NEW! Select language from the list below:

kronika wydarzeń [ARCHIWUM Z ROKU 2010]    [ARCHIWUM Z ROKU 2011]    [ARCHIWUM Z ROKU 2012]    [ARCHIWUM Z ROKU 2013]
    [ARCHIWUM Z ROKU 2014]    [ARCHIWUM Z ROKU 2015]

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE
Dobiega końca rok 2015. Dużo pracy za nami, a przed nami jeszcze więcej. Cieszymy się, że mamy wielu przyjaciół, sympatyków, sponsorów i życzliwych nam osób, które potrafią obiektywnie ocenić nasze wysiłki. Podobnie jak co roku w okresie między świąteczno-noworocznym otrzymaliśmy wiele ciepłych słów od kilkudziesięciu osób i instytucji. Dotarły one do nas na różne sposoby: oficjalną drogą pocztową, ale również mailowo, telefonicznie, czy też przekazane zostały nam osobiście. Serdecznie za wszystkie wyrazy sympatii skierowane do nas nie tylko w ostatnim okresie, ale również przez cały rok, dziękujemy i sami życzymy:

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2016!

Dodano: 30.12.2015

NAZWA NAZWA "KOSTRZYŃSKIE POMPEJE" ZASTRZEŻONA
Po prawie czterech latach zakończyło się postępowanie przed Urzędem Patentowym RP w sprawie nazwy "Kostrzyńskie Pompeje". Prawo ochronne do znaku towarowego otrzymało Miasto Kostrzyn nad Odrą. Przypomnijmy, iż w roku 2011 miała miejsce próba zawłaszczenia sobie tej nazwy przez jedną z firm działającą na terenie Kostrzyna. W porę wniesiony z inicjatywy Muzeum Twierdzy sprzeciw, a następnie zaangażowanie przez Miasto kancelarii patentowej zapobiegło temu przejęciu. Miasto może teraz jako właściciel znaku towarowego żądać wstecz od 2011 r. naprawienia szkody wynikłej z bezprawnego używania tej nazwy przez konkurenta. Batalia o "Kostrzyńskie Pompeje" wygrana!

Dodano: 30.12.2015

PRACE KONSERWUJĄCE PRZY EKSPOZYCJI PRACE KONSERWUJĄCE PRZY EKSPOZYCJI
Korzystając z "martwego sezonu" turystycznego i zamknięcia dla zwiedzających Bastionu Filip pracownicy Muzeum Twierdzy przeprowadzają sukcesywnie prace porządkowe, konserwujące i naprawcze przy naszej ekspozycji. Kalibrowane są ekrany dotykowe, usuwane drobne usterki, uzupełniane punkty świetlne itp. Niektóre elementy wystawy wymagają z racji mikroklimatu panującego wewnątrz bastionu zastosowania środków przeciwgrzybicznych i bakteriobójczych. Wystawa jest również systematycznie uzupełniana kolejnymi eksponatami i aranżacjami, które wraz z otwarciem nowego sezonu zostaną udostępnione turystom. Mamy również w planach rozbudowę ekspozycji, ale na to musimy najpierw zdobyć fundusze.

Dodano: 30.12.2015

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE MUZEALNE PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE MUZEALNE
W miniony piątek, 18.12. br. pracownicy Muzeum Twierdzy zasiedli przy wspólnym stole wigilijnym. Była to okazja do podsumowania mijającego trudnego roku, obfitującego w sukcesy, ale też pełnego przeciwności, z którymi trzeba było zmagać się na co dzień. Dyrektor MTK Ryszard Skałba przekazał pracownikom podziękowania za współpracę, za zaangażowanie  w  pracy  i  pasję  w  odkrywaniu,  dokumentowaniu  i  prezentowaniu  historii  miasta-twierdzy  Kostrzyn. W spotkaniu wzięli udział dwaj byli mieszkańcy Kostrzyna z Niemiec, p. Heinz Henschel oraz Klaus Thiel, którzy współpracują z nami od początku istnienia MTK. Wierzymy, że za rok spotkamy się w tym samym gronie.

Dodano: 21.12.2015

SPOT PROMOCYJNY TWIERDZY KOSTRZYN SPOT PROMOCYJNY TWIERDZY KOSTRZYN
W ostatnim czasie pojawił się w obiegu internetowym spot promocyjny kostrzyńskiej twierdzy. Dwuminutowy materiał filmowy prezentuje piękne ujęcia terenu Starego Miasta i odrestaurowanych fragmentów twierdzy z lotu ptaka. Sporą część wypełniają efektowne obrazki z XVI Dni Twierdzy z sierpnia 2015 r. oraz wnętrza Bastionu Filip z naszą ekspozycją muzealną. Spot współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zrealizowała na zlecenie Miasta Kostrzyn firma "Tabasco" z Warszawy. Nie jest to finalna wersja spotu - ta pojawi się już wkrótce, podobnie jak dwa kolejne filmiki, na oficjalnej stronie Miasta Kostrzyn. Ale obejrzeć można już teraz, bo warto.

Dodano: 21.12.2015


WOJSKA BRYTYJSKIE ZAPOWIADAJĄ WIZYTĘ WOJSKA BRYTYJSKIE ZAPOWIADAJĄ WIZYTĘ
Dnia 10.12. br. złożyła nam wizytę 5-osobowa grupa oficerów "Kwatery Głównej Brytyjskiej Armii Polowej - Centrum prowadzenia działań wojennych" na czele z mjr. Matthew Whitchurch`em. Celem spotkania było omówienie przyjazdu do Muzeum Twierdzy w maju przyszłego roku trzydziestu znanych brytyjskich historyków wojskowości. Miesiąc później pojawi się na terenie twierdzy 60-osobowa grupy oficerów brytyjskich. Ich pobyt służył będzie celom szkoleniowym. Oprócz Kostrzyna odwiedzą oni pola bitew pod Sarbinowem i Kunowicami. To nie pierwsza wizyta wojsk sojuszniczych na Starym Mieście. Odwiedzili nas wcześniej żołnierze NATO i Brytyjczycy. Warto zawierać takie sojusze.

Dodano: 16.12.2015

KONFERENCJA POSZUKIWACZ - ARCHEOLOG KONFERENCJA POSZUKIWACZ - ARCHEOLOG
Lubuska Grupa Eksploracyjna "Nadodrze" zorganizowała w dniach 10-11. grudnia br. ogólnopolską konferencję dotycząca współpracy poszukiwaczy, archeologów, muzealników i konserwatorów zabytków. Ponieważ Muzeum Twierdzy Kostrzyn od kilku lat owocnie współpracuje z grupą poszukiwaczy-amatorów, nie mogło nas na konferencji zabraknąć. MTK reprezentowane było w Zielonej Górze przez archeologa Krzysztofa Sochę, który zna te zagadnienia z praktyki. Wielokrotnie organizowaliśmy wspólne poszukiwania i zwracaliśmy się o pomoc do naszych przyjaciół wyposażonych w detektory. Wszystkim życzymy takich relacji, jakie panują w Kostrzynie. Poszukiwaczy-amatorów zapraszamy do współpracy.

Dodano: 16.12.2015

WYCINKA DRZEW NA WYCINKA DRZEW NA "KRÓLU"
Bastion "Król", nasza perła architektury militarnej, jest w bardzo złym stanie technicznym. Już kilka lat temu został zlikwidowany z tego powodu pomnik oraz cmentarz żołnierzy radzieckich. Opracowany został program rewitalizacji bastionu i jego wykorzystania na cele muzealne. W obliczu pogłębiającej się degradacji substancji budowlanej nastąpiła konieczność usunięcia roślinności porastającej taras bastionu. W roku ubiegłym część świerków zostało zabranych jako drzewka świąteczne przez kostrzyńskie instytucje. W ubiegłym tygodniu pod topór poszły pozostałe drzewa (świerki i tuje). 500-letni bastion przedstawia większą wartość niż 30-letnie iglaki. Mimo wszystko żal...

Dodano: 16.12.2015

PLANOWANA WYSTAWA PAMIĄTEK EKSHUMACYJNYCH PLANOWANA WYSTAWA PAMIĄTEK EKSHUMACYJNYCH
W dniu 09.12.br. wizytę w naszym Muzeum złożyli przedstawiciele Urzędu Ochrony Zabytków Landu Brandenburgia oraz Krajowego Muzeum Archeologicznego w Zossen panowie dr Thomas Kersting i dr Joachim Wacker. Spotkanie miało za cel omówienie możliwości zaprezentowania w Kostrzynie wystawy poświęconej znaleziskom pozyskanym podczas ekshumacji grobów żołnierzy radzieckich na terenie Brandenburgii i Kostrzyna. Partnerzy wyrazili wolę podpisania odpowiedniej umowy. Będzie to niemiecko-rosyjsko-polska wystawa objazdowa, która wyruszy w roku 2016 z miasta Brandenburg. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wystawa dotrze do Kostrzyna w drugiej połowie 2017 r.

Dodano: 09.12.2015

OSTATNIA TEGOROCZNA PRELEKCJA OSTATNIA TEGOROCZNA PRELEKCJA
8 grudnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy odbyło się kolejne ze "Spotkań Witnickich" poświęconych wiedzy o regionie. Tym razem gościem czytelników był Marcin Wichrowski, dokumentalista z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, który wygłosił wykład "400 lat kostrzyńskich fortyfikacji", prezentując zarówno walory obronne i profity, jakie z istnienia twierdzy i garnizonu czerpało miasto, jak i mankamenty wynikające z tego faktu (ciasnota, obostrzenia budowlane). W 1945 r. ogłoszenie miasta twierdzą skazało Kostrzyn na zagładę. Wykładowi z zainteresowaniem przysłuchiwało się ok. 30 witniczan w różnym przedziale wiekowym. Była to ostatnia tegoroczna "ponadplanowa" muzealna prelekcja wyjazdowa.

Dodano: 09.12.2015

WOJSKOWE BIOGRAFIE NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM WOJSKOWE BIOGRAFIE NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM
W dniach 4-5 grudnia 2015 roku na Instytucie Historii Uniwersytetu Wrocławskiego miała miejsce studencko-doktorancka otwarta konferencja "Wojskowe biografie na przestrzeni dziejów". Konferencja została zorganizowana przez Koło Naukowe Historyków Wojskowości Uniwersytetu Wrocławskiego. Konferencja, która zgromadziła kilkudziesięciu referentów z ośrodków akademickich i muzeów całego kraju, stała się okazją do zaprezentowania życiorysów wielu znakomitych postaci będących zawodowo wojskowymi lub z wojskiem związanych. Również Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaznaczyło swoją obecność. Nasz Pracownik Jerzy Dreger zaprezentował referat "Generał dywizji Piotr Szembek 1788-1866".

Dodano: 09.12.2015

MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE
W dniach 2-5.12. br. na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu odbyły się warsztaty archeologiczne pt. "Ceramika osadowa okresu przedrzymskiego w środkowoeuropejskim Barbaricum - nowe perspektywy badawcze". W ich trakcie można było wysłuchać wstąpień badaczy zajmujących się tą problematyką w Austrii, Czechach, Niemczech, Mołdawii i Polsce. Uczestnictwo w tych warsztatach archeologa kostrzyńskiego muzeum Krzysztofa Sochy nie było przypadkowe. Okolice Kostrzyna były w pierwszych wiekach przed Chrystusem obszarem mieszania się wpływów wielu jednostek kulturowych. Dzięki warsztatom rozpoznawanie materiałów ceramicznych z tego okresu będzie znacznie prostsze.

Dodano: 09.12.2015

OWOCNY JARMARK ADWENTOWY OWOCNY JARMARK ADWENTOWY
Wielką popularnością cieszyło się stoisko Muzeum Twierdzy Kostrzyn podczas tradycyjnego Jarmarku Adwentowego, który od 11 lat organizowany jest na Placu Wojska Polskiego. Po raz kolejny skorzystaliśmy z zaproszenia Stowarzyszenia "Ars Vita" i "Domu Seniora" w Kostrzynie i wzięliśmy udział w sobotniej imprezie (5.12. br.). Oferowaliśmy jak zawsze nasze wydawnictwa książkowe, a szczególnym popytem wśród dzieci cieszyły się historyczne figurki, breloczki i inne pamiątki związane ze Starym Miastem. Naszych pracowników wspomagał członek Rady Muzeum p. Paweł Rychterski, który zachęcał kostrzynian do nabycia publikacji regionalnych. Za rok stawimy się z chęcią ponownie!

Dodano: 09.12.2015

KIERMASZ WYDAWNICTW REGIONALNYCH KIERMASZ WYDAWNICTW REGIONALNYCH
Podobnie jak w roku ubiegłym wzięliśmy udział w dniu 05.12. br. Spotkaniu Autorów i Wydawców Publikacji Regionalnych oraz w kiermaszu wydawnictw organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorzowie. W spotkaniu wzięli udział regionaliści i wydawcy m. in. z Gorzowa, Międzyrzecza, Witnicy, Chojny, Dębna i Kostrzyna. Spotkanie prowadził znany regionalista witnicki Zbigniew Czarnuch. Była to okazja dla wszystkich interesujących się historią regionu do zapoznania się z ofertą wydawniczą, spotkań z autorami oraz nabycia publikacji. Szeroką ofertę zaprezentowało też Muzeum Twierdzy Kostrzyn, które już wkrótce wyda następną publikację książkową.

Dodano: 09.12.2015

OFERTA ŚWIĄTECZNA OFERTA ŚWIĄTECZNA
Powoli zbliżają się mikołajki i Święta Bożego Narodzenia. Muzeum Twierdzy Kostrzyn służy pomocą przy rozwiązaniu problemu prezentów. W naszej ofercie znaleźć można publikacje, które z pewnością nadają się na upominki. Są to ładnie wydane wydawnictwa albumowe i pozycje książkowe (np. album fotograficzny "Kostrzyn 1232-1932" Juona, "Historia miasta i komunikacji miejskiej" Lammersa, czy też "Kostrzyńskie kościoły" p. Kłaptocz). Mamy również dużą ilość historycznych figurek dla dzieci. Już w najbliższą sobotę, 5.12. br., będzie można nabyć je na naszym stoisku podczas Jarmarku Adwentowego na Placu Wojska Polskiego w Kostrzynie w godz. 11:00-15:00. Tego samego dnia pojawimy się też w Bibliotece Miejskiej w Gorzowie na kiermaszu wydawnictw regionalnych (10:00-14:00).
Zapraszamy!

Dodano: 04.12.2015

NOWY MIESZKANIEC STAREGO MIASTA NOWY MIESZKANIEC STAREGO MIASTA
Stare Miasto Kostrzyn to nie tylko porośnięty obszar ruinny i twierdza, ale również doskonałe miejsce pobytu dla przedstawicieli fauny. W minionych latach widywane były na tym obszarze dziki, sarny, bażanty, łabędzie i setki innych ptaków. W ostatnim czasie pojawił się przy brzegu Odry nowy "lokator" - bóbr. Wprowadził się z przytupem, gdyż pierwszym efektem jego bytności i działalności było powalenie dorodnej śliwy przy Bastionie Brandenburgia. Kolejna została napoczęta i obawiamy się, iż wkrótce podzieli los tej pierwszej. Mamy nadzieję, iż na tym zakończy się ekspansja naszego futrzanego przyjaciela. Wszak goście powinni stosować się do reguł ustanowionych przez gospodarza. :) Ale czegóż wymagać od zwierzaka, skoro ludzie notorycznie łamią tę zasadę?

Dodano: 04.12.2015

PYTANIA I ODPOWIEDZI - AKTUALIZACJA PYTANIA I ODPOWIEDZI - AKTUALIZACJA
Wciąż jesteśmy zasypywani pytaniami dotyczącymi historii Kostrzyna. Część z nich ma charakter bardzo indywidualny, na część można odpowiedzieć praktycznie jednym zdaniem. Wiele pytań wymaga jednak przygotowania obszerniejszej odpowiedzi, a to pociąga za sobą konieczność "szperania" w źródłach i archiwach. Stąd też nasza reakcja nie jest i nie może być natychmiastowa. Mamy nadzieję, że autorzy pytań to rozumieją. Dzisiaj prezentujemy dwa tematy: Plac Grunwaldzki i kolejowa wieża ciśnień. Odpowiedzi na pytania znajdziecie Państwo w dziale "Pytania i odpowiedzi". Kolejne tematy w opracowaniu.

Dodano: 04.12.2015

REKONSTRUKTORZY W TWIERDZY REKONSTRUKTORZY W TWIERDZY
Teren   Starego   Miasta  i  twierdzy  Kostrzyn  znakomicie  nadaje  się  na  wszelkiego  rodzaju  gry  terenowe,  manewry  i inscenizacje. Wiedzą o tym szerokie kręgi rekonstruktorów i grup paramilitarnych. Raz po raz pojawiają się oni na kostrzyńskiej   Starówce   celem   realizacji   swoich   projektów.  W  minioną  sobotę  gościliśmy  grupę  rekonstruktorów  z poznańskiego Stowarzyszenia "Odwach" (członkiem tej grupy jest m. in. pracownik MTK Jerzy Dreger), która pielęgnując tradycje 10 Pułku Dragonów 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka przeprowadzała w Kostrzynie i w okolicy swoje manewry jesienne. Pobyt wykorzystano również na profesjonalną sesję zdjęciową. A może młodzi kostrzynianie zainteresowani byliby utworzeniem historycznej grupy rekonstrukcyjnej? Służymy pomocą.

Dodano: 30.11.2015

RENAULT KANGOO DO NABYCIA W DRODZE NEGOCJACJI RENAULT KANGOO DO NABYCIA W DRODZE NEGOCJACJI
Nie powiodła się próba sprzedaży w drodze przetargu naszej "czerwonej błyskawicy", czyli Renault Kangoo, który przez dwa lata był w służbie Muzeum Twierdzy. Spisywał się bardzo dobrze, dzięki niemu przetransportowaliśmy zarówno wiele wielkogabarytowych zabytków jak i innych materiałów. Swoje zadanie spełnił również w terenie służąc za środek transportu  archeologa  wykonującego  badania  poza  Kostrzynem  (Górzyca, Glinik, Gorzów). Pora więc poszukać nabywcy w drodze negocjacji. Cena wywoławcza wynosi 3.000 zł, a informacje dotyczące samochodu i prowadzonej aukcji zainteresowani znajdą na popularnym portalu Allegro. Zapraszamy na naszą aukcję lub do bezpośrednich rozmów.

Dodano: 30.11.2015

71 ROCZNICA DESANTU SPADOCHRONIARZY 71 ROCZNICA DESANTU SPADOCHRONIARZY
27 listopada 1944 r. w okolicach Chartowa wylądował 6-osobowy desant żołnierzy polskich z zadaniem prowadzenia wywiadu na głębokim zapleczu wroga. Działali oni do połowy lutego 1945 r. w okolicach Kostrzyna. W 71 rocznicę ich lądowania  odbyła  się  przy  kamieniu  pamiątkowym  w  Chartowie uroczystość poświęcona temu wydarzeniu z udziałem m. in. posłanki na Sejm Krystyny Sibińskiej i lokalnej społeczności. Wiązankę kwiatów w imieniu Muzeum Twierdzy złożył dyrektor  Ryszard  Skałba,  który  zaprezentował  również wybrane aspekty działalności grupy. Ta została opisana choćby w książce "Kostrzyn 1945", czy też tomiku "żółtego tygrysa" pt. "Sześciu przeciw wszystkim". Warto zapoznać się z tym mało znanym epizodem z historii walk o Kostrzyn.Czytelnia MTK służy pomocą.

