NEW! Select language from the list below:

aktualności
Brama Berlińska

SZKOLENIE KANDYDATÓW NA PRZEWODNIKÓW

Jednym z działań przewidzianych w realizowanym obecnie projekcie "Rewitalizacja Twierdzy Kostrzyn - Etap II" - dofinansowanie ze środków EFRE w ramach PO EWT (Województwo Lubuskie-Brandenburgia), w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej - jest specjalistyczne szkolenie dla polskich i niemieckich kandydatów na przewodników po obszarze rdzenia twierdzy Kostrzyn i należącego do niej fortu Gorgast. Szkolenie przygotowane zostało wspólnie przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Stowarzyszenie "Fort Gorgast". Poprowadzi je pracownik muzeum, Marcin Wichrowski. Przedmiotem szkolenia jest zachowana warowna architektura twierdzy Kostrzyn. Przewidywane są cztery spotkania, z których każde trwać ma około 1,5 godziny (z czego 0,5 godziny na wstępną prelekcję i godzinę na instruktaż w terenie). Spotkania odbywać się mają naprzemiennie w Bramie Berlińskiej i w forcie Gorgast w każdą sobotę miesiąca marca - o godzinie 9:00 rozpoczynać się będzie spotkanie dla uczestników niemieckich, o godzinie 11:00 dla uczestników polskich. Odstępstwa od tej reguły przewidujemy 26 marca, kiedy odbędzie się wspólna dłuższa wycieczka w teren wszystkich uczestników.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w Bramie Berlińskiej 5 marca 2011 roku, a kolejne odpowiednio 12, 19 i 26 marca 2011 roku.

Terminarz spotkań:
5 marca 2011 roku (Brama Berlińska, Twierdza Kostrzyn)
prelekcja: narodziny, rozwój i funkcja Twierdzy Kostrzyn
ćwiczenia: spacer szlakiem reliktów rdzenia - od Rawelinu August Wilhelm po Dzieło Rogowe na Gorzynie

12 marca 2011 roku (Fort Gorgast)
prelekcja: Kostrzyńskie forty - struktura i znaczenie
ćwiczenia: spacer po forcie i omówienie funkcji jego poszczególnych elementów

19 marca 2011 roku (Brama Berlińska, Twierdza Kostrzyn)
prelekcja: Bastiony Król, Brandenburgia, Filip... czyli odrzański front twierdzy niegdyś i obecnie
ćwiczenia: wycieczka do wnętrza bastionów

26 marca 2011 roku (Fort Gorgast)
zewnętrzne umocnienia twierdzy Kostrzyn po 1914 roku

Chętnych do udziału w szkoleniu prosimy o wcześniejsze zgłoszenie do Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Liczba miejsc ograniczona. Dodatkowych informacji udziela Marcin Wichrowski pod numerem telefonu 957522360

LOga projektu unijnego
(c) Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2011 - wszystkie prawa zastrzeżone