[ARCHIWUM Z ROKU 2010] [ARCHIWUM Z ROKU 2011] [ARCHIWUM Z ROKU 2012] [ARCHIWUM Z ROKU 2013] [ARCHIWUM Z ROKU 2014] [ARCHIWUM Z ROKU 2015]
ZMARŁ DR TAMM
Z przykrością informujemy, iż 17 grudnia 2014 r. zmarł w Hanowerze w wieku 92 lat dr Rudolf-Herbert Tamm. Rodowity kostrzynianin, jego ojciec był członkiem zarządu gildii strzeleckiej oraz komplementariuszem (wspólnikiem spółki komandytowej) browaru "Felix Graul", a on sam od roku 1943 jej komandytariuszem. Pierwszy laureat Nagrody Jana przyznawanej od roku 2013 przez Stowarzyszenie Historii Kostrzyna z Küstrin-Kietz. W ostatnich latach opublikował około 40 artykułów w czasopismach niemieckich oraz napisał (bądź też współpracował przy napisaniu) 2 książek na temat Kostrzyna. Był też darczyńcą naszego Muzeum.- m.in. przekazał pokaźną kwotę na renowację pomnika Margrabiego Jana.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 stycznia br. Rodzinie składamy wyrazy współczucia.
Dodano: 31.12.2014
ZAKOŃCZENIE STAŻU
W dniu dzisiejszym zakończył trzymiesięczny staż w Muzeum Twierdzy Pan Jerzy Dreger. Mieszkaniec podgorzowskich Wojcieszyc, absolwent dwóch kierunków na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (historia wojskowości oraz historia nauczycielska) jest pasjonatem historii wojskowości, a szczególnie interesuje go rozwój założeń obronnych na przestrzeni dziejów. Zajmuje się też odtwórstwem historycznym. W naszym Muzeum zajmował się inwentaryzacją i klasyfikacją zabytków, prowadził zajęcia z dziećmi i młodzieżą oraz oprowadzał grupy turystyczne. Dziękujemy za dotychczasową współpracę i liczymy na jej kontynuację w ramach kolejnych programów i projektów.
Dodano: 19.12.2014
TELEWIZJA W "KOSTRZYŃSKICH POMPEJACH"
W przedświąteczny czwartek pojawiła się na terenie Starego Miasta i w Muzeum Twierdzy kilkuosobowa ekipa telewizyjna z ośrodka regionalnego tvp Gorzów, która przez 7 godzin nagrywała materiał filmowy na temat "Kostrzyńskich Pompei". Z materiałów tych powstać ma na zamówienie telewizji ogólnopolskiej 20-minutowy film z cyklu "Małe ojczyzny". Przeprowadzono wywiady, rozmowy z pracownikami MTK, nakręcono zajęcia z młodzieżą, która uczestniczyła w prowadzonej przez nas lekcji muzealnej, oraz nagrano mnóstwo ujęć z terenu Starego Miasta. Film ma zostać wyemitowany w przyszłym roku. O terminie poinformujemy.
Dodano: 19.12.2014
WYKŁAD W WITNICY
W ramach wykładów organizowanych przez Muzeum Twierdzy w miejscowościach położonych w sąsiedztwie Kostrzyna zawitaliśmy w miniony wtorek (16.12. br.) ponownie do Witnicy. Tym razem nasz archeolog Krzysztof Socha opowiedział słuchaczom o siedzibie biskupstwa lubuskiego w Górzycy, na terenie której prowadzone są pod jego kierownictwem badania. Zgromadzeni w Bibliotece Miejskiej pasjonaci historii z zainteresowaniem wysłuchali historii badań i poszukiwań średniowiecznej siedziby biskupów. Popularność naszych prelekcji została dostrzeżona przez media regionalne, czego przykładem są artykuły na ten temat w prasie regionalnej. Kolejny wykład 9 stycznia w Ośnie Lubuskim.
Dodano: 19.12.2014
KIERMASZ WYDAWNICTW REGIONALNYCH
W sobotę 13 grudnia w gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie miało miejsce spotkanie autorów i wydawców publikacji regionalnych. Była to okazja dla wszystkich interesujących się historią regionu do zapoznania się z ofertą wydawniczą, spotkania z autorami oraz nabycia publikacji o tematyce regionalnej. W spotkaniu i kiermaszu wzięło udział również Muzeum Twierdzy Kostrzyn, którego oferta wydawnicza cieszyła się sporym zainteresowaniem uczestników. Hitem okazały się publikacje z materiałami sesji historycznych odbywających się w ramach Dni Twierdzy. Kolejna okazja nabycia naszych publikacji i pamiątek już w najbliższą niedzielę (21.12.) podczas "Jarmarku rzeczy ładnych" w KCK (godz. 15:00-19:00)
Dodano: 19.12.2014
WIZYTA W MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNYM
Przy okazji wizyty w Stargardzie Szczecińskim mieliśmy również sposobność zwiedzania miasta i tamtejszego Muzeum Archeologiczno-Historycznego [www.muzeum-stargard.pl].
Muzeum zatrudnia 23 osoby i zlokalizowane jest w zabytkowej kamienicy przy rynku. Szczególnie godna polecenia jest efektowna, multimedialna ekspozycja "Stargard od czasów późnego średniowiecza do lat 20. XX wieku", którą można obejrzeć też w tzw. Bastei Dzięki uprzejmości dyrektora muzeum dr Marcina Majewskiego mieliśmy możliwość zwiedzenia muzeum z przewodnikiem i wysłuchania interesującej opowieści o dziejach Stargardu.
Dodano: 19.12.2014
PRZYJACIELE MTK 2014
Od 2012 r. dyrektor Muzeum Twierdzy przyznaje honorowy tytuł "Przyjaciela Muzeum Twierdzy Kostrzyn" osobom lub instytucjom, które w danym roku okazały bezinteresowną pomoc naszej instytucji. Podczas wyjazdowego spotkania w Stargardzie dyrektor Ryszard Skałba uhonorował tym tytułem za rok 2014 Ryszarda Dubika oraz Stowarzyszenie Archeologii i Ochrony Zabytków Militarnych "Perkun" z Poznania. Dołączyli oni do grona 5 osób posiadających nasze wyróżnienie, które uprawnia dożywotnio do bezpłatnych przejazdów kostrzyńskimi tramwajami :)
Na fotografii od lewej: Ryszard Dubik, mjr Marek Niziołek, Ryszard Skałba, Paweł Piątkiewicz, Jarosław Stróżniak
Ryszard Dubik - funkcjonariusz policji w stopniu młodszego aspiranta, pracownik Wydziału Ruchu Drogowego oraz członek Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego Komendy Miejskiej w Gorzowie Wlkp. Prywatnie miłośnik muzyki, fotografii i filmowania, kolekcjoner pamiątek kostrzyńskich. Swe zainteresowania wykorzystał służąc nam pomocą przy montażu filmów stanowiących treść stanowisk multimedialnych ekspozycji w Bastionie Filip. Kostrzynianin od urodzenia, 37 lat, żonaty, 2 dzieci.
Stowarzyszenie Archeologii i Ochrony Zabytków Militarnych "Perkun" - grupa młodych mieszkańców Poznania i okolic zajmująca się "szukaniem skarbów" i obcowaniem z tajemnicami historii. We współpracy z miesięcznikiem "Odkrywca" Stowarzyszenie przeprowadza spektakularne akcje poszukiwawcze i penetracyjne. W Kostrzynie eksplorują na zlecenie MTK piwnice Starego Miasta, brali udział w penetracji tunelu koło zamku oraz wydobyciu elementów czołgu w wale przeciwpowodziowym na Odrze. Akcje poszukiwawcze organizowane z udziałem stowarzyszenia były tematem licznych publikacji w prasie polskiej i zagranicznej oraz reportaży i filmów dokumentalnych. Prezesem stowarzyszenia jest obecnie Paweł Piątkiewicz, wiceprezesem Jarosław Stróżniak.
Strona stowarzyszenia: www.perkun.com.pl
Dodano: 12.12.2014
PRZESZKOLENIE SAPERSKIE
Pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn z racji swej działalności na terenie ruin Starego Miasta w Kostrzynie często napotykają w swej pracy na różnego rodzaju niebezpieczne pozostałości. Ze względu na sporą częstotliwość tych zdarzeń poprosiliśmy 2 Stargardzki Batalion Saperów o zorganizowanie nam przeszkolenia saperskiego. Odbyło się ono w dniu wczorajszym. W przeszkoleniu wzięło udział łącznie 16 osób (z naszego zaproszenia skorzystali przedstawiciele kostrzyńskiej straży miejskiej i policji oraz współpracujący z nami eksploratorzy). Wyjazd do Stargardu wykorzystaliśmy również na zwiedzanie miasta i tamtejszego Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
Dodano: 12.12.2014
"GOŚCINNE WYSTĘPY"
Zgodnie z zapowiedzią gościliśmy dzisiaj w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dębnie, gdzie dyrektor MTK Ryszard Skałba zaprezentował zebranej publiczności prelekcję na temat Starego Miasta i twierdzy Kostrzyn. Prelekcja posiadała formę wirtualnego spaceru: za pomocą ponad 220 fotografii i rycin uczestnicy odbyli wycieczkę po "Kostrzyńskich Pompejach". W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Dębna, którzy z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieści o historii i przyszłości Starego Kostrzyna. Następnym celem naszej wizyty będzie ponownie Witnica i najprawdopodobniej Ośno Lubuskie. O terminach odpowiednio wcześniej poinformujemy.
Dodano: 09.12.2014
WYPRAWA NA DZIEŁO ROGOWE
W ramach samokształcenia pracowników MTK odbyli oni pieszą wycieczkę szkoleniową po terenie Dzieła Rogowego ("Hornwerk"), mało znanego zewnętrznego elementu fortyfikacji kostrzyńskich położonego na północ od twierdzy na tzw. Gorzynie. Kompleks ten został wzniesiony w XVI wieku i zachował się w większej części do dziś. Jest doskonale widoczny na zdjęciach lotniczych (np. w Google Earth). Obecnie zagospodarowany jest "na dziko" przez ogródki działkowe. Być może kiedyś ten zapomniany fragment twierdzy zostanie objęty również opieką naszego Muzeum. Szkolenie miało więc na celu nie tylko zaznajomienie muzealników z tym terenem, ale również zainspirowanie ich do opracowania koncepcji ewentualnego wykorzystania go w naszej pracy.
Dodano: 09.12.2014
JARMARK ADWENTOWY
Podobnie jak w roku ubiegłym uczestniczyliśmy w minioną sobotę w Miejskim Jarmarku Adwentowym organizowanym przez Stowarzyszenie "Ars Vita" oraz kostrzyński Dom Seniora. Ty6m razem nasz udział zaznaczył się poprzez zorganizowanie stoiska, na którym można było zakupić szeroką gamę publikacji dotyczących historii miasta (i nie tylko) oraz pamiątek muzealnych, a także samodzielnie wybić monetę poświęconą margarbiemu Janowi. Nasze stoisko cieszyło się sporą popularnością, szczególnie wśród młodych kostrzynian.