Dodano: 30.11.2015

WYJAZDOWE PRELEKCJE ZA NAMI WYJAZDOWE PRELEKCJE ZA NAMI
Zakończył  się  jesienny  cykl  wyjazdowych  prelekcji  naszego  muzeum.  W  ciągu  kilku  ostatnich  tygodni odwiedziliśmy 5 miejscowości: Górzycę, Słońsk, Trzcińsko Zdrój, Słubice i Rzepin. Czterech różnych prelegentów zaprezentowało "Kostrzyńskie Pompeje", działalność Muzeum Twierdzy Kostrzyn, w tym prowadzone przez nas badania archeologiczne. Prowadzona była też sprzedaż publikacji. Frekwencja była zróżnicowana, ale publiczność zawsze stanowiła grupę wdzięcznych słuchaczy i dyskutantów. Wielu z nich deklarowało przyjazd do Kostrzyna w przyszłym roku. Udało nam się też nawiązać kilka interesujących kontaktów, które z pewnością będą przydatne w naszej pracy. A teraz zapraszamy do nas!

Dodano: 30.11.2015

MUZEUM WAŁU POMORSKIEGO W MUZEUM TWIERDZY KOSTRZYN MUZEUM WAŁU POMORSKIEGO W MUZEUM TWIERDZY KOSTRZYN
Mimo, iż sezon turystyczny za nami, to jednak ekspozycja w Bastionie Filip udostępniana jest dla grup zorganizowanych. Tak też było 21.11. br., kiedy to bez mała 40-osobowa grupa turystów dotarła do Kostrzyna. Wyprawę samochodami terenowymi zorganizowało Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza ze Szczecinka. Trasa wiodła od Kostrzyna wzdłuż Odry przez Gozdowice, Siekierki i Cedynię do Gryfina. 3-godzinne zwiedzanie "Kostrzyńskich Pompei" zakończyło się ogniskiem. Jak widać Stare Miasto dostępne jest dla turystów przez "okrągły rok". Serdecznie zapraszamy nawet zimą!

Dodano: 30.11.2015

UŁATWIONY KONTAKT Z PRACOWNIKAMI MUZEUM UŁATWIONY KONTAKT Z PRACOWNIKAMI MUZEUM
Muzeum Twierdzy Kostrzyn obejmuje swym działaniem teren Starego Miasta oraz zachowane fragmenty twierdzy. Jest to teren o powierzchni ponad 17 ha, a odległość od Bastionu Król do Rawelinu August-Wilhelm wynosi w linii prostej ok. 800 m. W sezonie wiosenno-letnim przy wzmożonym ruchu turystycznym pracownicy MTK rozproszeni są po terenie Starego Miasta bądź przebywają w różnych obiektach i miejscach twierdzy. Kontakt z nimi jest wówczas utrudniony lub całkowicie zerwany. Aby poprawić komunikację i wewnętrzną i zewnętrzną pracownicy Muzeum zostali wyposażeni w telefony komórkowe. W dziale "Kontakt" podajemy wykaz wszystkich naszych numerów.

Dodano: 30.11.2015

WIZYTA NOWEGO DYREKTORA MUZEUM W SEELOW WIZYTA NOWEGO DYREKTORA MUZEUM W SEELOW
W dniu 17.11.2015 r. w siedzibie Muzeum Twierdzy złożyła wizytę nowa dyrektor Muzeum Wzgórz Selowskich pani Kerstin Niebsch. Pełni ona tę funkcję i obowiązki po niespodziewanym odwołaniu wieloletniego kierownika tej instytucji Gerda-Ulricha Herrmanna. Wizyta miała charakter kurtuazyjny, aczkolwiek wykorzystano ją nie tylko do przedstawienia się, ale również złożono deklarację odnośnie kontynuacji współpracy naszych placówek oraz omówiono możliwości organizacji wspólnych przedsięwzięć w roku 2016. Pierwszym efektem rozmów będzie wspólne kalendarium wydarzeń organizowanych przez oba muzea w przyszłym roku, co miłośnikom historii z Polski i Niemiec ułatwi zaplanowanie uczestnictwa w imprezach.

Dodano: 18.11.2015

PRELEKCJA W SŁOŃSKU PRELEKCJA W SŁOŃSKU
Za nami pierwsza muzealna prezentacja wyjazdowa z cyklu prelekcji jesienno-zimowych poza Kostrzynem. Tym razem zawitaliśmy w dniu 17.11. br. do pobliskiego Słońska, gdzie dokumentalista MTK Marcin Wichrowski zaprezentował twierdzę kostrzyńską oraz związki Kostrzyna ze Słońskiem. Po prelekcji wyświetlony został film "Sonneburg- ślady miejsca kaźni". Mieszkańcom Słońska kostrzyńskie Stare Miasto znane jest dość dobrze. Wielu z nich wzięło udział w tym roku choćby w wycieczce do Kostrzyna w ramach Nocy Muzeów, czy też w Dniach Twierdzy. Niemniej jednak udało się przybyłych na prelekcję zainteresować kilkomamniej znanymi faktami z przeszłości naszego miasta. Dziękujemy tym, którzy zdecydowali się na jeszcze jedno spotkanie z historią Kostrzyna.

Dodano: 18.11.2015

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU ZAKOŃCZONO NADZÓR ARCHEOLOGICZNY W GLINIKU
Zadania archeologiczne prowadzone są przez Muzeum Twierdzy nie tylko na Starym Mieście i nie tylko w Kostrzynie. Muzealny archeolog Krzysztof Socha zaangażowany jest od kilku lat przy badaniach w Górzycy, ale również na zlecenie innych podmiotów wykonuje zadania związane z badaniami bądź nadzorem archeologicznym w innych miejscowościach. Ostatnio  zakończone  zostały  choćby  prowadzone  przez  nas  od  stycznia  na  zlecenie  Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie prace w podgorzowskim Gliniku, gdzie przebadano 1200 m terenu pod budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Zainteresowanych naszymi usługami prosimy o zapoznanie się z naszą ofertą archeologiczną. Jesteśmy otwarci na współpracę.

Dodano: 18.11.2015

"DZIEŃ W KRAINIE ODRY" DOBIEGŁ KOŃCA
W  dniu  16.11.  br.  złożył  wizytę  w naszym muzeum dr Kurt Winkler, Prezes Brandenburskiego Stowarzyszenia Kultury i Historii z Poczdamu. Z organizacją tą Muzeum Twierdzy Kostrzyn realizowało wspólny projekt "Dzień w krainie Odry" skierowany do polskiej i niemieckiej młodzieży gimnazjalnej. W ciągu dwóch lat w ramach projektu odwiedziło teren Starego Miasta i MTK kilkanaście grup szkolnych z Polski i Niemiec. Finansowanie projektu dobiegło jednak końca i aby móc kontynuować współpracę koniecznym jest znalezienie innych źródeł wsparcia finansowego. Było to głównym tematem rozmowy. Partnerzy projektu ustalili podział zadań związanych z przygotowaniem odpowiednich wniosków do instytucji wspierających tego typu programy.

Dodano: 18.11.2015

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU
Podobnie  jak  w  roku  ubiegłym  otrzymaliśmy  zaproszenie  z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników z  propozycją  współpracy  przy  realizacji zajęć związanych z Dniem Niepodległości. Do przedszkola został oddelegowany w mundurze 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka nasz muzealny specjalista ds. edukacji Jerzy Dreger. Zaprezentował on przedszkolakom symbole i tradycje narodowe oraz elementy historycznego umundurowania żołnierzy polskich.  Kadra  pedagogiczna  zadbała  o  odpowiedni  wystrój  sal,  oprawę  i  prezentacje  filmowe. Było to spotkanie z historią "na żywo": wszystkiego można było dotknąć, potrzymać eksponaty i przymierzyć mundury, do czego nie trzeba było dzieci szczególnie zachęcać. Jesteśmy umówieni za rok!

Dodano: 12.11.2015

Z WIZYTĄ W BUNDESTAGU Z WIZYTĄ W BUNDESTAGU
Na  zaproszenie  jednej  z komisji  frakcji parlamentarnej CDU/CSU odwiedziliśmy w dniu 10.11. br. siedzibę Bundestagu w Berlinie, gdzie mogliśmy zaprezentować działalność Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Trzyosobowa delegacja (Ryszard Skałba, Marcin Wichrowski, Julia Bork) na bazie przygotowanej prezentacji multimedialnej przedstawiła 15-osobowej grupie parlamentarzystów niemieckich krótką historię miasta-twierdzy, "Kostrzyńskie Pompeje", podjęte działania renowacyjne, koncepcję i zawartość naszej wystawy muzealnej, działalność edukacyjną i wydawniczą, a także nasze plany na przyszłość. Wizyta zaowocowała m. in. zapowiedzią wycieczki autokarowej posłów Bundestagu do MTK wiosną przyszłego roku.

Dodano: 12.11.2015

RENAULT KANGOO NADAL W OFERCIE RENAULT KANGOO NADAL W OFERCIE
Oferowany przez nas samochód Renault Kangoo nie znalazł w pierwszym przetargu nabywcy. Oznacza to kontynuację procedury przetargowej, co wiąże się z 10% obniżką pierwotnej ceny. Nasz pojazd oferujemy potencjalnym nabywcom za kwotę  zaledwie  3.600  zł!  Przypominamy,  iż  pojazd  został  w  ostatnim  czasie  poddany  kilku istotnym naprawom, co z pewnością czyni go bardziej wartościowym, niż wynika z roku produkcji. Szczegóły dotyczące warunków kupna i stanu pojazdu znajdziecie Państwo w muzealnym Biuletynie Informacji Publicznej. Pojazd można obejrzeć na parkingu muzeum przy ul. Granicznej 1.

Dodano: 12.11.2015

OCZYSZCZONY COKÓŁ POMNIKA NA RYNKU OCZYSZCZONY COKÓŁ POMNIKA NA RYNKU
Podczas wykonywania w minionym tygodniu prac porządkowych na byłym rynku Starego Miasta odsłonięte zostały pozostałości cokołu pomnika poświęconego pamięci poległych żołnierzy podczas tzw. wojen zjednoczeniowych Niemiec prowadzonych w latach 1864 (wojna duńska), 1866 (wojna prusko-austriacka) i 1870-71 (wojna prusko-francuska). Pomnik został odsłonięty w roku 1880. Podczas działań wojennych w 1945 r. uległ zniszczeniu i został rozebrany. Losy elementów  pomnika  nie  są  znane.  Na  pozostałościach  cokołu  wyrósł  krzew,  który  z upływem czasu przekształcił się w rozłożyste drzewo zasłaniające to miejsce. Przy niwelacji terenu cokół został odkryty. Jakie będą jego dalsze losy? Dyskusja trwa.

Dodano: 12.11.2015

MUZEUM TWIERDZY PRZYJĘTE DO LOTUR MUZEUM TWIERDZY PRZYJĘTE DO LOTUR
Lubuska Organizacja Turystyczna "LOTUR" powołana została do życia w roku 2004. Celem działalności Stowarzyszenia jest m.in. kreowanie i upowszechnianie wizerunku województwa lubuskiego jako regionu atrakcyjnego turystycznie, integracja środowisk zainteresowanych rozwojem turystycznym województwa, wspomaganie i współpraca z lokalnymi organizacjami turystycznymi, czy też koordynacja działań promocyjnych. Muzeum Twierdzy Kostrzyn złożyło deklaracją członkowską i decyzją Zarządu Loturu, którą otrzymaliśmy w dniu dzisiejszym, staliśmy się członkiem Stowarzyszenia. Liczymy na owocną współpracę, a sami deklarujemy aktywny udział w pracach organizacji, której bieżącą działalność można śledzić na www.lotur.eu i www.facebook.com/lotur.eu

Dodano: 09.11.2015

WIZYTA BYŁEGO SAPERA WIZYTA BYŁEGO SAPERA
W  dniu  04.11.  br.  wizytę  złożył  w  naszym  muzeum  Prezes  Zarządu  Okręgowego  Związku  Inwalidów Wojennych RP w Poznaniu płk w stanie spoczynku Tadeusz Paczek. W 1945 r. pełnił on służbę w Kostrzynie jako saper 5 Dywizji Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego i brał udział w akcji rozminowywaniu terenu Starego Miasta Kostrzyn. W trakcie wypełniania tego zadania doszło do eksplozji i został poważnie ranny (stracił nogę). Podczas wizyty w Bastionie Filip i zwiedzania ekspozycji naszego gościa w szczególności interesował dział poświęcony II Wojnie Światowej, w tym eksponaty będące obiektem zainteresowania saperów. Spotkanie zakończyło się wymianą upominków i podziękowań. Była to sentymentalna podróż w czasie...

Dodano: 09.11.2015

POWSTANIE SIEĆ TURYSTYCZNA ODERBRUCH? POWSTANIE SIEĆ TURYSTYCZNA ODERBRUCH?
W dniu 03.11.br. w miejscowości Wriezen odbyło się spotkanie przedstawicieli podmiotów zajmujących się szeroko rozumianą obsługą ruchu turystycznego (hotele, restauracje, muzea, biura IT, przewoźnicy itp.). Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentowane było przez dyrektora Ryszarda Skałbę oraz specjalistę ds. współpracy zagranicznej Julię Bork. Tematem spotkania było ewentualne powołanie do życia sieci turystycznej złożonej z usługodawców regionu Oderbruch ("Łęgi Odrzańskie" - obszar rozciągający się po niemieckiej stronie Odry od Lebus po Bad Freienwalde). Zaproponowano m. in. ujednolicenie systemów informacji turystycznej i wydanie spójnego informatora. Nie rozstrzygnięto natomiast kwestii finansowania przedsięwzięcia, stąd też konieczne będą dalsze negocjacje.

Dodano: 09.11.2015

DYREKTOR MUZEUM W SEELOW PRZENIESIONY W STAN SPOCZYNKU DYREKTOR MUZEUM W SEELOW PRZENIESIONY W STAN SPOCZYNKU
Jak informują źródła niemieckie Gerd-Ulrich Herrmann, dyrektor Muzeum-Miejsca Pamięci Wzgórza Seelowskie (Gedenkstätte Seelower Höhen), który pełnił tę funkcję od listopada 2002 roku, został przeniesiony przedwcześnie w stan spoczynku. Jego zatrudnienie miało zakończyć się planowo 31.01.2016 r. Nie zostały podane do publicznej wiadomości powody  tej  zmiany.  Współpraca  Muzeum Twierdzy z dyrektorem Herrmannem i jego placówką układała się bez zarzutu. W ostatnim czasie realizowaliśmy jako partnerzy wspólne projekty, np. obchody 70 rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn, wydanie książki "Twierdza Kostrzyn 1945", czy też program dla młodzieży "Dzień w krainie Odry". Dyrektorowi Herrmannowi dziękujemy za współpracę i życzymy wszystkiego dobrego w życiu prywatnym.

Dodano: 09.11.2015

WIZYTA NA ZAMKU W KROŚNIE ODRZAŃSKIM WIZYTA NA ZAMKU W KROŚNIE ODRZAŃSKIM
Kostrzyn  nad  Odrą  i  Krosno  Odrzańskie  łączy nie tylko rzeka, ale również osoba Katarzyny Brunszwickiej, małżonki Jana z Kostrzyna, która po śmierci męża w 1571 r. otrzymała Krosno. To właśnie tej władczyni tamtejszy zamek zawdzięcza renesansowy wygląd z pięknymi krużgankami. Obecnie wnętrza i dziedziniec służą m. in. jako miejsce stałych i czasowych ekspozycji. W latach 2012-13 na zamku prezentowane było wieko sarkofagu Katarzyny z 1882 r. (replika płyty z 1574 r.) wypożyczone z Kostrzyna dla Centrum Artystycznego-Kulturalnego "Zamek". W miniony piątek 23.10. br. wizytę w Krośnie złożyli przedstawiciele Muzeum Twierdzy. Po zwiedzeniu obiektu omówiono możliwości współpracy obu instytucji. Pierwszych efektów rozmów należy oczekiwać w roku 2016.

Dodano: 26.10.2015

EKSPONATY PRZEKAZANE DO BADAŃ EKSPONATY PRZEKAZANE DO BADAŃ
Prowadzone od kilku lat w pobliskiej Górzycy badania archeologiczne wzbogacają naszą wiedzę o tym terenie. Muzeum Twierdzy Kostrzyn jest w posiadaniu ok. 450 zabytków z metalu pozyskanych w trakcie wykopalisk prowadzonych przez naszego archeologa Krzysztofa Sochę. 50 z nich zostało przekazanych w dniu 23.10. br. do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy k. Zielonej Góry celem przeprowadzenia nieinwazyjnych badań metaloznawczych (zdjęcie rentgenowskie, analiza pierwiastkowa), które pozwolą określić miejsce pozyskania materiałów do produkcji poszczególnych przedmiotów, a co za tym idzie, miejsce ich wytworzenia. Na zlecenie MTK zajmie się tym p. Arkadiusz Michalak. Wyniki badań mają być znane jeszcze w tym roku.

Dodano: 26.10.2015

JESIENNE PRELEKCJE JESIENNE PRELEKCJE
Podobnie jak w roku ubiegłym sezon jesienno-zimowy pragniemy wykorzystać na promowanie Starego Miasta Kostrzyn oraz  Muzeum  Twierdzy  wśród  mieszkańców  okolicznych  miejscowości.  Forma  wyjazdowych  prelekcji  sprawdziła  się w minionym czasie. Na przełomie 2014 i 2015 roku odwiedziliśmy 6 miast (w tym m. in. Szczecin i Gorzów). Przybyłym na spotkania miłośnikom historii i krajoznawstwa zaprezentowaliśmy "Kostrzyńskie Pompeje" i Muzeum Twierdzy. W tym roku kontynuujemy nasze spotkania. Mieszkańców kolejnych 4 miejscowości (i nie tylko) zapraszamy do udziału w naszych prelekcjach. Oto ich terminy:

17.11.2015, godz. 17:00 - Słońsk, Muzeum Martyrologii
20.11.2015, godz. 18:00 - Trzcińsko Zdrój, Centrum Kultury
25.11.2015, godz. 17:00 - Słubice, Miejski Ośrodek Kultury
27.11.2015, godz. 17:00 - Rzepin, Miejski Dom Kultury

Dodano: 19.10.2015

SESJA WYJAZDOWA KOMITETU OCHRONY PAMIĘCI SESJA WYJAZDOWA KOMITETU OCHRONY PAMIĘCI
21.10. br. miała miejsce sesja wyjazdowa Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa. Na zaproszenie dyr. MTK Ryszarda Skałby, będącego członkiem tego gremium, spotkanie to miało miejsce w Kostrzynie. Wzięli w nim udział m. in. wicewojewoda Jan Świrepo, wojewódzki konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć oraz burmistrz Andrzej  Kunt.  Zostali  oni  zapoznani  z  miejscami  pamięci  narodowej  na  terenie Kostrzyna oraz zwiedzili ekspozycję w Bastionie Filip. Kolejnym zwizytowanym tego dnia obiektem było Muzeum Martyrologii w Słońsku z cmentarzem zamordowanych jeńców KZ Sonnenburg, gdzie uczestnicy spotkania złożyli wiązanki kwiatów. Konkluzja spotkań była jasna: placówkami muzealnymi w obu miejscowościach możemy śmiało chwalić się w kraju i zagranicą.

Dodano: 19.10.2015

POWSTAJE MUZEUM ODRY POWSTAJE MUZEUM ODRY
16.10. br. na zaproszenie dyrektora Muzeum Miejskiego w Nowej Soli dra Tomasza Andrzejewskiego odbyły się konsultacje  na  temat  koncepcji  regionalnej  ekspozycji  muzealnej  Środkowego  Nadodrza  planowanej  w tym mieście. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin, muzeów i innych instytucji z miejscowości położonych w dolinie Odry od Głogowa po Kostrzyn. Nasze miasto reprezentował dyrektor Muzeum Twierdzy Ryszard Skałba. Muzeum powstać ma starym  domu  solnym,  którego  remont  już rozpoczęto. Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa związana z aranżacją wystawy. Fragment ekspozycji poświęcony zostanie również miastu-twierdzy Kostrzyn, a pracownicy MTK mają zadbać o to, aby prezentowane treści nie mijały się z prawdą historyczną, czego niestety często doświadczamy przy lekturze publikacji i prezentacji przygotowywanych bez naszego udziału.

