NEW! Select language from the list below:

kronika wydarzeń [ARCHIWUM Z ROKU 2010]    [ARCHIWUM Z ROKU 2011]    [ARCHIWUM Z ROKU 2012]    [ARCHIWUM Z ROKU 2013]
    [ARCHIWUM Z ROKU 2014]    [ARCHIWUM Z ROKU 2015]

KONKURS OFERT NA PUNKT GASTRONOMICZNY KONKURS OFERT NA PUNKT GASTRONOMICZNY
Coraz liczniej odwiedzający nasze Muzeum turyści często dopytują się o możliwość zakupienia ciepłych lub zimnych napoi, czy też drobnych przekąsek. Do tej pory zmuszeni byliśmy odsyłać "spragnionych i głodnych" do oddalonych kilkaset metrów lokali gastronomicznych. Chcąc ułatwić szybszy dostęp do gastronomii Muzeum Twierdzy Kostrzyn ogłasza konkurs ofert na dzierżawę terenu przy naszej siedzibie przy ul. Granicznej 1, z przeznaczeniem na prowadzenie punktu małej gastronomii. Planowana lokalizacja punktu - parking muzeum w bezpośrednim sąsiedztwie byłego przejścia granicznego. Zachęcamy do składania ofert. Szczegóły w załącznikach.

Załączniki do pobrania

Dodano: 01.06.2016

WALNE ZGROMADZENIE LOTUR WALNE ZGROMADZENIE "LOTUR"
30 maja miało miejsce walne zgromadzenie Lubuskiej Organizacji Turystycznej "Lotur". W spotkaniu zorganizowanym na południowych krańcach województwa lubuskiego w Iłowej koło Żagania Muzeum Twierdzy reprezentowane było przez dyrektora Ryszarda Skałbę, który zaprezentował uczestnikom naszą placówkę, jej działalność i obiekty będące w naszym zarządzie. Nasz przedstawiciel krytycznie ocenił sposób prezentacji Polski oraz województwa lubuskiego na targach ITB w Berlinie oraz nikłe zaangażowanie Urzędu Marszałkowskiego w promocję lubuskiej turystyki. Było to pierwsze spotkanie tego gremium z naszym udziałem, ponieważ MTK wstąpiło w szeregi tej organizacji we wrześniu 2015 r.

Dodano: 31.05.2016

NOWA PUBLIKACJA - HISTORIA WOP I SG NOWA PUBLIKACJA - HISTORIA WOP I SG
W minioną środę 25 maja odbył się w siedzibie MTK wieczór autorski dra Pawła Gondka - autora najnowszej publikacji wydanej przez Muzeum Twierdzy "Na zachodnich rubieżach Polski - historia kostrzyńskiej placówki Wojsk Ochrony Pogranicza / Straży Granicznej". W spotkaniu wzięło udział m. in. kilkunastu byłych kostrzyńskich funkcjonariuszy WOP i SG, ale również obecny komendant PSG w Gorzowie ppłk Dariusz Kalczyński oraz mieszkańcy Kostrzyna i okolic. Była to okazja do wspomnień i dyskusji odnośnie działalności pograniczników w Kostrzynie. Książeczka o objętości 60 stron jest do nabycia w biurze Muzeum Twierdzy oraz w Bramie Berlińskiej w cenie 15 zł.

Dodano: 31.05.2016

ODKRYWCA NA KRESACH ZACHODNICH "ODKRYWCA" NA KRESACH ZACHODNICH
196 miłośników historii i tropicieli zagadek historycznych z całego kraju (ale również kilku z zagranicy) przybyło w miniony weekend (20-22.05.) do Kostrzyna na organizowaną od 11 lat przez czasopismo "Odkrywca" konferencję naukową. Najmłodszy uczestnik liczył sobie 8, a najstarszy 80 lat! Pierwszy dzień upłynął na prezentacji prelekcji związanych m. in. z tematyką kostrzyńskich fortyfikacji, a dwa następne na wycieczkach po Kostrzynie i okolicy (m .in. Stare Miasto, Wyspa Odrzańska, Fort Żabice, kaplica w Chwarszczanach, browar w Witnicy). W sobotę 21.05. uczestnicy wzięli dodatkowo udział w Filmowej Nocy Muzeów organizowanej przez MTK. Utrudzeni, ale pełni wrażeń uczestnicy wyjechali z Kostrzyna z zapowiedzią powrotu w nasze strony.

Dodano: 23.05.2016

FILMOWA NOC MUZEÓW W MTK FILMOWA NOC MUZEÓW W MTK
Po raz trzeci Muzeum Twierdzy włączyło się w coraz bardziej popularną akcję "Europejska Noc Muzeów". Tym razem była to Filmowa Noc Muzeów. W sobotę 21.05. br. wieczorem turyści mogli bezpłatnie zwiedzić ekspozycję w Bastionie Filip, a następnie obejrzeć na dużym ekranie siedząc na wygodnych leżakach projekcje filmowe. Pierwszy film (niemy) "Charlie żołnierzem" wyświetlono przy akompaniamencie muzyki granej na żywo przez zespół "Czerwie". Drugi film "Upadek" zakończył się grubo po północy. Mimo późnej pory i niskiej temperatury frekwencja dopisała. Filmy obejrzało bez mała stu widzów, którzy przy świetle pochodni zostali po imprezie odprowadzenie na parkingi przyległe do Starego Miasta. Zapraszamy za rok.

