NEW! Select language from the list below:

kronika wydarzeń [ARCHIWUM Z ROKU 2010]    [ARCHIWUM Z ROKU 2012]    [ARCHIWUM Z ROKU 2013]    [ARCHIWUM Z ROKU 2014]
    [ARCHIWUM Z ROKU 2015]
ŁUKASZ SMAGA (ILUSSIONSRAY) - WIRTUALNY SPACER!
Miło nam poinformować, że Stare Miasto doczekało się wizualizacji komputerowej. Została ona wykonana na podstawie milionów fotografii archwialnych zaledwie przez jednego człowieka. Warto zauważyć, że podobne projekty z reguły opracowują całe zespoły grafików i nie tylko, tymczasem nad tą wizualizacją, będącą już w bardzo zaawansowanej fazie pracuje zaledwie jeden, bardzo zdolny młody człowiek od zaledwie roku! Warto nadmienić, że film obrazuje jedynie możliwości gotowego programu, bowiem w finalnej wersji możliwe jest swobodne poruszanie się po kostrzyńskiej Starówce! Obecnie trwają prace nad wersją multiplayer. Prezentacja wersji beta wirtualnego spaceru zrobiła na pracownikach Muzeum piorunujące wrażenie - widać trakcje tramwajowe, zachowany jest układ ulic a budynki, szyldy czy pomniki wyglądają bardzo realistycznie. Na najbliższych Dniach Twierdzy być może uda się zaprezentować efekty pracy szerszej publiczności. Więcej: www.illusionray.com


hełmy EFEKTY MUZEALNEGO APELU (30.11.2011)
W związku z licznymi zapytaniami o pierwsze efekty naszej prośby o przekazanie eksponatów do przygotowywanej ekspozycji muzealnej informujemy, że apel nasz przynosi stopniowo coraz lepsze rezultaty. W wyniku naszej akcji Muzeum wzbogaciło się o mniej lub bardziej cenne przedmioty różnego rodzaju: od przedwojennych zdjęć, widokówek i map poprzez porcelanę, przedmioty z metalu czy też relikty z okresu II Wojny światowej. Szczególnie cieszą nas te ostatnie, przekazywane do Muzeum przez poszukiwaczy śladów przeszłości w postaci radzieckich hełmów, nieśmiertelników, czy guzików od munduru.
Również firmy i instytucje nie pozostają głuche na nasze prośby. Od ekipy kolejowych łącznościowców pozyskaliśmy zabytkową już łącznicę telefoniczną MB! Zdecydowana większość eksponatów przekazywana jest nam jednak w pełni anonimowo. W tym miejscu pragniemy podziękować dotychczasowym darczyńcom i...

Zamiast w domu zbierać graty, daj muzeum eksponaty!

prace MUZEALNY APEL
Jak Państwo wiedzą w Bastionie Filip trwają prace remontowe prowadzone w ramach II Etapu Rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn. W jego kazamatach powstać ma nowoczesna, stała ekspozycja prezentująca wybrane aspekty historii miasta i twierdzy. Zależy nam na tym, aby ekspozycja miała jak najbardziej autentyczny charakter. Muzeum Twierdzy posiada bardzo skromne zbiory, ale posiada również wiedzę, że niemała ilość zabytkowych przedmiotów i archiwaliów znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów, którzy niejednokrotnie deklarowali, iż są gotowi przekazać je "w dobre ręce", gdy powstaną ku temu odpowiednie warunki. Taka chwila nadeszła!
Zwracamy się do Państwa (mieszkańców Kostrzyna i nie tylko) z ogromną prośbą o wzbogacenie naszych zbiorów i przekazanie zgromadzonych przez Państwa przedmiotów do naszego Muzeum. Zostaną one wykorzystane przy tworzeniu wystawy w Bastionie Filip. Jest to doskonała okazja, aby prywatne zbiory ujrzały światło dzienne. Każdy zabytek, nawet najdrobniejszy, jest dla nas cenny. Nie możemy niestety zaoferować rekompensaty finansowej, a jedynie naszą wdzięczność i, o ile ktoś sobie będzie tego życzył, publiczna informację o darczyńcy.
Sprawa jest dość pilna, jesteśmy na etapie aranżacji i wizualizacji wystawy, każdy przedmiot musi znaleźć w niej konkretną, przeznaczoną dla siebie lokalizację, a wcześniej zostać poddany zabiegom konserwatorskim. Dlatego raz jeszcze zwracamy się z apelem o szybkie podjęcie decyzji i kontakt z Muzeum. Liczymy na Państwa współpracę i bezinteresowność.
Niech będzie to nasza wspólna, kostrzyńska ekspozycja!

doktor Kołosowski i audytorium TEMPLARIUSZE ZIEMI KOSTRZYŃSKIEJ (23.11.2011)
23 listopada br. odbył się kolejny muzealny wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą. Tym razem referentem był dr Przemysław Kołosowski, który przedstawił zebranym losy Templariuszy w okolicach Kostrzyna. Uczestnicy mogli dowiedzieć się także o nieopublikowanych jeszcze wynikach badań archeologicznych w Chwarszczanach (z lat 2004-2011), które przez lata były główną siedzibą zakonu w Ziemi Kostrzyńskiej. Najwięcej emocji i pytań wzbudziły jednak dalsze losy chwarszczańskiej kaplicy o których szeroko opowiedział dr Kołosowski, osobiście zaangażowany w działania mające na celu przywrócenie świątyni dawnego blasku.

GAzeta Kostrzyńska nr 36 W 36 nr Gazety Kostrzyńskiej ukazał się tekst pt. "Afera o Kostrzyńskie Pompeje" zawierający naszym zdaniem nieuzasadnioną zarzuty odnośnie rzekomych nieprawidłowości w działalności władz miasta oraz Muzeum Twierdzy w relacjach z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Mamy prawo do udzielenia odpowiedzi na krytykę, a nawet, jako instytucja publiczna, jesteśmy wręcz do tego zobowiązani. Tymczasem po przesłaniu naszej odpowiedzi do Redakcji GK uzyskaliśmy telefoniczną informację, że nasze stanowisko nie zostanie zaprezentowane i tak też się stało. Redakcja GK tym samym nie pozostawia nam wyboru i zmusza do zamieszczenia naszej odpowiedzi na muzealnej stronie internetowej, choć w naszym zamyśle nie temu ma ona służyć. Dla lepszego zobrazowania całości przedstawiamy Państwu dotychczasowe oficjalne dokumenty i publikacje dotyczące tej sprawy. [WIĘCEJ...]