Dodano: 19.10.2015

"ARCHEOLOGICZNE ELDORADO" W GÓRZYCY
Badania archeologiczne realizowane przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn nie ograniczają się wyłącznie do terenu naszego miasta. Aktualnie prowadzimy badania w Gliniku k. Gorzowa i w Górzycy. Czasami są to prace doraźne, a czasami objęte wieloletnim programem badawczym. Taki właśnie charakter mają wykopaliska prowadzone w Górzycy. W miniony piątek 16.10.br. archeolog Muzeum Twierdzy Krzysztof Socha zaprezentował mieszkańcom tej miejscowości dotychczas dokonane odkrycia i odnalezione "skarby", jakie skrywa ziemia, na której mieszkają. Ziemia górzycka stanowi bowiem swoiste "archeologiczne eldorado" i należy spodziewać się w miarę postępu prac kolejnych ważnych odkryć, które nie tylko wzbogacają naszą wiedzę, ale również zbiory naszego muzeum.

Dodano: 19.10.2015

ZAMIAST LEKCJI WYCHOWAWCZEJ - LEKCJA HISTORII LOKALNEJ ZAMIAST LEKCJI WYCHOWAWCZEJ - LEKCJA HISTORII LOKALNEJ
Od kilku lat z naszej oferty edukacyjnej korzystają uczniowie polskich i niemieckich szkół z wielu regionów naszego kraju, biorąc udział w lekcjach muzealnych, grach terenowych, zajęciach archeologicznych, prelekcjach itp. Ofertę tę zaprezentowaliśmy pisemnie wszystkim szkołom powiatu gorzowskiego i powiatów ościennych. Staramy się również czynnie zachęcić do wizyty w naszym muzeum. 15.10. br. na lekcji wychowawczej w klasie 3 Technikum Logistycznego kostrzyńskiego Zespołu Szkół gościł na zaproszenie wychowawcy klasy Rajmunda Golisa dyr. MTK Ryszard Skałba, który obrazowo  i  słownie  przybliżył  uczniom  "Kostrzyńskie  Pompeje".  Lekcja wychowawcza przekształciła się w lekcję historii i mamy nadzieję że zaowocuje rewizytą młodzieży na Starym Mieście, do czego zachęcamy również inne klasy kostrzyńskich szkół.

Dodano: 19.10.2015

SAMOCHÓD MTK NA SPRZEDAŻ SAMOCHÓD MTK NA SPRZEDAŻ
Jak już informowaliśmy Muzeum Twierdzy dokonało zakupu nowego pojazdu do transportu materiałów, a tym samym zbędnym stał się nasz poprzedni pojazd. Oferujemy go chętnym nabywcom. Nasz Renault Kangoo, rocznik 2001, pozyskany od Urzędu Miasta Kostrzyn służył nam przez dwa lata. Dokonaliśmy w nim kilku ważnych napraw. Został wymieniony zapłon i rozrząd, wymieniliśmy akumulator, założyliśmy nowe pokrowce na siedzenia. Pojazd jest sprawny, dostępny   od   zaraz.   Posiada  5  miejsc  siedzących  i  dużą  część  bagażową.  Szczegóły  oferty  znajdziecie  Państwo  w Biuletynie Informacji Publicznej MTK oraz poniżej.

Do pobrania
Zarządzenie
Ogłoszenie
Wzór oferty
Wzór umowy
Fotografie samochodu

Dodano: 14.10.2015

"POLIZEIRUF 110" KRĘCONY W KOSTRZYNIE
Niemiecki serial kryminalny produkowany od 1971 przez telewizję NRD, znany w Polsce pod tytułem "Telefon 110", nadal jest emitowany. Od roku 1993 jego produkcją zajmuje się pierwszy program telewizji niemieckiej ARD i podlegli jej nadawcy regionalni. W dniu 07.10.2015 ekipa ARD zagościła w rejonie przejścia granicznego w Kostrzynie, w tym również na Bastionie Król. Nagrywano tu przez kilka godzin kolejny odcinek serialu m. in. z udziałem kostrzyńskiej policji. Jak nas poinformowano w odcinku tym ma wystąpić znana polska aktorka Danuta Stenka. Jeśli uzyskamy informację o dacie emisji, podzielimy się tą wiadomością. Mamy nadzieję, że Stare Miasto posłuży kiedyś za scenerię dużej produkcji filmowej.

Dodano: 14.10.2015

CZTERY KOLEJNE PYTANIA OPRACOWANE CZTERY KOLEJNE PYTANIA OPRACOWANE
Powoli dobiega końca sezon turystyczny, możemy więc zająć się tematami, na które brakuje czasu w okresie wzmożonej obsługi grup wycieczkowych i turystów indywidualnych. Cierpliwie czekają na naszą odpowiedź autorzy pytań zadanych poprzez naszą stronę internetową, a dotyczących historii Kostrzyna. Większość z tych pytań wymaga dłuższych poszukiwań   i   kwerend   głównie  w  źródłach  niemieckich.  Dopytujemy  też  byłych  niemieckich  mieszkańców  miasta  i "szperamy" po publikacjach. Dlatego też nie od razu możemy udzielić odpowiedzi, wszystko wymaga czasu. Dzisiaj dodajemy do katalogu 4 zróżnicowane tematy i jak zwykle prosimy o ewentualne uzupełnienie osoby posiadające dodatkowe informacje.
Zapraszamy do lektury!

Dodano: 06.10.2015

NOWY SAMOCHÓD MUZEUM NOWY SAMOCHÓD MUZEUM
Prawie dwa lata temu pozyskaliśmy od Urzędu Miasta Kostrzyn wysłużony samochód do przewozu osób i transportu materiałów marki Renault Kangoo. Po dwuletniej w zasadzie niezawodnej eksploatacji podjęliśmy decyzję o zmianie na większy pojazd. Wynika to z naszych potrzeb i konieczności przewozu większych gabarytowo przedmiotów. Nasz nowy nabytek to szary Ford Transit Connect, rocznik 2008, z siedzeniami dla dwóch osób i znacznie obszerniejszą częścią załadowczą. Już trzy dni po jego zakupie potwierdziła się jego przydatność (transport fragmentu bomby kasetowej). Pojazd zostanie w najbliższym czasie odpowiednio oznakowany graficznie. Mamy nadzieję, iż posłuży nam na dłuższy czas.

Dodano: 06.10.2015

KOLEJNE RZADKIE EKSPONATY W ZASOBACH MTK KOLEJNE RZADKIE EKSPONATY W ZASOBACH MTK
Prace budowlane prowadzone na terenie Kostrzyna (nie tylko Starego Miasta) obfitują w znaleziska z okresu II WŚ. Wiele z nich (tych bezpiecznych) trafia do naszego Muzeum. Ostatnio wzbogaciliśmy się o dwa interesujące eksponaty. Saperzy ze Stargardu podczas jednej z ostatnich wizyt przekazali nam niemiecki rakietowy granatnik przeciwpancerny tzw. "Panzerschreck" ("Postrach czołgów"). Natomiast wraz ze współpracujący z nami eksploratorami udało nam się wydobyć spod ziemi jedną połowę niemieckiej bomby kasetowej AB500. Oba typy broni należą do rzadkich egzemplarzy uzbrojenia armii niemieckiej. Po poddaniu częściowej konserwacji będą prezentowane w Muzeum Twierdzy.

Dodano: 06.10.2015

GROŹNE ZNALEZISKO NA STARYM MIEŚCIE GROŹNE ZNALEZISKO NA STARYM MIEŚCIE
O niebezpieczeństwie czyhającym na osoby, które nie przestrzegają zasad poruszania się po terenie Starego Miasta Kostrzyn informowaliśmy wielokrotnie. Dokonywane raz po raz odkrycie potwierdzają fakt, że nasze ostrzeżenia nie są gołosłowne. W trakcie prac ziemnych przy murze skarpowym ujawnił się położony płytko pod warstwą ziemi arsenał niewybuchów z okresu II wojny światowej. Wezwany patrol saperski ze Stargardu Szczecińskiego ujawnił w dniu 02.10. br.  łącznie   31   granatów   moździerzowych.   Ponownie   więc  ostrzegamy  wszelkiej  maści domorosłych eksploratorów i poszukiwaczy przed prowadzeniem na własną rękę jakichkolwiek odkrywek na terenie kostrzyńskiej Starówki. Jak dotąd nie wydarzył się żaden nieszczęśliwy wypadek i chcielibyśmy, aby już tak pozostało.
PS. W dniu 05.10.2015 r. saperzy podjęli kolejnych 30 pocisków moździerzowych.

Dodano: 02.10.2015

X-LECIE STOWARZYSZENIA CZŁOWIEKIEM JESTEM X-LECIE STOWARZYSZENIA CZŁOWIEKIEM JESTEM
Na  zaproszenie  Zarządu  Kostrzyńskiego  Stowarzyszenia  "Człowiekiem  Jestem"  dyrektor  MTK Ryszard Skałba wziął udział w dniu 29.09. br. na "Kręgielni" w spotkaniu z okazji obchodów X-lecia działalności Stowarzyszenia. Gratulacje złożyliśmy na ręce Przewodniczącego Jerzego Wanata, a sami otrzymaliśmy podziękowania za dotychczasową współpracę. Pracownicy MTK kilkakrotnie nieodpłatnie oprowadzali członków Stowarzyszenia po terenie Starego Miasta, zorganizowaliśmy wycieczkę szlakiem tablic pamiątkowych oraz wycieczkę autokarową do Cedyni, udostępniliśmy Stare Miasto na spotkanie integracyjne oraz przekazaliśmy wielokrotnie drobne upominki na rzecz Stowarzyszenia.

Dodano: 02.10.2015

POSIEDZENIE RADY MUZEUM W NOWYM SKŁADZIE POSIEDZENIE RADY MUZEUM W NOWYM SKŁADZIE
Jak  wcześniej  informowaliśmy  Rada  Miasta  stosowną  uchwałą  dokonała  zmian  w składzie osobowym Rady Muzeum. W miejsce p. Piotra Tadli powołano do prac w tym gremium radnego Michała Kunta. Obaj panowie przybyli na posiedzenie Rady Muzeum w dniu 28.09. br. Pan Tadla otrzymał od MTK oficjalne podziękowania za swoją aktywną pracę na rzecz Muzeum Twierdzy. Pan Michał Kunt został zapoznany z pracownikami i z działalnością muzeum. Głównym tematem posiedzenia był oprócz spraw bieżących budżet, plan pracy oraz zamierzenia inwestycyjne i wydawnicze MTK na rok 2016. Kolejne spotkanie będzie miało miejsce jeszcze w tym roku.

Dodano: 02.10.2015

SKARPA ODSŁANIA TAJEMNICE SKARPA ODSŁANIA TAJEMNICE
Prowadzone  od  kilku  tygodni  prace  ratunkowe  przy  wewnętrznym  murze  kurtynowym  między  Bramą  Berlińską  a Bastionem Król zaskakują. Spod warstw ziemi wyłaniają się konstrukcje i obiekty, które nie były wcześniej udokumentowane. Jedną z takich konstrukcji jest skazamatowana poprzecznica (a właściwie jej relikty), którą przedstawiamy bliżej na profilu MTK na Facebooku. Pojawiło się też wiele interesujących przedmiotów, jak np. niemiecki wózek saperski, beczki na ropę, duże ilości amunicji i innych drobnych elementów metalowych. Wzbogaca to nie tylko nasze zbiory, ale również wiedzę. Ze względu na mnogość odkryć Muzeum Twierdzy Kostrzyn złożyło wniosek o objęcie prac nadzorem archeologicznym.

Dodano: 02.10.2015

RUDI VOGT LAUREATEM NAGRODY JANA RUDI VOGT LAUREATEM NAGRODY JANA
Współpracujące z Muzeum Twierdzy Kostrzyn Stowarzyszenie Historii Kostrzyna (Verein für die Geschichte Küstrins) przyznało po raz trzeci ustanowioną przez siebie "Nagrodę Jana". Wręczenie nagrody miało miejsce w dniu 26.09. br. tradycyjnie  w  Domu  Kultury  w  Küstrin-Kietz.  Laureatem  w  roku  2015 został urodzony przed 89 laty w Kostrzynie, a zamieszkujący w Berlinie, Rudi Vogt - autor publikacji na temat Kostrzyna ("Ein Leben in Küstrin", "Wider das Vergessen"). Jego teksty ukazywały się również w materiałach sesji historycznych organizowanych w Kostrzynie. Był też inicjatorem zmiany nazwy Kietz na Küstrin-Kietz. W imieniu MTK gratulacje laureatowi złożył dyrektor Ryszard Skałba otrzymując w zamian pochwałę za znakomitą prezentację historii Kostrzyna w Bastionie Filip. Poprzednimi laureatami byli nieżyjący już dr Herbert Tamm i Fritz Kohlase.

Dodano: 29.09.2015

KONFERENCJA KONFERENCJA "KRESOWIANIE I LUBUSZANIE"
Na zaproszenie Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kostrzynie nad Odrą wzięliśmy udział w konferencji naukowej "Kresowianie i Lubuszanie" zorganizowanej w dniu 26 września br. w ECS "Kręgielnia". Rok 2015 był ogłoszony w Kostrzynie "Rokiem Kresowian", stąd też odbyło się wiele przedsięwzięć z tym związanych. Konferencja z udziałem znakomitych prelegentów stanowiła naukowe podsumowanie całego roku. Muzeum Twierdzy Kostrzyn włączyło się w obchody poświęcając jeden dzień XVI Dni Twierdzy kulturze kresowian (koncerty muzyczne i prezentacje historyczne, spotkanie kresowian z Kostrzyna i Gorzowa), za co otrzymaliśmy podziękowania. Jesteśmy otwarci na współpracę również w przyszłości.

Dodano: 29.09.2015

NIE ŻYJE LECH ŁUKASIUK NIE ŻYJE LECH ŁUKASIUK
17 września wieczorem koło Dębna na drodze krajowej nr 23 został śmiertelnie potrącony przez samochód rowerzysta - mieszkaniec tej miejscowości. Był nim to Lech Łukasiuk - regionalista, kolekcjoner, miłośnik historii naszej okolicy, w tym Kostrzyna. Był emerytowanym ochmistrzem okrętowym. Publikował m.in. w "Merkuriuszu Dębnowskim" i w "Roczniku Chojeńskim". Należał do polsko-niemieckiego stowarzyszenia Educatio Pro Europa Viadrina, prowadził wykłady dla uczniów i seniorów. Stale uczestniczył w sesjach historycznych, prelekcjach i imprezach organizowanych w Kostrzynie, również w ramach Dni Twierdzy. Pogrzeb odbył się w dniu 26 września br. Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentował dyrektor Ryszard Skałba.
Na zdjęciu obok śp. Lech Łukasiuk (w środku) podczas prelekcji w Bibliotece Miejskiej w Dębnie pt. "Kostrzyńskie Pompeje" (09.12.2014)
Dodano: 29.09.2015

REWITALIZACJA TWIERDZY KOSTRZYN ŹRÓDŁEM DOBRYCH PRAKTYK REWITALIZACJA TWIERDZY KOSTRZYN ŹRÓDŁEM DOBRYCH PRAKTYK
Lubuski Urząd Wojewódzki realizuje projekt "e-Granica" związany z działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego pogranicza. Projekt "Rewitalizacja Twierdzy Kostrzyn" został wybrany przez wojewodę Katarzynę Osos jako źródło dobrych praktyk godne zaprezentowania uczestnikom wizyty w dniu 22.09. br. w Kostrzynie. Wizyta studyjna  odbyła  się  w  miejscu  realizacji  projektu,  w  Bastionie  Filip.  W  spotkaniu zorganizowanym we współpracy z Muzeum Twierdzy wzięło udział kilkunastu prominentnych oficjeli landu Brandenburgia oraz województwa lubuskiego. Burmistrz  Miasta  dr  Andrzej  Kunt  zaprezentował  gościom  zakres  prac  wykonanych w ramach rewitalizacji. Obejrzeli oni z ogromnym zainteresowaniem również naszą funkcjonującą od ponad roku ekspozycję muzealną. Bo to naprawdę "kawał dobrej roboty".

Dodano: 28.09.2015

SYBIRACY W MUZEUM TWIERDZY SYBIRACY W MUZEUM TWIERDZY
Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka organizowane jak co roku od wielu lat przez koło Związku Sybiraków we współpracy z Zespołem Szkół poszerzono o dodatkowe punkty programu. Oprócz Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru i innych punktów programu uczestnicy wydarzenia odwiedzili w dniu 18.09. br. również Stare Miasto i Muzeum Twierdzy. Zwiedzający zostali zapoznani z terenem Starego Kostrzyna przez pracownika muzeum Marcina Wichrowskiego. Dla gości z Międzyrzecza, Skwierzyny czy Lipian była to pierwsza wizyta na Starówce i w podziemiach Bastionu Filip. Jak przekazał nam  prezes  Marian  Pezowicz  kostrzyńskiego koła, wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem naszej ekspozycji muzealnej i wizyta w MTK stanie się stałym punktem obchodów Dnia Sybiraka w następnych latach.

Dodano: 28.09.2015

KOLEJNE ZIELONE SZKOŁY NA STARYM MIEŚCIE KOLEJNE ZIELONE SZKOŁY NA STARYM MIEŚCIE
Jak wcześniej informowaliśmy Muzeum Twierdzy Kostrzyn uczestniczy w projekcie realizowanym przez Europejski Fundusz  Rozwoju  Wsi  Polskiej  we  współpracy  z  Parkiem  Narodowym Ujście Warty "Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach  Narodowych".  Projekt  skierowany  jest  do szkół z obszarów wiejskich. Dwie takie grupy (szkoły podstawowe z Kąkolewa i Mirocina Dolnego) gościliśmy w czerwcu br., a trzy kolejne, tym razem gimnazja (Lewków, Wężyska, Staw) pojawiły się na Starym Mieście po wakacjach we wrześniu. Łącznie ponad 200 uczniów szkół z małych miejscowości miało okazję poznać zarówno przyrodę, a dzięki przewodnikom naszego muzeum, również historię naszego regionu. Ubolewamy, iż dotychczas nie uczyniły tego szkoły kostrzyńskie.

Dodano: 28.09.2015

Z BAŚNIĄ O HEJNALE NA STARYM MIEŚCIE Z BAŚNIĄ O HEJNALE NA STARYM MIEŚCIE
Kostrzyńskie przedszkolaki doskonale znają Stare Miasto Kostrzyn. W minionych latach realizowane były w ramach współpracy  przedszkoli  z  Muzeum  Twierdzy  różnorakie  projekty.  Kolejny  z  nich  pt.  "Spacer  po  Starym  Mieście  z Baśnią o kostrzyńskim hejnale" przywiódł na Starówkę ponad setkę naszych najmłodszych mieszkańców. Tym razem dzieci zapoznały się z historią hejnału kostrzyńskiego. Inicjatorem akcji była Fundacja "Cogitavi", a spory wkład w jej powodzenie wniosło Muzeum Twierdzy i jego pracownicy. Podczas 5 wrześniowych spotkań udostępniliśmy teren Starego Miasta oraz wnętrze Bastionu Filip, przygotowaliśmy drewno na ognisko i szpikulce na kiełbasę, a pracownik muzeum pełnił rolę lektora odczytującego baśń. Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta do pójścia w ślady przedszkolaków i odwiedzenia Starówki i naszej ekspozycji w Bastionie Filip.