Dodano: 23.05.2016

VI COLLOQUIA LUBUSKIE VI COLLOQUIA LUBUSKIE
20 maja br. odbyły się VI Colloquia Lubuskie organizowane przez parafię św. Jakuba oraz burmistrza miasta Ośno Lubuskie. Motywem przewodnim były średniowieczne ślady chrześcijaństwa w naszym regionie. Jak co roku nie obyło się bez kostrzyńskich akcentów. Archeolog MTK Krzysztof Socha zaprezentował wyniki dotychczasowych badań nad lokalizacją siedziby biskupów lubuskich w Górzycy oraz wspólnie z dr Markiem Golemskim kontekst znalezienia i identyfikacji tłoka pieczętnego kanonika lubuskiego Brunninga von Crakow. Prelekcje naszego pracownika, który bierze udział w kolokwiach od pierwszej ich edycji, wzbudziły jak zawsze żywe zainteresowanie słuchaczy. Za rok pojawimy się w Ośnie ponownie!

Dodano: 23.05.2016

PIERWSZA LEKCJA W NOWEJ SALI PIERWSZA LEKCJA W NOWEJ SALI
W dniu dzisiejszym, tj. 19.05. br., miała miejsce lekcja muzealna z udziałem młodzieży z drugiej klasy dziennikarstwa kostrzyńskiego liceum ogólnokształcącego, która skorzystała z tej formy zajęć oferowanych przez nasze muzeum. Lekcja prowadzona była przez pracownika MTK Jerzego Dregera i składała się z części gabinetowej, spaceru po Starym Mieście i wizyty w Bastionie Filip. Tematem zajęć były ogólnie rzecz biorąc wojsko, wielkie bitwy i wojny toczone przez Fryderyka Wielkiego ze szczególnym uwzględnieniem działań wojennych w Kostrzynie i okolicach. Była to pierwsza lekcja muzealna w naszej nowej sali wykładowej. Dziękujemy p. Maciejowi Gąseckiemu, nauczycielowi historii w ZS, za przetarcie ścieżek!
Pełną ofertę MTK i tematykę zajęć dla różnego typu szkół można znaleźć [TUTAJ]

Dodano: 19.05.2016

MUZEUM NA KOSTRZYŃSKIEJ FALI MUZEUM NA KOSTRZYŃSKIEJ FALI
Na zorganizowanej w miniony weekend imprezie pojawiło się wśród stoisk wielu wystawców również stoisko Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W ustawionym przez nas namiocie oferowaliśmy do sprzedaży nasze muzealne wydawnictwa oraz pamiątki historyczne, a także bezpłatne materiały reklamowe. Prezentowany był również film promocyjny oraz plansze informacyjne odnośnie organizowanych przez nas w najbliższym czasie wydarzeń. Osoby zainteresowane historią miały możliwość poznania dziejów miasta i twierdzy na zaaranżowanej przy namiocie wystawie. Mimo mało sprzyjających warunków pogodowych stoisko nasze odwiedziło kilkaset osób. Za rok pojawimy się z jeszcze większym rozmachem!

Dodano: 19.05.2016

MIASTO Z RYBĄ W HERBIE MIASTO Z RYBĄ W HERBIE
W ramach zorganizowanej przez miasto imprezy "Kostrzyn na fali" MTK przygotowało wystawę pt. "Miasto z rybą w herbie". Relacjonuje ona na 18 banerach, jak zbiegające się pod Kostrzynem rzeki determinowały jego rozwój, dostarczając mu ryb, ułatwiając transport towarów, służąc jego mieszkańcom za miejsce wypoczynku i kąpielisko, ale i wymuszając zabiegi regulacyjne oraz budowę licznych przepraw umożliwiających ich przekroczenie. Położenie miasta w pobliżu dróg wodnych stymulowało jego rozwój gospodarczy i nadało mu strategiczne znaczenie, co ściągnęło nań w 1945 r. zagładę, ale również zdecydowało o jego odrodzeniu. Wystawa po odpowiednich modyfikacjach stanie się częścią składową ekspozycji w Bastionie Filip.