Przypominamy, że w Muzeum Twierdzy można nabyć publikacje (również albumowe) oraz pamiątki, które znakomicie nadają się na upominki pod choinkę.
Dodano: 09.12.2014
PRZEKAZANIE ZABYTKÓW DO MIĘDZYCHODU
4 grudnia 2014 roku gościliśmy z wizytą w Muzeum Regionalnym w Międzychodzie. Naszym celem było przekazanie zabytków pochodzących z badań archeologicznych trzech stanowisk zlokalizowanych w powiecie międzychodzkim (Dębówko, Muchocinek i Mierzyn). Dotychczas przechowywane były one w magazynach naszego muzeum, gdzie trafiły przed kilkoma laty. Łącznie przekazaliśmy ponad 8 tysięcy zinwentaryzowanych przez nas fragmentów ceramiki (w tym kilka kompletnych naczyń). Po ich naukowym opracowaniu przez muzealników międzychodzkich w istotny sposób wzbogacą one zbiory tamtejszego muzeum i pogłębią wiedze na temat mieszkańców Ziemi Międzychodzkiej.
Dodano: 09.12.2014
WYKŁAD W DĘBNIE
Po sukcesie prelekcji, którą wygłosił w Witnicy nasz muzealny archeolog Krzysztof Socha, opuszczamy, jak wcześniej zapowiadaliśmy, bezpieczne mury twierdzy i udajemy się "w teren". Kolejną miejscowością, w której zaprezentujemy zainteresowanym "Tajemnice twierdzy Kostrzyn", będzie Dębno - miasto, które uzyskało prawa miejskie od margrabiego Jana z Kostrzyna. Tym razem prelegentem będzie Ryszard Skałba, dyrektor MTK. Spotkanie będzie miało miejsce w Dębnie
we wtorek, 9 grudnia 2014 r. o godz. 11:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Mickiewicza 32. Zapraszamy!
Dodano: 01.12.2014
DODATKOWE DRZWI W BASTIONIE FILIP
Warunki mikroklimatyczne panujące w Bastionie Filip mają znaczny wpływ na znajdującą się w nim stałą ekspozycję muzealną. Wzmożony ruch turystyczny wiąże się z codziennym ustawicznym otwieraniem i zamykaniem drzwi głównych, a tym samym z napływem ciepłego (latem) i zimnego (zimą) powietrza do wnętrza kazamat. Aby złagodzić wpływ ruchów powietrza na ekspozycję zamontowane zostały dodatkowe drzwi na końcu korytarza wejściowego do bastionu. W ten sposób utworzona została śluza wejściowa chroniąca kazamaty przed nadmiernym zawilgoceniem jak i przed zbytnim wychładzaniem pomieszczeń. Wykonanie i montaż drzwi zostały sfinansowane środków własnych Muzeum Twierdzy.
Dodano: 01.12.2014
LUBUSKIE SPOTKANIA Z ZABYTKAMI
Organizowane corocznie Lubuskie Spotkania z Zabytkami odbyły się w tym roku w dniu 28.11. w Gościkowie-Paradyżu. Gospodarzem spotkania było Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne, a współorganizatorem Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Tematem przewodnim sesji były prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym kościoła w Paradyżu oraz inne prace remontowe w obiektach sakralnych (m. in. kościół w Chlastawie, gdzie proboszczem jest kostrzynianin ks. Zdzisław Przybysz). Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentowane było na sesji przez dyrektora Ryszarda Skałbę.
Dodano: 01.12.2014
SPOD TOPOLI NA STARE MIASTO
Po raz kolejny gościliśmy na terenie Starego Miasta i w naszym Muzeum najmłodszych mieszkańców Kostrzyna. Tym razem była to grupa przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 1 "Pod Topolą". Przedszkolaki nie tylko przespacerowały się murami twierdzy i obejrzały pozostałości Starówki, ale również zwiedziły pod okiem muzealnych przewodników ekspozycję w Bastionie Filip - oczywiście zaprezentowaną w sposób adekwatny do ich wieku. Jak zawsze spore zainteresowanie (niezależnie od wieku zwiedzających) wzbudziły nasze ruchome eksponaty oraz mini przeszkolenie wojskowe na wesoło. Cieszymy się z wizyty naszym małych gości i zapraszamy młodzież ze szkół, która dotychczas dość rzadko korzysta z naszej oferty.
Dodano: 27.11.2014
FORTE CULTURA
Dobiegł końca międzynarodowy projekt "Forte Cultura" realizowany przez partnerów z 12 krajów Europy Środkowej. Miasto Kostrzyn pełniło rolę tzw. partnera wiodącego. W ramach projektu powstał m. in. wirtualny model Starego Miasta, dokumentacja budowlana Bastionu Król oraz dokumentacja wykonawcza na budowę przystani na Odrze przy Furcie Młyńskiej (inwestycja do realizacji w roku 2015). Spory wkład w opracowanie tych materiałów wniosło Muzeum Twierdzy, które przygotowało wytyczne do opracowanych dokumentacji oraz pełniło rolę głównego konsultanta. Dwuletnią współpracę zakończyła dwudniowa (25-26.11.) konferencja podsumowująca projekt, a jej ostatnim akcentem była wizyta uczestników na Starym Mieście oraz zwiedzanie ekspozycji muzealnej w Bastionie Filip.
Oficjalna strona projektu:
www.forte-cultura-project.eu
Dodano: 27.11.2014
NOWE OTOCZENIE POMNIKA LWA
Odrestaurowany przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej (tzw. "pomnik lwa") otrzymał nie tylko odnowiony wygląd, ale również zmieniło się jego najbliższe otoczenie. We współpracy z Urzędem Miasta zagospodarowano teren otaczający pomnik wykonując betonowe obrzeża i dokonując nasadzeń roślinności ozdobnej. Prace wykonała kostrzyńska firma "S&S Flora". W najbliższym czasie planujemy ustawienie tablicy informacyjnej prezentującej krótką historię pomnika. Szkoda tylko, że odrestaurowany sporym nakładem sił i środków pomnik padł już po kilku tygodniach ofiarą pseudo-graficiarzy. Wstyd i żenada.
Dodano: 27.11.2014
TRADYCJE PATRIOTYCZNE W PRZEDSZKOLU
Na zaproszenie Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników w dniu dzisiejszym odwiedził przedszkolaków przedstawiciel Muzeum Twierdzy, nasz stażysta Jerzy Dreger. Pojawił się tam w mundurze 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, by w ramach współpracy naszych placówek wspomóc przedszkole w realizacji zajęć na temat narodowego święta, czyli Dnia Niepodległości. Najmłodszym mieszkańcom naszego miasta zaprezentowane zostały symbole i tradycje państwowe, ale największym zainteresowaniem cieszyły się elementy umundurowania, ochoczo przez nich przymierzane. Zajęcia zakończyły się wspólnym odśpiewaniem hymnu, co nie sprawiło przedszkolakom najmniejszych trudności.
Dodano: 07.11.2014
NOWE ODPOWIEDZI NA PYTANIA
Kilka ostatnich pełnych wydarzeń miesięcy spowodowało, iż wydłużył się czas odpowiedzi na zadawane nam pytania związane z historią miasta. Niektóre z zagadnień wymagają też dłuższych poszukiwań w materiałach źródłowych. Próbujemy odrobić zaległości. Udało nam się opracować kilka kolejnych tematów (gazownia, RAD, bractwo Kurkowe). Znajdziecie je Państwo, podobnie jak wcześniejsze odpowiedzi w dziale "Historia miasta w pytaniach i odpowiedziach". Autorów pytań przepraszamy za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania, a wszystkich miłośników historii Kostrzyna zapraszamy do lektury. Już wkrótce pojawia się następne odpowiedzi. Jak zawsze uzupełnienia i sprostowania mile widziane.
Dodano: 06.11.2014
AKCJA POZYSKIWANIA EKSPONATÓW TRWA
Otwarta w maju br. ekspozycja w Bastionie Filip nie jest ekspozycją zamkniętą. Nasze plany przewidują jej dalszy rozwój
i wzbogacanie o następne elementy. Nieprzerwanie prowadzimy zbiór wszelkich pamiątek i innych przedmiotów, które
w przyszłości mogą stać się częścią składową ekspozycji lub ewentualnych wystaw tematycznych. Na nasze apele odpowiadają nie tylko obywatele polscy, ale również obywatele Niemiec. Jeden z nich, Nico Viecent z sąsiedniego Bleyen, przekazał nam lufę armaty przeciwpancernej PaK 35/36 będącej na wyposażeniu wojsk niemieckich do 1945 r.
Darczyńcy dziękujemy, a wszystkich innych kolekcjonerów zapraszamy do współpracy.
Dodano: 06.11.2014
ZMIANY KADROWE W MUZEUM
Z dniem 31 października br. zakończył pracę w naszej jednostce starszy referent Bartłomiej Marcin Suski, który zajmował się m.in. zagadnieniami informatycznymi (w tym stroną internetową), obsługą muzealnego sprzętu elektronicznego, prowadził magazyn i pełnił x razie konieczności rolę przewodnika muzealnego i kasjera. Zajmował się również problematyką cmentarzy wojennych. W jego miejsce Muzeum zatrudnia od dnia 3 listopada panią Dorotę Chyczewską, mieszkankę Kostrzyna, absolwentkę Uniwersytetu Zielonogórskiego. Panu Bartłomiejowi dziękujemy, a Panią Dorotę witamy!
Dodano: 31.10.2014
ŻELBETONOWE BLOKI CZEKAJĄ NA ARANŻACJE
W okolicach ruin zamku kostrzyńskiego (od strony pn-zach.) widnieją cztery niekształtne masywne bloki z żelazobetonu - pozostałości zniszczonego w czasie działań wojennych pomieszczenia garażowego. Planujemy wyeksponować
je i przekształcić w kolejny element "małej architektury" na Starym Mieście. Szukamy pomysłu na aranżację tego miejsca! Może mieć ono dowolny (w granicach prawa i rozsądku) charakter - pomnikowy, pamiątkowy, artystyczny, informacyjny. Zapraszamy wszystkich, którzy mają pomysł na zagospodarowanie bloków, do współpracy. Do końca listopada oczekujemy propozycji w formie pisemnej, mile widziana wizualizacja. Najciekawsze prace nagrodzimy!
Dodano: 31.10.2014
SPÓR O BRAMĘ CHYŻAŃSKĄ ZAKOŃCZONY
Po prawie dwuletnich potyczkach sądowych z nieuczciwym kontrahentem o zapłatę czynszu dzierżawnego za najem Bramy Chyżańskiej zapadł prawomocny wyrok Sądu Rejonowego w Słubicach. Na mocy wyroku firma Tourist Information Kostrzyn Sp. z o.o. reprezentowana przez prezesa Klausa Ahrendta zobowiązana została do zapłacenia na rzecz Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaległego czynszu wraz z odsetkami ustawowymi i dokonać zwrotu poniesionych przez Muzeum kosztów procesu - łącznie ponad 5 tys. zł (plus opłaty sądowe). Stosowne wezwania zostały wysłane do dłużnika. Przed nieuczciwym dzierżawcą ostrzegamy!