Dodano: 28.09.2015

DROGA KRZYŻOWA NA STARYM MIEŚCIE DROGA KRZYŻOWA NA STARYM MIEŚCIE
Ruina kościoła maryjnego (Marienkirche) od kilkunastu lat jest własnością parafii rzymsko-katolickiej pw. NMP Matki Kościoła. Na mocy zawartej umowy opiekę nad tym terenem sprawuje Muzeum Twierdzy. Okazjonalnie odbywają się tu nabożeństwa. Jednym z tych, które na stałe weszły w kalendarz wydarzeń, jest odprawiana od kilku lat we wrześniu droga krzyżowa. Tegoroczna będzie miała miejsce w niedzielę, 13.09. br. o godz. 16:00. Stare Miasto, będące jednym wielkim cmentarzyskiem ludności kilku nacji, jest miejscem szczególnym i sprzyja zadumie nad ludzkim cierpieniem i kruchością życia. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Dodano: 09.09.2015

NAPRAWA SKARPY NAPRAWA SKARPY
Mimo przeprowadzonej w minionych latach renowacji sporych fragmentów twierdzy kilka obiektów nadal czeka na ratunek. Największym z nich jest Bastion Król, którego renowacja wymaga wielomilionowych nakładów. Zanim to nastąpi Miasto Kostrzyn, jako właściciel twierdzy, pozyskuje mniejsze kwoty na prowadzenie remontów cząstkowych. Po uzyskaniu dofinansowania od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przystąpiono do prac ratowniczych skarpy wewnętrznego muru kurtynowego między Bramą Berlińską, a Bastionem Król. Wartość prac wyniesie ok. 200 tys. zł. Jest to kolejny krok w restauracji twierdzy kostrzyńskiej, która systematycznie odzyskuje dawny blask. Jeszcze wiele pracy przed nami.

Dodano: 09.09.2015

DNI SEELOW DNI SEELOW
W miniony weekend nasze miasto partnerskie Seelow obchodziło po raz 20 Dni Miasta i Święto Strzeleckie. Impreza ta od lat odbywa się tydzień po Dniach Twierdzy, gdyż takie ustalenie poczynione zostało przez organizatorów obu wydarzeń. W tegorocznym święcie u niemieckich sąsiadów Kostrzyn reprezentowany był przez wiceburmistrza Zbigniewa Biedulskiego oraz dyrektora Muzeum Twierdzy Ryszarda Skałbę. Obie imprezy mają po części zbliżony charakter (np. pokazy artyleryjskie, ogniowe itp.), stąd też wykonawcy znani są kostrzyńskiej i seelowskiej publiczności. Szkoda tylko, że niewielu kostrzynian pojawiło się w Seelow, a przecież niewielka odległość nie stanowi w tym przeszkody. Może za rok tłumniej nawiedzimy sąsiadów?

Dodano: 09.09.2015

ZMIANA W SKŁADZIE RADA MUZEUM ZMIANA W SKŁADZIE RADY MUZEUM
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w dniu 27.08. br. radni podjęli uchwałę wprowadzającą zmiany w składzie osobowym Rady Muzeum. Z jej składu odwołany został Piotr Tadla, a w jego miejsce powołano radnego Michała Kunta, który pełni rolę wiceprzewodniczącego Rady Miasta, co z pewnością będzie miało pozytywne przełożenie na jego prace w Radzie Muzeum. Piotr Tadla był członkiem Rady Muzeum od początku jej funkcjonowania tj. od 29 marca 2012 r. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i bardzo aktywnie uczestniczył w pracach tego gremium. Panu Piotrowi serdecznie dziękujemy za owocną współpracę, a Pana Michała witamy i liczymy na wsparcie.

Dodano: 09.09.2015

"KOSTRZYŃSKIE POMPEJE" W MEDIACH ŚWIATOWYCH
Zainteresowanie polskich i zagranicznych mediów Starym Miastem, twierdzą i działalnością Muzeum Twierdzy Kostrzyn nie ustaje. Donosiliśmy już o realizowanych tu filmach, reportażach i audycjach telewizyjnych. Jakiś czas temu odwiedziło nas ok. 30 korespondentów zagranicznych z kilku krajów Europy, Azji i Ameryki Południowej, czego pokłosiem były artykuły w prasie branżowej (turystycznej) w ich krajach. Obszerny artykuł o Kostrzyńskich Pompejach opublikowała w tym roku Süddeutsche Zeitung (jeden z największych dzienników niemieckich wydawanych w Monachium). We wczorajszej Frankfurter Allgemeine Zeitung (jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników wydawany we Frankfurcie nad Menem) również pojawił się materiał na nasz temat, zaś w dniu dzisiejszym odwiedziła nas ekipa TVN24. Powoli stajemy się znani i rozpoznawalni...

Dodano: 21.08.2015

REMONT NOWEJ SIEDZIBY MUZEUM TWIERDZY REMONT NOWEJ SIEDZIBY MUZEUM TWIERDZY
Skromne warunki pracy, jakimi dysponuje Muzeum Twierdzy (barak po służbach celnych przy przejściu granicznym) są wszystkim znane. Nic dziwnego, że od dłuższego czasu zabiegaliśmy o zmianę naszej siedziby. Taka sposobność pojawiła się po opuszczeniu pomieszczeń na przejściu granicznym przez Straż Graniczną. Muzeum Twierdzy przeznaczyło kwotę 100 tys. z dochodów własnych, miasto Kostrzyn "dorzuciło" brakującą kwotę (50 tys.) i wyłoniona w procedurze przetargowej firma Universal z Dębna przystąpiła do remontu przeznaczonych dla nas pomieszczeń. Prace mają się zakończyć do końca września br. W nowej siedzibie uzyskamy nie tylko cywilizowane warunki do pracy, ale przestaniemy też "świecić oczami" przed licznie odwiedzającymi nas gośćmi z kraju i zagranicy. Przeprowadzka jeszcze tego roku!

Dodano: 21.08.2015

ODRA ODSŁANIA TAJEMNICE ODRA ODSŁANIA TAJEMNICE
Utrzymujący się rekordowo niski stan wody na Odrze odsłania kolejne niedostępne zazwyczaj tereny przybrzeżne. Po raz kolejny muzealna grupa eksploracyjna udała się nad wodę celem przeszukania brzegu pod kątem przedmiotów, które mogą stanowić wartość historyczną. Tym razem jednak nasze poszukiwania zdominowały ujawnione niewybuchy z okresu II wojny światowej: bomba burząca 100 kg, pocisk 203 mm, mina przeciwpancerna, głowica pancerfausta, 2 granaty moździerzowe, granat nasadkowy, 4 pociski ppanc 37 mm, pocisk do Panzerschrecka. Wezwani saperzy ze Stargardu mieli pełne ręce roboty. Znaleźliśmy też kilkumetrowy fragment gąsienicy wozu pancernego, która wzbogaci nasze zbiory. Przypominamy, że nielegalne poszukiwania mogą mieć nie tylko konsekwencje prawne, ale również mogą skończyć się tragicznie. Prosimy nie narażać swego życia i zdrowia!

Dodano: 21.08.2015

SĄ JESZCZE MIEJSCA NA WYCIECZKĘ SĄ JESZCZE MIEJSCA NA WYCIECZKĘ
XVI Dni Twierdzy Kostrzyn już za niespełna 3 tygodnie. Ich szczegółowy program podajemy powyżej. Tymczasem przypominamy o wycieczce, która stała się stałym punktem programu corocznych Dni Twierdzy. Tegoroczna wycieczka powiedzie nas w niedzielę, 30 sierpnia, na południe województwa do Żagania, Drzonowa i Czerwieńska. Jak zwykle ilość miejsc jest ograniczona. Na dzień dzisiejszy pozostało jeszcze 14 wolnych miejsc. Zgłoszenia przyjmujemy do 21.08. Wynika to z konieczności ubezpieczenia uczestników oraz zamówienia obiadu. W związku z tym, iż nie pobieramy przedpłat, prosimy o rozważne i wiążące decyzje, aby nie blokować miejsc w autokarze i abyśmy nie ponosili niepotrzebnych kosztów rezerwacji (zdarzenia losowe są oczywiście nie do przewidzenia). Zapraszamy!

Dodano: 12.08.2015

WOODSTOCKOWICZE W MUZEUM TWIERDZY WOODSTOCKOWICZE W MUZEUM TWIERDZY
Wbrew wyrażanych opinii również wśród uczestników Przystanku Woodstock znajdują się osoby zainteresowane historią. W  wolne  od  koncertów  i  innych wydarzeń chwile odwiedzali nas oni dość tłumnie na Starym Mieście. Korzystali nie tylko z naszej oferty muzealnej, ale wykorzystywali też zacieniony teren Starego Miasta dla ochłody, relaksu i wyciszenia. Wśród zwiedzających znaleźli się też członkowie ekip technicznych obsługujących imprezę, którzy skorzystali z oferowanej przez nas usługi przewodnickiej. Zarówno "Kostrzyńskie Pompeje" jak i ekspozycja muzealna w Bastionie Filip wywarły na wszystkich bardzo pozytywne wrażenie. Zapraszamy za rok!

Dodano: 12.08.2015

MTK NA FESTYNIE W KÜSTRIN-KIETZ MTK NA FESTYNIE W KÜSTRIN-KIETZ
Na  zaproszenie  Gminy  Küstriner  Vorland  i  burmistrza  Küstrin-Kietz  pana  Gerharda  Schwagericka  wzięliśmy udział w minioną sobotę 18.07. br. w festynie gminnym u naszych sąsiadów. Na naszym stoisku oferowaliśmy oprócz materiałów promocyjnych również niemieckojęzyczne publikacje i pamiątki z kostrzyńskiej twierdzy. Największym wzięciem cieszyła się jednakże okolicznościowa moneta Margrabiego Jana, która można było wybić samodzielnie z krążka aluminiowego lub miedzianego  (na  co  dzień  wybicie  tej monety możliwe jest w Bramie Berlińskiej). Przy okazji odświeżyliśmy znajomości i zaprosiliśmy uczestników imprezy na kostrzyńskie Dni Twierdzy (28-30.08.2015 r.).

Dodano: 21.07.2015

SKARBY Z ODRY SKARBY Z ODRY
Niski stan wody w kostrzyńskich rzekach ma swoje plusy i minusy. Narzekają żeglarze i wędkarze, ale nie narzekają np. archeolodzy. Opadające wody Odry opływającej Stare Miasto odsłoniły dodatkowe, wcześniej niedostępne powierzchnie brzegowe. Korzystając z okazji przeprowadziliśmy w minionym tygodniu eksplorację nadbrzeża wzdłuż murów twierdzy, która zaowocowała mniej lub bardziej cennymi znaleziskami. Oprócz "kupy złomu" udało nam się znaleźć m. in. kulę armatnią, czub piki, lufę karabinu, łuski pocisków, niemiecką menażkę i kilka innych drobnych przedmiotów. Przy okazji stwierdziliśmy, że brzeg jest mocno zaśmiecony (puste butelki, puszki po konserwach, słoiki), co nie wystawia najlepszego świadectwa wędkarzom korzystającym z tego odcinka Odry.

Dodano: 21.07.2015

MŁODZI ARCHEOLODZY NA STATKU MŁODZI ARCHEOLODZY NA STATKU
Z naszego zaproszenia na cumujący przy nadbrzeżu Warty statek "Zefir" skorzystała dwunastka "młodych archeologów", którzy 14 lipca poznawali tajniki tego zawodu. Po prezentacji graficznej tego, co można znaleźć w ziemi, uczestnicy mieli możliwość obejrzenia "skarbów", czyli wybranych eksponatów będących w posiadaniu Muzeum Twierdzy. Można było wszystkiego dotknąć i obejrzeć z bliska, a następnie narysować. Zajęcia prowadziła para archeologów Julianna Sójkowska Socha i Krzysztof Socha. Ich obecność wykorzystali również rodzice i opiekunowie dzieci zadając pytania dotyczące znalezisk archeologicznych w Kostrzynie. Uczestnicy otrzymali drobne upominki i zaproszenia do odwiedzenia Muzeum.

Dodano: 21.07.2015

STANOWISKA ARMAT PRZECIWLOTNICZYCH NA WZGÓRZU GRUDZIA STANOWISKA ARMAT PRZECIWLOTNICZYCH NA WZGÓRZU GRUDZIA
W dniu 09.07.2015 roku ekipa poszukiwawcza Muzeum Twierdzy Kostrzyn dokonała interesującego odkrycia na Wzgórzu Grudzia. W gąszczu rozmaitych popoligonowych obiektów zlokalizowano dwie betonowe podstawy ze śrubunkiem do zamocowania armat przeciwlotniczych produkcji czechosłowackiej kalibru 90 mm wz. 12/20. Armaty tego typu w ilości 12 sztuk zostały przejęte przez wojska niemieckie w 1938 roku podczas zajmowania Czechosłowacji. Mamy więc do czynienia z obiektem bardzo rzadkim i szczególnym. Odkrycia i oczyszczenia podstawy dokonali Jacek Biesiadka, Andrzej Gawlak, Cezary Piotrowski oraz pracownicy MTK Jerzy Dreger i Marcin Wichrowski. Obiekty tymczasowo zabezpieczono.

Dodano: 21.07.2015

WIELKA UCIECZKA - WIELKA WYCIECZKA WIELKA UCIECZKA - WIELKA WYCIECZKA
Mimo, iż do Dni Twierdzy jeszcze prawie dwa miesiące, już teraz otrzymujemy zapytania odnośnie planowanej wycieczki autokarowej. Co bardziej niecierpliwi wpisali się na listę uczestników nie znając szczegółów i warunków wyjazdu. Dzisiaj możemy już Państwu zaprezentować pełny program. Wycieczki w ramach Dni Twierdzy stały się już tradycją. Tegoroczna powiedzie nas w niedzielę, 30 sierpnia, na południe województwa do Żagania, Drzonowa i Czerwieńska. Jak zwykle ilość miejsc  jest  ograniczona  i  decyduje  kolejność  zgłoszeń.  Prosimy o rozważne i wiążące decyzje, aby nie blokować miejsc w autokarze. Szczegóły poniżej.
Program wycieczki

Dodano: 11.07.2015

TWIERDZA KOSTRZYN W TVP HISTORIA TWIERDZA KOSTRZYN W TVP HISTORIA
Kanał telewizyjny TVP Historia rozpoczął emitowanie cyklu filmów dokumentalnych opowiadających o możliwościach rozwoju  turystyki  i  gospodarowania  na terenach Natura 2000 wzdłuż polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70. Filmy te realizowane były w roku ubiegłym z udziałem znanego aktora Mieczysława Hryniewicza w ramach projektu "Z naturą na co dzień". Już jutro (niedziela, 12.07. o godz. 07:26) nastąpi emisja odcinka lubuskiego, w którym zobaczymy Kostrzyn nad Odrą i naszą twierdzę. Serdecznie zapraszamy przed telewizory. Filmy będą emitowane na antenie w lipcu i sierpniu tego roku.
Harmonogram emisji

Dodano: 11.07.2015

ZAWODY STRZELECKIE O NAGRODĘ KOMENDANTA TWIERDZY ZAWODY STRZELECKIE O NAGRODĘ KOMENDANTA TWIERDZY
Przed  tygodniem  (03.07. br.)  odbyło  się  ostatnie  przed  wakacjami  posiedzenie  Rady Muzeum. Oprócz sprawozdania z działalności Muzeum w pierwszym półroczu 2015 r. oraz spraw bieżących omówiono również stan przygotowań do sierpniowych Dni Twierdzy. Po zakończeniu obrad uczestnicy udali się na Stare Miasto, gdzie odbyły się zawody strzeleckie o Nagrodę Komendanta Twierdzy z udziałem członków Rady Muzeum, pracowników i przyjaciół MTK. Strzelano z broni pneumatycznej w pozycji stojącej i leżącej. Rywalizacja była zacięta, a zwycięzcę wyłoniła dogrywka, w której decydował jeden strzał! Główną nagrodę (wiatrówka) zdobył jeden z Przyjaciół Muzeum p. Ryszard Dubik. Gratulujemy!

Dodano: 11.07.2015

ARCHEOLOGIA NA ARCHEOLOGIA NA "ZEFIRZE"
Ze względu na niski stan wody na Warcie i Odrze statek wycieczkowy "Zefir" ugrzązł na dobre na kostrzyńskiej przystani. Nie oznacza to, że w oczekiwaniu na poprawę warunków hydrologicznych nie może zostać wykorzystany. Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Stowarzyszenie Odra dla Turystów zapraszają dzieci w wieku do lat 12 na "Wakacyjne spotkanie z archeologią". Spotkanie będzie mini przygodą z nauką i historią, która pozwoli najmłodszym poznać tajniki pracy archeologa, przedstawimy etapy jego pracy od momentu wykopania zabytków z ziemi, do chwili przekazania ich do muzeum. Zajęcia (również część praktyczną) poprowadzi małżeństwo archeologów Krzysztof Socha (archeolog MTK) i Julianna Sójkowska-Socha.
Przystań nad Wartą, statek "Zefir"
wtorek, 14.07.2015 r., godz. 17:00

Serdecznie zapraszamy!

Dodano: 11.07.2015

NA ROWERACH PO KIETZ NA ROWERACH PO KIETZ
W ramach cyklu wycieczek o tematyce historycznej organizowanych od trzech lat przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn tym razem celem wyprawy stał się Küstrin-Kietz. Wprawdzie w roku ubiegłym odbyła się wyprawa rowerowa do tej niemieckiej dzielnicy Kostrzyna, jednakże ze względu na obszerną ilość przekazywanych informacji nie udało się zwiedzić całej miejscowości. Druga część wyprawy, również na rowerach, miała miejsce 30 czerwca br. Prawie 20 kostrzynian skorzystało z naszej oferty i udało się do sąsiadów po drugiej stronie Odry. Przewodnikiem był tym razem Andy Steinhauf - członek Stowarzyszenia Historii Kostrzyna. Rolę tłumacza pełniła Julia Bork, pracownik naszego muzeum. Dwugodzinna przejażdżka na dwóch kółkach była ostatnią przed wakacjami wycieczką muzealną. Następna odbędzie się w ramach Dni Twierdzy 30 sierpnia do Żagania, Drzonowa i Czerwieńska. O szczegółach poinformujemy.

Dodano: 02.07.2015

Z PRELEKCJĄ W SZCZECINIE Z PRELEKCJĄ W SZCZECINIE
Na zaproszenie Fundacji "Ścieżkami Pomorza" pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn odwiedzili w miniony poniedziałek 29 czerwca br. Szczecin, gdzie na Zamku Książąt Pomorskich zaprezentowali blok informacyjno-promocyjny pod wspólną nazwą "Kostrzyńskie Pompeje". Składały się na niego trzy prelekcje wygłoszone kolejno przez Ryszarda Skałbę (Stare Miasto, które nie istnieje), Krzysztofa Sochę (Archeologia Kostrzyna i okolic) oraz Marcina Wichrowskiego (400 lat kostrzyńskich   fortyfikacji).   Około   60   mieszkańców   Szczecina   przybyło  na  spotkanie  do  sali  kinowej  na  zamku,  z zainteresowaniem wysłuchało wystąpień naszych pracowników i nabyło publikacje książkowe na temat Kostrzyna. Była to już ósma prelekcja zorganizowana przez nas poza Kostrzynem. Kolejne przed nami.