Dodano: 19.05.2016

MUZEUM TWIERDZY NA ZNACZKU TURYSTYCZNYM MUZEUM TWIERDZY NA ZNACZKU TURYSTYCZNYM
Drewniany krążek o średnicy 6 cm na trwale zadomowił się w świadomości turystów, którzy kolekcjonują pamiątki. Pierwsze znaczki powstały w Czechach i wkrótce dotarły do wielu europejskich krajów, a nawet to USA. Obecnie jest ich na świecie kilka tysięcy, w samej Polsce kilkaset. Każdy ze znaczków posiada swój indywidualny numer i wygląd nawiązujący do danego miejsca. Można go kupić tylko w tym miejscu, którego wizerunek przedstawia. Od dzisiaj znaczek o numerze 699 posiada również Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Jest on do nabycia w cenie 7 zł w Bramie Berlińskiej. Zachęcamy do nabycia tej cennej pamiątki, która stanowi również część gry kolekcjonerskiej zachęcającej do odwiedzenia ciekawych miejsc na całym świecie.

Dodano: 10.05.2016

KOSTRZYŃSKIE MUZEUM HITEM NA WEEKEND KOSTRZYŃSKIE MUZEUM HITEM NA WEEKEND
Na zlecenie Muzeum Twierdzy Kostrzyn jeleniogórska telewizja turystyczna "Polska na weekend" zrealizowała film reklamujący "Kostrzyńskie Pompeje". Ta internetowa telewizja prezentuje największe atrakcje turystyczne Polski (i nie tylko) w różnych seriach tematycznych. Nasze Muzeum z twierdzą i Starówką trafiło do grupy "Hitów na weekend". Ponad sześciominutowy film kręcony latem ub. r. przedstawia w bardzo przystępny sposób MTK i jego ofertę. Wierzymy, że film ten stanie się hitem internetowym, a nasze Stare Miasto prawdziwym hitem turystycznym nadchodzącego sezonu. Zapraszamy do nas nie po to żeby zobaczyć eksponaty - ale po to, by przeżyć i zrozumieć opowiadaną historię!

Dodano: 11.04.2016

SALA KONFERENCYJNA MUZEUM NA WYNAJEM SALA KONFERENCYJNA MUZEUM NA WYNAJEM
Sala konferencyjna, którą udało nam się urządzić w naszej nowej siedzibie i wyposażyć nadaje się na organizację niewielkich konferencji, szkoleń i seminariów. Sala wyposażona jest w elektronicznie sterowany ekran i projektor, 50 wygodnych krzeseł tapicerowanych z pulpitami do pisania (również dla osób leworęcznych), nagłośnienie, stół prezydialny, 50 zestawów filiżanek do kawy i herbaty, warnik do wody, garderobę, toaletę. Do dyspozycji oddajemy obszerny parking dla samochodów osobowych i autokarów. Wynajem sali odbywa się na podstawie umowy zawieranej zgodnie z Regulaminem wynajmu. Zapraszamy do korzystania z naszej oferty.

Dodano: 04.04.2016

WYCIECZKI MUZEALNE 2016 WYCIECZKI MUZEALNE 2016
Nasze wycieczki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wprawdzie zamieściliśmy terminy tegorocznych wycieczek w naszym kalendarium imprez, jednakże ciągle pojawiają się zapytania o ich tematykę i terminy. W związku z tym z chęcią ponownie przekazujemy podstawowe informacje:
16.04. Plac Ćwiczeń Pionierów w Kostrzynie (Jerzy Dreger, wycieczka autokarowa)
30.04. Fort Gorgast (Marcin Wichrowski, wycieczka autokarowa)
17.06. Zaodrzańskie dzielnice Kostrzyna: Kuhbrücke i Bleyen (Andy Steinhauf, wycieczka rowerowa)
28.08. Miasta Nowej Marchii - Chojna, Trzcińsko, Myślibórz (Jerzy Dreger, wycieczka autokarowa)
Przypominamy, iż terminy wycieczek mogą ulec zmianie! Prosimy śledzić na bieżąco naszą stronę internetową.

Dodano: 04.04.2016

Tegoroczna Noc Muzeów w twierdzy Kostrzyn będzie mieć charakter nocy filmowej. Oprócz bezpłatnego zwiedzania Bastionu Filip będzie można obejrzeć plenerowe projekcje filmowe. Na początek zaprezentowany zostanie niemy film z Charlie Chaplinem "Charlie żołnierzem" ("Shoulder Arms") przy akompaniamencie grającego na żywo zespołu "Czerwie". Następnie wyświetlimy znany obraz prod. niemieckiej pt. "Upadek" ("Der Untergang") przedstawiający kilkanaście ostatnich dni wodza III Rzeszy w bunkrze w podziemiach jego berlińskiej kancelarii. Filmy prezentowane będą na dużym ekranie przy Bastionie Filip, organizatorzy zapewniają miejsca siedzące.

Program "Filmowej Nocy Muzeów" Muzeum Twierdzy Kostrzyn - 21 maja 2016
19:00 - 21:00 Zwiedzanie ekspozycji w Bastionie Filip
21:00 - "Charlie żołnierzem" (1918) - 50 min.
22:00 - "Upadek" (2004) - 2 godz. 40 min.

Prosimy pamiętać o ciepłym okryciu oraz o źródle światła w drodze powrotnej. Organizatorzy oświetlają dojście do parkingów przy ul. Granicznej dopiero po projekcji filmowej.