Dodano: 31.10.2014
NIEBEZPIECZNE ODKRYCIE
Podczas ziemnych prac sondażowych na Starym Mieście grupa pracująca pod kierownictwem muzealnego archeologa Krzysztofa Sochy natrafiła, nie po raz pierwszy zresztą, na niebezpieczne pozostałości z okresu II Wojny Światowej.
Tym razem były to znane wszystkim pancerfausty ze skorodowanymi głowicami będące na uzbrojeniu żołnierzy niemieckich (model pancerfausta można obejrzeć w Bastionie Filip). W dniu dzisiejszym saperzy ze Stargardu Szczecińskiego usunęli groźne materiały.
Po raz kolejny przypominamy, iż teren Starego Miasta nadal zawiera niebezpieczne pozostałości
i samowolne penetrowanie ruin jest nie tylko surowo zabronione, ale grozi śmiercią!
Dodano: 28.10.2014
WYCHODZIMY POZA KOSTRZYN
W ubiegłym tygodniu odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy wykład Krzysztofa Sochy, archeologa Muzeum Twierdzy, pt. "Tajemnice Starego Kostrzyna". Ponad pięćdziesięcioosobowa publiczność z zaciekawieniem wysłuchała opowieści o historii i teraźniejszości Kostrzyńskich Pompei. Co ciekawe, w gronie słuchaczy znalazło się kilku mieszkańców naszego miasta! Wykład wzbudził spore zainteresowanie, zakończył się serią pytań i ożywioną dyskusją.
W kolejnych miesiącach zamierzamy odwiedzić inne miejscowości z okolic Kostrzyna celem prezentacji kostrzyńskiej Starówki i naszego Muzeum. (Gorzów, Słubice, Dębno, Słońsk, Górzyca). Zjawimy się również wszędzie tam, gdzie nas zaproszą!
Dodano: 28.10.2014
KOSTRZYNIANIE WYRÓŻNIENI ROSYJSKIMI MEDALAMI
W latach 2012-2013 przeprowadzone zostały prace ekshumacyjne na byłym cmentarzu wojennym żołnierzy radzieckich usytuowanym w lesie przy szosie szczecińskiej. W prace te włączyli się na różnym ich etapie i w różnej formie również mieszkańcy Kostrzyna. Za pomoc udzieloną ekipie ekshumacyjnej kilku z nich zostało wyróżnionych za szczególne zaangażowanie przez Rosyjski Ruch Poszukiwań medalami za zasługi. Są to: Ryszard Skałba - dyrektor MTK, Krzysztof Socha - archeolog MTK, Ryszard Dubik, Ireneusz Nalewajczyk, Mirosław Dobrzański. Paweł Domeracki i Piotr Matkowski. Odznaczonym gratulujemy!
Dodano: 28.10.2014
WYCIECZKI MUZEALNE 2014
Cykl tegorocznych wycieczek dobiegł końca. Oto ich tematyka i osoby prowadzące:
1. Marcin Wichrowski - Kostrzyńskie mosty (31.05.)
2. Ewa Drewniak - Roślinność ruderalna Starego Miasta (13.06.)
3. Martin Rogge - Na południe od B1 w Küstrin-Kietz (18.06. - wycieczka rowerowa)
4. Paweł Rychterski - Ziemia Międzyrzecka (31.08. - wycieczka autokarowa)
5. Mateusz Zacharewicz - Kamienie i tablice pamiątkowe Kostrzyna (11.10.)
Łącznie w pięciu wycieczkach wzięło udział ok. 120 osób z Kostrzyna oraz z innych miejscowości. Jednym z wycieczkowiczów był nawet mieszkaniec Krakowa! Ze względu na duże zainteresowanie tą formą popularyzacji historii Kostrzyna cykl będzie kontynuowany w roku przyszłym. Jeśli macie Państwo jakieś sugestie i ciekawe tematy, jesteśmy otwarci na propozycje. Do zobaczenia na szlaku w roku 2015!
Dodano: 13.10.2014
SZLAKIEM KAMIENI I TABLIC PAMIĄTKOWYCH
W minioną sobotę kilkunastoosobowa grupa miłośników historii Kostrzyna wzięła udział w ostatniej tegorocznej wycieczce muzealnej poświęconej tym razem kamieniom i tablicom pamiątkowym Kostrzyna. Na terenie miasta jest ich około trzydziestu, wycieczkowicze obejrzeli ponad połowę z nich. Udało się nawet dotrzeć do takich miejsc, które na co dzień nie są dostępne i o których niewiele osób ma wiedzę, że w ogóle istnieją. Przewodnikiem był muzealny specjalista ds. edukacji Mateusz Zacharewicz, który po zakończonym objeździe przedstawił podczas prelekcji w Bramie Berlińskiej również te tablice, które udało nam się odnaleźć i pozyskać, oraz te, które najprawdopodobniej bezpowrotnie zaginęły. Poniżej apel MTK dotyczący tej kwestii
[APEL MUZEUM TWIERDZY KOSTRZYN]
Dodano: 13.10.2014
NAGRODA JANA PRZYZNANA
Stowarzyszenie Historii Kostrzyna (Verein für die Geschichte Küstrins), działające od 1994 r. w Küstrin-Kietz i współpracujące z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, ustanowiło tzw. "Nagrodę Jana" celem uhonorowania osób zasłużonych w badaniu i dokumentowaniu historii miasta i twierdzy Kostrzyn. Pierwszym laureatem został w roku ubiegłym dr Rudolf Herbert Tamm z Hannoweru, rodowity kostrzynianin, autor 2 książek i wielu artykułów poświęconych historii miasta. Tegorocznym laureatem został Fritz Kohlase, którego liczne publikacje odnoszą się głównie do walk o Kostrzyn w 1945 r., których był uczestnikiem. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce w sobotę 27.09. br. w domu kultury w Kietz. Nasze muzeum reprezentowane było przez dyrektora Ryszarda Skałbę.
Dodano: 30.09.2014
KAMIENIE I TABLICE PAMIĄTKOWE KOSTRZYNA - WYCIECZKA AUTOKAROWA
Powoli dobiega końca sezon turystyczny i wycieczkowy. W roku 2014 udało nam się przeprowadzić 4 wycieczki muzealne, pora na kolejną. Tym razem tematem przewodnim będą kamienie i tablice pamiątkowe Kostrzyna. Przewodnikiem będzie pracownik Muzeum Mateusz Zacharewicz, który po raz pierwszy wystąpi w tej roli. Jego zadaniem będzie prezentacja nie tylko tych obiektów na terenie miasta, które są ogólnodostępne i wszystkim znane, ale również tych obiektów, o których istnieniu niewiele osób posiada wiedzę (również tablic, które zostały z różnych przyczyn zdemontowane lub których los jest nieznany).
Wycieczka będzie miała miejsce w sobotę, 11 października 2014 r.
Start: parking MOSiR, ul. Niepodległości. godz. 10:00
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o dokonanie wcześniejszej rezerwacji (tel. 95 752 0045 lub 2360). Wycieczka jest bezpłatna.
Dodano: 2.10.2014
SPOTKANIE INTEGRACYJNE GIMNAZJALISTÓW
Prawie setka uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Kostrzynie złożyła w dniu wczorajszym wizytę na terenie Starego Miasta. Program oprócz zwiedzania starówki w towarzystwie naszych muzealnych przewodników obejmował również wizytę w Bastionie Filip i zapoznanie się z ekspozycją prezentującą wybrane aspekty historii Kostrzyna. Ponieważ spotkanie miało integracyjny charakter nie obyło się bez tradycyjnego pieczenia kiełbasek na ognisku przed Bastionem. Spędzone wspólnie 3 godziny na Starym Mieście pod opieką pracowników MTK oraz nauczycieli-wychowawców z pewnością połączyło przyjemne z pożytecznym. Zachęcamy uczniów i nauczycieli innych szkół do wypadów na Stare Miasto, które znakomicie nadaje się zarówno na cele edukacyjne jak i rekreacyjne.
Dodano: 23.09.2014
WIZYTA DYREKTORA MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ
Na zaproszenie dyrektora MTK Ryszard Skałby gościł w dniu 18.09. br. w naszym muzeum dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze dr Andrzej Toczewski. Głównym celem wizyty było zapoznanie się z ekspozycją muzealną w Bastionie Filip. Dr Toczewski prowadzi jako historyk działalność naukową dotyczącą m. in. historii II wojny światowej. Jest też autorem publikacji dotyczących Kostrzyna, z którym związany jest jako absolwent kostrzyńskiego liceum ("Kostrzyn 1945", "Bitwa o Odrę w 1945"). W najbliższym czasie ukaże się kolejna publikacja jego autorstwa pt. "Festung Küstrin". W rozmowie na temat planów wydawniczych Ryszard Skałba przekonywał gościa do napisania i wydania monografii Stalagu III C w Drzewicach i nie jest wykluczone, że będzie to wspólny projekt obu muzeów.
Dodano: 22.09.2014
PRACOWNICY MTK NA SZKOLENIACH I KONFERENCJACH
Po pełnym turbulencji przełomie sierpnia i września (Dni Twierdzy, wzmożony ruch turystyczny) pracownicy Muzeum Twierdzy rozjechali się po Polsce w celu wzbogacenia swojej wiedzy, zapoznania się z nowymi trendami w muzealnictwie, czy też wymiany doświadczeń i pomysłów w gronie muzealników. I tak archeolog Krzysztof Socha wziął udział w trzydniowych warsztatach "Cyfrowy archeolog" w Poznaniu, edukator muzealny Mateusz Zacharewicz uczestniczył w Zjeździe Muzealników Polskich (panel edukacyjny) w Szczecinie podobnie jak specjalistka ds. współpracy międzynarodowej Julia Bork (panel krajoznawczy) w Chojnie i Cedyni. Natomiast dokumentalista Marcin Wichrowski udał się do Lubrzy na konferencję naukową "Społeczeństwo i fortyfikacje". Pozyskaną wiedzę pracownicy MTK z pewnością wykorzystają w swojej pracy.
Dodano: 22.09.2014
RYSZARD SKAŁBA NADAL DYREKTOREM MTK
Informujemy, iż Burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą mianował z dniem 01.08.2014 r. na stanowisko dyrektora Muzeum Twierdzy na czas określony na 7 lat dotychczasowego dyrektora naszej placówki Ryszarda Skałbę. Przed mianowaniem dyrektor uzyskał pozytywną opinię Związku Muzealników Polskich oraz przedstawił program działania placówki do roku 2021. Podpisana została też stosowna "Umowa w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności Muzeum Twierdzy oraz programu działalności."
