniczny, wyłączony ze zwiedzania został również Bastion Król.
Mimo tych utrudnień zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego muzeum oraz skorzystania z naszej oferty turystycznej i edukacyjnej:
OFERTA TURYSTYCZNA
OFERTA EDUKACYJNA
Przypominamy również o obowiązującym na terenie Starego Miasta regulaminie zwiedzania.
ZOBACZ REGULAMIN ZWIEDZANIA STAREGO MIASTA
BESUCHERORDNUNG FÜR DIE ALTSTADT KÜSTRIN

Dzieci na Starym Miescie PRZEDSZKOLAKI NA STARÓWCE
26 marca br. teren kostrzyńskiego Starego Miasta odwiedziły dzieci z Przedszkola "Ekoludki" w towarzystwie opiekunek. Nasze pociechy podczas spaceru urokliwymi uliczkami zrujnowanego miasta z ciekawością zaglądały w każdy jego zakamarek zasypując przewodnika mnóstwem pytań. W czasie wycieczki przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały także eksonaty zgromadzone w pomieszczeniach Bramy Berlińskiej. Piękna wiosenna pogoda zachęcała do szukania oznak odchodzącej zimy, zresztą nie bez sukcesów. To już kolejna wycieczka najmłodszych kostrzynian na terenie Muzeum i jak zwykle wielu z nich obiecało wrócić tutaj z rodzicami podczas niedzielnych spacerów.

WT300 MUZEUM STAWIA NA NOWOCZESNOŚĆ
W trosce o najwyższą jakość oferowanych usług Muzeum Twierdzy nabyło w ostatnim czasie nowoczesny system do oprowadzania wycieczek (TourGuide). Zakupiony sprzęt składa się z 50 odbiorników, dwóch nadajników oraz zestawu mikrofonów i słuchawek. Dzięki jego zastosowaniu możliwe będzie oprowadzanie nawet dużych grup turystycznych bez konieczności nadwyrężania głosu przez przewodników. Pozwoli to przewodnikom skupić się na przekazywaniu informacji, a nie na ciągłym sprawdzaniu, czy wszyscy uczestnicy wycieczki słyszą ich przekaz. Dla turysty wyposażenie w odbiornik oznacza z kolei, że przewodnik będzie doskonale słyszalny nawet z odległości kilkudziesięciu metrów i nie trzeba się będzie wokół niego tłoczyć. Zestaw może znaleźć również zastosowanie podczas tłumaczeń symultanicznych.

Uchwała RADA MUZEUM
W dniu 29 marca 2012 r. Rada Miasta Kostrzyn nad Odrą uchwałą nr XV/118/12 powołała Radę Muzeum Twierdzy. W jej skład weszli: dr Marek Golemski, Józef Piątkowski, Paweł Rychterski, Ireneusz Materyński oraz z ramienia Rady Miasta radny Piotr Tadla. Obowiązek powołania Rady wynika z ustawy o muzeach i został dopełniony po trzech latach od powstania Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Zadaniem Rady Muzeum jest nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego zadań, ocena przedłożonego przez dyrektora rocznego sprawozdania oraz opiniowanie rocznego planu działalności placówki. Pierwsze spotkanie Rady, po którym zaprezentujemy bliżej jej członków, będzie miało miejsce 23 kwietnia br. Serdecznie gratulujemy wyboru i liczymy na owocną współpracę!

TVP TWIERDZA KOSTRZYN W TELEWIZJI (27.03.2012) Muzeum Twierdzy Kostrzyn wzbudza coraz większe zainteresowanie nie tylko turystów, ale również mediów polskich i zagranicznych. W ostatnim czasie na teren Starego Miasta zawitało kilka ekip telewizyjnych i radiowych. Również pracownicy Muzeum biorą udział w programach poświęconych Staremu Miastu, udzielają reporterom wywiadów i informacji, które następnie wykorzystane zostają w programach telewizyjnych poświęconych turystyce i kulturze. Poniżej prezentujemy linki do materiałów nakręconych i nagranych w ostatnim czasie. Jednocześnie zapraszamy dziennikarzy do współpracy z naszym Muzeum. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Wspomniane reportaże mogą Państwo obejrzeć pod adresem:
TVP Gorzów - Telepopołudnie (16.03.2012 r.)
RBB - Spurensuche in Küstrin (23.03.2012 r.)