Dodano: 02.07.2015

POLSKIE NAPISY POPD TABLICĄ VON KATTEGO POLSKIE NAPISY POD TABLICĄ VON KATTEGO
Tak jak wcześniej zapowiadaliśmy odsłonięta w kwietniu tablica pamiątkowa porucznika von Katte przy Furcie Rybackiej została w dniu 26.06. br. opatrzona informacją w języku polskim. Napis na tabliczce z laminatu grawerskiego umieszczonej pod główną tablicą brzmi: "Tablica z żywicy epoksydowej ufundowana przez Theofanę - Księżną von Sachsen-Katte. Treść inskrypcji: Porucznik Hermann von Katte, ur. w 1704 r. w Berlinie, ścięty w 1730 r. w Kostrzynie za pomoc następcy tronu Fryderykowi w jego próbie ucieczki. Tablicę odsłonięto dnia 25.04.2015 r.". Od teraz również turyści polscy będą mogli w rodzimym języku przeczytać jakiemu wydarzeniu tablica została poświęcona.

Dodano: 02.07.2015

GRA WOJENNA NA STARYM MIEŚCIE GRA WOJENNA NA STARYM MIEŚCIE
24 czerwca br. odwiedziła nas młodzież gimnazjalna z Poznania, która w sile dwóch klas spędziła kilka godzin na terenie Starego  Miasta.  Wyprawa  miała  charakter  przede  wszystkim  edukacyjny,  ale  nie  zabrakło  też  akcentów  rywalizacji i zabawy. Oprócz stałych punktów programu (zwiedzanie Starówki oraz ekspozycji w Bastionie Filip) nasi młodzi goście wzięli udział w tematycznej grze wojennej "Bunt w twierdzy". "Buntownicy" musieli w terenie odnaleźć i skompletować broń i amunicję, w czym próbowali im przeszkodzić żandarmi. Bunt ostatecznie został spacyfikowany przez załogę twierdzy. Autorem gry jest pracownik MTK Jerzy Dreger. Gry wojenne stanowią element naszej oferty edukacyjnej. Zapraszamy inne szkoły do pójścia w ślady gości ze stolicy Wielkopolski.

Dodano: 02.07.2015

WOJEWÓDZKI KOMITET OCHRONY PAMIĘCI WALK I MĘCZEŃSTWA WOJEWÓDZKI KOMITET OCHRONY PAMIĘCI WALK I MĘCZEŃSTWA
Miło  nam  poinformować,  iż  dyrektor  Muzeum  Twierdzy  Ryszard  Skałba  został  powołany przez wojewodę lubuskiego p. Katarzynę Osos w skład Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa. 23 czerwca br. miało miejsce w UW w Gorzowie pierwsze spotkanie tego gremium, którego kadencja trwa cztery lata. Na spotkaniu zaprezentowano m.in. prowadzone na terenie woj. lubuskiego prace ekshumacyjne, w których znaczące miejsce zajmują ekshumacje prowadzone w Kostrzynie. Omawiano również problem kontrowersyjnych tablic propagandowych na cmentarzu wojennym w   Cybince.   Uczestnicy   przyjęli   zaproszenie   dyr.  Skałby  i  następne  posiedzenie  Komitetu  odbędzie  sie  jesienią  w Kostrzynie.

Dodano: 02.07.2015

ICOMOS RADZIŁ O ICOMOS RADZIŁ O "KRÓLU"
W dniach 19-20 czerwca wyjazdowe spotkanie w Kostrzynie odbył Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS). Organizacja ta zrzesza około 200 najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu ochrony dziedzictwa i konserwacji zabytków, z których 8 przyjechało do nas m. in. z Krakowa, Torunia i Poznania. Tematem spotkania były koncepcje planistyczne i budowlane dotyczące największego bastionu kostrzyńskiej twierdzy, Bastionu Król. Zebrane informacje pozwolą na opracowanie katalogu dobrych praktyk, co z kolei pozwoli na wyeliminowanie błędów przy renowacji "Króla" i pozwoli na ubieganie się o środki pomocowe. Uczestnicy spotkania znaleźli również czas na wizytę w Bastionie Filip oraz na wyprawę na Dzieło Rogowe w towarzystwie naszych przewodników.

Dodano: 20.06.2015

SOJUSZ MUZEUM TWIERDZY Z NATO SOJUSZ MUZEUM TWIERDZY Z NATO
Niedawne manewry Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości, czyli tzw. szpicy NATO na poligonie Żagań-Świętoszów "zahaczyły odłamkiem" również o kostrzyńską twierdzę. 18 czerwca grupa oficerów brytyjskich Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego stacjonującego w kwaterze NATO w Szczecinie odbyła w drodze na manewry wyprawę szkoleniową na teren Starego Miasta Kostrzyn. Po omówieniu taktyki zastosowanej przez Armię Czerwoną w 1945 r. wojskowi obejrzeli naszą ekspozycję w Bastionie Filip. W zamian za bezpłatne udostępnienie terenu Starego Miasta zawarliśmy z siłami NATO ustny pakt o nieagresji, co niewątpliwie wzmocniło nasze poczucie bezpieczeństwa :)

Dodano: 20.06.2015

WYNIKI LICZENIA NIETOPERZY WYNIKI LICZENIA NIETOPERZY
Po długotrwałych zabiegach udało nam się w końcu uzyskać wyniki prowadzonej w lutym przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" z Poznania akcji liczenia nietoperzy na terenie Starego Miasta i w obiektach twierdzy Kostrzyn.  Jak  się  okazało  na  zimowy  nocleg  zlatuje  do  nas  ponad  500  przedstawicieli  5  gatunków  tych  ssaków.  W zakamarkach Starego Miasta znajdują widocznie doskonałe miejsce do przezimowania. Niektórym nie przeszkadza nawet ekspozycja muzealna w Bastionie Filip. Badania mają być prowadzone w latach następnych, co pozwoli na śledzenie   zmian   w   migracji   i   populacji  nietoperzy.  Poniżej  prezentujemy  wyniki  badań  w  formie  tabelarycznej  z uwzględnieniem umocnień położonych wokół Kostrzyna.

Tabela

Dodano: 20.06.2015

PRACE ARCHEOLOGICZNE NA BASTIONIE KRÓL ZAKOŃCZONE PRACE ARCHEOLOGICZNE NA BASTIONIE KRÓL ZAKOŃCZONE
W okresie od 26 maja do 12 czerwca 2015 roku na tarasie bastionu Król przeprowadziliśmy badania archeologiczno-architektoniczne celem zbadania stanu technicznego dostępnych fragmentów budowli, w szczególności sklepień jej pomieszczeń. W czterech wykopach badawczych uchwyciliśmy konstrukcje powstałe na przestrzeni kilku stuleci, m.in. mur budowli poprzedzającej obecny bastion, relikty strzelnic ze schyłku XVI w. czy pozostałości skazamatowanej poprzecznicy z II połowy XIX w. (rodzaj schronu na wale). Obecnie trwają prace nad opracowaniem wyników badań. Badania prowadziliśmy na zlecenie szczecińskiej firmy Compono, która opracowuje projekt wykonawczy rewitalizacji bastionu Król na potrzeby Miasta Kostrzyn.

Dodano: 20.06.2015

ROWERAMI DO KIETZ ROWERAMI DO KIETZ
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zapraszamy na ostatnią już przed przerwą urlopowo-wakacyjną wycieczkę muzealną. Tym razem zainteresowani historią Kostrzyna wsiądą na rowery, a celem wyprawy będzie Küstrin-Kietz. Wprawdzie tę dzielnicę naszego miasta zwiedzaliśmy w roku ubiegłym, ale nie udało się obejrzeć całej Chyży (bo tak brzmi polska nazwa Kietz). Przewodnikami będą członkowie Stowarzyszenia Historii Kostrzyna. Miejscem zbiórki jest zamknięta ulica przy koszarach artyleryjskich na Wyspie Odrzańskiej (po niemieckiej stronie, tuż za mostem).


Wtorek, 30 czerwca 2015 r.
godz. 17:00
Uwaga! Przypominamy o konieczności posiadania dokumentów tożsamości.

Następna wycieczka muzealna planowana jest w ramach XVI Dni Twierdzy w dniu 30.08. br. do Żagania, Drzonowa i Czerwieńska.

Dodano: 11.06.2015

ZIELONE SZKOŁY NA STARYM MIEŚCIE ZIELONE SZKOŁY NA STARYM MIEŚCIE
Muzeum Twierdzy Kostrzyn uczestniczy w projekcie realizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Parkiem Narodowym Ujście Warty. Projekt nosi tytuł "Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych" i dofinansowany jest ze środków funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. W ramach  projektu  Stare  Miasto   oraz  ekspozycję  w  Bastionie  Filip  zwiedzi w czerwcu i wrześniu br. pięć  40-osobowych  grup  szkolnych  z  obszarów  wiejskich.  Pierwsza  wycieczka  miała  miejsce  w  dniu  dzisiejszym (11.06.) , a gościliśmy dzieci z Kąkolewa koło Grodziska Wlkp. Kolejna grupa zawita do nas w przyszłym tygodniu.

Dodano: 11.06.2015

TABLICA INFORMACYJNA PRZY POMNIKU LWA TABLICA INFORMACYJNA PRZY POMNIKU LWA
10 czerwca br. została ustawiona przy Pomniku Ofiar I Wojny Światowej ("pomnik lwa") tablica przedstawiająca krótką historię tego obiektu. Wcześniej uprzątnięty został i ponownie obsadzony roślinnością teren wokół pomnika, ponieważ stwierdziliśmy wiele zniszczeń i braków. Niektóre rośliny zostały zadeptane, 2 tuje oraz część roślin cebulowych zostało wyrwanych, a rośliny przy cokole są regularnie obsikiwane przez psy. Widocznie niektórym mieszkańcom miasta bardziej podoba się zaniedbane i zdewastowane klepisko, niż ładnie utrzymany zieleniec z roślinnością. Pomnik został odrestaurowany w ubiegłym roku ze środków Muzeum Twierdzy i znajduje się pod naszą opieką.

Dodano: 11.06.2015

NIEBEZPIECZNE BUTLE Z GAZEM NIEBEZPIECZNE BUTLE Z GAZEM
Podczas  prowadzonych  na  Bastionie  Król  badań  archeologicznych  pracownicy Muzeum Twierdzy stwierdzili w jednym z wykopów obecność butli gazowych z okresu II wojny światowej. Ponieważ ani policja ani straż pożarna nie mogła jednoznacznie określić rodzaju butli sprowadzono specjalistów wojsk chemicznych i saperów w celu ich identyfikacji. 02.06. br. na powierzchnię ziemi wydobyto 22 butle zawierające jak się okazało gazy techniczne (tlen i acetylen). Niebezpieczne butle zostały usunięte z terenu Starego Miasta. Żołnierzom polskiego wojska (chemikom i saperom) dziękujemy za sprawną eliminację zagrożenia, a funkcjonariuszom kostrzyńskiej policji i straży miejskiej za kilkudniowe zabezpieczenie terenu.

Dodano: 03.06.2015

BADANIA NA BASTIONIE KRÓL BADANIA NA BASTIONIE KRÓL
Bastion Król, najstarszy i największy bastion kostrzyńskiej twierdzy, wymaga zakrojonych na szeroką skalę prac renowacyjnych. W ramach opracowania dokumentacji wykonawczej zleconej przez Miasto Kostrzyn szczecińskiej firmie Compono prowadzone są od kilkunastu dni pod nadzorem Muzeum Twierdzy badania archeologiczno-architektoniczne mające na celu zbadanie stanu technicznego budowli i jego sklepień. W trakcie prac spod warstwy ziemi wyłoniły się pozostałości późniejszych obiektów wzniesionych na tarasie bastionu m.in. trawersu, muru zamykającego przedpiersie, strzelnic. Wyniki badań zostaną opracowane jeszcze w tym miesiącu.

Dodano: 03.06.2015

*KONKURS OFERT NA OBSŁUGĘ GASTRONOMICZNĄ DNI TWIERDZY* KONKURS OFERT NA OBSŁUGĘ GASTRONOMICZNĄ DNI TWIERDZY
W dniach 28-30.08.2016 odbędą się tradycyjne, szesnaste już Dni Twierdzy Kostrzyn. Aby w dobrej kondycji fizycznej móc uczestniczyć w licznych przedstawieniach, prezentacjach i koncertach konieczne jest uzupełnienie utraconej energii. O dostarczenie również strawy dla ciała musi zadbać stoisko gastronomiczne z odpowiednią ofertą dla widzów i gości w różnym wieku W tym celu dyrektor Muzeum Twierdzy ogłasza konkurs ofert na obsługę gastronomiczną Dni Twierdzy. Szczegóły znajdziecie Państwo w ogłoszeniu poniżej. Zapraszamy gastronomów z Kostrzyna i innych ośrodków do zapoznania się z warunkami konkursu i do składania ofert (do dnia 19 czerwca br.)
Konkurs ofert 2015

Dodano: 27.05.2015

MTK NA TEMPLARIADZIE MTK NA TEMPLARIADZIE
Mimo wielu zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Nocy Muzeów pracownicy naszej placówki znaleźli czas,  aby  czynnie  uczestniczyć  w  Templariadzie  (22-23  maja)  w  pobliskich  Chwarszczanach.  Oprócz  obsługi stoiska z pamiątkami i wydawnictwami nasi pracownicy ubrani odpowiednio do charakteru imprezy pełnili funkcję przewodników. Jerzy Dreger przekazywał zainteresowanym informacje na temat umocnień średniowiecznych (i nie tylko), zaś Julia Bork opowiadała o malowidłach ściennych tej epoki. Kilkakrotnie powtarzane spacery z naszymi przewodnikami cieszyły się tak dużym zainteresowaniem gości, że organizatorzy już teraz zaprosili nas do wzięcia udziału w następnej edycji imprezy. Z zaproszenia z pewnością skorzystamy.

Dodano: 26.05.2015

PUNKT MAŁEJ GASTRONOMII W BRAMIE CHYŻAŃSKIEJ PUNKT MAŁEJ GASTRONOMII W BRAMIE CHYŻAŃSKIEJ
Po dłuższej przerwie punkt małej gastronomii w Bramie Chyżańskiej ponownie otwiera swoje podwoje. Tym razem działalność tę prowadzić będzie firma Słoneczny Młyn Państwa Jackowskich ze Słońska. W ofercie znajdują się przede wszystkim produkty regionalne. Oprócz napoi, słodyczy i lodów turyści mogą dokonać zakupu pieczonego tradycyjnym sposobem chleba, popróbować domowego smalcu i ogórków małosolnych, czy też placków "7 nasion". Nie zabraknie też piwa z witnickiego browaru. Punkt czynny będzie w weekendy (inne dni otwarcia jeszcze nie zostały ostatecznie ustalone). Wierzymy, że w przeciwieństwie do poprzedniego dzierżawcy współpraca z nowym układać się będzie bezkonfliktowo.

Dodano: 26.05.2015

NOCNY OBJAZD PO MUZEACH NOCNY OBJAZD PO MUZEACH
W ramach Nocy Muzeów zorganizowana została we współpracy z Muzeum Martyrologii w Słońsku oraz z Muzeum Browarnictwa we Witnicy "noc objazdowa". Grupa licząca prawie 50 osób wyruszyła autokarem w muzealną trasę odwiedzając w pierwszej kolejności muzeum w Słońsku. Po złożeniu wiązanki kwiatów pod "murem śmierci" obozu Sonnenburg uczestnicy oprowadzeni zostali po nowej ekspozycji. Zwiedzili również stary młyn. Ze Słońska grupa udała się do Witnicy, gdzie w miejscowym browarze funkcjonuje niewielkie muzeum browarnictwa. Pobyt w browarze zakończył się degustacją wytwarzanych w nim produktów. Około północy wycieczkowicze powrócili do Kostrzyna.

Dodano: 26.05.2015

NOC MUZEÓW W TWIERDZY KOSTRZYN NOC MUZEÓW W TWIERDZY KOSTRZYN
Po raz drugi Muzeum Twierdzy Kostrzyn włączyło się w ogólnopolską i europejską akcję pod nazwą "Noc Muzeów". W tym roku  ok.  200  osób  skorzystało  z  naszej  oferty  i  wzięło  udział  w  przygotowanym przez nas programie poszerzonym o  wycieczkę  autokarową.  W  piątek 22 maja na Starym Mieście oprócz bezpłatnego zwiedzania Starówki i Bastionu Filip z przewodnikiem miał miejsce wieczór legend, prezentacja filmu o zagrabionych Polsce dziełach sztuki w czasie II wojny światowej. Noc muzeów w Kostrzynie zakończył bardzo efektowny pokaz żonglerki ogniem w wykonaniu Teatru Ognia Piromancja ze Szczecina. Zapraszamy za rok!

Dodano: 26.05.2015

BURMISTRZ PEITZ Z WIZYTĄ W MTK BURMISTRZ PEITZ Z WIZYTĄ W MTK
W dniu 20 maja gościliśmy w naszych skromnych progach delegację z zaprzyjaźnionego Peitz, której przewodniczył Burmistrz Jörg Krakow. Odwiedziła nas również pani Julia Kahl, Dyrektor Wydziału ds. Kultury i Turystyki. Tematem przewodnim była współpraca na niwie historycznej między cytadelą w Peitz, a naszym muzeum. Jednym z omawianych projektów była ewentualna rekonstrukcja pomnika Margrabiego Jana, który w podwójnym wydaniu stanąć miałby zarówno na cokole w Kostrzynie, jak i na terenie twierdzy w Peitz, a być może trzecia sylwetka zagościłaby na stałe w Spandau. Rozmawiano o możliwości sfinansowania przedsięwzięcia ze środków unijnych. Następna tura rozmów odbędzie się jeszcze w obecnym półroczu.

Dodano: 20.05.2015

PODZIĘKOWANIE DLA TELESKOPU PODZIĘKOWANIE DLA TELESKOPU
Jak już wcześniej informowaliśmy dzięki staraniom Firmy Teleskop cokół pomnika Margrabiego Jana na Starym Mieście został otoczony metalowym ogrodzeniem. W ten sposób sam cokół i jego otoczenie uzyskały swój historyczny wygląd (poza drobnymi szczegółami). W dniu 20.05. br. nadarzyła się okazja, aby właśnie przy pomniku oficjalnie podziękować kierownictwu firmy Teleskop. Prezes Christopher Maas, który pojawił się na Starym Mieście ze swoimi gośćmi, otrzymał od  dyrektora  MTK  Ryszarda  Skałby  pismo  z  podziękowaniem  i  album  fotograficzny. Wyrażamy nadzieję, że współpraca z Teleskopem będzie kontynuowana i tak dobra, jak dotychczas. Jeszcze raz dziękujemy!

Dodano: 20.05.2015

KOSTRZYŃSKIE BRUKI OSZLIFOWANE KOSTRZYŃSKIE BRUKI OSZLIFOWANE
Potężną dawkę wiedzy dotyczącą budowy dróg począwszy od zamierzchłych czasów aż po dzień dzisiejszy otrzymali uczestnicy spaceru po Starym Mieście zorganizowanego przez Muzeum Twierdzy w minioną sobotę 16 maja br. Dr inż. Jerzy Duda z Krakowa w niezwykle interesujący sposób zaprezentował ponad dwudziestce miłośników historii dzieje brukarstwa, koncentrując się na brukach kostrzyńskiej Starówki, bo taki też był temat tej wycieczki. Poznaliśmy nie tylko rodzaje nawierzchni, ale również sposoby obróbki materiału kamieniarskiego i różnorodne sposoby jego ułożenia na ulicach i chodnikach Starego Miasta. Wiemy już, że przechadzając się po Starym Kostrzynie warto czasem spojrzeć nie tylko na ruiny, ale również pod nogi. Nie tylko po to, żeby się nie potknąć....