Pierwszym dyrektorem kostrzyńskiego muzeum był Sławomir Górka (od 2008 r.) Dotychczasowy-nowy dyrektor MTK pełni tę funkcję od 27.01.2011 r. (p.o.) i na stałe od 20. 04.2011 r.
Dodano: 14.08.2014
WAKACYJNY FLESZ
W ostatnim tygodniu na terenie kostrzyńskiej starówki po raz kolejny pojawiła się ekipa tvp Gorzów, która kręciła tu kolejny odcinek programu z cyklu Wakacyjny Flesz. Tym razem program poświęcony był gorzowskiemu bulwarowi oraz nowej ekspozycji kostrzyńskiego muzeum. Tradycyjnie już nie zabrakło rozmów z mieszkańcami, a przewodnikiem po Bastionie Filip był Marcin Wichrowski, pełniący w Muzeum Twierdzy Kostrzyn stanowisko starszego dokumentalisty. Wspomniany odcinek można obejrzeć pod adresem:
[WAKACYJNY FLESZ Z 23.07.2014 ROKU]
Dodano: 29.07.2014
NA RATUNEK KRÓLA!
Miło nam poinformować, że ruszył kolejny etap prac mający na celu ocalenie najcenniejszego zabytku Kostrzyńskiej Twierdzy jakim jest Bastion Król. W ramach zadania realizowanego przez kostrzyński magistrat pn. "Kostrzyn nad Odrą, Bastion Król (XVI w.) ratunkowy remont oskarpowania północnego czoła" przeprowadzona zostanie renowacja wspomnianej części zabytku. Prace obejmować będą przemurowanie ubytków w murze, które mogą doprowadzić do zawalenia się czoła bastionu oraz chemiczne oczyszczenie cegieł. Dodatkowo zostaną uzupełnione spoiny między cegłami oraz dokona się sklamrowania pęknięć, dzięki czemu mur uzyska dodatkowe wzmocnienie. Ponadto zostanie wyrównana skarpa u podnóża muru. Prace zakończone zostaną z końcem września a wartość projektu to 219.414,37 zł z czego 164.560,78 zł zostanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dodano: 23.07.2014
PRZYSTANEK FILIP
W trakcie trwania Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą (31 lipca - 2 sierpnia br.) Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaprasza do zwiedzania naszej ekspozycji w Bastionie Filip. W tym okresie proponujemy Państwu promocyjną cenę biletów, która będzie wynosić
tylko 4 zł/os.! Przypominamy: na wystawie, otwartej 9 maja br., można nie tylko zapoznać się z przeszłością kostrztyńskiego miasta-twierdzy ale także dosłownie "dotknąć historii", czemu sprzyjają m.in. repliki broni z okresu II WŚ, duża ilość archiwalnego materiału wideo i inne atrakcje, które z pewnością pozwolą lepiej poznać czasy świetności miasta-twierdzy. Serdecznie zapraszamy!
Dodano: 23.07.2014
NA ROWERACH PO KIETZ
Ostatnia tegoroczna przedwakacyjna wycieczka muzealna zgromadziła bez mała 20 rowerzystów - miłośników historii Kostrzyna. Tym razem celem wyprawy była miejscowość Küstrin-Kietz, do 1945 roku dzielnica naszego miasta. Przewodnikami byli członkowie Stowarzyszenia Historii Kostrzyna Martin Rogge oraz Andy Steinhauf. Uczestnicy zapoznali się z historią Kietz i zobaczyli najciekawsze miejsca tej miejscowości (m. in. most na "Vorflutkanal", wał biegnący wzdłuż kanału, stary cmentarz z 1818 r., Dom Parafialny). Informacje uzupełniane były bogatym materiałem ilustracyjnym. I chociaż wycieczka trwała 2 godz. i 45 min., nie udało się zwiedzić całego Kietz, dlatego też konieczną będzie jeszcze jedna turystyczno-historyczna wizyta u naszych sąsiadów (o terminie poinformujemy). Następna planowana wycieczka muzealna - 31.08. br. w ramach Dni Twierdzy (Międzyrzecki Rejon Umocniony).
Dodano: 24.06.2014
25 LAT WOLNOŚCI
Około 30 kostrzyńskich działaczy opozycji antykomunistycznej spotkało sie w dniu wczorajszym z inicjatywy Muzeum Twierdzy, Kostrzyńskiego Centrum Kultury i NSZZ "Solidarność" przy Arctic Paper celem uczczenia 25 lat życia w wolnej Polsce. Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa IPN oraz wystawa kostrzyńskich pamiątek opozycyjnych udostępnionych przez Jana Czarneckiego i Ryszarda Skałbę. Gośćmi specjalnymi byli Dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. prof. Dariusz Rymar, przedstawiciel gorzowskiego oddziału IPN Jarosław Palicki oraz Przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ "Solidarność" Jarosław Porwich. Uczestnicy wspominali okres działalności podziemnej, a częściowo również dokonali oceny ostatnich 25 lat, co wzbudziło dość sporo emocji. Część spotkania poświęcono ewentualnej publikacji książkowej poświęconej kostrzyńskiej Solidarności, której wydanie zapowiada Muzeum Twierdzy.
Dodano: 18.06.2014
WŁODEK ZIĘBA ZE WSPÓLNEJ NA STARYM MIEŚCIE
To oczywiście żart. Znany aktor Mieczysław Hryniewicz odwiedził wprawdzie w dniu wczorajszym kostrzyńskie Stare Miasto i nasze Muzeum, ale w innej roli. Na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powstaje film prezentujący międzynarodową drogę wodną E70 Antwerpia (Belgia) - Kłajpeda (Litwa) przebiegająca przez 6 polskich województw. Kostrzyn leży również na tym szlaku. Ekipa filmowa realizująca film na zlecenie tvp dotarła do naszego miasta. Mieczysław Hryniewicz (znany z kultowego serialu "Zmiennicy" oraz "Na Wspólnej)" pełnił rolę turysty. Przewodnikiem po Starówce był dyrektor MTK Ryszard Skałba. Obaj Panowie szybko znaleźli wspólny język i rozstali się w dobrej komitywie, czego dowodem jest załączona fotografia. O dacie emisji filmu postaramy się Państwa wcześniej poinformować.
Dodano: 18.06.2014
NA ŁONIE PRZYRODY
Rekonesans botaniczny po terenie Starego Miasta (13.06.) upłynął pod znakiem zmagania się uczestników z naturą, która strugami deszczu próbowała bronić dostępu do swoich skarbów. Z częściowym powodzeniem: kilka osób zrezygnowało w trakcie spotkania z dalszego poznawania tajników przyrody, grupa "twardzieli" wytrzymała jednak do końca. Pani Ewa Drewniak z Muzeum Łąki w Owczarach zaprezentowała tylko fragmentarycznie bogactwo gatunków roślinności Starego Miasta, które o tej porze roku zamienia się w istną dżunglę. Rozpoznanie i nazwanie wszystkich występujących tu gatunków mogłoby stanowić przedmiot interesujących badań naukowych. Warto samodzielnie zabawić się w botanika i pogłębić swoja wiedzę w terenie. Zapraszamy więc na Stare Miasto zarówno miłośników historii, jak i przyrody.
Dodano: 17.06.2014
"NA POŁUDNIE OD B1" - WYCIECZKA ROWEROWA DO KÜSTRIN-KIETZ
Jeszcze świeżo w pamięci mamy "botaniczny" spacer po Starym Mieście, a już przed nami następna wyprawa. Tym razem nie pieszo i nie autokarem, ale na rowerach! Zeszłoroczna wycieczka na Wyspę Odrzańską po drugiej stronie Odry zaskoczyła niezwykłą frekwencją. Już wówczas zapadła decyzja, iż warto byłoby poznać całą "niemiecką" część Kostrzyna, dzielnicę Küstrin-Kietz (Kostrzyn-Chyża). Wraz z Przewodniczącym Stowarzyszenia Historycznego p. Martinem Rogge zapraszamy więc na wyprawę do naszych najbliższych sąsiadów. Tym razem przemieszczać będziemy się na rowerach. Punktem startowym będzie parking u rybaka Schneidera, tuż za mostem odrzańskim.
Środa, 18 czerwca 2014 r.
godz. 17:00
Wycieczka przeznaczona jest dla osób bez względu na wiek, jednakże przypominamy o konieczności posiadania dokumentu umożliwiającego pobyt za granicą.
Dodano: 17.06.2014
NOWY STATUT MTK
Uchwałą nr XL/304/14 z dnia 15 maja 2014 r. Rada Miasta przyjęła Statut Muzeum Twierdzy w nowym brzmieniu. Dokonane zmiany mają w większości przypadków charakter raczej porządkowy oraz sankcjonują aktualną sytuację Muzeum. Istotną zmianą jest nowy adres naszej siedziby. Dotychczasowy (ul. Chyżańska 48) sprawiał nie tylko problemy pocztowcom dostarczającym korespondencję, ale również turystom, którzy niekiedy bezskutecznie poszukiwali naszych biur w Bastionie Filip. Nasz nowy adres to ul. Graniczna 1, co odpowiada rzeczywistemu położeniu biura Muzeum. Nowy Statut wszedł w życie w dniu 10 czerwca br. Pełny tekst znajdziecie Państwo
[TUTAJ]
Dodano: 11.06.2014
ROŚLINNOŚĆ RUDERALNA STAREGO MIASTA - KOLEJNA WYCIECZKA MUZEALNA
Czerwiec obfituje w mnogość wszelkiego rodzaju wydarzeń i imprez. Nie inaczej jest w przypadku Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Kilka dni temu odbyła się pierwsza tegoroczna wycieczka muzealna (szlakiem kostrzyńskich mostów), a już następna wyprawa pojawiła się w naszym terminarzu.
W piątek, 13 czerwca, zapraszamy na godz. 17:00 na spacer w towarzystwie pani Ewy Drewniak, pracownika zaprzyjaźnionego Muzeum Łąki w Owczarach, która zaprezentuje nam specyficzną roślinność Starego Miasta. Przekonacie się Państwo, że nieprzypadkowo Stare Miasto Kostrzyn nosi miano bastionu historii i przyrody. Udział w wycieczce jest bezpłatny, start z parkingu Muzeum przy ul. Granicznej 1.
Dodano: 7.06.2014
BRAMA CHYŻAŃSKA DO WYNAJĘCIA!
Ogłoszony jakiś czas temu konkurs ofert na wynajem Bramy Chyżańskiej nie został rozstrzygnięty. Żadna z zainteresowanych osób nie zdecydowała się na podpisanie umowy najmu. Szkoda, ponieważ ruch turystyczny w okolicach Bramy wzrósł zdecydowanie po otwarciu stałej ekspozycji muzealnej w Bastionie Filip i wielu ze zwiedzających kieruje do nas zapytanie o możliwość zakupu posiłku i napoi. Niestety Muzeum nie może prowadzić tego typu działalności, stąd też ponownie ogłaszamy konkurs ofert na dzierżawę Bramy wraz z przyległym terenem. Termin składania ofert: 20 czerwca 2014. Szczegóły w dokumentach poniżej.