Dodano: 10.05.2016

FORUM ODKRYWCÓW I POSZUKIWACZY W KOSTRZYNIE FORUM ODKRYWCÓW I POSZUKIWACZY W KOSTRZYNIE
Znany na ogólnopolskim rynku miesięcznik "Odkrywca" organizuje od kilkunastu lat spotkania swoich czytelników (i nie tylko) w formie konferencji popularno-naukowych. Zloty te odbywają się w różnych ciekawych miejscach w Polsce. Tegoroczna XI Konferencja odbędzie się w dniach 20-22 maja w Kostrzynie! Już za niespełna 2 tygodnie nasze muzeum będzie miało przyjemność gościć ok. 200 miłośników historii z całej Polski. Pierwszy dzień (20.05.) ma charakter otwarty. Na "Kręgielni" zaprezentowane zostaną odczyty związane z historią naszego regionu, zabytkami i ich tajemnicami. Serdecznie zapraszamy! Pozostałe dwa dni uczestnicy spędzą na zwiedzaniu tajemniczych miejsc w Kostrzynie i jego okolicy.
Ilość miejsc na sali ograniczona, tak więc zainteresowanych zapraszamy w dniu 20 maja do ECS od godziny 15:40 w celu otrzymania identyfikatora.

Program konferencji "Odkrywca na kresach zachodnich".
Piątek, 20 maja 2016 r. - ECSSiON "Kręgielnia"


Dodano: 10.05.2016


INSPEKCJA FORTU GORGAST ZAKOŃCZONA POZYTYWNIE INSPEKCJA FORTU GORGAST ZAKOŃCZONA POZYTYWNIE
Kolejna wycieczka muzealna tym razem zawiodła uczestników na niemiecka stronę Odry do jednego z czterech fortów osłonowych kostrzyńskiej twierdzy, do Fortu Gorgast. W słoneczne sobotnie przedpołudnie 30 kwietnia dokładnie 40 miłośników fortyfikacji z Kostrzyna i innych miejscowości udało się busami w towarzystwie muzealnych przewodników Marcina Wichrowskiego i Jerzego Dregera na zwiedzanie fortu. Podczas ponad dwugodzinnego spaceru uczestnicy zostali zapoznani z historią dzieła i jego użytkowania, ale również ze szczegółową budową fortu i funkcjami poszczególnych jego części. Gotowość bojowa fortu została tym samym skontrolowana, co uczestnicy potwierdzili odpowiednim wpisem do księgi gości :)

Dodano: 4.05.2016

WIZYTA NIEMIECKICH PARLAMENTARZYSTÓW W MTK WIZYTA NIEMIECKICH PARLAMENTARZYSTÓW W MTK
W piątek, 29 kwietnia br., czterej posłowie frakcji CDU/CSU niemieckiego Bundestagu odwiedzili Stare Miasto i Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Powitani zostali w naszej siedzibie przez z-cę burmistrza Zbigniewa Biedulskiego i dyrektora MTK Ryszarda Skałbę. Przewodniczący grupy parlamentarnej ds. mniejszości niemieckich Klaus Brähming podkreślił, że polsko-niemieckie relacje budowane i kształtowane są na "na dole", na bazie podobnych inicjatyw, jak Muzeum Twierdzy. Po spacerze po Starym Mieście oraz zwiedzeniu Bastionu Filip goście wyrazili uznanie dla pracy naszej instytucji i byli pod wrażeniem naszych osiągnięć. Być może w Kostrzynie pojawią się kolejni posłowie Bundestagu zainteresowani historią miasta-twierdzy.

Dodano: 4.05.2016

NIEZWYKŁA UROCZYSTOŚĆ W ŁOMNICY NIEZWYKŁA UROCZYSTOŚĆ W ŁOMNICY
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2012 r. przy kostrzyńskim zamku znaleźliśmy wiele interesujących przedmiotów, wśród nich pięć gwoździ pamiątkowych pochodzących z chorągwi Towarzystwa Powstańców i Wojaków z Łomnicy pod Zbąszyniem. 28.04. br., niemal dokładnie w 90 rocznicę poświęcenia utraconego sztandaru (18.04.1926), dyrektor MTK Ryszard Skałba i archeolog Krzysztof Socha gościli w Łomnicy, gdzie uroczyście przekazali lokalnej społeczności powstańcze pamiątki. Uroczystość zgromadziła kilkuset uczestników, w tym samorządowców, członków stowarzyszeń, kombatantów, władze oświatowe, młodzież szkolną i mieszkańców Łomnicy. Pamiątki powróciły tym samym do miejsca, gdzie się narodziły...