Dodano: 20.05.2015

DZIEŃ DZIAŁACZA KULTURY DZIEŃ DZIAŁACZA KULTURY
Jak  co  roku  w  maju  obchodzony  jest  Dzień  Działacza  Kultury.  Tegoroczne spotkanie okolicznościowe miało miejsce w piątek, 15 maja. Tym razem gospodarzem było Kostrzyńskie Centrum Kultury. W spotkaniu wzięli ponadto udział pracownicy Muzeum Twierdzy, Biblioteki Miejskiej oraz MOSiRu. Była to okazja do podsumowania działalności instytucji kultury w naszym mieście. Władzom miasta w osobach Burmistrza Andrzeja Kunta oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Opieki Marzeny Brenk-Sułkowskiej serdecznie dziękujemy, iż mimo prób dyskredytowania działalności Muzeum Twierdzy przez pewne osoby potrafili dostrzec i docenić prawdziwy obraz naszej codziennej pracy.

Dodano: 20.05.2015

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDRZEJEM TOCZEWSKIM SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDRZEJEM TOCZEWSKIM
6 maja br. miało miejsce zorganizowane przez Muzeum spotkanie z dr. Andrzejem Toczewskim. Osoba Pana Toczewskiego znana jest wielu kostrzynianom, ponieważ jest on absolwentem naszego Zespołu Szkół. Nic dziwnego, że na  spotkaniu  poświęconym  prezentacji  jego  książki  "Festung  Küstrin  1945"  pojawiło  się  też  kilku  kolegów  szkolnych  i nauczycieli p. Andrzeja. Ponad 30 osób z zainteresowaniem wysłuchało opowieści byłego (do niedawna) dyrektora  Muzeum  Lubuskiego  w  Zielonej  Górze.  Po serii pytań znalazł się czas na pamiątkowe fotografie, na autografy i na prywatne rozmowy. Dziękujemy pani Annie Denczew, dyrektor Biblioteki Miejskiej, za udostępnienie pomieszczenia na organizację spotkania, a Panu Toczewskiemu za interesującą prelekcję.

Dodano: 09.05.2015

ZMARŁ PŁK. CZESŁAW CHMIELEWSKI ZMARŁ PŁK. CZESŁAW CHMIELEWSKI
Przykra informacja napłynęła z Witnicy. W wieku 91 lat zmarł płk. Czesław Chmielewski, człowiek-legenda, który zasłynął z utworzenia we własnym domu i na własnej posesji prywatnego Muzeum Chwały Oręża Polskiego. Muzeum, którego zbiorów nie powstydziłaby się niejedna placówka muzealna (od umundurowania, broni, odznaczeń, aż po ciężkie haubice stojące na podwórku). Odwiedzały to miejsce wycieczki z kraju i zagranicy. Pracownicy Muzeum Twierdzy też kilkakrotnie byli  w  odwiedzinach  u  Pana Czesława i wysłuchiwali jego barwnych opowieści. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 2 maja w Witnicy. Więcej na temat sylwetki p. Czesława Chmielewskiego i Jego Muzeum można znaleźć na stronie UMiG Witnica. Cześć Jego pamięci!

Dodano: 30.04.2015

BASTION FILIP WE WTORKI NIEODPŁATNIE BASTION FILIP WE WTORKI NIEODPŁATNIE
Wraz ze zmianą regulaminu zwiedzania Starego Miasta drobnym korektom uległ też cennik pobieranych przez Muzeum opłat   za   usługi  przewodnickie  oraz  za  wstęp  do  Bastionu  Filip.  Indywidualni  turyści  nadal  będą  mogli  zwiedzać  i spacerować po Starym Mieście bez wnoszenia opłat. W nowym cenniku pojawiły się nowe, korzystniejsze zapisy dla turystów. Grupy korzystające z usług przewodników muzealnych będą płacić za wstęp do Bastionu Filip tylko połowę nominalnej kwoty. Natomiast w każdy wtorek wstęp na stałą ekspozycję w Bastionie będzie bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, bez wyjątku. Mamy nadzieję, że ten zapis zachęci do jeszcze liczniejszych odwiedzin naszego muzeum przez kostrzynian.

Dodano: 30.04.2015

ZMIANA SYSTEMU PRACY ZMIANA SYSTEMU PRACY
Podobnie jak w latach minionych w maju zmieniamy harmonogram pracy Muzeum chcąc jak najlepiej dostosować się do potrzeb naszych interesantów i zwiedzających. Biuro przy ul. Granicznej czynne będzie od wtorku do soboty w godz. 07:30 - 15:30. W tych godzinach można nas odwiedzić osobiście lub skontaktować się z nami telefonicznie. Brama Berlińska czynna będzie od wtorku do piątku w godz. 10:00 - 16:00, a w weekendy od godz. 10:00 do 18:00. Bastion Filip otwieramy od wtorku do piątku w godz. 11:00 - 14:00, a w weekendy od 10:00 do 18:00. Grupom zorganizowanym (od 15 osób) możemy po uzgodnieniu udostępnić nasze podwoje również w innych terminach. O wszelkich odstępstwach od powyższego harmonogramu (święta itp.) informować będziemy w osobnych komunikatach.

Dodano: 28.04.2015

ZMIANA REGULAMINU ZWIEDZANIA STAREGO MIASTA ZMIANA REGULAMINU ZWIEDZANIA STAREGO MIASTA
Po upływie czterech lat od wprowadzenia w życie "Regulaminu zwiedzania Starego Miasta" zmuszeni jesteśmy dokonać jego modyfikacji. Mimo wprowadzenia przez dyrektora MTK korzystnych rozwiązań dla osób świadczących usługi przewodnickie, część z nich nie respektowała obowiązującego prawa, co skutkowało rozlicznymi scysjami i interwencjami służb porządkowych. Wprowadzamy zatem dosłowny zapisy Ustawy o usługach turystycznych, która prawo do oprowadzania po Muzeum Twierdzy Kostrzyn (Stare Miasto i twierdza) daje wyłącznie pracownikom Muzeum. Nowy Regulamin zwiedzania wchodzi w życie dnia 1 maja br.

Zarządzenie Dyrektora MTK
Regulamin zwiedzania Starego Miasta
Załącznik graficzny

Dodano: 21.04.2015

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW
Podobnie jak w roku ubiegłym Muzeum Twierdzy Kostrzyn włącza się w europejską akcję tzw. Nocy Muzeów. Do współpracy  zaprosiliśmy  tym  razem  ościenne placówki muzealne, które pozytywnie odpowiedziały na naszą propozycję. W piątek 22 maja 2015 r. oprócz programu "na miejscu", czyli na Starym Mieście, proponujemy wizytę u naszych sąsiadów w Słońsku i Witnicy. Oprócz Muzeum Twierdzy Kostrzyn zwiedzić będzie można bezpłatnie Muzeum Martyrologii w Słońsku i Muzeum Browaru Witnica. Poniżej program imprezy.


Stare Miasto
18:00-22:00 Bastion Filip - bezpłatne zwiedzanie
20:00 Ognisko z gawędą historyczną dla dzieci (i nie tylko)
22:00 Teatr Ognia Piromancja

Program wycieczki autokarowej
18:00 - 19:15 Zwiedzanie Bastionu Filip
19:15 - 19:45 Przejazd od Słońska (parking MTK, ul. Graniczna 1)
19:45 - 20:00 Złożenie wiązanek i zniczy pod "murem śmierci"
20:00 - 20:45 Zwiedzanie Muzeum Martyrologii
20:45 - 21:30 Zwiedzanie młyna
21:30 - 22:00 Przejazd do Witnicy
22:00 - 23:30 Zwiedzanie Muzeum w Browarze z degustacją produktów lokalnych
23:30 - 24:00 Przejazd do Kostrzyna

Podane powyżej godziny są godzinami orientacyjnymi. Koszt wycieczki: dorośli - 15 zł, dzieci i młodzież do lat 16 - 10 zł. Płatne przy wejściu do autokaru Uwaga! Ilość miejsc w autokarze ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy w siedzibie MTK, ul. Graniczna 1, telefonicznie 95 752 0045 (p. Jerzy Dreger) lub mailowo jerzy.dreger@muzeum.kostrzyn.pl Bardzo prosimy o poważne zgłoszenia, ponieważ zdarzało się niejednokrotnie, że osoby zapisane na wycieczkę nie pojawiały się w autokarze, a innym zainteresowanym odmawialiśmy ze względu na brak miejsc.

Dodano: 09.05.2015

BRUKI STAREGO KOSTRZYNA BRUKI STAREGO KOSTRZYNA
Przed nami kolejna lekcja historii w terenie! Po Dziele Rogowym i kostrzyńskich dworcach przyszła kolej na spacer po Starym Mieście. Nie będzie to jednak zwykły spacer, ale wycieczka tematyczna brukami Starego Miasta. Dr inż. Jerzy Duda z Krakowa przedstawi uczestnikom najciekawsze rozwiązania brukarskie, różnorodność materiału kamiennego oraz kompozycje nawierzchni brukowej ulic i zaułków Starówki. Będzie to z pewnością pasjonująca opowieść, a oprócz prelegenta mówić będą tym razem także kamienie.
Zapraszamy!

Sobota, 16 maja 2015, godz. 11:00
Start na parkingu Muzeum przy ul. Granicznej 1

DR INŻ. JERZY DUDA - absolwent Wydziału Lądowego Politechniki Krakowskiej, doktor Wydziału Architektury. Ukończył także studia podyplomowe w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej. Społecznik i współorganizator życia kulturalnego w Krakowie, otrzymał m.in. odznakę za pracę społeczną dla miasta Krakowa. Działacz organizacji lokalnych takich jak Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Krakowskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Techniki, Rada Muzeum Inżynierii Miejskiej. Pasjonat fotografii i filatelistyki. Wielki Mistrz Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą Orderu Białego Kruka.

Dodano: 09.05.2015

ODSŁONIĘCIE TABLICY VON KATTEGO ODSŁONIĘCIE TABLICY VON KATTEGO
Jednym z kulminacyjnych punktów manewrów militarnych w minioną sobotę było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która ufundowana została przez przez Teofanę - księżną von Sachsen-Katte i odsłonięta osobiście przez fundatorkę, dra Christophera von Katte oraz dyrektora MTK Ryszarda Skałbę. Tablica zawisła na murze Promenady Kattego przy Furcie Rybackiej. Tablica wykonana jest z żywicy epoksydowej imitującej mosiądz. Treść inskrypcji w języku niemieckim brzmi: "Porucznik Hermann von Katte, ur. w 1704 r. w Berlinie, ścięty w 1730 r. w Kostrzynie za pomoc następcy tronu Fryderykowi w jego próbie ucieczki." Stosowna tabliczka z tłumaczeniem na język polski pojawi się już wkrótce.

Dodano: 28.04.2015

MANEWRY MILITARNE ZALICZONE MANEWRY MILITARNE ZALICZONE
Trzecie Wiosenne Manewry Militarne zorganizowane przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn i Fort Gorgast zakończone powodzeniem! Ok. siedemdziesięciu żołnierzy z kilkunastu grup rekonstrukcyjnych (w tym piechota, artyleria i konnica) zaprezentowało swoje umiejętności w minioną sobotę 25.04. na Starym Mieście. Było kolorowo i chwilami hucznie. Wcześniej rekonstruktorzy odbyli uroczysty apel przy cokole pomnika Margrabiego Jana z Kostrzyna, a następnie posłużyli za asystę przy odsłonięciu tablicy pamiątkowej por. von Katte. Po południu "pruskie" wojska powróciły na biwak do Fortu Gorgast, gdzie miały swoją stałą dwudniową kwaterę. Następne manewry za dwa lata.

Dodano: 28.04.2015


WIOSENNE MANEWRY MILITARNE WIOSENNE MANEWRY MILITARNE
Po raz trzeci na terenie Starego Miasta pojawią się grupy rekonstrukcyjne z czasów pruskich w ramach organizowanych wspólnie przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn i Fort Gorgast tzw. Wiosennych Manewrów Militarnych, odbywających się co dwa lata. Tym razem program spotkanie został poszerzony i oprócz przemarszu wojsk, apelu, pokazów militarnych piechoty i artylerii odbędzie się małą uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej por. Herrmanna von Katte przy Furcie Rybackiej (Promenada Kattego). Na zakończenie zapraszamy na spacer ostatnią drogą nieszczęsnego porucznika na miejsce jego egzekucji. Poniżej program imprezy.

Dodano: 21.04.2015

SZLAKIEM KOSTRZYŃSKICH DWORCÓW SZLAKIEM KOSTRZYŃSKICH DWORCÓW
W ramach naszych wypraw edukacyjnych w terenie odwiedziliśmy w minioną sobotę (18.04. br.) wszystkie kostrzyńskie istniejące i nieistniejące dworce kolejowe. O ile dworzec główny na nowym mieście odzyskał swój dawny blask, tak pozostałe tracą na znaczeniu (Kietz), popadają w ruinę i zapomnienie (Stare Miasto), czy też całkowicie przestały istnieć (Kietzerbusch, czyli Chyrzyno). Historię linii kolejowych biegnących przez nasze miasto, dzieje dworców, a przede wszystkim związane z nimi osobiste wspomnienia i anegdoty zaprezentował były mieszkaniec Kostrzyna p. Klaus Thiel. 18 uczestników  wyprawy  z  zainteresowaniem zapoznało się również z bogatym materiałem archiwalnym. Następne zajęcia w terenie 16 maja br. Zapraszamy!

Dodano: 21.04.2015

EKSHUMACJE NA STARYM MIEŚCIE EKSHUMACJE NA STARYM MIEŚCIE
W dniach 14-16 kwietnia 2015 r. na Starym Mieście (Plac Turniejowy) przeprowadzono prace archeologiczno-ekshumacyjne. Były one kontynuacją badań rozpoczętych przez nasze Muzeum i Stowarzyszenie Perkun w lutym tego roku. W ciągu trzech dni zadokumentowano i ekshumowano szczątki kolejnych czterech żołnierzy niemieckich. Ciekawostką jest,  że  jednego  z nich pogrzebano razem ze szpitalnym łóżkiem. Przy szczątkach odkryto tylko jeden znak tożsamości. W  trakcie  badań  zarejestrowano  również  4 panzerfausty, 2 destrukty karabinów Mauser, drobne przedmioty związane z lazaretem, łuski pochodzące od różnego rodzaju pocisków oraz przestrzeloną beczkę na benzynę z napisem Wehrmacht 1944. Pracami  archeologiczno-ekshumacyjnymi  kierowała  Pracownia  Badań  Historycznych  i Archeologicznych Pomost z Poznania. W badaniach uczestniczyli również pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Dodano: 21.04.2015

KONFERENCJA W SEELOW KONFERENCJA W SEELOW
Dobiegła końca 3-dniowa (15-17.04.) międzynarodowa konferencja w Seelow, której tematem była współpraca muzeów regionu przygranicznego zajmujących się tematyką II wojny światowej. Zasadnicza część obrad miała miejsce w Muzeum-Miejscu Pamięci "Wzgórza Seelowskie", jednakże w ramach konferencji jej uczestnicy zwiedzili również Stare Miasto Kostrzyn i Muzeum Martyrologii w Słońsku. W konferencji wzięli aktywny udział (prezentacje, oprowadzanie, dyskusja) naprzemiennie   pracownicy   MTK.  Nie   zawsze  mówiono  jednym  głosem,  co  wynikało  z  różnic  w  sposobie  narracji  i charakteru ekspozycji prezentowanych przez poszczególne placówki. Mimo to muzea w Kostrzynie, Słońsku i Seelow wyraziły gotowość do realizacji wspólnych projektów - pierwsze efekty już niedługo.

Dodano: 21.04.2015

OBCHODY DNIA OCHRONY ZABYTKÓW OBCHODY DNIA OCHRONY ZABYTKÓW
Na wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków zjechało w minioną środę 15.04. br. do Rokitna ponad 200 przedstawicieli instytucji zajmujących się problematyką ratowania, ochrony i użytkowania obiektów zabytkowych. Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentowane było przez dyrektora Ryszarda Skałbę. Była to okazja nie tylko do zwiedzenia sanktuarium maryjnego stanowiącego popularny cel pielgrzymek, ale również do poznania osiągnięć konserwatorskich przy ratowaniu zabytków na terenie województwa lubuskiego, w tym również rokitniańskiej bazyliki wraz z jej strojnymi freskami. Wybrane przykłady zostały opisane w Lubuskich Materiałach Konserwatorskich 2014, które dostępne są w naszej muzealnej czytelni.

Dodano: 21.04.2015

DZIEŁO ROGOWE ZDOBYTE - CZAS NA DWORCE DZIEŁO ROGOWE ZDOBYTE - CZAS NA DWORCE
17 miłośników historii Kostrzyna i kostrzyńskiej twierdzy udało się w minioną sobotę na pieszą wyprawę na Dzieło Rogowe - kompleks umocnień wysunięty na północ od rdzenia twierdzy. Nie zważając na trudną dostępność terenu uczestnicy pokonali wszelkie przeszkody i wzbogaceni o nową wiedzę przekazaną przez Marcina Wichrowskiego szczęśliwie powrócili z wyprawy. A już w najbliższą sobotę kolejna wycieczka! Tym razem szlakiem kostrzyńskich dworców kolejowych poprowadzi uczestników były mieszkaniec Kostrzyna Klaus Thiel. Informacje będą tłumaczone na język polski.


Sobota, 18 kwietnia 2015 r., godz. 11:00
Zbiórka uczestników przed Dworcem PKP.
Uwaga! Wycieczka busem, ilość miejsc ograniczona!
Zgłoszenia telefoniczne przyjmujemy pod nr 95 752 0045.
Wycieczka przewiduje również wyjazd do Küstrin-Kietz, konieczny dokument tożsamości.

Dodano: 13.04.2015

WYPRAWA NA DZIEŁO ROGOWE WYPRAWA NA DZIEŁO ROGOWE
Po świątecznym oddechu wracamy do pracy. Już w najbliższy weekend startuje nasz cykl wycieczek muzealnych, który rozpoczęliśmy w roku 2013 i który cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników historii. Tym razem nasze kroki (będzie to bowiem wyprawa piesza) kierujemy na Dzieło Rogowe (Hornwerk), mało znany fragment twierdzy leżący na północ od Bastionu Król i Bramy Berlińskiej. Ze względu na specyfikę terenu uczestnicy muszą liczyć się z niedogodnościami. Absolutnie koniecznym jest założenie obuwia terenowego oraz odzieży przystosowanej do przejścia przez zarośla. Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę.

Sobota, 11 kwietnia 2015 r., godz. 10:30
Zbiórka uczestników na parkingu przed siedzibą administracji Muzeum (ul. Graniczna 1). Zgłoszenia telefoniczne przyjmujemy pod nr 95 752 0045.
Prowadzący: Marcin Wichrowski

Dodano: 08.04.2015

"KOSTRZYN 1945. OCZEKIWANIA A RZECZYWISTOŚĆ" - SPOTKANIE AUTORSKIE
Z okazji 70 rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn Muzeum Twierdzy Kostrzyn wydało książkę prezentującą przebieg bitwy o  nasze  miasto  w   lutym  i  marcu  1945  r.  Autorem  książki zawierającej szereg wcześniej niepublikowanych fotografii i napisanej z wykorzystaniem wcześniej nieznanych źródeł jest dyrektor Muzeum-Miejsca Pamięci "Wzgórza Seelowskie" Gerd-Ulrich Herrmann. Niemiecka i polska wersja książki została zaprezentowana podczas obchodów rocznicy w minioną sobotę  w  Seelow.  Tych  z  Państwa,  którzy nie mogli  w  tym  dniu  uczestniczyć  w  obchodach,  zapraszamy  na spotkanie z autorem w Kostrzyńskim Centrum Kultury we wtorek 31 marca o godz. 17:00. Będzie to również okazja do nabycia książki, która może stać się ciekawym upominkiem na Wielkanoc.

