NEW! Select language from the list below:

kronika wydarzeń [ARCHIWUM Z ROKU 2011]    [ARCHIWUM Z ROKU 2012]    [ARCHIWUM Z ROKU 2013]    [ARCHIWUM Z ROKU 2014]
    [ARCHIWUM Z ROKU 2015]
Prace w Bastionie Filip PRACE W BASTIONIE "FILIP" (16.XII.2010)
W Bastionie Filip rozpoczęto prace budowlane związane z realizacją projektu Rewitalizacja Twierdzy Kostrzyn etap II (dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska, Województwo Lubuskie - Brandenburgia 2007-2013 oraz budżetu państwa). Realizacja tej części projektu będzie polegała na kompleksowej konserwacji oraz rewaloryzacji zachowanych kazamat Bastionu "Filip". W przyszłości planowane jest urządzenie w kazamatach stałej ekspozycji muzealnej poświęconej historii miasta i twierdzy. W związku z tym bastion będzie nieczynny do odwołania. Za utrudnienia przepraszamy.

Świat Słowian i Wikingów "ŚWIAT SŁOWIAN I WIKINGÓW" (15.11.2010 - 15.01.2011)
Zanim w XIII w. w Kostrzynie i okolicy pojawiła się ludność germańska na terenach tych, od kilku co najmniej stuleci, zamieszkiwali Słowianie. Władcy Polan w X i XI stuleciu często korzystali z usług wojowników północy - Wikingów. Wystawę przygotowuje Muzeum Twierdzy oraz specjalista od problematyki Słowiańszczyzny - Igor Górewicz. "Świat Słowian i Wikingów" ma charakter interaktywnej wystawy edukacyjnej. Wcześniej, w innej formie, wystawa była prezentowana w należących do najznamienitszych w Polsce. Wielokrotnie opisywana.
[ZOBACZ SZCZEGÓŁY I ZDJĘCIA]

Wystawa "WIARA, WŁADZA I POLITYKA. TWIERDZE MARGRABIEGO JANA Z KOSTRZYNA" (11.09.2010 - 06.10.2010)
W dniach od 11 września do 3 października w kazamatach Bastionu Filip było można zobaczyć wystawę poświęconą założycielowi twierdzy kostrzyńskiej - Janowi Kostrzyńskiemu (1513-1571). Oglądając to polsko-niemieckie przedsięwzięcie widzowie mogli cofnąć się w czasie do XVI stulecia, kiedy ścierały się tutaj różne religie, poglądy i kultury. Postać margrabiego została przedstawiona rzetelnie i wyczerpująco. Centralnym punktem ekspozycji było popiersie Jana. Wystawa jest obecnie prezentowana w Peitz (Niemcy).
[ZOBACZ SZCZEGÓŁY I ZDJĘCIA]

SZLAK PRZYRODNICZO-HISTORYCZNY KUSTRIN-KIETZ-BARLINEK PRZYRODNICZO-HISTORYCZNYSZLAK ROWEROWY Z KüSTRIN-KIETZ DO BARLINKA (20.09.2010)
W ramach projektu turystycznego "Szlak przyrodniczo-historyczny Kustrin-Kietz-Barlinek" zrealizowanym przez Odział PTTK "Ziemi Gorzowskiej" w Gorzowie Wlkp., Kostrzyn nad Odrą zyskał kolejną atrakcję turystyczną, jaką jest niewątpliwie włączenie naszego miasta we wspomniany szlak turystyczny. Zgodnie ze złożonymi dokumentami przed Bramą Berlińską pojawiły się odpowiednie oznaczenia tego międzynarodowego projektu. Wkopanie tablicy informacyjnej oraz umieszczenie głazu okolicznościowego odbyło się w dniu 20 września 2010 r. w obecności promotora miasta Kostrzyna nad Odrą, pana mgr Ryszarda Skałby, który koordynował przedsięwzięcie z ramienia Urzędu Miasta.

Brama Berlińska POLSKO-NIEMIECKIE DNI TWIERDZY I STAREGO MIASTA KOSTRZYN NAD ODRĄ (11-12.09.2010)
W roku 2010 Stare Miasto było areną międzynarodowego wydarzenia kulturalnego - połączenia dwóch największych kostrzyńskich imprez: Dni Twierdzy oraz Dni Kostrzyna. DZień 11 września poświęcony był najmłodszym, którzy mogli m.in. wykopać kości dinozaura, zbudować czy namalować twierdzę, pobawić się w pirata czy wziąźć udział w Akademii Pana Kleksa. Dla dorosłych przygotowane były rekonstrukcje wiosek z różnych epok, inscenizacje historyczne czy koncerty legendarnych polskich grup - Czerwonych Gitar i Big Cyc.
[ZOBACZ SZCZEGÓŁY I ZDJĘCIA]

Bastion Filip PRZYSTANEK WOODSTOCK NA KOSTRZYŃSKIEJ STARÓWCE (04.08.2010)
W dniach od 29 lipca do 1 sierpnia 2010 roku Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą zapewniło uczestnikom tegorocznego Przystanku Woodstock dodatkowe atrakcje. Wszyscy chętni od godziny 10 rano aż do samego zachodu słońca (w grupach, które zbierały się co godzinę pod Bastionem Filip) mogli uczestniczyć w wycieczkach z przewodnikiem. Podczas nich dowiadywali się wielu interesujących szczegółów z życia miasta i twierdzy, poznawali tajniki twierdzy bastionowej czy słuchali opowieści o autentycznych postaciach historycznych związanych z tym miejscem. Mogli także zobaczyć niedostępne na co dzień kazamaty Bastionu Król czy obejrzeć wystawy tematyczne.

Lis Przechera "LIS PRZECHERA" NA STARYM MIEŚCIE (13.07.2010)
W dniach 10-11 lipca 2010 roku na terenie Starego Miasta (dziedziniec zamku kostrzyńskiego) odbyła się premiera sztuki teatralnej "Lis Przechera". Artyści wspierani przez wiele instytucji podjęli interdyscyplinarną próbę interpretacji eposu Johanna Wolfganga von Goethe w tłumaczeniu Leopolda Staffa. Warto zaznaczyć, że zarówno w przygotowaniu spektaklu jak i samym przedstawieniu uczestniczyli wspólnie artyści z Polski oraz Niemiec. Po premierze uczestnicy mogli wziąźć udział w pikniku, podczas którego także nie brakowało niespodzianek.
[ZOBACZ SZCZEGÓŁY I ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2012 roku

[ARCHIWUM Z ROKU 2011]    [ARCHIWUM Z ROKU 2012]    [ARCHIWUM Z ROKU 2013]    [ARCHIWUM Z ROKU 2014]
    [ARCHIWUM Z ROKU 2015]
(c) Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2011 - wszystkie prawa zastrzeżone