Muzealia CENNE NABYTKI MUZEUM (20.10.2011)
Muzeum Twierdzy Kostrzyn wzbogaciło swoje zbiory o nowe muzealia. Wśród ostatnich nabytków znalazła się najbardziej znana kronika naszego miasta autorstwa K. W. Kutschbacha pt. "Chronik der Stadt Cüstrin" z roku 1849. Na liście jest także inna kronika z roku 1918 pt. "Geschichte der Stadt und Festung Cüstrin" autorstwa Gustawa Berga. Pozycje kronikarskie zamyka relacja Jana Gottlieba Tielcke z Bitwy pod Sarbinowem z 1758 roku wzbogacona bogatym materiałem ilustracyjnym. Jeśli chodzi o przekazy ikonograficzne zakupiono kilkadziesiąt widokówek przestawiających Kostrzyn oraz ilustrowaną historię miasta wydaną z okazjii 700-lecia miasta autorstwa Ralfa Juona z 1932 roku.

Krzysztof Socha KOLEJNY WYKŁAD ZA NAMI (19.10.2011)
19 października br. odbył się kolejny z muzealnych wykładów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą. Tematem referatu były badania archeologiczne na Starym Mieście, które w świetle najnowszych odkryć zaprezentował Krzysztof Socha. Muzealny archeolog przedstawił stan badań zarówno niemieckich archeologów z okresu przedwojennego jak i późniejsze prace archeologiczne na kostrzyńskiej starówce z lat 1998-2007. Głównym tematem były jednak najnowsze odkrycia na Rawelinie August Wilhelm o których już informaowaliśmy na naszej stronie. Całości dopełniała wystawa na którą składały się ostatnie znaleziska. Po referacie odbyła się gorąca dyskusja, która zakończyła wykład. [WIĘCEJ]

W związku z rozpowszechnianymi przez pana Klausa Ahrendta (przedstawiciela jednoosobowej firmy "Tourist-Information Kostrzyn nad Odrą Sp. z o.o.") informacjami odnośnie uhonorowania tytułem "Lubuskie Perły Turystyki" jego firmy jako właściciela produktu "Kostrzyńskie Pompeje" informujemy, iż ani Pan Ahrendt ani żadna inna osoba czy instytucja nie ma prawa wykorzystywać tej nazwy w swoich działaniach komercyjnych. Pan Ahrendt nie posiada i nie posiadał żadnych praw związanych ani z tym terenem, ani z produktem, ani z jego nazwą, w związku z tym nie miał prawa zgłaszać na konkurs produktu, którego nie jest ani właścicielem, ani podmiotem zarządzającym. Właścicielem terenu kostrzyńskiej Starówki, nazwy "Kostrzyńskie Pompeje" i produktu o tej samej nazwie jest Miasto Kostrzyn nad Odrą, zaś podmiotem zarządzającym Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Pan Ahrendt bezprawnie zawłaszczył sobie produkt i jego nazwę. Stosowny protest został przesłany do Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn
Ryszard Skałba

Józef Pištkowski KOLEJNY MUZEALNY WYKŁAD ZA NAMI (28.09.2011)
28 września br. wygłoszony został kolejny referat z cyklu muzealnych wykładów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą. Tym razem refernetem był Pan Józef Piątkowski, który przestawił okres napoleoński w twierdzy kostrzyńskiej. Po wystąpieniu słuchacze zadali szereg pytań, co pozwoliło rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące omawianego tematu. Ze skrótem referatu można zapoznać się na łamach serwisu kostrzyńskie.info:
Twierdza Kostrzyn w latach 1806-1814 ( wybrane fragmenty wykładu) cz. 1
Twierdza Kostrzyn w latach 1806-1814 ( wybrane fragmenty wykładu) cz. 2


Lubuskie Perły w koronie KOSTRZYN NAJLEPSZY W LUBUSKIEM (4.10.2011)
Od 4 lipca do 31 sierpnia można było głosować w trzeciej już edycji plebiscytu "Lubuskie perły w Koronie". Konkurs zorganizowany przez LOTUR został zdominowany całkowicie przez Kostrzyn nad Odrą. "Wydarzeniem sezonu" został wybrany jednogłośnie Przystanek Woodstock pozostawiając rywali daleko w tyle. Nasze miasto zostało także uznane za gminę z najlepszym pomysłem na turystykę. Miło nam poinformować, że również w kategorii na "najciekawszą atrakcję turystyczną" udało się złowić perłę. "Kostrzyńskie Pompeje" to rozwijana od lat inicjatywa mająca na celu propagowanie turystyki właśnie tutaj, w jedynej nieodbudowanej po zniszczeniach wojennych Starówce. W tej kategorii walka była wyjątkowo zacięta i losy pereł ważyły się do ostatniej chwili. Najlepiej o dramaturgii głosowania świadczy choćby to, że edycja 2011 wzbudziła zainteresowanie największej ilości głosujących w historii plebiscytu. Tym bardziej cieszy nas ten sukces, który jest potwierdzeniem atrakcyjności tego miejsca dla turystów. Jest to zarazem najlepsza rekomendacja dla tych, którzy zastanawiają się nad weekendowym wypadem czy zorganizowaną wycieczką. Przysłowiową "kropkę nad i" postawił Pan Dariusz Gruźliński z Kostrzyna wygrywając główną nagrodę za najciekawszy komentarz w plebiscycie. Sami organizatorzy uznali "Kostrzyn stolicą Lubuskich Pereł w Koronie". Nie może więc dziwić, że 3 października br. podczas uroczystej gali wręczenia nagród Kostrzyn nad Odrą był na ustach wszystkich obecnych.

plakat Szanowni Państwo!
Serdecznie dziękuję za tak liczny udział w organizowanych przez nasze Muzeum XII Dniach Twierdzy Kostrzyn! Jak dało się zauważyć, zaproponowany przez nas program wzbudził Państwa zainteresowanie, co wnioskujemy z rzeszy kostrzynian i gości z różnych zakątków Polski i zagranicy, którzy w miniony weekend odwiedzili Stare Miasto. Było głośno, hucznie, wystrzałowo i mamy nadzieję, iż każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Dziękujemy za otrzymane gratulacje oraz pochwały i przepraszamy za niedociągnięcia, których nie zawsze da się uniknąć!
Szczególne podziękowanie kierujemy w stronę sponsorów tej imprezy. Dzięki ich wsparciu mogliśmy zaprezentować Państwu tak bogaty program. Oto nasi darczyńcy: Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (sponsor główny), Arctic Paper, Statoil Poland, GBS Barlinek, Miejskie Zakłady Komunalne, ICT Poland, Metalsystem, Filius-Metal, Władysław Komarnicki, Bee Polska, Hotel "Bastion", Komputronik, Hanke Tissue, Avikor. Dodajmy, iż najważniejszym sponsorem pozostaje nadal Urząd Miasta Kostrzyn nad Odrą na czele z Burmistrzem oraz Rada Miasta, która przeznacza środki na organizację naszej imprezy.
Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba
[WIĘCEJ O XII DNI TWIERDZY KOSTRZYN]