Załączniki:
[ZARZĄDZENIE NR 80/2014]
[OGŁOSZENIE o konkursie]
[REGULAMIN konkursu]
[PROJEKT UMOWY]
[MAPA sytuacyjna]
[FOTOGRAFIA obiektu]
Dodano: 3.06.2014
SZLAKIEM MOSTÓW
Pierwsza tegoroczna wycieczka muzealna za nami. Na miejsce zbiórki stawiło się 27 osób w przedziale wiekowym od 8 do 70 lat. Wycieczkę, prowadzoną przez dokumentalistę Muzeum Twierdzy Marcina Wichrowskiego, zapoczątkowała prelekcja w Kostrzyńskim Centrum Kultury. Po teoretycznym wprowadzeniu grupa udała się "w plener" i przemieszczając się autokarem obejrzała i uzyskała informację łącznie o 9 mostach kostrzyńskich począwszy od mostów na kanale w Küstrin-Kietz, poprzez mosty kolejowe i drogowe na Odrze (wizyta u rybaka na Wyspie Odrzańskiej), aż po mosty warciańskie. Nie udało się tylko dotrzeć autokarem do mostów koło "Delfina", ze względu na zastawienie drogi przez samochody osobowe. Już niedługo kolejna wycieczka, o terminie której poinformujemy w najbliższym czasie.
Dodano: 27.05.2014
NIEZAPOMNIANA NOC
Noc Muzeów organizowana przez nas po raz pierwszy przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Na miejscu zbiórki pojawiło się o wyznaczonej godzinie ok. 200 osób! Wielu uczestników przyjechało spoza Kostrzyna. Prowadzący wycieczkę z pochodniami i pełniący tej nocy rolę przewodnika dyrektor MTK Ryszard Skałba mocno musiał nadwyrężać głos, aby przekazywane przez niego informacje dotarły do wszystkich. Nocny spacer po mieście zakończył się zwiedzaniem ekspozycji w Bastionie Filip, gdzie uczestnicy mogli ponadto obejrzeć film o utraconych przez Polskę w czasie wojny dziełach sztuki, wziąć udział w quizie historycznym oraz otrzymać książkę poświęconą Janowi z Kostrzyna. Spotkanie zakończyło się tradycyjnym ogniskiem z tradycyjnymi kiełbaskami. Dziękujemy za liczny udział i zapraszamy za rok!
Dodano: 27.05.2014
STARTUJĄ WYCIECZKI MUZEALNE
Zapoczątkowany w roku ub. cykl wycieczek muzealnych cieszył się sporym zainteresowaniem. Jak już zapowiadaliśmy, cykl będzie w tym roku kontynuowany. Pierwsze spotkanie zaplanowano na najbliższą sobotę.
Marcin Wichrowski przedstawi uczestnikom historię kostrzyńskich mostów. Ze względu na konieczność wynajęcia środka transportu prosimy o wcześniejsze telefoniczne lub mailowe zgłoszenie się na wycieczkę:
tel.: 95 752 0045 lub e-mail:
mateusz.zacharewicz@muzeum.kostrzyn.pl
Wycieczka muzealna - Kostrzyńskie mosty
31.05.2014. godz. 11:00
Miejsce spotkania - Przystań nad Wartą
Prowadzący: Marcin Wichrowski
Uwaga! Uczestnicy wycieczki proszeni są o zabranie dokumentów tożsamości ze względu na planowane przekroczenie granicy i wizytę w ramach wycieczki na Wyspie Odrzańskiej w Küstrin-Kietz.
Dodano: 27.05.2014
KOLEJNY ETAP RENOWACJI POMNIKA JANA
W 500 rocznicę urodzin margrabiego Jana z Kostrzyna odrestaurowany został w 2013 r. cokół jego pomnika odnaleziony kilka temu na terenie Miejskich Zakładów Komunalnych. Symboliczne ponowne odsłonięcie miało miejsce podczas ubiegłorocznych Dni Twierdzy. W tym roku kontynuowane są prace przy odtworzeniu otoczenia pomnika. Ułożono nowe krawężniki oraz granitową kostkę. Brakuje jeszcze ozdobnych słupków i elementów metalowych otaczających niegdyś pomnik. Prace wykonała kostrzyńska firma GTM. Całość prac sfinansowana została z wpłat od niemieckich darczyńców w ramach prowadzonej przez Muzeum Twierdzy zbiórki pieniężnej na renowację pomnika budowniczego twierdzy.
Dodano: 14.05.2014
"IN SILENTIO ET SPE FORTITUDO MEA"
W listopadzie ub. r. miała miejsce organizowana przez Muzeum Twierdzy we współpracy z Fortem Gorgast międzynarodowa konferencja historyczna poświęcona sylwetce margrabiego Jana Kostrzyńskiego. Siedmiu referentów z Polski i Niemiec zaprezentowało opracowania poświęcone osobie budowniczego kostrzyńskiej twierdzy. Wystąpienia te zostały zebrane i wydane w formie książkowej (w wersji dwujęzycznej) oraz wzbogacone materiałem ikonograficznym. Książka "In silentio et spe fortitudo mea" zawierająca 316 stron zaprezentowana została po raz pierwszy podczas otwarcia stałej ekspozycji w Bastionie Filip.
Kolejna możliwość jej bezpłatnego pozyskania pojawi się podczas Nocy Muzeów organizowanej przez MTK w sobotę 17 maja br.
Dodano: 14.05.2014
NOC MUZEÓW
Jak już wcześniej zapowiadaliśmy Muzeum Twierdzy Kostrzyn po raz pierwszy od momentu powstania włączy się w tym roku w ogólnopolską akcję "Noc Muzeów". W nocy z 17 na 18 maja (sobota/niedziela), będzie można wziąć bezpłatnie udział w wycieczce z przewodnikiem po Starym Mieście oraz zwiedzić ekspozycję w Bastionie Filip. Impreza rozpocznie się o godz. 22:00, a miejscem zbiórki będzie parking przed siedzibą administracji Muzeum przy ul. Granicznej.
W programie:
1. Zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem (z pochodniami)
2. Quiz historyczny dla dzieci i młodzieży
3. Zwiedzanie ekspozycji w Bastionie Filip
4. Prezentacja filmu "Muzeum utracone" (dzieła sztuki skradzione Polsce podczas II WŚ)
5. OgniskoPodczas imprezy rozprowadzana będzie ponadto książka poświęcona margrabiemu Janowi z Kostrzyna. Serdecznie zapraszamy miłośników nocnych wrażeń!
Dodano: 14.05.2014
EKSPOZYCJA W BASTIONIE FILIP
Czynna od wczoraj ekspozycja muzealna nie jest pierwszą ekspozycją tego typu w tym miejscu. W roku 1929 otwarto bowiem w Bastionie Filip tzw. Kasematten-Museum (Muzeum w podziemiach), w którym prezentowano funkcje bastionu i życie żołnierskie w jego wnętrzu. Obecna ekspozycja także nacechowana jest tematyką militarną, jednakże przedstawia również wybrane aspekty "cywilnej" historii miasta i twierdzy Kostrzyn. Historia ta prezentowana jest w dwóch językach (polskim i niemieckim) na licznych planszach, tablicach, w gablotach z eksponatami, na dotykowych ekranach multimedialnych, makietach itp. Ekspozycja będzie stale uzupełniana, niektóre jej elementy nie funkcjonują optymalnie, na bieżąco dokonywane są korekty ustawień, dlatego dlatego prosimy o wyrozumiałość w przypadku dostrzeżenia usterek. Godziny otwarcia oraz ceny biletów prezentujemy
[TUTAJ]
Dodano: 10.05.2014
EKSPOZYCJA MUZEALNA W BASTIONIE FILIP OTWARTA!
Po ponad dwóch latach żmudnej i trudnej pracy koncepcyjnej, po kilku miesiącach prac montażowych i aranżacyjnych, po pokonaniu wielu trudności związanych ze specyfiką historycznego obiektu, otwarta została w dniu wczorajszym (9 maja) stała ekspozycja muzealna w Bastionie Filip. Uroczystość otwarcia zgromadziła liczną publiczność z kraju i zagranicy (m.in. z Niemiec, Włoch, Mołdawii) oraz szacownych gości w osobach wojewody lubuskiego Jerzego Ostroucha, wojewódzkiego konserwatora zabytków Barbary Bielinis-Kopeć, wicestarosty gorzowskiego Grzegorza Tomczaka, przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Łysiaka oraz przedstawiciela eurodeputowanego z Niemiec Franka Schütza. W dniu wczorajszym zwiedziło ją ponad 300 osób. Fotografie z uroczystości prezentujemy poniżej. Można też obejrzeć krótką relację na stronie tvp Gorzów.
[ZOBACZ FILM]
This Photo Gallery requires Flash.
Get Flash. If you have Flash installed,
click to
view gallery.
Dodano: 10.05.2014
DZIĘKUJEMY ZA POMOC
Ekspozycja muzealna powstała nie tylko ogromnym wysiłkiem pracowników Muzeum Twierdzy, ale również dzięki bezinteresownej pomocy udzielonej nam przez osoby prywatne, naszych sympatyków i miłośników historii Kostrzyna. Pomoc ta miała różnoraki charakter i polegała m. in. na udzielaniu informacji, dostarczaniu danych i materiałów archiwalnych dotyczących historii Kostrzyna, przekazywaniu materialnych pamiątek przeszłości. Nie wszystkie otrzymane przez nas archiwalia i przedmioty zostały wykorzystane podczas aranżacji ekspozycji, ale z pewnością stanie się tak w przyszłości podczas organizowania wystaw tematycznych. Wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania naszej nowej ekspozycji składamy serdeczne podziękowania (odpowiednie dyplomy zostały wręczone podczas otwarcia ekspozycji):
Grzegorz Bochenek, Mirosław Dobrzański, Paweł Domeracki, Ryszard Dubik, Mariusz i Nikodem Kozieł, Tadeusz Langin-Kraszewski, Krzysztof Liszewski, Jan Litowczyk, Jacek Łopata, Lech Łukasiuk, Piotr Matkowski, Stanisław Mendelowski, Ireneusz Nalewajczyk, Maciej Paluszek, Paweł Piątkiewicz, Józef Piątkowski, Grzegorz Podruczny, Marta i Zbigniew Pukliccy, Ewa Sadowska, Antoni Smolski, Jarosław Stróżniak, Marek Wichrowski, Julian Wierzbowski, Andrzej Wysoczański, Andreas Dresp, Käti Fredrich, Hans Greiser, Ludwik und Charlotte Hecht, Karl-Heinz Henschel, Gerd-Ulrich Herrmann, Thomas Knoll, Bernd Neumann, Klaus Thiel, Stowarzyszenie "Perkun", Pilska Grupa Historyczno-Poszukiwawcza "Witeź"
Dodano: 10.05.2014
RENOWACJA KOSTRZYŃSKIEGO "LWA"
Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn przyjmuje oferty na renowację "Pomnika poległych podczas I Wojny Światowej" (tzw. "pomnika lwa") stojącego w Kostrzynie nad Odrą w parku przy ul. Żeglarskiej. Wszelkie prace należy wykonać zgodnie z "Programem prac konserwatorskich"
[do pobrania w formacie pdf] z użyciem wskazanych technologii i materiałów. Oferta powinna zawierać oferowaną kwotę brutto i obejmować wszelkie koszty wykonawcy. Do oferty należy dołączyć referencje i wykaz prac prowadzonych na zabytkach kamieniarskich. Termin wykonania prac:
do 15 sierpnia 2014 r. Oferty należy przesłać listem poleconym lub złożyć w godzinach pracy placówki w siedzibie Muzeum przy ul. Granicznej 1 w nieprzekraczalnym terminie do dnia
30 kwietnia 2014 r. Jeden podmiot uprawniony jest do złożenia jednej oferty. Ofert nie odsyłamy. Zastrzegamy sobie prawo do pozostawienia konkursu bez rozstrzygnięcia.