Historia znaleziska
Specjalne wydanie "Łomniczanina"

Dodano: 29.04.2016

DZIEŃ GŁAZU W MORYNIU "DZIEŃ GŁAZU" W MORYNIU
Muzeum Twierdzy Kostrzyn nie ogranicza się ze swoimi działaniami edukacyjnymi tylko do terenu naszego miasta. Często z naszą ofertą wychodzimy na zewnątrz (prelekcje, seminaria itp.). Tym razem nasi pracownicy Jerzy Dreger i Krzysztof Socha wzięli udział w dniu 27.04. w Festiwalu Nauki dla dzieci i młodzieży "Dzień Głazu" w Moryniu, gdzie jeden z nich zaprezentował wykład odnośnie bytności Wikingów na Pomorzu, a drugi przeprowadził warsztaty archeologiczne "Kamień - Brąz - Żelazo". Obie prezentacje wzbudziły ogromne zainteresowanie przybyłej młodzieży szkolnej, która czynnie wzięła udział w zaplanowanych działaniach, co spowodowało, iż otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w kolejnej edycji festiwalu.

Dodano: 28.04.2016

WYCIECZKA DO FORTU GORGAST
Pierwsza tegoroczna wycieczka za nami, a kolejna już tuż, tuż. Tym razem udamy się na inspekcję do Fortu Gorgast, który stanowi jedno z dzieł obronnych na przedpolu rdzenia twierdzy Kostrzyn. Przewodnikiem będzie nasz muzealny specjalista od spraw fortyfikacji Marcin Wichrowski. Ze względu na problemy z transportem (zakaz przejazdu autokarów przez most na Odrze) musimy wykonać dwa kursy busem.
Sobota, 30 kwietnia 2016
Wyjazd spod siedziby Muzeum: I grupa godz. 10:30, II grupa godz. 11:00
Odpłatność: 1,50 EUR (wstęp do fortu) pobieramy przy wsiadaniu do busa.
Zapisy: telefonicznie 95 752 2360 lub mailowo jerzy.dreger@muzeum.kostrzyn.pl
Ilość miejsc ograniczona!

Dodano: 20.04.2016

KOLEJNA PREZENTACJA ARCHEOLOGICZNA KOLEJNA PREZENTACJA ARCHEOLOGICZNA
Pracownicy Muzeum Twierdzy oprócz wykonywania bieżących obowiązków zajmują się również pracą badawczą. Jej wyniki chętnie prezentujemy na zewnątrz i są one przyjmowane z uznaniem i zainteresowaniem w gremiach naukowych. 22 kwietnia 2016 roku w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu Krzysztof Socha, archeolog MTK, wygłosił w ramach cyklu prelekcji Extra Limites referat pt. "Nie tylko Herkules. Cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich w Górzycy nad środkową Odrą". Wyniki badań zrobiły na słuchaczach ogromne wrażenie. W dyskusji podkreślano nie tylko sukces badawczy, ale również fakt, iż udało się go osiągnąć mimo bardzo ograniczonych środków na ten cel. No cóż, potrafimy sobie radzić w każdych okolicznościach.

Dodano: 27.04.2016

UZUPEŁNIENIA EKSPOZYCJI UZUPEŁNIENIA EKSPOZYCJI
Mikroklimat Bastionu Filip nie służy eksponatom prezentowanym na naszej ekspozycji. "Martwy sezon" turystyczny (choć praktycznie przez cały rok odwiedzają nas turyści) wykorzystujemy więc na naprawy, drobne renowacje posezonowe, konserwację eksponatów, ale również na uzupełnianie ekspozycji. Obecnie zajmujemy się naprawą jednej z gablot, która uległa poważnemu uszkodzeniu, oraz renowacją modeli żołnierzy. Wystawa wzbogaciła się również o trzy lufy broni różnego kalibru (w tym działa czołgowego), które po wypiaskowaniu i pokryciu środkami antykorozyjnymi będzie można oglądać już od 30 kwietnia, kiedy to startuje nasz kolejny sezon. To już z 10 dni!

Dodano: 20.04.2016

MTK NA LUBUSKIE TOUR 2016 LUBUSKIE TOUR 2016
W dniach 16-17 kwietnia w Centrum Handlowym Nova Park w Gorzowie Wlkp. odbyła się III edycja targów Lubuskie Tour, których organizatorem było Radio Plus Gorzów. Nasze miasto reprezentowane było tym razem na wspólnym stoisku przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Skansen Pszczelarski (który od kilku lat obecny jest również na obchodach Dni Twierdzy). Targi miały na celu wypromowanie lokalnych atrakcji i produktów turystycznych. Pracownicy muzeum przez oba targowe dni udzielali informacji o Starym Mieście i możliwości jego zwiedzania oraz zajmowali się dystrybucją materiałów informacyjnych, zaś pasieka częstowała miodem odwiedzających nasze stoisko. Do zobaczenia za rok!

Dodano: 20.04.2016

WYCIECZKA DO PROCHOWNI WYCIECZKA DO "PROCHOWNI"
W dniu 16 kwietnia 2016 roku odbyła się pierwsza tegoroczna zorganizowana przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn wycieczka muzealna. Jej celem był plac ćwiczeń pionierów w lesie przy szosie szczecińskiej. Na miejscu spotkania pod stadionem MOSiR stawiło się prawie dwudziestu uczestników. Niektórzy dołączyli do grupy w terenie. Pierwszym punktem wycieczki prowadzonej przez Jerzego Dregera była wizyta przed bramą dawnych koszar pionierów przy ulicy kard. Wyszyńskiego. Następnie grupa odwiedziła zachowane obiekty popularnej "Prochowni". Ostatnim punktem programu były stanowiska baterii plot. na Wzgórzu Grudzia. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych uczestnicy wykazali odporność i w komplecie dotrwali do końca wyprawy.