Krzysztof Socha DZIEŃ WIOSNY Z MUZEUM (21.03.2012)
21 marca br. odbył się kolejny Wykład Muzealny w KCK. Dzień Wagarowicza nie przeszkodził młodzieży z kostrzyńskich szkół, która także uczestniczyła w tym spotkaniu. Temat referatu był bowiem zarazem tematem jednej z lekcji muzealnych. Uczniowie mogli więc "na żywo", bez żadnych opłat zapoznać się z "Najdawniejszymi dziejami Kostrzyna nad Odrą i okolic". Wystąpienie Krzysztofa Sochy poprzedziło krótkie wprowadzenie o tym, czym zajmuje się archeologia. Po wygłoszeniu referatu, z którym mogą Państwo zapoznać się poniżej, muzealny archeolog odpowiadał na pytania zebranych.
[ZOBACZ SKRÓT REFERATU]

Marcin Wichrowski COLLOQUIA LUBUSKIE (09.03.2012
9 marca br. pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn uczestniczyli w II Sesji Naukowej nt. "Wokół krajobrazu kulturowego dawnego Biskupstwa Lubuskiego", która odbyła się w Ośnie Lubuskim. Organizatorami była Parafia św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim oraz Burmistrz miasta Ośno Lubuskie. W programie konferencji znalazły się dwa referaty pracowników kostrzyńskiej placówki muzealnej: Marcin Wichrowski przedstawił "Opis Górzycy w żywocie Jana margrabiego na Kostrzynie pióra Jerzego Thiemena (1755)" a Krzysztof Socha referował temat "Biskupstwo Lubuskie w Górzycy w świetle badań archeologicznych". Oba wystąpienia spotkały się z ciepłym przyjęciem zebranych.

Miejsce stracenia II ETAP KONKURSU ZAKOŃCZONY (09.03.2012)
Konkurs na opracowanie koncepcji plastycznej miejsca upamiętnienia ścięcia porucznika von Katte wchodzi w decydującą fazę. Podczas kolejnego posiedzenia komisji konkursowej zostały wyłonione cztery spośród dziewięciu nadesłanych prac. W kolejnym etapie to właśnie z nich wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu. Przewidujemy, że nastąpi to do końca marca. Natomiast wystawa wszystkich nadesłanych prac planowana jest na 9 maja br. podczas referatu dra Christopha von Katte, który opowie o tym, jak tragedia Hansa Hermanna postrzegana jest przez rodzinę. O szczegółach naszych działań poinformujemy Państwa jak zwykle poprzez stronę internetowa Muzeum oraz za pomocą listy mailingowej.

Kartusz herbowy KOLEJNY ZABYTEK ODNALEZIONY! (08.03.2012)
Od momentu, kiedy Muzeum Twierdzy Kostrzyn ogłosiło apel do mieszkańców o przekazywanie pamiątek związanych z historią Kostrzyna, upłynęło już nieco czasu. Niestety, tylko nieliczni kostrzynianie mimo "szumnych" zapowiedzi w minionych latach, zdecydowali się obdarować nas pamiątkami z przeszłości miasta-twierdzy. Tym serdeczniej tym osobom dziękujemy. Pracownicy muzeum równolegle starają się pozyskać eksponaty do nowo przygotowywanej wystawy. Prowadzimy poszukiwania w zbiorach innych muzeów i kwerendę archiwaliów, a także sprawdzamy informacje od mieszkańców Kostrzyna na temat możliwości pozyskania zabytków. Idąc jednym z tropów natrafiono na kartusz herbowy z dawnej bramy wjazdowej do Arsenałów Królewskich. Ocalał on zawieruchę wojenną i dzięki zdjęciom wykonanym przez przedwojennego mieszkańca miasta wiadomo było, że jeszcze w roku 1992 znajdował się na terenie Starówki. Stamtąd trafił na przystań "Delfin", skąd ..... 2 lata temu nagle zniknął. Dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum cenny zabytek powrócił do nas na początku marca. Odzyskany piaskowiec jest widomym znakiem tego, że być może uda się natrafić i pozyskać inne elementy związane z historią Kostrzyna. Jeśli ktokolwiek posiada informacje na temat miejsc przechowywania podobnego typu eksponatów, prosimy o kontakt.