Rzymska moneta RZYMSKIE MONETY W ZBIORACH MUZEUM (6.09.2011)
Zbiory Muzeum Twierdzy wzbogaciły się o cenne zabytki numizmatyczne. Są nimi dwie srebrne monety rzymskie: denar Trajana z roku 100 n.e. (19 mm) i denar Antoninusa Piusa datowany na lata 138-161 n.e. (średnica 18 mm). Jeden z tych zabytków został znaleziony w 2006 roku na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a drugi pochodzi z terenów Ukrainy. Monety przechowywane były w depozycie w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Depozyt ten ustanowiony został do czasu utworzenia placówki muzealnej w Kostrzynie nad Odrą. Decyzją Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków monety przekazane zostały na własność do Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
W najbliższym czasie monety zostaną poddane specjalistycznym zabiegom konserwatorskim oraz planowane jest ich naukowe opracowanie.

Załoga MTK CORAZ LEPSZE WYPOSAŻENIE MUZEUM (31.08.2011)
Realizacja zadań statutowych Muzeum Twierdzy Kostrzyn nie byłaby możliwa bez odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. W ostatnim czasie Muzeum wzbogaciło się o kilka nowych urządzeń wspomagających naszą pracę. Zakupiony projektor multimedialny wykorzystany zostanie podczas sesji historycznej w ramach Dni Twierdzy oraz będzie wykorzystywany przy okazji prezentacji, prelekcji czy muzealnych referatów w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Kolejny nasz nabytek, nowoczesny wykrywacz metali, zaprezentowany zostanie również podczas Dni Twierdzy, a wraz z niwelatorem terenu (urządzenie służące do pomiarów wysokościowych) pozwoli na jeszcze dokładniejsze badania archeologiczne prowadzone obecnie przez placówkę. Niwelator został zakupiony z dochodów własnych (środki pochodzące m.in. ze sprzedaży biletów, sprzedaży pamiątek itp.).
W wyniku porozumienia z Urzędem Miasta w Kostrzynie nad Odrą otrzymaliśmy używaną, ale bardzo wydajną kosiarkę na potrzeby utrzymania terenu Starego Miasta. Dziękujemy! Pozyskany sprzęt ułatwi i usprawni działalność merytoryczną prowadzoną przez naszą instytucję.

Znaleziska archeologiczne Sensacja archeologiczna sprzed 2,5 tys. lat na Starym Mieście!
Dłużej tej informacji nie możemy trzymać w tajemnicy... Podczas nadzoru archeologicznego prowadzonego w ramach II etapu rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn dokonano sensacyjnego odkrycia cmentarzyska ciałopalnego społeczności kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza (V w. p.n.e.). Cmentarzysko ujawniono w wykopie na Rawelinie Wilhelm August. Gdy pogłębiano ten terenu na głębokości ok. 0,8 m zarejestrowano fragmenty naczyń ceramicznych oraz przepalone ludzkie kości. Niezwłocznie przystąpiono do prac wykopaliskowych, którymi kierował Krzysztof Socha z kostrzyńskiego Muzeum. Na obszarze ok. 0,6 ara odkryto 30 obiektów archeologicznych, z czego 9 stanowiły groby. Przepalone kości ludzkie złożone były w bogato zdobionych popielnicach, którym towarzyszyły naczynia-przystawki. W trzech grobach zarejestrowano obecność ozdób: szpili żelaznej, bransolety wykonanej z brązu oraz fragmenty szklanych paciorków o barwie seledynowej. Badania wykopaliskowe zakończono. Obecnie trwają prace polegające na zinwentaryzowaniu i zadokumentowaniu pozyskanych zabytków oraz wykonywane są specjalistyczne analizy.
Więcej o tym i innych odkryciach archeologicznych dokonanych na Starym Mieście, dowiedzą się Państwo z najbliższego wykładu muzealnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą (25.08.2011).

Ławki STARY KOSTRZYN JESZCZE BARDZIEJ PRZYJAZNY
Muzeum Twierdzy Kostrzyn w trosce o zapewnianie coraz lepszych warunków zwiedzania kostrzyńskiej starówki stara się spełniać życzenia przybywających tu turystów. W ostatnim okresie postawiliśmy toalety na parkingu i w pobliżu Bramy Belińskiej. Przy wejściach na teren STarówki pojawiły się także tablice z regulaminem zwiedzania Starego Miasta [ZOBACZ TUTAJ] w języku polskim i niemieckim. Umieszczono też na terenie Starówki stoły-ławy, aby osoby tu przebywające mogły zregenerować siły, odetchnąć, spożyć posiłek czy uzupełnić stracone na spacerze płyny. Mamy nadzieję, że te usprawnienia przyczynią się do chętniejszego odwiedzania tej części miasta również przez mieszkańców, którzy zdecydują się wybrać Stare Miasto na cel swoich rodzinnych spacerów.

Woodstockowicz PRZYSTANEK WOODOSTOK NA KOSTRZYŃSKIEJ STARÓWCE (3-6.08.2011)
W dniach 3-6 sierpnia br. Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaprosiło na Stare Miasto wszystkich, którzy chcieli poznać tajemnice Kostrzyńskich Pompeji. Podczas dwugodzinnej wycieczki nasi przewodnicy starali się przybliżyć nie tylko fortyfikacje, ale także ciekawe zdarzenia oraz postacie historyczne związane z tym miejscem. Wycieczki w tych dniach organizowane były codziennie o godz. 11:00. Dodatkowo dla tych, którzy wstają trochę pózniej, przewidziano od czwartku do soboty także drugą turę, która zaczynała się o godzinie 14:00. Start był każdorazowo na parkingu przy Hotelu "Bastion" (tablica z wizerunkiem Starego Miasta). Koszt wycieczki wynosił jedyne 2 zł od osoby.