Dodano: 20.04.2016

MTK NA MTK NA "LUBUSKIE TOUR" W GORZOWIE
W najbliższy weekend (16-17.04.) w Gorzowie odbędzie się trzecia edycja targów regionalnych "Lubuskie Tour". Kostrzyn nad Odrą reprezentowany będzie na wspólnym stoisku przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Skansen-Pasiekę Dydaktyczno-Hodowlaną, która przygotowała warsztaty pszczelarskie. Prezentacje turystyczne regionu odbędą się już po raz trzeci w galerii NoVa Park. Odwiedzający poznają nie tylko ciekawe atrakcje oraz walory turystyczne i krajoznawcze gmin z województwa lubuskiego, ale również regionalną kuchnię i dorobek rękodzielniczy lokalnych rzemieślników. "Lubuskie Tour" będzie odbywać się w godzinach 12:00-18:00. Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko!

Dodano: 14.04.2016

PRL-OWSKIE TABLICE W BASTIONIE FILIP PRL-OWSKIE TABLICE W BASTIONIE FILIP
Muzeum Twierdzy Kostrzyn zajmuje się głównie historią miasta-twierdzy, ale nie stroni również od innych tematów, w tym najnowszej historii Kostrzyna. W ostatnim czasie udało nam się pozyskać i zabezpieczyć część tablic pamiątkowych eksponowanych niegdyś na obiektach użyteczności publicznej czy pomnikach. Niestety, część przepadła, być może bezpowrotnie. W naszych zbiorach znalazły się m.in. tablica ze Stadionu Miejskiego, tablica gen. Karola Świerczewskiego z dawnej Szkoły Podstawowej nr 1, tablica z SP nr 4 czy też tablica z kamienia przy amfiteatrze. W ubiegłym tygodniu zostały one przeniesione z Bramy Berlińskiej do Bastionu Filip i stały się tym samym fragmentem stałej ekspozycji muzealnej.

Zwracamy się z apelem do mieszkańców Kostrzyna (i nie tylko) o udzielenie informacji pozwalających na zlokalizowanie miejsca przechowywania tablic, które zniknęły z przestrzeni publicznej. Chodzi nam m. in. o: tablicę na strażnicy WOP przy ul. Mickiewicza, tablicę na rozebranej już sali sportowej Zespołu Szkół przy ul. Piastowskiej, tablice z pomnika Świerczewskiego przy ul. Kościuszki. Za wszelkie wskazówki, które mogłyby nas zaprowadzić na ich ślad, z góry dziękujemy.

Dodano: 14.04.2016

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY ZABYTKÓW MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY ZABYTKÓW
NTegoroczne wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków miały miejsce 15.04. na zamku w Międzyrzeczu i połączone były z 70-leciem Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Na uroczystości zostały wręczone medale i wyróżnienia dla muzealników i przedstawicieli instytucji zajmujących się problematyką ratowania, ochrony i użytkowania obiektów zabytkowych. Oprócz wysłuchania tematycznych referatów i zapoznania się z osiągnięciami konserwatorskimi przy ratowaniu zabytków uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia zamku oraz kościoła pw. św. Jana Chrzciciela ze świeżo odrestaurowanymi renesansowymi polichromiami. Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentowane było przez dyrektora Ryszarda Skałbę.

Dodano: 14.04.2016

FORUM TRAS PODZIEMNYCH ZAKOŃCZONE FORUM TRAS PODZIEMNYCH ZAKOŃCZONE
W dniach od 8 do 10 kwietnia br. w Kostrzynie miało miejsce XV Forum Stowarzyszenia Podziemnych Tras Turystycznych Polski. Na zaproszenie Muzeum Twierdzy przybyło ponad 50 uczestników reprezentujących 26 tras podziemnych. Pierwszego dnia miała miejsce część oficjalna i otwarta, na której wygłoszono kilkanaście bardzo ciekawych referatów związanych z tematyką podziemi. W sobotę 09.04. uczestnicy odbyli wycieczkę do Berlina, a po powrocie miało miejsce zwiedzanie Starego Miasta i twierdzy kostrzyńskiej. Ostatniego dnia forum odbyło się walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia. Uczestnicy podkreślali niezwykłość "Kostrzyńskich Pompei" i skalę wykonanej tu pracy. Przyszłoroczne forum odbędzie się na zamku Książ.