Dodano: 18.04.2014
TAJNA HISTORIA XX WIEKU
Jak już informowaliśmy, na początku tego roku Bogusław Wołoszański wraz ze swoją ekipą filmową "kręcił" w naszym mieście i jego najbliższych okolicach materiał do swojej najnowszej serii dokumentalnej pt. "Tajna historia XX wieku". Na bazie materiałów zdjęciowych powstał serial obejmujący 12 odcinków, który emitowany jest od 1 kwietnia na antenie stacji Polsat Play. Dwa pierwsze odcinki dotyczyły Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, ale już w trzecim będziemy mogli zobaczyć, jak znany popularyzator historii relacjonuje walki na "przedpieklu Berlina", bitwę o Kostrzyn, o miasto, które przestało istnieć.
Terminy emisji odcinka "kostrzyńskiego" w Polsat Play:
Tajna historia XX wieku, odc.3 - wtorek, 15.04, godz. 21:30 (premiera)
Tajna historia XX wieku, odc.3 - sobota, 19.04, godz. 13:30 (powtórka)
Dodano: 10.04.2014
MUZEUM BARDZIEJ MOBILNE
Teren Starego Miasta obejmuje obszar prawie 40 hektarów, a odległość między Bramą Berlińską, a Bramą Chyżańską wynosi 600 metrów. Niejednokrotnie występowała potrzeba pilnego przemieszczenia się na terenie Starówki, przewozu materiałów, czy narzędzi. Tego typu zadania realizowane były dotychczas prywatnymi samochodami pracowników Muzeum. W ostatnim czasie sytuacja ta uległa poprawie, pozyskaliśmy bowiem bezpłatnie od Urzędu Miasta samochód Renault Kangoo - wprawdzie mocno wysłużony, ale po przeprowadzonych naprawach zaspakaja nasze podstawowe potrzeby transportowe. Obowiązki kierowcy przejął archeolog Krzysztof Socha, co w przypadku tego pojazdu pasuje do jego specjalizacji. :-) Czerwona "Renówka" z logo MTK, to my!
Dodano: 10.04.2014
POSZUKIWANY PRACOWNIK DO OBSŁUGI PUNKTU IT
W związku z perturbacjami kadrowymi i zbliżającym się sezonem turystycznym Muzeum Twierdzy Kostrzyn poszukuje osoby do obsługi punktu informacji turystycznej w Bramie Berlińskiej na okres od maja do września br. Warunkiem koniecznym dla ubiegania się o zatrudnienie na czas określony jest dobra znajomość języka niemieckiego oraz walorów turystycznych Kostrzyna i regionu. Wymagana jest też dyspozycyjność, punktualność, komunikatywność oraz wysoka kultura osobista. Dyżury w Bramie Berlińskiej oznaczają również pracę w weekendy i w razie konieczności w dni świąteczne. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny (607 770 233).
Dodano: 09.04.2014
NOWY PRZEWODNICZĄCY RADY MUZEUM
W ubiegłym tygodniu miało miejsce pierwsze po dłuższej przerwie posiedzenie Rady Muzeum. Jedna z ważniejszych decyzji było przyjęcie pisemnej rezygnacji p. Józefa Piątkowskiego z funkcji Przewodniczącego Rady, spowodowane jego wyjazdem na stałe z Kostrzyna i brakiem możliwości bieżącego kierowania działalnością Rady. Pan Piątkowski zadeklarował wolę uczestniczenia w pracach Rady w roli jej szeregowego członka. Nowym Przewodniczącym został p. Ireneusz Materyński. Rada zapoznała się z działalnością Muzeum Twierdzy w roku 2013, z jego sytuacją finansową, kadrową i prawną. Omówiono również budżet i zamierzenia na rok 2014. Następne posiedzenie Rady zaplanowano na wrzesień br.
Dodano: 08.04.2014
DWUSTU ABONENTÓW NASZEJ LISTY MAILINGOWEJ
Lista mailingowa, wprowadzona przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn jako dodatkowa forma komunikacji z miłośnikami Starego Miasta, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wskazuje na to choćby wciąż rosnąca liczba adresów mailowych w naszej bazie. W ostatnim czasie na listę zapisała się już dwusetna osoba! Jest nią Pani Agata Rokita z Pozania, która tak tłumaczy swoje zainteresowanie Starym Miastem:
"W ubiegłym roku, podczas długiego weekendu majowego, byłam w Kostrzynie. Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno twierdzy, jak i pobliskiego PN Ujście Warty i Dąbroszyna. W ubiegłym tygodniu, po przeczytaniu wielu ciekawym informacji na Państwa stronie (m.in. publikacji z pięknymi zdjęciami), stwierdziłam, że chcę być na bieżąco z informacjami o Państwa mieście, muzeum i regionie. Po cichu planuję kolejną rowerową eskapadę w Państwa region - może uda się jesienią, tym razem muszę dojechać do Chwarszczan."
Panią Agatę, która otrzymała od nas upominek książkowy, serdecznie zapraszamy w nasze strony, a pozostałych Państwa zachęcamy do korzystania z naszej listy mailingowej, która umożliwia otrzymywanie na bieżąco informacji o planowanych wystawach, wycieczkach i codziennej działalności naszej placówki.
Dodano: 08.04.2014
BRUNATNA PLAMA NIEGROŹNA
Otrzymaliśmy wyniki badań tajemniczej plamy, która pokryła jakiś czas temu fosę przy Bastionie Filip. Z pisma Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, iż mimo groźnego wyglądu nie ma powodu do niepokoju. Substancję tworzącą plamę na powierzchni wody stanowi najprawdopodobniej pył powstały podczas piaskowania murów twierdzy. W analizowanej próbce wody stwierdzono wysokie stężenia wartości CHZT-Cr, czyli przetlenienie wody (212% nasycenia). Przeprowadzono również mikroskopowe badania biologiczne, które wykazały znaczne ilości kwitnących pyłków roślinnych oraz dużą ilość organizmów zimnowodnych. Mimo braku szkodliwości zasugerowano mechaniczne usunięcie zanieczyszczenie, co też wkrótce uczynimy. Z wynikami badań można zapoznać się
[TUTAJ]
Dodano: 08.04.2014
BADANIA ARCHEOLOGICZNE NA NADODRZAŃSKICH ŁĄKACH
W okresie od października 2013 r. do marca 2014 r. Muzeum Twierdzy Kostrzyn prowadziło na zlecenie firmy "Raven" ratownicze badania archeologiczne przy ul. Asfaltowej. Pracami kierował archeolog Krzysztof Socha. W trakcie badań wykopaliskowych przebadano powierzchnię 200 arów, na których zarejestrowano 241 obiektów archeologicznych, w tym 3 groby ciałopalne, nieukończoną studnie, liczne jamy i paleniska oraz dołki posłupowe stanowiące konstrukcje domostw i budynków gospodarczych.
Pozyskano liczne zabytki, m.in. naczynia ceramiczne, narzędzia kamienne i krzemienne; monety z różnych okresów dziejów (w tym monety rzymskie), ozdoby ciała i ubioru, a także przepalone kości ludzkie i zwierzęce. Pełną informację przekażemy po wykonaniu badań specjalistycznych i przeprowadzeniu analiz pozyskanego materiału. Wcześniej zachęcamy do obejrzenia filmiku z zakończonych prac.
Dodano: 08.04.2014
TELEDYSK KAMILA BEDNARKA NA STARYM MIEŚCIE
Tajemnice i urok kostrzyńskiego Starego Miasta przyciągają nad Odrę nie tylko producentów programów dokumentalnych i informacyjnych. Dostrzeżone zostały również walory estetyczne tego miejsca. Znany piosenkarz młodego pokolenia Kamil Bednarek, który podczas Przystanku Woodstok zwiedzał "Kostrzyńskie Pompeje" tak był zafascynowany wizytą, iż postanowił w scenerii ruin nakręcić teledysk do swej najnowszej piosenki "Jest takie miejsce". Dzień zdjęciowy zaplanowano na jutro, tj. na dzień 1 kwietnia.
W godzinach przedpołudniowych nakręcane mają być ujęcia solowe. Po południu zaplanowano czas zdjęciowy ze statystami. Zapraszamy młode kostrzynianki w wieku od 16 do 20 lat do udziału w tym przedsięwzięciu! Zbiórka zainteresowanych występem w teledysku Kamila Bednarka o godzinie 15:00 przy ruinach zamku.
Informacja o nagrywaniu przez Kamila Bednarka teledysku na Starym Mieście była naszym żartem primaaprilisowym. Mamy nadzieję, że Panie, które pojawiły się tego dnia na zamku, nie pogniewały się na nas i że następnym razem na Starówkę przyciągnie je nie magia Kamila, ale magia tego miejsca.
Dodano: 31.03.2014
MUR NA PROMENADZIE NAPRAWIONY
Jak wcześniej informowaliśmy dachówkowe zwieńczenie muru kurtynowego na Promenadzie Kattego padło na początku br. ofiarą wandali. W dniu dzisiejszym uszkodzone dachówki zostały wymienione i mur odzyskał dawny wygląd sprzed zniszczenia. Niestety, naprawa wykonana perfekcyjnie przez kostrzyńską firmę GTM uszczupliła kasę Muzeum na kwotę ponad tysiąca złotych, które z pewnością wydalibyśmy na bardziej przydatny cel, niż usuwanie szkód wyrządzonych przez bezmyślnych wandali. Mamy nadzieję, że gdy Starówka zostanie objęta monitoringiem, tego typu akty odejdą w zapomnienie. Zapraszamy na spacer na Stare Miasto!