Rewitalizacja trwa Trwają prace remontowo-budowlane na kostrzyńskiej Starówce prowadzone w ramach II Etapu Rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn. W Bastionie Filip dobiegają końca roboty związane z zakładaniem instalacji elektrycznej. Robotnicy pracują również nad kanałem wentylacyjnym prowadzącym do kazamat bastionu. Rozpoczęto prace związane z oczyszczeniem i odgruzowaniem promenady Kattego, stąd wyłączona jest ona obecnie z ruchu turystycznego. Kontynuowane są roboty związane z odsłonięciem fundamentów i uzupełnieniem braków w murach na Bastionie Brandenburgia. Przeprawa mostowa, o której Państwa informowaliśmy, została już zadokumentowana fotograficznie i rysunkowo. W najbliższym czasie pobrane zostaną próbki do badań dendrochronologicznych, w celu określenia rodzaju drewna użytego do budowy most, jaki i czasu jego powstania. Prace na fosie są spowalniane przez panujące warunki pogodowe oraz hydrologiczne (22.07.2011).

XII Dni Twierdzy Kostrzyn WYSTAWA W BRAMIE BERLIŃSKIEJ (21.07.2011-25.08.2011)
21 lipca 2011 roku o godzinie 17:00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Karnawał Solidarności w Gorzowie Wielkopolskim 1980-1981". Po powitaniu gości przez dyrektora placówki Pana Ryszarda Skałbę głos zabrał Pan Jarosław Palicki z gorzowskiej delegatury IPN. W swoim wystąpieniu przybliżył on historię powstania Solidarności zarówno w kraju jak i Gorzowie Wielkopolskim. Pomimo deszczowej pogody frekfencja była wysoka a atmosfera gorąca. Spotkanie zakończyło się bowiem dyskusją na temat działalności NSZZ "Solidarność" w okolicy a także przedstawieniem informacji o pracy delegatury IPN w Gorzowie Wielkopolskim. [WIĘCEJ...]

Paweł Rychterski PAWEŁ RYCHTERSKI POWIĘKSZA ZBIORY MUZEALNEJ CZYTELNI (20.07.2011)
Znany kostrzyński regionalista, pasjonat i ekspert w zakresie tematyki Fortu Sarbinowo podjął decyzję o podarowaniu naszej czytelni części swoich zbiorów. Są to bardzo cenne publikacje w cyklach o tytułach: "Bitwy i wyprawy morskie", "Batalie największej z wojen", "Bitwy świata", "Batalie i wodzowie wszech czasów", "Historia Rzeczpospolitej". Pan Rychterski uznał, że muzealna czytelnia jest bardziej odpowiednim miejscem dla jego zbiorów, które gromadził przez lata, niż domowe zacisze jego gabinetu. Mamy nadzieję, że ten piękny gest będzie impulsem dla mieszkańców Kostrzyna, którzy zdecydują się przekazać Muzeum swoje zasoby i pamiątki, aby mogli korzystać z nich inni miłośnicy historii.
Serdecznie dziękujemy Panie Pawle!

tajemnicza ptrzeprawa NIEZNANA PRZEPRAWA (27.06.2011)
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w fosie twierdzy przez Krzysztofa Sochę (Muzeum Twierdzy Kostrzyn) w ramach II Etapu Rewitalizacji Twierdzy odkryto relikty przeprawy mostowej. Czytelne są one jako trzy rzędy pali wbite w dno obecnej fosy, oddalone od siebie o około 1,5 m, średnica każdego pala wynosi około 30 cm. Przeprawa ta (most) nie występuje na znanych nam rycinach i w dokumentach twierdzy. Obecnie prowadzone są prace mające na celu przebadanie i zadokumentowanie odkrytych reliktów. Dokładne datowanie obiektu poznamy po wykonaniu specjalistycznych badań dendrochronologicznych. O wynikach badań poinformujemy w odpowiednim czasie. Teren przyległy do fosy jest obecnie miejscem prowadzenia prac remontowo-budowlanych, tak więc obejrzenie z bliska starej przeprawy nie jest możliwe.

W dniach 10 - 11 września br. na Starym Mieście odbędą się tradycyjne XII Dni Twierdzy Kostrzyn. Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaprasza do składania ofert na obsługę gastronomiczną tej imprezy.
[ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA]

Detlef Bierstedt THEODOR FONTANE W INTERPRETACJI DETLEFA BIERSTEDTA (18.06.2011)
Znany niemiecki aktor i poeta, ale przede wszystkim lektor filmów z podkładem głosu (m.in. dubbing Georga Clooneya) Detlef Bierstedt wystąpił na kostrzyńskiej Starówce w sobotę, 18 czerwca o godzinie 14:00. Program rozpoczął się od spaceru upamiętniającego ostatnią drogę porucznika Hansa Hermanna von Katte, straconego w Kostrzynie 6.XI.1730 roku. Trasa spaceru przebiegałš od Bramy Berlińskiej, poprzez Bastion Król, aż do miejsca egzekucji przy Bastionie Brandenburgia. Następnie odbył się odczyt jednego z największych dzieł Theodora Fontane - "Wanderungen durch die Mark Brandenburg" ("Wędrówki po Marchii Brandenburskiej"). Zaprezentowany fragmenty rozdziału "Tragedia Kattego" pozwolił zapoznać się słuchaczom z tą romantyczną i tragiczną historią. Na koniec organizatorzy zaprosili zebranych na wspólny piknik.

obraz NIESPODZIEWANY DAR (16.06.2011)
W dniu 16 czerwca 2011 r. odwiedził nas były mieszkaniec Kostrzyna pan Norbert Schmiereck, zamieszkujący obecnie w Berlinie. Celem jego odwiedzin było przekazanie nam obrazu przedstawiającego dziedziniec kostrzyńskiego zamku. Obraz ten, będący pamiątką rodzinną przechodzącą z pokolenia na pokolenie, został ofiarowany nam jako dar dla Muzeum Twierdzy. Pan Schmiereck uznał, że jest to najbardziej odpowiednie miejsce dla tego rodzaju eksponatów. Zachęcamy wszystkie osoby, miłośników historii Kostrzyna, posiadaczy pamiątek z bogatej przeszłości miasta, do przekazania ich do naszego muzeum, aby mogły być godnie prezentowane szerszej publiczności. Zapraszamy do wspólnego dokumentowania historii Kostrzyna nad Odrą i wspólnego gromadzenia pamiątek dotyczących przeszłości naszego miasta!

wizualizacja NOWE INFORMACJE O POMNIKU JANA (7.06.2011)
Pod koniec kwietnia br. roku informowaliśmy Państwa o gipsowym modelu pomnika Jana Kostrzyńskiego, który odnalazł się po latach w magazynach Stadtmuseum w Berlinie. Muzeum Twierdzy Kostrzyn i Stadtmuseum Berlin prowadzą obecnie rozmowy w sprawie jego udostępnienia. Figura pozwoli na pełne odtworzenie pomnika, stojącego niegdyś na terenie Starego Miasta przy zamku i kościele NMP. Trwają również rozmowy ze stroną niemiecką w sprawie sfinansowania tego przedsięwzięcia. Jednocześnie poprosiliśmy autora wizualizacji kostrzyńskiej starówki (firma IlussionRay) o wykonanie animacji przedstawiającej kostrzyński pomnik. Zachęcamy do zapoznania się z uzyskanym efektem. [WIĘCEJ]