Dodano: 11.04.2016

TABLICA POWRÓCIŁA NA UL. WYSZYŃSKIEGO TABLICA POWRÓCIŁA NA UL. WYSZYŃSKIEGO
Zdjęta jakiś czas temu ze słupków bramy wjazdowej byłych koszar przy ul. Wyszyńskiego tablica pamiątkowa została poddana drobnej korekcie i renowacji. Poprzednie mocowanie okazało się nietrwałe i zleciliśmy jego poprawienie. W ostatnim czasie kilka osób kontaktowało się z nami telefonicznie i wyrażało swoje zaniepokojenie w związku ze zniknięciem tablicy. Dziękujemy za czujność i pragniemy wszystkich uspokoić: tablica wróciła na swoje miejsce, została ponownie zamontowana przez firmę GTM. Miejsce to powstało z inicjatywy Muzeum Twierdzy Kostrzyn, znajduje się pod naszą opieką i stanowi jedną z nielicznych pamiątek po stacjonujących w naszym mieście oddziałach Wojska Polskiego.

Dodano: 11.04.2016

DZIEŃ SAPERA W MUZEUM TWIERDZY - WYCIECZKA
16 kwietnia swoje święto mają saperzy. Historyczne związki Kostrzyna z tą dziedziną wojskowości są znane. W naszym mieście stacjonowały zarówno niemieckie (do 1945 r.) jak i polskie jednostki saperów. Również obecnie nierzadkie są wizyty saperów na Starym Mieście w celu usunięcia niebezpiecznych pozostałości. Muzeum Twierdzy Kostrzyn z okazji Dnia Sapera organizuje wycieczkę po terenie Placu Ćwiczeń Pionierów (tzw. "prochownia" w lesie przy drodze do Sarbinowa). Teren ten był miejscem szkolenia jednostki pionierów stacjonującej w mieście. Dla jej użytku wykonano szereg obiektów służących ćwiczeniu podstawowych umiejętności charakterystycznych dla tego typu wojsk.
Wycieczka odbędzie się w sobotę, 16 kwietnia, wyjazd autokaru z parkingu MOSiR
przy ul. Niepodległości 11 o godz. 11:00 (czas trwania - do 3 godzin).
Na wycieczkę zapraszamy szczególnie byłych saperów JW 2240 z Kostrzyna. Prosimy pamiętać o obuwiu terenowym i odpowiedniej odzieży! Ze względu na konieczność wynajmu autokaru obowiązuje rezerwacja miejsc telefonicznie: Jerzy Dreger: 95 752 2360, 95 752 0045, 724 770 310 lub mailowo jerzy.dreger@muzeum.kostrzyn.pl Zgłoszenia przyjmujemy do 14.04.2016 r.

Z przykrością informujemy, iż nie mamy już wolnych miejsc. Istnieje możliwość stawienia się na miejscu zbiórki i zajęcie zwolnionego miejsca w przypadku czyjejś absencji, bądź też dotarcia na teren zwiedzania własnym środkiem transportu.

Dodano: 04.04.2016

XV FORUM TRAS PODZIEMNYCH W KOSTRZYNIE
Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski skupia w swoich szeregach kilkadziesiąt firm i osób prywatnych będących właścicielami lub zarządcami podziemnych obiektów udostępnionych dla turystów. Są to jaskinie, kopalnie, sztolnie, piwnice, kazamaty itp. Członkiem Stowarzyszenia jest m. in. Muzeum Twierdzy Kostrzyn, które podjęło się organizacji tegorocznego forum stowarzyszenia (poprzednie odbyło się w Kostrzynie w 2001 r.) Patronat nad forum objęło Miasto Kostrzyn nad Odrą. Część otwarta dla publiczności będzie miała miejsce w piątek 08.04. br. w godzinach 16:00 - 20:30 w ECSSION "Kręgielnia", ul. Fabryczna 1. W tym dniu dostępne będą bezpłatne materiały promocyjne i informacyjne poszczególny tras podziemnych. Zapraszamy!

Tematy referatów

Dodano: 01.04.2016

BÓJ XXXII KORPUSU STRZELECKIEGO O MIASTO KOSTRZYN BÓJ XXXII KORPUSU STRZELECKIEGO O MIASTO KOSTRZYN
W ostatnich latach na rynku ukazało się szereg publikacji poświęconych walkom o Kostrzyn jak np. wydana w ub. r. przez Muzeum Twierdzy książka Gerda-Ulricha Herrmanna "Kostrzyn 1945. Oczekiwania i rzeczywistość." Mimo wszystko temat wciąż daleki jest od wyczerpania. Jakiś czas temu otrzymaliśmy od p. Alicji Kłaptocz rosyjskojęzyczne opracowanie pt. "Bój 32-go Korpusu o miasto Kostrzyn n.O". Tekst ten stanowił fragment większej całości. Udało nam się znaleźć wersję elektroniczną tego opracowania, co pozwoliło ustalić jego autorów i uzupełnić początek tekstu. Na zlecenie Muzeum przełożyła go na język polski p. Helena Romaszko. Po dokonaniu niezbędnych korekt i uzupełnień prezentujemy go w postaci pliku pdf. Miłej lektury!