Tomasz Rzeczycki INAUGURACJA TEGOROCZNYCH WYKŁADÓW MUZEALNYCH W KCK (1.03.2012)
1 marca odbyło się kolejne spotkanie w ramach muzealnych wykładów w KCK. Pan Tomasz Rzeczycki wygłosił odczyt nt. "Kostrzyn w polskiej prasie w latach 1945-1949". Podczas godzinnego wystąienia zaprezentowanych zostało 20 wybranych artykułów prasowych, które dzięki życzliwości prelegenta prezentujemy na naszej stronie. Dowiedzieć się można z nich nie tylko jak zmieniała się nazwa miasta i jego przynależność terytorialna, ale przede wszystkim z jakimi problemami musiał się borykać ówczesny Kostrzyn. Wykład został zakończony dyskusją na temat miasta w tamtym okresie.
[PRZECZYTAJ PREZENTOWANE ARTYKUŁY PRASOWE]

prace UTRUDNIENIA DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Od prawie roku trwają zakrojone na szeroką skalę prace budowlane i remontowe na Starym Mieście w ramach II Etapu Rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn. Stan zaawansowania prac osiągnął taki etap, iż wyłączone ze zwiedzania muszą zostać następujące obiekty twierdzy: Brama Chyżańska, Bastion Filip, Promenada Kattego, Bastion Brandenburgia, Furta Rybacka oraz część ulic przyległych do pasa Odry. Ze względu na fatalny stan techniczny niedostępny dla turystów pozostaje nie objęty pracami remontowymi Bastion Król. Obecnie dostępne są ulice i ciągi piesze w pozostałej części twierdzy wraz z ruinami zamku, kościoła oraz odrestaurowaną Bramą Berlińską, która pełni zarówno rolę miejsca wystawowego jak i Punktu Informacji Turystycznej.

Brama Berlińska ZMIANA GODZIN OTWARCIA BRAMY BERLIŃSKIEJ Muzeum Twierdzy Kostrzyn informuje, że w okresie zimowym (tj. 01.12.2011-31.03.2012) Brama Berlińska będzie w dni powszednie niedostępna dla turystów indywidualnych. W soboty i niedziele godziny otwarcia obiektu pozostają bez zmian (10:00 - 16:00). Grupy zorganizowane (powyżej 10 osób) nadal będą miały możliwość zwiedzania obiektu w godzinach pracy Muzeum po wcześniejszym zgłoszeniu pod numerem telefonu: 607 770 603 lub 95 752 2360. Teren kostrzyńskiej Starówki nadal pozostaje otwarty dla ruchu turystycznego zgodnie z obowiązującym regulaminem:
ZOBACZ REGULAMIN ZWIEDZANIA STAREGO MIASTA

ÄNDERUNG DER ÖFFNUNGSZEITEN DES BERLINER TORES
Das Museum der Festung Küstrin gibt bekannt, dass das Berliner Tor im Winter (d.h. vom 1. Dezember 2011 bis zum 31. März 2012) an Werktagen für individuelle Besucher nicht zugänglich sein wird. Die Öffnungszeiten an Wochenenden bleiben unverändert (10:00 bis 16:00 Uhr). Die organisierten Besuchergruppen (ab 10 Personen) können das Objekt in der Arbeitszeit des Museums nach telefonischer Voranmeldung unter der Nummer +49 607 770 603 oder +49 95 752 2360 besichtigen. Das Gelände der Altstadt bleibt weiterhin offen für den Touristenverkehr, gemäß der geltenden Besucherordnung.
SIEHE BESUCHERORDNUNG DER ALTSTADT KüSTRIN


Oświadczenie
Muzeum Twierdzy Kostrzyn informuje, iż właściciel jednoosobowej firmy Tourist-Information Kostrzyn nad Odrą Sp.z o.o. p. Klaus Ahrendt nie jest współpracownikiem naszej placówki. Prosimy więc nie kierować do nas skarg na działalność p. Ahrendta związaną z obsługą ruchu turystycznego, ponieważ nie ponosimy odpowiedzialności za rozpowszechniane przez niego błędne informacje, i niestawianie się w terminach zapowiadanych przez niego wycieczek. (jak np. w dniu 06.11.2011 lub 24.01.2012)  