Dodano: 30.03.2015

UDANA WYCIECZKA MUZEALNA DO SEELOW UDANA WYCIECZKA MUZEALNA DO SEELOW
Jednym z punktów programu obchodów była wycieczka do Muzeum-Miejsca Pamięci "Wzgórza Seelowskie". Busami zorganizowanymi  przez  MTK  oraz  własnym  transportem  dojechało  do  Seelow  ok.  70 uczestników z Polski oraz ok. 40 z Niemiec. Po złożeniu wiązanek kwiatów na cmentarzu żołnierzy radzieckich uczestnicy w dwóch grupach zwiedzili nową ekspozycję   muzealną  (w  tym  film  w  języku  polskim  oraz  wystawę  sprzętu  ciężkiego),  a  następnie  wzięli  udział  w prezentacji nowej książki autorstwa Gerda-Ulricha Hermanna "Twierdza Kostrzyn 1945. Oczekiwania a rzeczywistość". Był to ostatni punkt obchodów 70 rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn.

Dodano: 30.03.2015

NABOŻEŃSTWO EKUMENICZNE W RUINACH KOŚCIOŁA "NABOŻEŃSTWO EKUMENICZNE W RUINACH KOŚCIOŁA
W ramach obchodów rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn odprawione zostało nabożeństwo ekumeniczne przy ruinach kościoła maryjnego na Starym Mieście. Nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. dr prałat Wojciech Skóra, proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła w Kostrzynie, rozpoczęło się poświęceniem nowego krzyża. Kazania wygłoszone przez celebransa  oraz  przez  pastora  Rolanda  Kühne  z  parafii  ewangelickiej  w  Seelow  oraz  księdza  Jarosława  Szmajdę z polskiego autokefalicznego kościoła prawosławnego w Gorzowie, nawiązywały do tragicznych wydarzeń II wojny światowej, a ich modlitwy wyrażały troskę o pokój na świecie. Po raz kolejny Starym Miastem zawładnął duch pojednania między narodami...

Dodano: 30.03.2015

POCHÓWEK NA CMENTARZU KOMUNALNYM POCHÓWEK NA CMENTARZU KOMUNALNYM
Obchody 70 rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn w dniu 28.03. br. rozpoczęły się pochówkiem szczątków ludzkich odnalezionych w ostatnich latach podczas prac ziemnych i porządkowych na terenie Starego Miasta. Ich identyfikacja była niemożliwa, jednakże pewnym jest, iż są to osoby, które straciły życie w 1945 r. W jednej z trumien umieszczono również wyodrębniony i oznakowany pojemnik ze szczątkami pochodzącymi z XVIII w. odnalezionymi w 1999 r. podczas prac archeologicznych w krypcie kościoła maryjnego. Ceremonia na cmentarzu komunalnym miała charakter świecki, a trumny zostały złożone w kwaterze przyozdobionej płytą pamiątkową. Spełniliśmy tym samym chrześcijański obowiązek.

Dodano: 30.03.2015

OBCHODY 70 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA WALK O KOSTRZYN ZA NAMI OBCHODY 70 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA WALK O KOSTRZYN ZA NAMI
Rocznicowe  obchody,  które  miały  miejsce  w  minioną  sobotę  28  marca  br.  zgromadziły ok. 250 uczestników z Polski i Niemiec. Zainteresowani tragicznymi dziejami Kostrzyna wzięli udział w programie zrealizowanym przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn we współpracy z Muzeum-Miejscem Pamięci "Wzgórza Seelowskie" przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy   Polsko-Niemieckiej.   W   uroczystościach   uczestniczyli   m.   in.   przedstawiciele   Urzędu  Wojewódzkiego  i Marszałkowskiego, burmistrzowie Seelow i Peitz, przedstawiciele władz samorządowych Kostrzyna oraz goście z Piły, Gorzowa  i  Międzyrzecza.  Pogoda  dopisała,  program  został  zrealizowany  w komplecie, a obszerne relacje pojawiły się w mediach polskich i niemieckich. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne przedsięwzięcia MTK!

Dodano: 30.03.2015

KOSTRZYN PONOWNIE W MEDIACH ZAGRANICZNYCH KOSTRZYN PONOWNIE W MEDIACH ZAGRANICZNYCH
Zainteresowanie mediów polskich i zagranicznych Starym Miastem, twierdzą i naszą ekspozycją muzealną stale rośnie. Niedawno obszerny artykuł opublikowała renomowana "Süddeutsche Zeitung" ukazująca się w nakładzie 400 tys. egzemplarzy w Monachium. Również "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przygotowuje materiał na nasz temat. Kilka dni temu   natomiast   kolejną   audycję   informacyjną  i  promocyjną   nagrywała   na  terenie  kostrzyńskiej  Starówki  ekipa  z  niemieckiej  stacji  RBB  (Rundfunk  Berlin-Brandenburg).  Emisja  filmu  będzie  miała  miejsce  w  sobotę 28 marca br. o godz. 19:30 (audycja "Brandenburg aktuell"). Mamy nadzieję, że działania te poszerzą krąg miłośników historii Kostrzyna.

Dodano: 24.03.2015

OGRODZENIE POMNIKA MARGRABIEGO JANA OGRODZENIE POMNIKA MARGRABIEGO JANA
Od kilku lat staraniem Muzeum Twierdzy przywracany jest niegdysiejszy wygląd pomnika Margrabiego Jana z Kostrzyna. Odnalezione oryginalne fragmenty cokołu pomnika zostały przewiezione na Stare Miasto i poddane renowacji. Cokół został   odsłonięty   w   2013 r., w   500   rocznicę   urodzin   margrabiego.   W  roku  ubiegłym  zostało  wyłożone  kostką  i krawężnikami otoczenie pomnika. Wczoraj zakończył się montaż metalowego ogrodzenia wykonanego po pewnej modyfikacji projektu p. Pawła Rychterskiego przez firmę Teleskop, która jest sponsorem całego przedsięwzięcia. Od dzisiaj  można  podziwiać  cokół  w  pełnej  krasie.  Serdecznie dziękujemy p. Rychterskiemu, a w szczególności kierownictwu i pracownikom firmy Teleskop Sp. z o.o.!

Dodano: 24.03.2015


.... życzy Komendant i wystrzałowa ekipa Muzeum Twierdzy Kostrzyn!

Dodano: 02.04.2015

PAŁACE I OGRODY NOWEJ MARCHII PAŁACE I OGRODY NOWEJ MARCHII
Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz "Towarzystwo Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchii" zapraszają na spotkanie promocyjne, które odbędzie się w poniedziałek, 23 marca 2015 o godzinie 16:00 w Kostrzyńskim Centrum Kultury. Podczas spotkania przedstawiona zostanie dwujęzyczna seria wydawnicza "Zamki i Ogrody Nowej Marchii", której autorami są polscy i niemieccy historycy. Dotychczas w ramach serii ukazało 16 książek, w tym m. in. opracowanie na temat zamku w Kostrzynie czy pałacu w Dąbroszynie. Pani dr Sibylle Badstübner-Gröger i jedna z autorek, Dominika Piotrowska-Kuipers, przedstawią krótki odczyt poświecony kilku okolicznym zamkom, których mini monografie opublikowano w prezentowanej serii. Będzie można również nabyć zeszyty z tej serii. Zapraszamy!

Dodano: 19.03.2015

ZBIGNIEW CZARNUCH UKOŃCZYŁ 85 LAT ZBIGNIEW CZARNUCH UKOŃCZYŁ 85 LAT
18 marca br. znany regionalista, miłośnik historii Witnicy, Nowej Marchii i Ziemi Lubuskiej, autor wielu publikacji, propagator porozumienia Polaków i Niemców Pan Zbigniew Czarnuch ukończył 85 lat. Jubilat urodził się na ziemi wieluńskiej, skąd w 1945 r. przybył do Witnicy, gdzie mieszka i aktywnie działa do dzisiaj. Spośród niezliczonej ilości inicjatyw i projektów można wymienić choćby Park Krajobrazów i Słupów Milowych Cywilizacji, czy też utworzenie Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia "Educatio" Pro Europa Viadrina. W swoich rozlicznych publikacjach poruszał nierzadko tematykę kostrzyńską i był orędownikiem powstania Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Dziękujemy Panu Zbigniewowi za dotychczasową współpracę i życzymy Mu 200 lat w szczęściu i zdrowiu.

Dodano: 19.03.2015

PRELEKCJA W GORZOWIE PRELEKCJA W GORZOWIE
Na zaproszenie dyrekcji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zawitaliśmy 17.03. br. do Gorzowa, gdzie dokumentalista Muzeum Twierdzy Marcin Wichrowski wygłosił prelekcję "Kostrzyn 1945. Bitwa i zagłada miasta." Kilkadziesiąt przybyłych osób z zainteresowaniem wysłuchało wzbogaconego filmami archiwalnymi i fotografiami wykładu prezentującego przebieg dwumiesięcznych walk (luty-marzec 1945) zakończonych totalnym zniszczeniem miasta-twierdzy. Było to nasze ostatnie przedsezonowe spotkanie wyjazdowe. W ostatnim czasie odwiedziliśmy Górzycę, Dębno, dwukrotnie Ośno Lubuskie i dwukrotnie Witnicę, gdzie prezentowaliśmy Stare Miasto, Muzeum Twierdzy oraz wybraną tematykę związaną z historią Kostrzyna. Następne spotkania poza Kostrzynem planujemy dopiero jesienią.

Dodano: 19.03.2015

ZMARŁ BYŁY BURMISTRZ SPANDAU ZMARŁ BYŁY BURMISTRZ SPANDAU
Jak nas poinformowano zmarł w wieku 67 lat po długiej chorobie Konrad Birkholz - burmistrz dzielnicy Spandau w latach 1995-2011 (najdłużej urzędujący ze wszystkich burmistrzów poszczególnych dzielnic Berlina w latach powojennych). Był typowym politykiem samorządowym, sam siebie nazywał "sołtysem dzielnicy". To za jego kadencji współpraca między Kostrzynem i Spandau kwitła i obfitowała w wydarzenia i wspólne projekty (projekt Baltic Fort Route, turnieje piłkarskie, wymiana artystyczna itp.) Był też naszym częstych gościem podczas Dni Twierdzy. Terminu pogrzebu nie podano. Bliskim zmarłego składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Dodano: 19.03.2015

USTAWIENIE KRZYŻA USTAWIENIE KRZYŻA
Jak już wcześniej informowaliśmy krzyż, który górował nad ruinami kościoła maryjnego na Starym Mieście, musiał zostać ze względów bezpieczeństwa zdemontowany. W dniu 16.03. br. został on zastąpiony nowym krzyżem, który w porównaniu z  poprzednim  prezentuje  się  znakomicie.  Wykonawcą  krzyża  jest  zakład  stolarski  pana  Grzegorza  Raczkowskiego,  a o stabilne osadzenie i umocowanie zadbała firma GTM pana Grzegorza Matusewicza. Całość została sfinansowana na mocy  porozumienia  z  parafią  pw. NMP Matki Kościoła w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Twierdzy wespół z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Uroczyste poświęcenie krzyża będzie miało miejsce podczas nabożeństwa ekumenicznego na Starym Mieście w dniu 28 marca. Zapraszamy!

Dodano: 17.03.2015

NOWY WICEPRZEWODNICZĄCY RADY MUZEUM NOWY WICEPRZEWODNICZĄCY RADY MUZEUM
Po wyjeździe z Kostrzyna i rezygnacji przez pana Józefa Piątkowskiego z funkcji przewodniczącego Rady Muzeum nowym przewodniczącym  został  wybrany  w  kwietniu 2014 r. pan Ireneusz Materyński. Po bez mała roku na posiedzeniu w dniu 16 marca dokonano skutecznie wyboru wiceprzewodniczącego RM. Został nim pan Piotr Tadla, który pracuje w RM od początku jej powołania. Oprócz kwestii wyborczych podczas spotkania omówiono również stan zaawansowania przygotowań do obchodów 70 rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn, w tym kwestię druku wydawanej przez MTK książki "Twierdza Kostrzyn 1945. Oczekiwania a rzeczywistość". Kolejne spotkanie odbędzie się zgodnie z regulaminem RM za kilka miesięcy.

Dodano: 17.03.2015

ZŁY STAN RAWELINU AUGUST-WILHELM ZŁY STAN RAWELINU AUGUST-WILHELM
Rawelin August-Wilhelm jest jednym z elementów umocnień twierdzy, który dotychczas nie został poddany renowacji. Jego  stan  systematycznie  się  pogarsza.  Po okresie zimowym pracownicy MTK stwierdzili powstanie kolejnych ubytków w substancji budowlanej rawelinu oraz wyraźne załamanie linii korony muru. Pobieżne oględziny wnętrza rawelinu potwierdziły szybko postępującą degradację tej części umocnień twierdzy. W dniu 12.03. br. lustrację obiektu przeprowadził w obecności pracowników UM Kostrzyn i MTK Błażej Skaziński - Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. Konkluzja jest jedna: rawelin wymaga natychmiastowej interwencji. Stosowne wnioski o sfinansowanie prac ratunkowych zostaną wkrótce skierowane do właściwych instytucji.

Dodano: 17.03.2015

OBCHODY 70 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA WALK O KOSTRZYN OBCHODY 70 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA WALK O KOSTRZYN
Po dwumiesięcznych krwawych walkach Kostrzyn został zdobyty przez jednostki armii czerwonej 30 marca 1945 r. W tym roku mija 70 rocznica tamtych wydarzeń. Muzeum Twierdzy Kostrzyn organizuje z tej okazji przez współudziale Urzędu Miasta oraz Muzeum-Miejsca Pamięci "Wzgórza Seelowskie" obchody upamiętniające zakończenie walk o Kostrzyn. Impreza rozpocznie się w Kostrzynie, a następnie przeniesie się do Seelow. Poniżej prezentujemy program obchodów.



Sobota, 28 marca 2015 r.
Kostrzyn
10:00 Pochówek szczątków ludzkich z terenu Starego Miasta - cmentarz komunalny (ul. Sportowa)
11:00 Nabożeństwo ekumeniczne na Starym Mieście - ruina kościoła NMP
12:00 Wycieczka szlakiem bojowym lejtnanta Michaiła Czepanowa - Bastion Filip
13:00 Poczęstunek dla uczestników
Seelow
13:45 Wycieczka autokarowa do Muzeum w Seelow (wyjazd z parkingu Muzeum Twierdzy, ul. Graniczna 1)
14:30 Zwiedzanie Muzeum i Miejsca Pamięci, złożenie kwiatów na cmentarzu żołnierzy radzieckich
15:30 Prezentacja książki Gerda-Ulricha Hermanna "Twierdza Kostrzyn 1945. Oczekiwania a rzeczywistość"

Uwaga!   Poczęstunek   oraz   przejazd   do   Seelow   odbędzie   się   na   koszt   organizatorów.  Ilość  miejsc  jest  ograniczona  (50).  Prosimy  o wcześniejszą rezerwację miejsc telefonicznie +48 95 752 0045 lub mailem muzeum@kostrzyn.um.gov.pl

Informujemy, iż wszystkie miejsca w autokarze do Seelow zostały już zarezerwowane. Można zapisać się na listę rezerwową.



Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Dodano: 19.02.2015

SPOTKANIE Z HISTORIĄ W TVP GORZÓW SPOTKANIE Z HISTORIĄ W TVP GORZÓW
Od  pewnego  czasu  ośrodek  regionalny  Telewizji  Polskiej  w  Gorzowie  realizuje  cykl  programów pod nazwą "Spotkanie z historią", w których prezentowane są archiwalne filmy nakręcane przed kilkudziesięciu laty w lubuskich miejscowościach.  W  miniony  poniedziałek  gościem  Pani  Redaktor  Agaty  Sendeckiej  byli  panowie  Wincenty  Galczak  i Ryszard Skałba, którzy komentowali obrazy Kostrzyna z lat 60-tych. Film ten został odnaleziony w archiwum TVP w Warszawie i prezentuje unikatowe ujęcia, w tym Stare Miasto Kostrzyn (stojąca jeszcze ruina zamku, Bastion Król, Brama Berlińska). Audycję można obejrzeć w sieci po kliknięciu tutaj.
Druga część nagrania zostanie wyemitowana już w najbliższy poniedziałek, 23 lutego br. o godz. 17:45.

Zapraszamy do obejrzenia, być może ktoś rozpozna siebie, swoich krewnych lub znajomych.

Dodano: 19.02.2015

WIZYTA W HAUS BRANDENBURG WIZYTA W HAUS BRANDENBURG
19 lutego muzealnicy MTK złożyli roboczą wizytę w Haus Brandenburg (Dom Brandenburgii) w Fürstenwalde. Obiekt mający charakter muzeum ojczyźnianego funkcjonuje od 2000 r. i prowadzony jest przez fundację. Placówka zajmuje się gromadzeniem i prezentacją pamiątek związanych z historią Nowej Marchii, której stolicą przez kilkaset lat był Kostrzyn. Nic  więc dziwnego, że cześć zbiorów poświęcona jest naszemu miastu (w tym duża makieta zamku oraz Bastionu Książę z Bramą Sarbinowską). Pracownicy MTK zapoznali się z tymi zbiorami, z archiwum i z dość bogatą biblioteką z kilkoma cennymi pozycjami. Omówiono też możliwości ewentualnej współpracy przy organizacja wystaw czasowych. Rewizyta planowana jest w maju br.

Dodano: 19.02.2015

LICZENIE NIETOPERZY LICZENIE NIETOPERZY
Podziemia kostrzyńskiej twierdzy odwiedzane są przez turystów szczególnie chętnie w porze letniej. Natomiast porą zimową część kazamat przechodzi we władanie innych użytkowników. Ciemne i chłodne podziemne korytarze i piwnice stanowią bowiem doskonałe schronienie i noclegowisko dla nietoperzy, które przebywają tu przez kilka miesięcy. Kostrzyńskie podziemia to drugie pod względem liczebności hibernujących nietoperzy miejsce zimowania na Ziemi Lubuskiej (prym wiodą bunkry MRU). W Kostrzynie jest ich kilkaset. Co roku przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" z Poznania przeprowadzają akcję ich liczenia na terenie Starego Miasta. Tegoroczne liczenie miało miejsce w dniu dzisiejszym - jego wyniki (liczba "gacków" i ich gatunki) poznamy w najbliższym czasie.

Dodano: 12.02.2015

FRAGMENT TRANSZEI PRZEBADANY FRAGMENT TRANSZEI PRZEBADANY
Teren Starego Miasta był areną ciężkich walk w marcu 1945 r., których ślady widzimy do dziś. Spora część tych śladów tkwi pod ziemią i aby je odsłonić konieczne jest wykonanie odpowiednich prac. W ostatnich dniach przebadany został pod kątem archeologicznym fragment transzei przy Renneplatz. Jak się okazało transzeja posłużyła po zakończeniu walk za śmietnisko oraz za miejsce pochówku dla poległych żołnierzy. Na kilkumetrowym odcinku odnaleziono przemieszane szczątki ok. 20 żołnierzy, zarówno niemieckich, jak i czerwonoarmistów, oraz cywili. Świadczą o tym pozostałości umundurowania   i   przedmioty   osobiste   poległych,   które   trafiły   do   naszego   Muzeum.   Szczątki   ludzkie   wraz   z nieśmiertelnikami zostaną przekazane zgodnie z procedurą odpowiednim służbom. Muzealnikom pomagali w pracy członkowie Stowarzyszenia "Perkun". Prace na szerszą skalę będą kontynuowane prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Dodano: 12.02.2015

WYKŁAD W GÓRZYCY WYKŁAD W GÓRZYCY
Popularny cykl wykładów organizowanych przez MTK w okolicznych miejscowościach zawitał tym razem do Górzycy. Archeolog Muzeum Twierdzy Krzysztof Socha zaprezentował tym razem stan badań dotyczących siedziby biskupstwa lubuskiego w tej "żyznej" archeologicznie podkostrzyńskiej miejscowości. Krzysztof Socha zajmuje się tą tematyką od wielu lat i odnotował w swej pracy badawczej spore sukcesy. To właśnie w ramach prowadzonych przez niego badań ustalono w roku 2013 prawdopodobną lokalizację siedziby biskupa. O tym i o innych odkryciach opowiadał w środowy wieczór 10 lutego br. w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich licznie zgromadzonemu audytorium (ok. 30 osób), z wójtem gminy Robertem Stolarskim na czele. Być może w tym roku ponownie zjawimy się w Górzycy z prezentacją Starego Miasta i twierdzy, gdyż takie były sugestie słuchaczy wykładu.