Dodano: 27.03.2014
TWIERDZA Z POWIETRZA
Kostrzyńską twierdzę można oglądać obecnie jedynie z zewnątrz. Już niedługo będzie udostępniony dla turystów fragment podziemnej części twierdzy - Bastion Filip, w którym, zostanie otwarta stała ekspozycja muzealna. Potężne mury twierdzy można też podziwiać od strony wody - z takiej możliwości mogą skorzystać posiadacze sprzętu pływającego. Tylko nieliczni mają szansę obejrzeć Stare Miasto i twierdzę z powietrza. Być może podczas Dni Twierdzy będzie taka okazja, ale niech to pozostanie małą niespodzianką. Tymczasem dzięki uprzejmości pana Thomasa Knoll z Wulkow udało się nam przy pomocy kwadrokoptera z kamerą wykonać fotografie Starówki z lotu ptaka. Wyniki eksperymentu można obejrzeć
[TUTAJ]
Dodano: 27.03.2014
ELEMENTY CZOŁGU WYDOBYTE Z WAŁU
Na początku br. do Stowarzyszenia Perkun z Poznania i Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca (GEMO) oraz do Muzeum Twierdzy Kostrzyn dotarły informacje, że w trakcie robót ziemnych prowadzonych przy remoncie wału przeciwpowodziowego Odry w pobliżu Kostrzyna odkryto metalowe elementy jakiegoś pojazdu. Podczas przeprowadzonej lustracji terenowej stwierdziliśmy, że jest to fragment kadłuba pojazdu gąsienicowego, jak się później okazało - radzieckiego czołgu T-34/85. Wyniki badań elektromagnetycznych wykazały, że w ziemi mogą zalegać kolejne jego części. Pod koniec stycznia podjęto akcję ich wydobycia. Podczas eksploracji odkryto wspominany już fragment kadłuba oraz lufę kalibru 85 mm. Wydobyte części czołgu trafiły do Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Być może po konserwacji będzie można je zobaczyć na stałej ekspozycji muzealnej w bastionie Filip
[WIĘCEJ]
Dodano: 17.03.2014
TAJEMNICZA PLAMA NA WODZIE FOSY
W ostatnim czasie na oczyszczonym fragmencie fosy przy Bastionie Filip zaobserwowano utrzymująca się na wodzie rozległą, brązową plamę. Zjawisko to wzbudziło nie tylko zainteresowanie pracowników Muzeum, ale również niepokój. Substancja nie ma w zasadzie zapachu, nie ma charakteru oleistego, pływa na wodzie i osadza się na brzegach w postaci wilgotnego proszku. Po wysuszeniu zamienia się w brązowy pył kolorem i koegzystencją przypominający bardzo drobno zmieloną kawę. O fakcie tym została poinformowana dwa tygodnie temu straż pożarna, która po przybyciu nie stwierdziła zagrożenia. Informacja została przekazana do Sanepid-u, do Urzędu Miasta i do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gorzowie. Przedstawiciele tej ostatniej instytucji pobrali próbki do przebadania. O wynikach badań laboratoryjnych poinformujemy.
Dodano: 12.03.2014
WIZYTA SAPERÓW
Pogorzelisko na Starym Mieście odsłoniło pociski pochodzące z okresu walk o Kostrzyn w 1945 r. W dniu wczorajszym zostały one usunięte przez saperów z Krosna Odrzańskiego, którzy nie po raz pierwszy wezwani zostali na Starówkę celem usunięcia niebezpiecznych materiałów. Teren Starego Miasta został w pierwszych powojennych latach oczyszczony "z grubsza" z niewypałów i niewybuchów, jednakże ruiny nadal skrywają w sobie wiele powojennych pozostałości, które do dzisiaj stanowią śmiertelne zagrożenie. Dlatego też po terenie Starego Miasta poruszać się wolno jedynie ulicami i chodnikami oczyszczonymi z gruzu i roślinności. Zabronione jest wchodzenie m.in. na hałdy gruzów i do piwnic budynków. Ograniczenia te powodowane są troską o bezpieczeństwo zwiedzających. A że zagrożenie jest realne, pokazują unieszkodliwione "eksponaty".
Dodano: 12.03.2014
POŻAR NA STARYM MIEŚCIE
W dniu wczorajszym na Starym Mieście przy ul. Królewskiej (dawna ul. Komendantów) wzniecony został przez nieznanych sprawców ogień, który gwałtownie objął swoim zasięgiem cały kwartał pokryty wysuszoną roślinnością. Jeszcze przed przyjazdem zaalarmowanej kostrzyńskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej miało miejsce kilka eksplozji. Teren ruin usiany jest bowiem sporą ilością amunicji i pocisków z okresu II Wojny Światowej. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w roku ubiegłym. Również wówczas pożar został ugaszony i dzięki skutecznej interwencji strażaków nie wydarzyło się żadne nieszczęście.
Przypominamy, iż Regulamin zwiedzania Starego Miasta zabrania używania i rozniecania ognia.
Dodano: 11.03.2014
WIOSENNE PORZĄDKI ZIMĄ
Korzystne warunki pogodowe podczas astronomicznej zimy sprzyjają prowadzeniu prac, które zazwyczaj wykonywane były wiosną. Muzealna odśnieżarka została poddana konserwacji i zabezpieczona, a z warsztatu wydobyte zostały kosiarki i piły. Na Starym Mieście wykaszane są wyschnięte pozostałości traw i prowadzona jest wycinka zakrzewień. Wycinka ta realizowana jest przez prywatnego właściciela działki przylegającej bezpośrednio do parkingu Muzeum, który zapowiada na ten rok rozpoczęcie inwestycji w postaci galerii handlowo-usługowej zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania Starego Miasta. Muzeum natomiast zajęło się uporządkowaniem terenu przylegającego do Bastionu Filip, w którym od maja funkcjonować ma stała ekspozycja muzealna. Stare Miasto pozbawione obecnie bujnej w okresie wiosenno-letnim roślinności pokazuje zwiedzającym więcej, niż zwykle. Warto więc wybrać się do nas również teraz w odwiedziny.
Dodano: 26.02.2014
TWIERDZA W OKU KAMERY
Jak wcześniej zapowiadaliśmy Bogusław Wołoszański wraz ze swoją ekipą telewizyjną zbierał w minionym tygodniu na terenie kostrzyńskiej Starówki, w Muzeum Wzgórz Seelowskich oraz na obiektach fortyfikacji twierdzy kostrzyńskiej (po stronie polskiej i niemieckiej) materiały do swojej najnowszej produkcji filmowej, która będzie relacjonować walki o Kostrzyn w roku 1945. Powstały na tej bazie dokument filmowy ma być gotowy już w kwietniu, a jego wielokrotna emisja zapowiadana jest na kanałach: Polsat, Polsat Play i Polsat News. Teren Starego Miasta i twierdzy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla mediów. Kolejni ich przedstawiciele składają i zapowiadają wizyty w naszym Muzeum.
Zanim więc obejrzymy realizację Bogusława Wołoszańskiego, zachęcamy Państwa do obejrzenia innego materiału dotyczącego naszego Muzeum, który został zaprezentowany niedawno w tvp Gorzów i jest dostępny
[TUTAJ]
Dodano: 24.02.2014
KOLEJNY EKSPONAT TRAFIŁ DO MUZEUM
Jednym z zadań Muzeum Twierdzy Kostrzyn jest gromadzenie pamiątek związanych z historią naszego miasta-twierdzy - zarówno tej przedwojennej jak i najnowszej. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel i zdecydowali się nam przekazać zgromadzone przez siebie pamiątki, eksponaty, archiwalne fotografie czy też przedmioty znalezione zupełnie przypadkowo i niespodziewanie. Przykładem może być tutaj Pan Maciej Paluszek, który podczas remontu domowej kotłowni znalazł drewnianą podpórkę pod piecem, która okazała się... dobrze zachowanym oryginalnym, przedwojennym drogowskazem do dawnych Koszar Artyleryjskich! Drogowskaz trafił do nas i zostanie wykorzystany przy aranżacji wystawy, której uroczyste otwarcie planowane jest w maju br. Panu Maciejowi dziękujemy, a Państwa zachęcamy do współpracy i podzielenia się swoimi zasobami z naszą placówką.
Dodano: 19.02.2014
WYCIECZKI MUZEALNE 2014
Cykl wycieczek historycznych zapoczątkowany przez Muzeum Twierdzy w roku ubiegłym spotkał się ze sporym zainteresowaniem miłośników historii. W sześciu wycieczkach w roku 2013 wzięło łącznie udział ok. 180 osób, co ciekawe: nie tylko mieszkańców Kostrzyna. W roku bieżącym cykl będzie kontynuowany. Przygotowaliśmy dla Państwa kilka nowych tematów i liczymy na to, że wzbudzą one Państwa zainteresowanie. Oto one:
Kostrzyńskie mosty - Marcin Wichrowski
Na południe od B1 (Küstrin-Kietz) - Martin Rogge (wycieczka rowerowa)
Roślinność ruderalna Starego Miasta - Ewa Drewniak
Fort Gorgast - Marcin Wichrowski
Kamienie i tablice pamiątkowe Kostrzyna - Mateusz Zacharewicz
Międzyrzecki Rejon Umocniony (wycieczka autokarowa) - Paweł Rychterski
Informacje na temat terminów, zasad uczestnictwa itp. podawać będziemy z odpowiednim wyprzedzeniem na naszej stronie internetowej. Aby mieć gwarancję, iż informacja nie umknie nikomu w natłoku zajęć i wydarzeń, sugerujemy skorzystanie z naszej
[listy mailingowej], dzięki której na bieżąco przekazujemy informacje naszym abonentom i przypominamy o planowanych wydarzeniach.
Dodano: 17.02.2014
TWIERDZA KOSTRZYN - BASTION HISTORII I PRZYRODY
Kostrzyńskie Stare Miasto ze swą twierdzą, to nie tylko kilkusetletnia arena wydarzeń historycznych, ale również ostoja przyrody, która przez kilkadziesiąt powojennych lat rządziła tutaj niepodzielnie. Oprócz specyficznej roślinności porastającej ruiny spotkać tu możemy również przedstawicieli świata zwierząt. W okresie zimowym często widywane są tu dziki i grupy saren, które na Starym Mieście szukają schronienia i spokoju. W okresie letnim pięknie rozbrzmiewają tu głosy ptaków. Oprócz pospolitych gatunków można przy odrobinie szczęścia zobaczyć rzadkie i piękne okazy: bażanty, dzięcioły, dudki i zięby. Dlatego też zapraszamy na Stare Miasto nie tylko pasjonatów historii, ale również miłośników przyrody.
Przypominamy, że regulamin zwiedzania zabrania jakiegokolwiek naruszania istniejącego stanu fauny i flory, a także wprowadzania psów bez kagańców i smyczy, co podyktowane jest dbałością o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt.