ŁAWKI DREWFORM POMAGA NAPRAWIĆ ŁAWKI (3.06.2011)
Jak już wcześniej informowaliśmy, ławki ustawione na terenie Starego Miasta zostały jakiś czas temu uszkodzone w wyniku aktu wandalizmu. (Na szczęście sprawca został ustalony i ukarany finansowo). Pomoc w usunięciu skutków zniszczeń uzyskaliśmy od kostrzyńskiej firmy Drewform. Dzięki przekazanemu nieodpłatnie materiałowi na naprawę turyści odwiedzający Kostrzyńską Starówkę będą mogli już wkrótce ponownie odpocząć na odnowionych ławeczkach. Serdecznie dziękujemy szefostwu Firmy za udzieloną pomoc.
Strona internetowa firmy DREWFORM

Forty, które zniknęły albo nigdy nie powstały. Nieznane kostrzyńskie fortyfikacje (8.VI.2011)
Twierdza Kostrzyn kojarzona jest zwykle ze Starym Miastem, mało kto zdaje sobie sprawę, że fortyfikacje budowano niegdyś również na obszarze współczesnego Kostrzyna (dawnego Krótkiego Przedmieścia). Powstały nawet ambitne projekty jego kompleksowego ufortyfikowania przy użyciu kilku dużych dzieł. Ostatecznie realizacji doczekało się co prawda tylko kilka obiektów, wśród nich jednak jeden zupełnie wyjątkowy - fort Nowe Dzieło. Dokumentalista muzeum opowie o kolejnych koncepcjach umacniania tego obszaru oraz po dziś dzień zachowanych śladach rzeczywiście zbudowanych fortyfikacji. Przy okazji widzowie będą mogli stwierdzić, czy przypadkiem w miejscu, gdzie dziś mieszkają, nie projektowano niegdyś budowy fortu...


Brama Berlińska NOWE GODZINY PRACY PUNKTU INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (1.06.2011)
Z uwagi na zwiększony ruch turystyczny w okresie letnim (tj. od czerwca - września br.) zmieniają się godziny otwarcia naszego punktu muzealnego w Bramie Berlińskiej. W dni powszednie nie będzie zmian, brama będzie otwarta dla turystów od wtorku do piątku w godzinach 9:00-16:00.  Zmieniają się natomiast godziny otwarcia w czasie weekendów. Od 9 lipca br. Brama Berlińska będzie otwarta w soboty i niedziele od godziny 10:00-18:00. Nowy harmonogram obowiązuje do końca września br. Mamy nadzieję, że zmiana pozwoli jeszcze większej ilości turystów na zapoznanie się ze Starym Miastem i Twierdzą Kostrzyn. Zapraszamy

WYCIECZKA DZIECI LEKCJA HISTORII NA KOSTRZYŃSKIEJ STARÓWCE (25.05.2011)
25 maja 2011 roku Muzeum Twierdzy Kostrzyn odwiedziła grupa dzieci z SP nr 4. Celem wycieczki było odwiedzenie Starego Miasta i poznanie jego historii. Niewątpliwą atrakcją był udział Klausa Thiela, przedwojennego mieszkańca Kostrzyna, który opowiedział m.in. o swojej szkole i pewnej historii z myszą w tle. Dzieci miały także okazję zobaczyć jak obecnie wygląda kostrzyńska starówka i wysłuchały wielu legend i opowieści z nią związanych. Wycieczka odbyła się w miłej atmosferze, przewodnicy posstarali się, aby stała się ona nie tylko okazją do poznania tego miejsca, ale przede wszystkim dobrą zabawą. Małym uczestnikom wycieczki podobało się tak bardzo, że obiecali tu jeszcze wrócić. Zapraszamy.

Projekt Muzeum Twierdzy Kostrzyn zgłoszony do konkursu na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne - EDEN - o nazwie Kostrzyńskie Pompeje został wyróżniony i zakwalifikował się do finału konkursu. W dniu 21 maja 2011 roku podczas obchodów święta Wisły w Warszawie miała miejsce gala wręczania nagród EDEN. Pomimo, że projekt nasz nie zwyciężył to został zauważony, a już znalezienie się w gronie laureautów jest ogromnym sukcesem placówki.

DYPLOM

REFERAT HISTORIA MIASTA W PIGUŁCE (20.05.2011)
W dniach 20-21.V.2011 roku odbyło się posiedzenie Krajowej Komisji ds. Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Organizacji tego posiedzenia podjął się Pan mgr inż. Jerzy Flader z kostrzyńskiej firmy Alfabud (Lubuska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa). Muzeum Twierdzy Kostrzyn w ramach współpracy zorganizowało pierwszego dnia wykład nt. "Historia miasta w pigułce" z naciskiem na rozwój twierdzy od powstania aż po upadek w roku 1945. Drugiego dnia uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z obszarem Starego Miasta, które starał się im przybliżyć dokumentalista Twierdzy Kostrzyn mgr Marcin Wichrowski.

Bastion Brandenburgia Kolejny Spacer po Starym Mieście w towarzystwie Józefa Piątkowskiego odbył się w niedzielę 15 maja 2011 roku. Nasz lokalny regionalista i historyk zabierze Państwa na wycieczkę w okolice Zamku, Bastionu Brandenburgia i Promenady Kattego. Spacer rozpocznie się od wykładu w Bramie Berlińskiej i zakończy się około godziny 17:00.
Pozostałe spotkania będą miały miejsce w następujących terminach:
29 maja - Rynek, Zaułek Aptekarski
5 czerwca - ul. Komendantów, Zaułek Kominiarzy, Zaułek Gwoździarski
19 czerwca - Brama Chyżańska, ul. Chyżańska

Grzegorz Podruczny WYKŁAD MUZEALNY W RAMACH TYGODNIA BIBLIOTEK (11.05.2011)
11 maja 2011 roku odyło się kolejne spotkanie miłośników historii w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą. Tym razem referat wygłosił dr Grzegorz Podruczny, pracownik Collegium Pollonicum w Słubicach i UAM w Poznaniu. W porywający sposób przybliżył licznie zebranej publiczności zagadnienie badań bitwy pod Kunowicami (25.VIII.1759 roku). Szczególne zainteresowanie wzbudziła prezentacja znalezisk archeologicznych dokonanych na terenie bitwy, w tym unikatową w skali światowej czapkę rosyjskiego grenadiera z Korpusu Obserwacyjnego. Referent poinformował także, że znalezione przedmioty zostaną przekazane Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