Dodano: 12.02.2015

POSIEDZENIE RADY MUZEUM POSIEDZENIE RADY MUZEUM
10.02. br. miało miejsce kolejne posiedzenie Rady Muzeum. Spotkanie służyło w głównej mierze ocenie pracy Muzeum Twierdzy  w  latach  2011-2014,  planom  działania  na  lata  następne,  a  także  sytuacji  lokalowej, kadrowej, finansowej i prawnej naszej placówki. Omówiono też kwestię obchodów 70 rocznicy zakończenia walko o Kostrzyn (szczegóły wkrótce). Uczestnicy spotkania prowadzonego przez Przewodniczącego Rady Ireneusza Materyńskiego uzyskali również informację na temat innych imprez planowanych w tym roku przez MTK oraz zapoznali się z planami wydawniczymi. Po zakończeniu posiedzenia część uczestników udała się do Górzycy w celu wysłuchania prelekcji muzealnego archeologa Krzysztofa Sochy. Na następne spotkanie umówiono się jeszcze w bieżącym kwartale.

Dodano: 12.02.2015

WIZYTA PRZEDSTAWICIELI MUZEUM WOJSKOWEGO WIZYTA PRZEDSTAWICIELI MUZEUM WOJSKOWEGO
W   poniedziałek   09.02.   br.   wizytę   w   naszym   Muzeum  złożyli  przedstawiciele  Lubuskiego  Muzeum  Wojskowego  z  siedzibą  w  Drzonowie  z dyrektorem Panem Piotrem Dziedzicem na czele. Goście zainteresowani byli naszą ekspozycją w  Bastionie  Filip  i  z  uwagą  zapoznali  się z naszymi doświadczeniami, szczególnie jeśli chodzi o proces przygotowania i wykonania wystawy. Drzonowska placówka została powołana formalnie do życia w roku 1985. Posiada bardzo bogate zbiory broni i uzbrojenia, począwszy od pistoletów, aż po czołgi i samoloty. Po części można zobaczyć je na stronie internetowej Muzeum Wojskowego. Jak zapowiadaliśmy MTK organizuje w sierpniu br. wycieczkę do Drzonowa, będzie więc okazja do osobistego obejrzenia ekspozycji.

Dodano: 12.02.2015

WIZYTA W MUZEUM MARTYROLOGII WIZYTA W MUZEUM MARTYROLOGII
W dniu dzisiejszym reprezentacja naszego Muzeum złożyła wizytę w odnowionym Muzeum Martyrologii w Słońsku. Celem było oprócz zwiedzenia całkowicie zmienionej ekspozycji również nawiązanie kontaktów i omówienie ewentualnej współpracy między obiema placówkami muzealnymi. Jeśli chodzi o samą ekspozycję, to jest to nowoczesna multimedialna wystawa prezentująca dzieje więzienia i obozu koncentracyjnego Sonnenburg. Pracownicy MTK zostali oprowadzeni przez Panią Dominikę Piotrowską-Kuipers, która jest pracownikiem Urzędu Gminy Słońsk odpowiedzialnym za funkcjonowanie Muzeum. Ekspozycja czynna jest od środy do niedzieli w godzinach od 11 do 16. Na jej zwiedzenie należy przeznaczyć ok. 1,5 godziny. Wstęp jest bezpłatny. Zachęcamy Państwa do wizyty w Słońsku. Naprawdę warto!

Dodano: 06.02.2015

BETONOWE BLOKI ODSŁONIĘTE BETONOWE BLOKI ODSŁONIĘTE
Jakiś czas temu próbowaliśmy zainteresować Państwa żelazo-betonowymi blokami pozostałymi w okolicach zamku po wysadzonych obiektach garażowych. Nasze zapytanie zaowocowało kilkoma mniej lub bardziej interesującymi oraz mniej lub bardziej poważnymi pomysłami. Jedno jest pewne: w tym roku powstanie w tym miejscu pewna kompozycja przestrzenna, która wzbogaci Stare Miasto o kolejny akcent małej architektury miejskiej. Korzystając z niewielkiego ruchu turystycznego na terenie Starego Miasta przeprowadziliśmy prace ziemne, w wyniku których bloki betonowe zostały odsłonięte, a to pozwala na lepsze zaprojektowanie naszego przedsięwzięcia. Co to będzie? Niech to pozostanie jakiś czas naszą tajemnicą....

Dodano: 06.02.2015

XV-LECIE ODDZIAŁU PTTK ZIEMII GORZOWSKIEJ XV-LECIE ODDZIAŁU PTTK ZIEMII GORZOWSKIEJ
4 lutego br. w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie miała miejsce uroczystość 15-lecia funkcjonowania miejscowego oddziału PTTK. Oddział ten współpracuje od niedawna z Muzeum Twierdzy Kostrzyn przy organizacji imprez turystycznych. W roku 2011 był to Centralny Zlot Krajoznawców CZAK, a w 2014 Centralny Zlot Turystów  Kolarzy.  Podczas  tych  oraz  innych  imprez  organizowanych  przez  gorzowskie  PTTK  teren  Starego  Miasta, a w ubiegłym roku również ekspozycję muzealną w Bastionie Filip, odwiedziło ok. 500 turystów z całej Polski. Naszym przyjaciołom, z prezesem Zbigniewem Rudzińskim na czele, gratulacje złożył biorący udział w uroczystości dyrektor MTK Ryszard Skałba.

Dodano: 06.02.2015

KONFERENCJA TURYSTYCZNA W SŁUBICACH OTWARCIE MUZEUM MARTYROLOGII W SŁOŃSKU
30 stycznia br., w 70 rocznicę mordu na jeńcach obozu Sonnenburg (Słońsk), miały miejsce uroczystości upamiętniające tamto tragiczne wydarzenie. Gościem honorowym uroczystości był Wielki Książę Luksemburga Henryk, który przybył do Słońska wraz z premierem swego kraju oraz kilkudziesięcioma rodakami. Muzeum Twierdzy reprezentowane było przez dyrektora Ryszarda Skałbę. Uroczystości połączone były z otwarciem nowej ekspozycji muzealnej w Muzeum Martyrologii Ofiar  Obozu  Sonnenburg  w  odrestaurowanym  budynku  muzeum. Nowym  opiekunem  placówki  w Słońsku wyłonionym w wyniku postępowania konkursowego została rodowita kostrzynianka Dominika Piotrowska-Kuipers. Gratulujemy!

Dodano: 06.02.2015

KONFERENCJA TURYSTYCZNA W SŁUBICACH MATEUSZ ZACHAREWICZ ZAKOŃCZYŁ PRACĘ W MTK
Z dniem 30.01.2015 zakończył pracę w naszej placówce Mateusz Zacharewicz. W charakterze specjalisty ds. edukacji przepracował w Kostrzynie nieco ponad rok. Dał się poznać jako świetny przewodnik muzealny, który szybko nawiązywał kontakt z turystami - szczególnie z grupami szkolnymi, młodzieżowymi i z dziećmi. Po roku wraca do rodzinnego Szczecinka    w   poszukiwaniu   bardziej   satysfakcjonującej   finansowo   pracy,   przede   wszystkim,   jak   podkreślił,   w zdecydowanie lepszych warunkach lokalowych. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, za obsługę zwiedzających na Starym Mieście i w Bastionie Filip. Życzymy wszystkiego dobrego i miłych wspomnień z Kostrzyna.

Dodano: 06.02.2015

KONFERENCJA TURYSTYCZNA W SŁUBICACH KONFERENCJA TURYSTYCZNA W SŁUBICACH
23.01.2015 r. specjalista do spraw współpracy międzynarodowej Muzeum Twierdzy Julia Bork uczestniczyła w międzynarodowej konferencji w Collegium Polonicum w Słubicach "Turystyka szansą wspólnego rozwoju Euroregionu Pro Europa Viadrina". Nie jest tajemnicą, iż ruch turystyczny na Starym Mieście absorbuje coraz więcej czasu i sił pracowników Muzeum, ale z drugiej strony jego obsługa stanowi znaczące źródło dochodów własnych naszej placówki. Łączymy tym samym zadania edukacyjne z działalnością komercyjną. Nawiązane podczas konferencji kontakty zaowocują z pewnością interesującymi projektami realizowanymi z partnerami branży turystycznej z Polski i Niemiec. Pomysłów nam nie brakuje! .

Dodano: 27.01.2015

SZCZĄTKI ŻOŁNIERZA PRZEKAZANE SZCZĄTKI ŻOŁNIERZA PRZEKAZANE Jak już wcześniej informowaliśmy podczas prac ziemnych na Osiedlu Leśnym odnalezione zostały szczątki niemieckiego żołnierza z okresu II Wojny Światowej. W dniu dzisiejszym przekazane zostały one przez nasze Muzeum panu Maksymilianowi Frąckowiakowi, archeologowi ze Stowarzyszenia Pomost. Stowarzyszenie to zajmuje się między innymi poszukiwaniem grobów żołnierskich, ekshumacjami i upamiętnieniem poległych. Dzięki "nieśmiertelnikowi" możliwa będzie identyfikacja żołnierza. Jego przynależność służbową można określić korzystając ze spisu skrótów na stronie "Pomostu". 28 marca w ramach obchodów 70 rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn Muzeum Twierdzy dokona pochówku innych szczątków ludzkich odnalezionych w latach ubiegłych na terenie Starego Miasta. O całej imprezie poinformujemy w najbliższym czasie.

Dodano: 23.01.2015

WYCIECZKI MUZEALNE 2015 WYCIECZKI MUZEALNE 2015
Nasze wycieczki organizowane od dwóch lat cieszą się sporą popularnością. Postanowiliśmy więc kontynuować tę formę prezentacji historii naszego miasta. Na rok 2015 przygotowaliśmy dla Państwa następujące propozycje:
1. "Hornwerk" czyli Dzieło Rogowe - Marcin Wichrowski (wyprawa piesza - 11 kwietnia)
2. Kostrzyńskie dworce kolejowe - Klaus Thiel (wycieczka objazdowa - 18 kwietnia)
3. Bruki Starego Miasta - Jerzy Duda (wycieczka piesza - 16 maja)

4. Kietz czyli Chyża - Martin Rogge (wycieczka rowerowa - 30 czerwca)
5. "Wielka ucieczka" - Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu i Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie (wycieczka autokarowa - 30 sierpnia)
Szczegółowe informacje podawać będziemy przed wycieczkami, ale już teraz daty naszych wypraw można wpisać do kalendarzy. Do zobaczenia na historycznym szlaku!

Dodano: 23.01.2015

SPOTKANIA NOWOROCZNE SPOTKANIA NOWOROCZNE
Obecny tydzień upłynął pod znakiem tradycyjnych spotkań noworocznych organizowanych przez miasto Kostrzyn i jego miasta partnerskie. W spotkaniach tych brał udział z ramienia Muzeum Twierdzy Kostrzyn dyrektor Ryszard Skałba. Spotkania w Peitz, Seelow i w Kostrzynie stanowiły nie tylko okazję do podsumowania minionego roku, wyróżnienia zasłużonych osób, prezentacji osiągnięć i do podziękowania sponsorom, ale również do prezentacji planów na przyszłość. Dyrektor Skałba wykorzystał tę sposobność do przeprowadzenia rozmów z partnerami naszego Muzeum: z kierownictwem Twierdzy Peitz oraz Muzeum-Miejsca Pamięci w Seelow, celem omówienia wspólnych przedsięwzięć w roku 2015.

Dodano: 23.01.2015

LICYTACJA WOŚP ZAKOŃCZONA LICYTACJA WOŚP ZAKOŃCZONA
Licytacja   naszej   usługi   prowadzona   w   ramach   Wielkiej   Orkiestry   Świątecznej   Pomocy   dobiegła  końca.  Przypominamy, iż Muzeum Twierdzy zaoferowało bezpłatną obsługę przewodnicką podczas całodniowej wycieczki po Berlinie. Licytacja zaowocowała kwotą 255 zł, która wpłynęła już na konto WOŚP. Zwycięzcą okazał się pan Mikołaj Marczak z Murowanej Gośliny, który na wycieczkę zamierza zabrać swoją rodzinę i znajomych. Przewodnikiem z ramienia MTK będzie mieszkanka Berlina, pracująca w naszej placówce jako specjalista ds. współpracy międzynarodowej, Julia Bork. Zwycięzcy życzymy wielu wrażeń podczas zwiedzania stolicy Niemiec!

Dodano: 23.01.2015

KALENDARIUM 2014 KALENDARIUM 2014
Kolejny, szósty rok istnienia Muzeum Twierdzy Kostrzyn, za nami. Podobnie jak wcześniejsze lata obfitował on w szereg wydarzeń - od spektakularnych i atrakcyjnych (jak np. otwarcie ekspozycji w Bastionie Filip, Dni Twierdzy Kostrzyn, Noc Muzeów, wycieczki muzealne itp.) po zdarzenia mniejszej wagi, będące również częścią składową naszej codziennej pracy. Przygotowaliśmy dla Państwa tradycyjnie kalendarium wydarzeń obejmujące istotne wydarzenia na Starym Mieście i twierdzy oraz w samym Muzeum w roku 2014. Pomijamy w nim dziesiątki spotkań, rozmów i innych czynności, dzięki którym wypełniamy nasze zadania ustawowe i statutowe. Dla uzupełnienia prezentujemy syntetyczne sprawozdanie  z  naszej  działalności. Pracę naszą możecie Państwo śledzić na bieżąco na naszej stronie internetowej,  a także na popularnym Facebooku. Polecamy też nasze Archiwum.

Dodano: 16.01.2015

SZCZĄTKI ŻOŁNIERZA I NIEWYPAŁY SZCZĄTKI ŻOŁNIERZA I NIEWYPAŁY
Ciężkie walki o Kostrzyn w 1945 r. uczyniły z terenu miasta jedno wielkie pobojowisko usiane gęsto bezimiennymi mogiłami i miejscami pochówku poległych żołnierzy obu walczących stron. Nic więc dziwnego, że przy pracach ziemnych nader często napotykamy na pozostałości wojenne, w tym szczątki ludzkie. Tak też się stało w miniony wtorek, kiedy to na Osiedlu Leśnym ekipa budowlana natrafiła na szczątki żołnierza niemieckiego (z hełmem, resztkami wyposażenia, maską gazową i nieśmiertelnikiem, co pozwoli na ustalenie jego tożsamości) i na niewypały. 17 granatów moździerzowych oraz 22 szt. amunicji kal. 7,62 mm zabezpieczyli saperzy ze Stargardu, natomiast szczątki żołnierza trafiły do Muzeum Twierdzy, skąd zostaną przekazane poznańskiemu Stowarzyszeniu "Pomost" celem pochówku. Była to już druga wizyta saperów w Kostrzynie w tym roku...

Dodano: 16.01.2015

PRELEKCJA W DESZCZOWYM OŚNIE PRELEKCJA W DESZCZOWYM OŚNIE
Mimo deszczowej pogody i istnej "zimnicy" 16 mieszkańców Ośna Lubuskiego zdecydowało się wziąć udział w prelekcji dotyczącej   Starego   Miasta   i  twierdzy  Kostrzyn,  która  miała  miejsce  w  miniony  piątek.  Tym  razem  prelegentem  w miejscowym Domu Kultury był dyrektor MTK Ryszard Skałba. Po prezentacji nastąpiła półgodzinna "dogrywka" przeznaczona na pytania i dyskusję, która z pewnością usatysfakcjonowała przybyłych. W tym miejscu dziękujemy pani Kamilli  Kwiręg,  Dyrektor  Domu  Kultury  w  Ośnie,  za  zaproszenie.  Była  to  kolejna z naszych "wyjazdowych" prelekcji w okolicach Kostrzyna (poprzednie miały miejsce w Dębnie i dwukrotnie w Witnicy). Wkrótce pojawimy się w kolejnej miejscowości, aby prezentować tajemnice Starego Miasta i twierdzy Kostrzyn.

Dodano: 16.01.2015

DZIĘKUJEMY ZA ŻYCZENIA DZIĘKUJEMY ZA ŻYCZENIA
Stary rok dobieg końca, nowy przed nami. A w nowym roku wiele zadań i projektów do zrealizowania. Być może nie wszyscy nam kibicują i życzą jak najlepiej, są jednak osoby, które wspierają nas w naszej pracy i które cieszą nasze sukcesy. W okresie świąteczno noworocznym życzenia przesłało nam na różne sposoby (pocztą, pocztą elektroniczną, faksem)  lub  przekazało  osobiście  kilkadziesiąt  osób,  firm  i  instytucji  [LISTA]
Za życzenia serdecznie dziękujemy i odwzajemniamy tym samym:

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2015!

Dodano: 08.01.2015

KOLEJNY FINAŁ WOŚP KOLEJNY FINAŁ WOŚP
Podobnie jak w latach minionych Muzeum Twierdzy Kostrzyn wesprze Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. I ponownie jak w latach ubiegłych oferujemy nie przedmioty materialne, lecz ciekawą wyprawę. Dotychczasowe nasze oferty (wejście do Bastionu Król, eksploracja piwnic Starego Miasta) cieszyły się sporym zainteresowaniem, co potwierdzają wysokie kwoty uzyskane na licytacji naszych ofert. W tym roku proponujemy całodniowe oprowadzanie przez naszego przewodnika po stolicy Niemiec Berlinie dla 10 osobowej grupy polsko- lub niemieckojęzycznej. Uwaga! dojazd do Berlina oraz ewentualne wstępy do muzeów i inne płatne atrakcje na miejscu nie są objęte naszą ofertą! Naszą ofertę można wylicytować na aukcji internetowej
http://aukcje.wosp.org.pl/usluga-przewodnicka-po-berlinie-i1291762

Dodano: 08.01.2015

PRZEDWOJENNE BUDYNKI MIESZKALNE PRZEDWOJENNE BUDYNKI MIESZKALNE
Tym razem w naszym cyklu "Historia Kostrzyna w pytaniach i odpowiedziach" zajęliśmy się budynkami mieszkalnymi. Staraliśmy się na nie odpowiedzieć korzystając z pomocy byłych mieszkańców miasta. Informacji udzielili nam panowie Karl-Heinz Henschel, Siegfried Neubauer i Klaus Thiel. Posiłkowaliśmy się też Książką Meldunkową z roku 1939/40 oraz wyszukiwarką osób i adresów kostrzyńskich: http://www.cuestrin.de/ahnenforschung. Bardzo prosimy nie kierować do nas więcej pytań dotyczących poszczególnych budynków mieszkalnych, chyba, że są to obiekty, które odegrały ważną rolę w historii Kostrzyna bądź też wcześniej pełniły funkcje publiczne. W przypadku zwykłych bloków i domów zachęcamy do samodzielnych poszukiwań.

Dodano: 08.01.2015

Ostatnia aktualizacja: 06 lutego 2015 roku

[ARCHIWUM Z ROKU 2010]    [ARCHIWUM Z ROKU 2011]    [ARCHIWUM Z ROKU 2012]    [ARCHIWUM Z ROKU 2013]
    [ARCHIWUM Z ROKU 2014]
(c) Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2015 - wszystkie prawa zastrzeżone