Dodano: 17.02.2014
KOSTRZYŃSKIE POMPEJE W TELEWIZJI NIEMIECKIEJ
Zainteresowanie kostrzyńskim Starym Miastem i Muzeum Twierdzy Kostrzyn systematycznie rośnie. Swoją cegiełkę do wzrostu popularności tego miejsca dokładają również media. W ostatnim czasie historia miasta-twierdzy była prezentowana w telewizji publicznej w cyklicznych programach "Nie ma jak Polska", czy też Piękniejsza Polska w Unii Europejskiej". Z ekipą filmową odwiedzili nas m.in. Maciej Orłoś, Montse Gras, Ziemowit Pędziwiatr. Za kilka dni ruszają zdjęcia do filmu Bogusława Wołoszańskiego pod roboczym tytułem "Umarłe miasto". Również w niemieckich stacjach telewizyjnych emitowane były niejednokrotnie materiały dotyczące Kostrzyna. Jeden z takich filmów "Kostrzyn - Pompeje nad Odrą" autorstwa Karin Reiss, zostanie zaprezentowany we
wtorek 18 lutego, na kanale RBB o godz. 20:15. Film jest wprawdzie w wersji niemieckiej, jednakże obrazy Starego Miasta będą z pewnością zrozumiałe dla wszystkich.
Dodano: 17.02.2014
MUZEUM TEŻ ZAGRAŁO DLA WOŚP
Muzeum Twierdzy Kostrzyn jak co roku wzięło udział w Finale WOŚP. Przypomnijmy: na aukcji internetowej zaoferowaliśmy całodniową eksplorację piwnic kostrzyńskiej Starówki wraz z członkami Stowarzyszenia Archeologii i Ochrony Zabytków Militarnych "Perkun" z Poznania. Aukcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem potencjalnych kupujących - naszą aukcję odwiedziło ponad 1000 osób! Ostatecznie, po zaciętej walce, wygrał Pan Wojciech Suchomski z Piły, który aby móc skorzystać z tej wyjątkowej oferty, musiał wyasygnować na ten cel aż 505 zł! Wpłata została dokonana i po uzgodnieniu terminu zwycięzca zrealizuje nagrodę latem tego roku. Towarzyszem jego wyprawy będzie jeden z członków najbliższej rodziny.
Zwycięzcy aukcji serdecznie gratulujemy i dziękujemy za gorące serce!
Dodano: 04.02.2014
KOLEJNE ŚRODKI NA REMONT "KRÓLA"
Informujemy, iż Miasto Kostrzyn nad Odrą otrzymało dofinansowanie na realizację projektu "Kostrzyn nad Odrą, Bastion Król (XVI w.) ratunkowy remont oskarpowania północnego czoła". Wartość dofinansowania wynosi 200 tys. złotych, natomiast całkowita wartość wynosi 300 tys. zł. Projekt będzie dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe 2014.
W ramach zadania zostanie przeprowadzony remont oskarpowania bastionu "Król", polegający na przemurowaniu ubytków w murze, które mogłyby doprowadzić do zawalenia się czoła bastionu, oczyszczeniu cegieł i uzupełnieniu spoin. Ponadto zostanie wyrównana skarpa u podnóża muru. Planowany termin realizacji projektu: czerwiec - listopad 2014 r.
Dodano: 04.02.2014
ROK 2013 ZA NAMI
Kolejny rok za nami, piąty rok istnienia Muzeum Twierdzy Kostrzyn, równie obfity w wydarzenia jak rok 2012. I podobnie jak przed rokiem prezentujemy naszym sympatykom (i nie tylko)
kalendarium wydarzeń w Muzeum, na Starym Mieście i twierdzy, a także imprezy z udziałem naszych pracowników. Uzupełnieniem będzie syntetyczne
sprawozdanie z naszej działalności merytorycznej, które pozwoli na zapoznanie się z naszą bieżącą pracą i przybliży tematy, którymi zajmujemy się na co dzień. Często nie stanowią one spektakularnych wydarzeń, ale stanowią one część składową zadań statutowych Muzeum, które są nam przypisane ustawowo. Pochłaniają one niejednokrotnie wiele energii i czasu, a ich realizacja odbywa się bez fajerwerków. Wierzymy, że po lekturze obu dokumentów uzyskacie Państwo nieco pełniejszy obraz funkcjonowania naszej placówki.
Dodano: 30.01.2014
KOLEJNE ZABYTKI POWRÓCIŁY DO MUZEUM
Miło nam poinformować, że w nowym sezonie turystycznym zwiedzający Stare Miasto będą mogli ponownie podziwiać wieko sarkofagu Katarzyny Brunszwickiej z 1882 r. (replika płyty z 1574 r.) oraz sarkofag ekshumacyjny z 1713 roku, odnalezione przez kilkunastu laty podczas badań archeologicznych przy kościele Mariackim. Cenne eksponaty będące własnością Miasta Kostrzyn zostały wypożyczone na początku maja ub. r. do Centrum Artystycznego-Kulturalnego "Zamek" w Krośnie Odrzańskim. Zabytki stanowiły tam ważną część wystawy poświęconej Katarzynie, żonie budowniczego twierdzy Jana Kostrzyńskiego, zmarłej właśnie na zamku w Krośnie. Po roku nieobecności Katarzyna powróciła "do domu".
Dodano: 21.01.2014
FILM O TWIERDZY
W dniu dzisiejszym wizytę na kostrzyńskiej Starówce i w twierdzy złożył znany dziennikarz, popularyzator historii Bogusław Wołoszański. "Co zostało zasiane w lecie, zakiełkowało zimą" - takimi słowami rozpoczął producent filmów o tematyce historycznej spotkanie z pracownikami Muzeum Twierdzy Kostrzyn nawiązując do sierpniowej wizyty w forcie Sarbinowo na zaproszenie dyrektora Muzeum Ryszarda Skałby. Celem dzisiejszej wizyty było Stare Miasto i kostrzyńska twierdza. Na zlecenie TV Polsat ma powstać film prezentujący walki o Kostrzyn w 1945 r. i totalną zagładę miasta, a zdjęcia będą kręcone w lutym br. Jesteśmy pewni, że film okaże się kolejnym hitem, czego gwarancję daje osoba i renoma autora.
Dodano: 21.01.2014
NASI NOWI PRACOWNICY
Muzeum Twierdzy Kostrzyn jest młodą instytucją kultury. Od początku istnienia przykładamy wielką wagę do wysokich kwalifikacji naszych kadr. Miło nam poinformować, że w ostatnim czasie zatrudniliśmy dwóch nowych pracowników wyłonionych w drodze konkursu i będących sporym wzmocnieniem naszego młodego zespołu.
Pani Julia Bork pochodzi z Berlina, wychowała się w rodzinie polsko-niemieckiej.
Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i jest absolwentka Freie Universität Berlin (Wolny Uniwersytet Berliński), gdzie ukończyła historię sztuki, archeologię starożytną i filozofię. Biegle włada językiem polskim i niemieckim oraz angielskim i francuskim. Zainteresowania: historia, kultura, wspólne dziedzictwo, literatura angielska, filmy, muzyka poważna, podróże. W naszej placówce objęła stanowisko specjalisty ds. współpracy zagranicznej. Zajmować się będzie również projektami unijnymi i pozyskiwaniem środków pozabudżetowych.
Pan Mateusz Zacharewicz pochodzi ze Szczecinka i jest absolwentem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku historia, specjalność archeologia pomorska. Praca w muzeum nie jest mu obca (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Szczecinie).
Włada językiem angielskim. Obecnie kończy studia podyplomowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (kierunek przygotowanie pedagogiczne).
Zainteresowania: archeologia i historia średniowiecza, edukacja muzealna wykorzystująca przestrzeń, koszykówka. W Muzeum Twierdzy Kostrzyn będzie pełnił funkcję specjalisty ds. edukacji muzealnej.
Dodano: 17.01.2014
TERRA SIGILLATA POWRÓCIŁA DO NASZEGO MUZEUM
W okresie od 13 kwietnia do 31 grudnia 2013 r. w Muzeum Okręgowym Ceramiki w Lezoux (Francja) czynna była wystawa pt. "Archeologia jest naszą historią. Najnowsze odkrycia z Lezoux". Wśród prezentowanych na niej przedmiotów znajdowało się 7 zabytków będących własnością Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Były to przęśliki gliniane i kamienne, paciorki szklane, naczynie gliniane oraz najcenniejsze z nich: złoty wisiorek oraz naczynie typu terra sigillata z wyobrażeniem Herkulesa.
W dniu dzisiejszym za pośrednictwem specjalnej firmy transportowej zabytki wypożyczone na czas wystawy do Francji powróciły do naszego muzeum. Niewykluczone, że już wkrótce naczynie terra sigillata będzie można zobaczyć na przygotowywanej stałej ekspozycji w kazamatach bastionu Filip.
Dodano: 17.01.2014
KOLEJNY AKT WANDALIZMU NA STARYM MIEŚCIE
Kostrzyńscy wandale stanowią istną plagę, której nie oparł się nasz najwartościowszy kostrzyński zabytek - twierdza na Starym Mieście.
Odrestaurowane ogromnym nakładem sił i środków stare mury bastionów wzbudzające podziw zwiedzających (zarówno mieszkańców naszego miasta jak i gości spoza Kostrzyna) padły po raz kolejny ofiarą wandali. Podczas weekendu 11-12.01.2013 r. zniszczone zostało na odcinku ok. 2 metrów zwieńczenie muru na Promenadzie Kattego. Nieznany sprawca-idiota powyrywał i porozbijał położone zaledwie przed rokiem dachówki stanowiące górne zabezpieczenie muru kurtynowego. Koszt naprawy wyniesie ponad 1 tys. zł, które moglibyśmy przeznaczyć na inny cel.
Prosimy o kontakt osoby, które mogą udzielić informacji o sprawcy. Zapewniamy anonimowość.
Dodano: 17.01.2014
MUZEUM WESPRZE WOŚP
Do zbiórki pieniężnej organizowanej od 22 lat przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Muzeum Twierdzy Kostrzyn dorzuci również w roku bieżącym swoją cegiełkę. W roku ubiegłym nasza oferta zwiedzenia niedostępnego dla ruchu turystycznego Bastionu Król cieszyła się sporym zainteresowaniem i została wylicytowana za kwotę 630 zł!
W roku 2014 oferujemy równie atrakcyjną wyprawę:
całodniową eksplorację piwnic kostrzyńskiej Starówki w towarzystwie współpracującej z nami od kilku lat ekipy Stowarzyszenia Archeologii i Ochrony Zabytków Militarnych "Perkun"! Z działalnością "perkunów" na Starym Mieście można zapoznać się chociażby oglądając nakręcony przez nich
film.
Oferta skierowana jest dla dwóch osób, a eksploracja odbędzie się po uzgodnieniu terminu. Jesteśmy pewni, iż również w tym roku nie zabraknie amatorów mocnych wrażeń i że zwycięzca aukcji przekaże na konto WOŚP znaczącą kwotę. Zapraszamy na aukcję
[TUTAJ]
Dodano: 08.01.2014
Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia 2015 roku
[ARCHIWUM Z ROKU 2010] [ARCHIWUM Z ROKU 2011] [ARCHIWUM Z ROKU 2012] [ARCHIWUM Z ROKU 2013]