NASZYJNIK Z EPOKI BRONZU NOWY PRACOWNIK MUZEUM TWIERDZY (11.05.2011)
W dniu 11.V.2011 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko archeologa. Został nim Pan Krzysztof Socha. Nowy pracownik jest absolwentem UAM w Poznaniu. Brał udział w wykopaliskach archeologicznych na terenie całego kraju w tym na kostrzyńskiej starówce. Ostatnio był zatrudniony w Urzędzie Gminy w Górzycy na stanowisku archeologa. Do obowiązków Pana Krzysztofa będzie należało m.in. prowadzenie nadzoru archeologicznego w trakcie II Etapu Rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn czy przeprowadzenie inwentaryzacji zabytków będących w posiadaniu Muzeum. Można się z nim skontaktować pod adresem: krzysztof.socha@muzeum.kostrzyn.pl

REGULAMIN Z dniem 1 maja 2011 roku Muzeum Twierdzy Kostrzyn wprowadziło w życie Regulamin zwiedzania Starego Miasta Kostrzyn. Oprócz spraw porządkowych regulamin przewiduje opłaty pobierane od zorganizowanych grup wycieczkowych za zwiedzanie Starego Miasta. Można korzystać z płatnych usług przewodnickich świadczonych przez Muzeum, jednakże również inni organizatorzy wycieczek, biura turystyczne, przewodnicy indywidualni oprowadzający grupy turystyczne zobowiązani będą do uiszczenia za pobyt na Starym Mieście Kostrzyn. Turyści i spacerowicze indywidualni zwiedzający Starówkę nadal będą mogli przebywać na Starym Kostrzynie bez obowiązku wnoszenia opłat.

REGULAMIN ZWIEDZANIA STAREGO MIASTA
BESUCHERORDNUNG FÜR DIE ALTSTADT KÜSTRIN

FORT GORGAST X SPOTKANIA HISTORYCZNYCH GRUP MILITRANYCH W TWIERDZY KOSTRZYN (30.04.2011)
Niemieckie stowarzyszenia Jäger le Noble i Königlich-preussische Festungsartillerie Küstrin zorganizowało we współpracy z Stowarzyszeniem Fortu Gorgast i Muzeum Twierdzy  Kostrzyn  w dniach 29.04 - 01.05. X Spotkanie Historycznych Grup Militarnych. Uczestnicy ubrani w historyczne mundury pruskie (jednostek: Klaus-Dieter Beyer, Jäger, IR Alt Kreytzen, Potsdamer Riesengarde, Churfürstlich Sächs. 3.Kreisregiment, Blankenburger IG, IR Sachsen-Weißenfels, Compagnie Barby, BTG e.V. IR Prinz Friedrich Franz v. Braunschweig, 1.Königlich Sächsische Feldartillerie Reg. Nr.12, IR "von Kalnein") przeniesli się 30 kwietnia b.r. na kostrzyńską starówkę [ZOBACZ GALERIĘ]

Dominika Piotrowska KOLEJNY WYKŁAD ZA NAMI (27.04.2011)
27 kwietnia 2011 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą odbył się kolejny wykład współorganizowany przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Tym razem referentem była Dominika Piotrowska, autorka m.in. "Renesansowego zamku w Kostrzynie nad Odrą". Tematem wykładu była Katarzyna Brunszwicka i jej działalności fundancyjnej. Referentka w sposób interesujący przedstawiła zagadnienie dotyczące kobiety, która bynajmniej nie pozostawała w cieniu swojego męża, Jana Kostrzyńskiego. Na kolejny wykład zapraszamy już 11 maja 2011 roku. Tym razem przeniesiemy się na pole bitwy pod Kunowicami, gdzie zabierze nas dr Grzegorz Podruczny.

KOSCIÓŁ FARNY Spacer po Starym Mieście z p. Józefem Piątkowskim cieszy się powodzeniem wśród kostrzynian. W niedzielę, 8 maja o godz. 15:00 odbyło się kolejne spotkanie z tego cyklu. Tym razem zwiedzano Kościół Maryjny i jego okolice. Pozostałe spotkania będą miały miejsce w następujących terminach:
15 maja - Zamek, Promenada Kattego
29 maja - Rynek, Zaułek Aptekarski
5 czerwca - ul. Komendantów, Zaułek Kominiarzy, Zaułek GwoŹdziarski
19 czerwca - Brama Chyżańska, ul. Chyżańska

Muzeum Twierdzy Kostrzyn DYREKTOR MUZEUM TWIERDZY KOSTRZYN POWOŁANY
Z dniem 23.04.2011 r. Burmistrz Miasta Kostrzyna nad Odrą powołał na stanowisko dyrektora Muzeum Twierdzy Kostrzyn pana Ryszarda Skałbę, który dotychczas (od 22 stycznia br.) pełnił obowiązki dyrektora.
Nowy dyrektor dostępny jest pod nr telefonu 95 752 2360
lub kom. 607 770 233
Bezpośredni e-mail: ryszard.skalba@muzeum.kostrzyn.pl

pomnik NIEZWYKŁE ODKRYCIE (20.04.2011)
W ramach prowadzonej przez Muzeum Twierdzy kwerendy dotyczącej portali kostrzyńskiego zamku dokonano niezwykłego odkrycia. Wizyta w magazynach jednego z niemieckich muzeów (Stadtmuseum Berlin) ujawniła prawdziwą sensację. Natrafiono na gipsową figurę będącą pierwowzorem pomnika Jana Kostrzyńskiego! Zarówno model jak i pózniejszy pomnik postawiony na Starym Mieście są autorstwa Fritza Schapera. Figura ta pozwala w praktyce na odtworzenie pomnika, tym bardziej, że w roku ubiegłym odnalazł się cokół, na którym stała postać Margrabiego Jana. Obecnie prowadzona jest korespondencja w sprawie udostępnienia cennego eksponatu celem wykonania rekonstrukcji pomnika. [WIĘCEJ]

18.IV.2011 DR CHRISTOPH VON KATTE W TWIERDZY! (18.04.2011)
18 kwietnia 2011 roku Twierdzę Kostrzyn odwiedził na zaproszenie dyrektora placówki dr Christoph von Katte. Celem spotkania było omówienie sposobu upamiętnienia miejsca egzekucji por. Hansa Hermanna von Katte (6.XI.1730 roku). Z inicjatywą taką wystąpił kilka lat temu obecny dyrektor Muzeum Twierdzy. Temat w ostatnim czasie powrócił i dzięki pośrednictwu byłego mieszkańca Kostrzyna p. Klausa Thiela z Berlina udało się doprowadzić do spotkania w tej sprawie. W ramach wizyty gościowi przedstawione plany rewitalizacji twierdzy i pomysły na zagospodarowanie wybranych fragmentów Starego Miasta. W wyniku dyskusji i po wizji lokalnej dr von Katte złożył jednoznaczną deklarację dofinansowania przedsięwzięcia. W najbliższym czasie Muzeum postara się o projekt aranżacji miejsca upamiętniającego tragedię sprzed 281 lat. Inwestycja ma zostać zrealizowana po zakończeniu plac renowacyjnych na Bastionie Brandenburgia i Promenadzie Kattego.