Erklärung
Das Museum der Festung Küstrin legt Wert auf die Feststellung, dass der Betreiber der Ein-Mann-Firma Tourist-Information Kostrzyn nad Odrą Sp.z o.o. Herr Klaus Ahrendt keineswegs ein  Mitarbeiter unserer Einrichtung ist. Bei Klagen in Bezug auf die Aktivitäten des Herrn Ahrendt wenden Sie sich deshalb bitte nicht an uns, denn wir tragen keinerlei Verantwortung für von ihm veröffentlichte falsche Informationen und den Ausfall von angesetzten Führungen (wie z. B. am 6. November 2011 oder am 24. Januar 2012)


Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji plastycznej miejsca
upamiętniającego ścięcie Hansa Hermanna von Katte na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą
[ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA]
Wettbewerb für die Erarbeitung eines Konzepts für die künstlerische Gestaltung
des Gedenkortes am Ort der Hinrichtung des Hans Hermann von Katte in der Altstadt von Küstrin
[DETAILS]

Auf Biegen und Brechen SPOTKANIE Z FRYDERYKIEM
Z okazji trzysetnej rocznicy urodzin Fryderyka II, króla Prus osadzonego w Kostrzynie w latach 1730-1732, odbyła się krótka prelekcja połączona z prezentacją filmu "Za wszelką cenę" oraz spacerem po Starym Mieście. Spotkanie z Fryderykiem II miało miejsce w niedzielę, 29 stycznia 2012 roku o godzinie 12:00 w Bramie Berlińskiej.

TREFFEN MIT FRIEDRICH
Zum 300. Geburtstag von Friedrich II., König von Preussen, als Kronprinz arrestiert in Küstrin von 1730 bis 1732, laden wir zu einer kurzen Vorlesung im Berliner Tor am Sonntag, den 29.01.2012 um 12 Uhr ein. Anschließend Videovorführung "Auf Biegen und Brechen" und ein Spaziergang durch die Altstadt Küstrin.


Scięcie porucznika von Katte Trwa konkurs na opracowanie koncepcji plastycznej miejsca upamiętnienia ścięcia porucznika von Katte. Na konkurs wpłynęło w wyznaczonym terminie 9 prac od od artystów z Polski i Niemiec. Różnorodność zaproponowanych koncepcji, a także ich wysoki poziom artystyczny, spowodował jednak, że komisja konkursowa nie dokonała na pierwszym posiedzeniu ostatecznego wyboru, lecz zadecydowała o przeprowadzeniu konkursu w kilku etapach. Do końca lutego nastąpi wybór czterech prac przeznaczonych do dalszej oceny w ramach procedury konkursowej. W najbliższym czasie planujemy zorganizowanie wystawy wszystkich nadesłanych projektów, wyłonienie spośród nich zwycięzcy i uhonorowanie autora najlepszej pracy.

Destrukty EFEKTY MUZEALNEGO APELU
Akcja gromadzenia eksponatów i materiałów mających wzbogacić przyszłą ekspozycję w Bastionie Filip przynosi kolejne sukcesy. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Kostrzyn pozyskano kamienne elementy stanowiące niegdyś fragmenty zdobienia kostrzyńskiego zamku. Jeszcze do niedawna były one wmurowane w ścianę przy barze w Galerii "Meszuge" (niegdyś "Dialog"). Teraz zostały wykute i przekazane do naszej dyspozycji. Poznańskie Stowarzyszenie "Perkun", prowadzące na zlecenie Muzeum prace inwentaryzacyjne na terenie Starego Miasta, odnalazło zniszczone przez upływ czasu elementy działa przeciwlotniczego, które również wykorzystamy przy tworzeniu ekspozycji. Pamiętajmy:

Zamiast w domu zbierać graty, daj muzeum eksponaty!

Informujemy, że to już ostatni moment, aby eksponaty związane z Kostrzynem, a znajdujące się w Państwa posiadaniu, stały się częścią stałej wystawy przygotowywanej w Bastionie Filip. Aranżacja i wizualizacja wystawy jest na ukończeniu, każdy z elementów ma przypisane sobie miejsce. Uzupełnienie wystawy o kolejne jej elementy będzie w przyszłości nie niemożliwe, ale bardzo utrudnione. Jeśli rozważacie Państwo przekazanie Muzeum choćby fragmentu swoich zbiorów, to prosimy nie zwlekać z decyzją. Dotychczasowym ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!


