NEW! Select language from the list below:

kronika wydarzeń
W dniach 10 - 11 września 2011 roku na Starym Mieście odbyły się tradycyjne XII Dni Twierdzy Kostrzyn. Poniżej prezentujemy historyczny już plakat i program obchodów.

Plakat XII Dni Twierdzy

[ZOBACZ PROGRAM XII DNI TWIERDZY KOSTRZYN]
[PROGRAMM DER 12. KÜSTRINER FESTUNGSTAGE]


plakat Szanowni Państwo!
Serdecznie dziękuję za tak liczny udział w organizowanych przez nasze Muzeum XII Dniach Twierdzy Kostrzyn! Jak dało się zauważyć, zaproponowany przez nas program wzbudził Państwa zainteresowanie, co wnioskujemy z rzeszy kostrzynian i gości z różnych zakątków Polski i zagranicy, którzy w miniony weekend odwiedzili Stare Miasto. Było głośno, hucznie, wystrzałowo i mamy nadzieję, iż każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Dziękujemy za otrzymane gratulacje oraz pochwały i przepraszamy za niedociągnięcia, których nie zawsze da się uniknąć!
Szczególne podziękowanie kierujemy w stronę sponsorów tej imprezy. Dzięki ich wsparciu mogliśmy zaprezentować Państwu tak bogaty program. Oto nasi darczyńcy: Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (sponsor główny), Arctic Paper, Statoil Poland, GBS Barlinek, Miejskie Zakłady Komunalne, ICT Poland, Metalsystem, Filius-Metal, Władysław Komarnicki, Bee Polska, Hotel "Bastion", Komputronik, Hanke Tissue, Avikor. Dodajmy, iż najważniejszym sponsorem pozostaje nadal Urząd Miasta Kostrzyn nad Odrą na czele z Burmistrzem oraz Rada Miasta, która przeznacza środki na organizację naszej imprezy.

Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba


Krótkofalarze Funkcjonująca podczas Dni Twierdzy wioska krótkofalarska klubu *SP1PNW* z Dębna cieszyła się sporym zainteresowaniem. Można było tam uzyskać informację o Polskim Związku Krótkofalowców, o tym co to właściwie jest krótkofalarstwo i jak zostać krótkofalowcem. Można było przy pomocy map zapoznać się ze stosowanym w krótkofalarstwie podziałem świata i Polski na strefy i okręgi. Prowadzona była również w czasie trwania Dni Twierdzy łączność, można było przyjrzeć się pracy krótkofalowca "na żywo". Podczas imprezy nawiązano ponad 100 łączności. Warunki propagacyjne i zakłóceniowe na terenie Starego Miasta pozwoliły przeprowadzić łączności głównie z Polakami, ale zgłaszały się również stacje z Białorusi, Niemiec, Ukrainy, Czech i Słowacji. Z okazji Dni Twierdzy wydano okolicznościową kartę QSL (potwierdzenie nawiązania amatorskiej łączności radiowej) stanowiącą cenną pamiątkę z imprezy.

Strzelce Krajeńskie W ramach obchodów XII Dni Twierdzy Kostrzyn 10 września 2011 roku (sobota) odbyła się wycieczka autokarowa "Od Stalagu do Oflagu przez Lubuskie Carcassonne". Z propozycji skorzystało 40 osób, które odwiedziły m.in. Stalag III C w Kostrzynie nad Odrą oraz Oflag II C Woldenberg (Muzeum Woldenberczyków) w Dobiegniewie, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze ku pamięci tych, którzy stracili tu życie. Uczestnicy zwiedzili także Strzelce Krajeńskie, gdzie mogli zapoznać się z tamtejszymi fortyfikacjami. W tym miejscu serdecznie dziękujemy pilotowi wycieczki, Panu Józefowi Piątkowskiemu oraz przewodnikom z Dobiegniewa i Strzelec Krajeńskich, bez których całe to przedsięwzięcie nie udało by się. Serdecznie dziękujemy także uczestnikom wycieczki i zapraszamy na kolejne wyprawy!