6.IV.2011 8 kwietnia 2011 roku miała miejsce inauguracja sezonu turystycznego na Starym Mieście. W tym właśnie dniu odwiedziła nas międzynarodowa grupa studentów w ramach programu ERASMUS IP. Młodzi ludzie z Polski, Niemiec, Finlandii i Francji zwiedzili zrujnowaną kostrzyńską Starówkę. Przewodnikowi z ramienia Muzeum Twierdzy towarzyszył zaproszony specjalnie na tą okazję Klaus Thiel, były mieszkaniec Starego Miasta, a obecnie mieszkaniec Berlina. Dodatkową atrakcją był występ młodego kostrzyńskiego aktora z formacji "Stop-Klatka" (Mateusz Głowicki), który wcielił się w postać Margrabiego Jana. Pomimo złej pogody uczestnicy zgodnie stwierdzili, że taka forma wycieczki - spotkanie z żywą historią - jest znakomitym sposobem poszerzania swojej wiedzy i obiecali odwiedzić Kostrzyn ponownie.

Brama Srabinowska SPACER PO STARYM KOSTRZYNIE (24.03.2011)
Od kwietnia br. Muzeum Twierdzy Kostrzyn rozpoczyna we współpracy z Panem Józefem Piątkowskim cykl niedzielnych spotkań o nazwie "Spacer po Starym Kostrzynie". W ramach cyklu odbędzie się 8 dwugodzinnych wycieczek po kostrzyńskiej Starówce poprzedzonych prezentacją zdjęciową i prelekcją. Każde spotkanie poświęcone będzie innemu fragmentowi Starego Miasta, a rozpoczynać się będzie każdorazowo w Bramie Berlińskiej o godz. 15:00. Opłaty (za jeden spacer):  dorośli 5,- zł, dzieci i młodzież: 3,- zł
Poniżej prezentujemy harmonogram spacerów (nazwy ulic i placów historyczne):
3 kwietnia 2011 roku (niedziela)
Brama Sarbinowska, Krótka Grobla, ul. Szkolna
10 kwietnia 2011 roku (niedziela)
Brama Berlińska, ul. Berlińska
17 kwietnia 2011 roku (niedziela)
Plac Ćwiczeń
8 maja 2011 roku (niedziela)
Kościół Maryjny, Zaułek Kościelny
15 maja 2011 roku (niedziela)
Zamek, Promenada Kattego
29 maja 2011 roku (niedziela)
Rynek, Zaułek Aptekarski
5 czerwca 2011 roku (niedziela)
ul. Komendantów, Zaułek Kominiarzy, Zaułek Gwoździarski
19 czerwca 2011 roku (niedziela)
Brama Chyżańska, ul. Chyżańska

21.III.2011 roku W dniu 21 marca 2011 roku gościliśmy na terenie Starego Miasta młodzież kostrzyńskiego Zespołu Szkół.  "Wspólnie z Samorządem Uczniowskim wymyśliliśmy taką właśnie formułę, aby uczcić PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Zawsze obchodzimy to święto, ale w tym roku postanowiliśmy, że ten dzień przywitamy właśnie tutaj" - powiedziała Alicja Wołkowska, opiekunka Samorządu Uczniowskiego. W biegu na orientację "O Puchar Dyrektora Zespołu Szkół" uczestniczyło 10 klas. Wygrała klasa 1M (wychowawczyni Pani Beata Kamińska). Ustanowiono siedem punktów kontrolnych, najbardziej charakterystycznych dla twierdzy. W każdym punkcie były do wykonania pewne zadania. Impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem.

Wykład muzealny z 16 marca 2011 roku 16 marca 2011 roku w ramach cyklu Muzealnych Wykładów w Bibliotece Miejskiej w Kostrzynie nad Odrą referat wygłosił Sławomir Górka. Temat, którym była historia kościoła farnego na Starym Kostrzynie, wzbudził duże zainteresowanie nie tylko mieszkańców Kostrzyna. Wśród ponad 60 słuchaczy obecni byli także goście z Gorzowa, Słońska czy Witnicy. Referent przybliżył obecnym historię Kościoła Maryjnego (Marienkirche), ale także przedstawił prace archeologiczne prowadzone po wojnie w obrębie świątyni. Wykład zakończył się ożywioną i wielowątkową dyskusją. Przedstawiono m. in. historię kostrzyńskich dzwonów, które ocalały z zawieruchy wojennej. Na zakończenie spotkania Kostrzyńska Gwardia Strzelecka zaprosiła uczestników na przygotowane przez siebie kawę i ciasto.

Zniszczona ławka AKT WANDALIZMU NA KOSTRZYŃSKIEJ STARÓWCE (11.03.2011)
Z przykrością informujemy, że po raz kolejny infrastuktura na Starym Mieście padła ofiarą bezmyślnego wandalizmu. W dniu 11 marca 2011 roku zostały zniszczone dwie ławki umieszczone na terenie dla odwiedzających. Ławki zamontowane zaledwie rok temu zostały zakupione ze środków z budżetu miasta. Muzeum Twierdzy Kostrzyn prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji o sprawcy.
Zapewniamy anonimowość.