Wyniki badań archeologicznych WSTĘPNE WYNIKI BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH
W październiku br. w ramach wykładu muzealnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą mogli Państwo zapoznać się z informacjami na temat badań archeologicznych na terenie kostrzyńskiej starówki. W ostatnim numerze "Przeglądu Kostrzyńskiego" natomiast opublikowany został wywiad z archeologiem kostrzyńskiego muzeum - Krzysztofem Sochą. Prezentujemy Państwu skróconą wersją wstępnych wyników ratowniczych badań wykopaliskowych przeprowadzonych na Rawelinie August Wilhelm. Badania prowadzone były w okresie 06.09.2011-13.09.2011.
[PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ]

Brama Berlińska LISTA MAILINGOWA I INNE UDOGODNIENIA
Muzeum Twierdzy Kostrzyn w celu poprawienia komunikacji z mieszkańcami miasta i nie tylko w ostatnim czasie wprowadziło szereg udogodnień, które spotkały się z dużym zainteresowaniem miłośników historii. Pierwszym z nich była lista mailingowa, licząca obecnie ponad 100 abonentów. Wciąż można zapisać się na nią [TUTAJ]
Zachęcamy do skorzystania z tych form komuniakcji z nami!
logo KCK MUZEALNE WYKŁADY W KCK
Muzeum Twierdzy Kostrzyn wznawia cykl wykładów muzealnych, które w roku minionym cieszyły się sporym zainteresowaniem kostrzynian i nie tylko. Dotychczas wykłady organizowane były w Bibliotece Miejskiej. W roku bieżącym przenosimy organizację wykładów do budynku Kostrzyńskiego Centrum Kultury przy ul. Sikorskiego 34.
Pani Annie Denczew, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, oraz jej pracownikom składamy serdeczne podziękowania za znakomitą współpracę i udostępnienie lokum miłośnikom historii Kostrzyna. Nie wykluczamy naszego powrotu do Biblioteki w następnych latach.
Poniżej prezentujemy harmonogram wykładów w roku 2012. Należy pamiętać, że zmianie mogą ulec zarówno terminy, jak i prelegenci czy tematyka wykładów. Prosimy śledzić naszą stronę internetową i wiadomości wysyłane przez nas na listę mailingową. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco:

Wykłady muzealne w KCK w roku 2012:
1 marca
Tomasz Rzeczycki - Kostrzyn w polskiej prasie w latach 1945-1949 [ZAPROSZENIE] [PLAKAT] [ARTYKUŁY]
21 marca
Krzysztof Socha - Najdawniejsze dzieje Kostrzyna nad Odrą i okolic [ZAPROSZENIE] [PLAKAT] [SKRÓT]
18 kwietnia
Klaus Thiel - Cztery największe kościoły przedwojennego Kostrzyna [ZAPROSZENIE] [PLAKAT] [SKRÓT]
Klaus Thiel - Die vier großen Kirchen im Vorkriegs-Küstrin [PLAKATE] [ABKÜRZUNG]
9 maja
Christoph von Katte - Historia porucznika von Katte z punktu widzenia rodziny [ZAPROSZENIE] [SKRÓT]
Geschichte des Kriegsgerichts um Katte aus der Sicht der Familie [EINLADUNG]
30 maja
Marcin Wichrowski - Rozbudowa twierdzy Kostrzyn w XIX wieku [ZAPROSZENIE] [PLAKAT] [SKRÓT]
25 czerwca
Józef Piątkowski - 60 lat Drzewic w Kostrzynie [ZAPROSZENIE] [PLAKAT]
12 września
Krzysztof Socha - "Memento mori" czyli archeologia śmierci / "Memento mori" - das heißt: Archäologie des Todes
3 października
Józef Piątkowski - Dzieje Szumiłowa / Geschichte Alt Schaumburgs
25 października
Marcin Wichrowski - Kostrzyńska gwardia forteczna. Początki garnizonu Twierdzy / Die Küstriner Festungsgarde. Die Anfänge der Festungsgarnison

Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2013 roku

[ARCHIWUM Z ROKU 2010]    [ARCHIWUM Z ROKU 2011]    [ARCHIWUM Z ROKU 2013]    [ARCHIWUM Z ROKU 2014]
    [ARCHIWUM Z ROKU 2015]
(c) Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2011 - wszystkie prawa zastrzeżone