Zawody wędkarskie Po raz pierwszy w ramach Dni Twierdzy Kostrzyn odbyły się Międzynarodowe zawody wędkarskie o puchar dyrektora Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W rywalizacji wzięło udział pięć drużyn czteroosobowych, które w niecodziennych warunkach, jakimi jest niewątpliwie fosa kostrzyńskiej twierdzy, walczyły o zwycięstwo. Klasyfikacja końcowa zawodów: 1 m. Koło PZW nr 3 (Kostrzyn nad Odrą), 2 m. Koło PZW nr 2 (Kostrzyn nad Odrą), 3 m. Koło PZW nr 1 (Kostrzyn nad Odrą), 4 m. koło "Grauer Hecht" z Gorgast, 5 m. koło "Fischweid" z Küstrin-Kietz. Indywidualnie najlepszy okazał się Mirosław Rój (Koło PZW nr 1), na podium znaleŸli się rownież Robert Mech (Koło PZW nr 2) oraz Stanisław Stasiak (Koło PZW nr 3). Wszystkie drużyny zostały nagrodzone pucharami, a uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz oklaski publiczności.

Konkurs puzzli W niedzielę 11 września 2011 roku odbył się konkurs układnia puzlli na czas. Konkurs trwał dwie godziny i po tym czasie organizatorzy przystąpili do komisyjnego sprawdzenia, która drużyna spisała się najlepiej. Jak bardzo wyrównana była rywalizacja najlepiej świadczą wyniki: I miejsce zajęli Kupiel Daria i Antoniak Dariusz - (284 elementów), na II miejscu uplasowali się Drab Justyna i Marciniszyn Patryk (269), III miejsce przypadło w udziale Gronczkiewicz Marcie i Tomaszewskiemu Dariuszowi (229). Zwycięzcy otrzymali iPody ufundowane przez kostrzyński oddział Komputronika, który objął patronatem ten konkurs. Pozostałe drużyny otrzymały nagrody pocieszenia. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a zgromadzonym kibicom bardzo dziękujemy za doping podczas konkursu.

Mykietów "FORTY - JEŃCY - MONETY. PASJONACI O TWIERDZY KOSTRZYN"
11 września 2011 roku odbyła się sesja historyczna, na której referenci zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności w Bramie Berlińskiej rozmaite tematy związane z Kostrzynem i okolicami. Jej organizatorami było Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Stowarzyszenie Regionalistów Srodkowe Nadodrze. Wzorem lat poprzednich przygotowana została publikacja z tej okazji, którą można nabyć w cenie 30 zł.
SESJA HISTORYCZNA - HARMONOGRAM
PUBLIKACJA - SPIS TRESCI

Marcin Wichrowski W ramach XII Dni Twierdzy pracownicy Muzeum przygotowali moc atrakcji dla najmłodszych. Na dzieci czekały piaskownice, w których ukryte były liczne "skarby". Najmłodsi mogli choć przez chwilę poczuć się jak archeolog. Jak pokazało życie w piaskownicach doskonale bawili się również dorośli. Za każde znalezisko dzieci otrzymywały "słodkie" złote monety, a odkryte przez siebie dinozaury można było zabrać do domu. Najmłodsi mogli także zbudować twierdzę czy zamek z klocków. W niedzielę dużym powodzeniem cieszył się zamek wzniesiony przez naszego pracownika Marcina Wichrowskiego. Do tej budowli można było się dostać przez podnoszoną do góry bramę. Ograniczona przestrzeń spowodowała, że nastąpiło oblężenie zamku i bitwa na klocki. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach garncarskich, gdzie ulepione przez siebie formy można było zabrać ze sobą. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w zorganizowanych przez nas zabawach. Zapraszamy ponownie już za rok!


XII Dni Twierdzy i Starego Miasta - galeria (fot. Tomasz Kulik):

This Photo Gallery requires Flash.Get Flash. If you have Flash installed, click to view gallery.

Ostatnia aktualizacja: 4 października 2011 roku
(c) Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2010 - wszystkie prawa zastrzeżone