Kwiecień 1945 HISTORIA MIASTA I TWIERDZY W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH (8.03.2011)
Ze względu na duże zainteresowanie historią Kostrzyna Muzeum Twierdzy proponuje Państwu kolejną formę upowszechniania wiedzy na tematy dotyczące przeszłości naszego miasta. Uruchomiony dział - HISTORIA MIASTA - jest dla nas nowym wyzwaniem. Dajemy Państwu możliwość zadania pytania z zakresu historii Kostrzyna nad Odrą, tej starszej i nowszej. W miarę możliwości i wiedzy będziemy starali się odpowiedzieć na każde pytanie. Odpowiedzi będą następnie publikowane na naszej stronie. Prosimy o zadawanie możliwie krótkich, zwięzłych i konkretnych pytań. Mamy nadzieję, że dział ten spełni Państwa oczekiwania. [ZADAJ PYTANIE]

Brama Berlińska SZKOLENIE DLA KANDYDATÓW NA PRZEWODNIKÓW (1.03.2011)
Jednym z działań przewidzianych w realizowanym obecnie projekcie "Rewitalizacja Twierdzy Kostrzyn - Etap II" jest specjalistyczne szkolenie dla polskich i niemieckich kandydatów na przewodników po obszarze rdzenia twierdzy Kostrzyn oraz należącego do niej fortu Gorgast. Szkolenie przygotowane zostało wspólnie przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Stowarzyszenie "Fort Gorgast". Przedmiotem szkolenia jest zachowana warowna architektura twierdzy Kostrzyn. Chętnych do udziału w szkoleniu prosimy o wcześniejsze zgłoszenie do Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Liczba miejsc ograniczona. Dodatkowych informacji udziela Marcin Wichrowski pod numerem telefonu 957522360 [CZYTAJ WIĘCEJ...]

Brama Berlińska MUZEALNA LISTA MAILINGOWA (25.02.2011)
Muzeum Twierdzy Kostrzyn, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób zainteresowanych historią, proponuje nową formę komunikowania się z mieszkańcami Kostrzyna nad Odrą (i nie tylko) w postaci listy mailingowej. Wszyscy zainteresowani otrzymywać będą pocztą elektroniczną informacje o działalności muzeum, o organizowanych przez Muzeum wystawach, imprezach i innych wydarzeniach. W tym celu należy podać swój adres mailowy, który zostanie umieszczony  w bazie danych Muzeum. Na adres ten przesyłane będą na bieżąco informacje związane ze Starym Miastem, twierdzą i Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Mamy nadzieję, że ta forma komunikowania się przypadnie Państwu do gustu. [ZAPISZ SIĘ TERAZ]

Tablica pamištkowa NIEZWYKŁE ODKRYCIE! (24.02.2011)
21 stycznia 2011 roku ukazał się artykuł w "Märkische Oderzeitung", w którym pojawiła się informacja o wywiezieniu do Niemiec w 1993 r. znalezionego na Starym Mieście w Kostrzynie fragmentu tablicy poświęconej Fryderykowi Wielkiemu. Dokonać miał tego wg informacji gazety pilot wycieczek Andreas Simon z Rauen. W roku 2006 przekazał on fragment tablicy właścicielowi restauracji "Zum Alten Fritz" w miejscowości Letschin Wolfgangowi Bartsch. W związku z powyższym dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba podjął kroki zmierzające do odzyskania tej wywiezionej nielegalnie z Polski pamiątkowej tablicy. [CZYTAJ WIĘCEJ...]

Muzealny wykład w Bibliotece Miejskiej RELACJA Z WYKŁADU Z DNIA 16.02.2011 ROKU
Muzealne wykłady w Bibliotece Miejskiej w Kostrzynie nad Odrą rozpoczęły się! Inauguracja nastąpiła w dniu 16 lutym 2011 roku. Pierwszym wykładem z cyklu był referat mgr Marcina Wichrowskiego (dokumentalisty Muzeum Twierdzy Kostrzyn): "Jan Kostrzyński i jego nowa stolica w 475 rocznicę uzyskania przez Kostrzyn stołecznego statusu". Zainteresowanie tematem było bardzo duże, w związku z czym publikujemy skróconą wersję tego wystąpienia oraz krótką relację z wykładu (tekst, zdjęcia, tekst referatu).
[CZYTAJ WIĘCEJ...]

Brama BerlińskaBrama Berlińska Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn
ogłasza nabór na stanowisko
archeologa

[ZOBACZ SZCZEGÓŁY]


Biblioteka Miejska w Kostrzynie nad Odrš MUZEALNE WYKŁADY W BIBLIOTECE W ROKU 2011
Od lutego 2011 r. Muzeum Twierdzy Kostrzyn rozpoczyna nowy cykl wykładów poświęconych historii naszego miasta oraz najbliższej okolicy. W wybraną środę każdego miesiąca (z wyjątkiem dwóch miesięcy wakacyjnych) o godz. 18 w Bibliotece (przy ul. Dworcowej) pracownicy Muzeum, regionaliści oraz naukowcy innych instytucji wygłoszą referaty, które z pewnością zainteresują miłośników burzliwych dziejów Kostrzyna nad Odrą i naszego regionu. Znany jest już szczegółowy harmonogram wystąpień. Wstęp wolny.
Poniżej prezentujemy harmonogram wykładów:

16 lutego (środa), godz. 18 (referent mgr Marcin Wichrowski)
"Jan Kostrzyński i jego nowa stolica w 475 rocznicę uzyskania przez Kostrzyn stołecznego statusu"
16 marca (środa), godz. 18 (referent mgr Sławomir Górka)
"Kościół farny na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą"
27 kwietnia (środa), godz. 18 (referent mgr Dominika Piotrowska)
"Katarzyna Brunszwicka i jej działalność fundacyjna"
11 maja (środa), godz. 18 (referent mgr Sławomir Górka)
"Nieznana przeszłość Kostrzyna - historia badań archeologicznych w mieście i okolicy"
22 czerwca (środa), godz. 18 (referent mgr Marcin Wichrowski)
"Forty, które zniknęły lub nigdy nie powstały - nieznane fortyfikacje kostrzyńskiego Nowego Miasta"
28 września (środa), godz. 18 (referent dr Przemysław Kołosowski)
"Templariusze Ziemi Kostrzyńskiej"
19 października (środa), godz. 18 (referent dr Grzegorz Podruczny)
"Wyniki badań archeologicznych pola bitwy pod Kunowicami"
23 listopada (środa), godz. 18 (referent mgr Józef Piątkowski)
"Okres napoleoński w twierdzy kostrzyńskiej"
14 grudnia (środa), godz. 18 (referent mgr Marcin Wichrowski)
"Główny sejf Brandenburgii - twierdza Kostrzyn w okresie wojny trzydziestoletniej"

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2012 roku

[ARCHIWUM Z ROKU 2010]    [ARCHIWUM Z ROKU 2012]    [ARCHIWUM Z ROKU 2013]    [ARCHIWUM Z ROKU 2014]
    [ARCHIWUM Z ROKU 2015]
(c) Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2011 - wszystkie prawa zastrzeżone