Bój XXXII Korpusu

Dodano: 01.04.2016

ANGELA MERKEL W KOSTRZYNIE! ANGELA MERKEL W KOSTRZYNIE!
W najbliższy piątek 1 kwietnia br. Muzeum Twierdzy Kostrzyn podejmować będzie nie byle jakiego gościa - wizytę w Kostrzynie składa bowiem kanclerz Niemiec Angela Merkel. Głównym celem jej wizyty jest spotkanie z mieszkańcami Küstrin-Kietz w związku z planowanym zagospodarowaniem Wyspy Odrzańskiej (w tym opuszczonych koszar artylerii). Po spotkaniu w Kietz p. Merkel zwiedzać będzie Stare Miasto i Bastion Filip. Jej wizyta w Muzeum planowana jest w godz. od 14:00 do 16:00, a rozpocznie się od odwiedzenia wystawy "Memento Küstrin". W tym czasie wstęp na teren Starówki może być ze względu na wymogi bezpieczeństwa utrudniony, za co z góry przepraszamy.

P.S. Informacja dotycząca dzisiejszej wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Muzeum Twierdzy była oczywiście żartem prima-aprilisowym. Być może kiedyś ten lub inni szacowni goście (VIPy) zawitają w nasze progi, o czym chętnie poinformujemy. Tych, którym ta informacja przysporzyła nieco pracy, przepraszamy. Oburzonym życzymy więcej uśmiechu, a nabranym gratulujemy pogody ducha! :-)

Dodano: 31.03.2016

WYSTAWA WYSTAWA "MEMENTO KÜSTRIN" OTWARTA
W dniu wczorajszym, tj. 30.03. br., miała miejsce uroczystość otwarcia wystawy "Memento Küstrin". W nowej sali konferencyjno-wystawowej Muzeum Twierdzy pojawiła się bez mała setka gości, co pozytywnie zaskoczyło organizatorów. Ok. 50% obecnych stanowili obywatele Niemiec, w tym kilkunastu byłych mieszkańców Kostrzyna. Dyrektor MTK Ryszard Skałba oraz pracownicy Marcin Wichrowski i Jerzy Dreger zaprezentowali pokrótce obraz miasta przed jego zniszczeniem, przebieg walk w roku 1945, a następnie skalę zniszczeń wojennych w substancji miejskiej. Odsłonięcia dokonali wspólnie byli i obecni mieszkańcy Kostrzyna. Wystawa czynna będzie do 16 października br.

Uwaga! Odnośnie godzin otwarcia prosimy przed zaplanowaniem zwiedzania sprawdzić komunikaty na stronie internetowej lub skontaktować się z Muzeum telefonicznie.
Wstęp:
- dorośli 2 zł
- dzieci i młodzież szkolna 1 zł
- dzieci do lat 7 bezpłatnie

Doniesienia prasowe
Gazeta Lubuska
Märkische Oderzeitung

Dodano: 31.03.2016

DZIĘKUJEMY DARCZYŃCOM DZIĘKUJEMY DARCZYŃCOM
Przy tworzeniu wystawy "Memento Küstrrin" korzystaliśmy w głównej mierze ze zbiorów własnych Muzeum. Część przedmiotów została nam przekazana na własność lub wypożyczona na wystawę przez inne osoby i instytucje. Odpowiednie adnotacje znalazły się przy dwujęzycznych opisach w gablotach. Eksponaty te wzbogaciły ekspozycję. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy, a posiadaczy pamiątek kostrzyńskich zachęcamy do przekazywania ich do zbiorów Muzeum. Z pewnością zostaną one odpowiednio wykorzystane. Oto lista darczyńców (kolejność alfabetyczna):
Szymon Chuchnowski, Mirosław Dobrzański, Ryszard Dubik, Jarosław Duczek, Karl-Heinz Henschel, Andrzej Janiak, Anna Maria Kowalska, Wojciech Krakowiak, Jan Litowczyk, Krzysztof Liszewski, Ireneusz Nalewajczyk, Krzysztof Regala, Ireneusz Siwiec, Lothar Stahnke (darczyńca zmarł, dyspozycję przekazania nam swoich zbiorów wyraził za życia), Stowarzyszenie Eksploracji "Perkun", Jerzy Szadul, Ryszard Tuchajski, Nico Viecent, Verein für die Geschichte Küstrins.

Dodano: 31.03.2016

KARL-HEINZ HENSCHEL DOŁĄCZYŁ DO PRZYJACIÓŁ MTK KARL-HEINZ HENSCHEL DOŁĄCZYŁ DO PRZYJACIÓŁ MTK
Wśród byłych niemieckich mieszkańców Kostrzyna, którzy pojawili się na środowej uroczystości otwarcia wystawy "Memento Küstrin", znalazł się mieszkaniec Küstrin-Kietz Karl-Heinz Henschel. Został on uhonorowany przez dyrektora MTK Ryszarda Skałbę tytułem "Przyjaciela Muzeum Kostrzyn". K.-H. Henschel jest rodowitym kostrzynianinem. Jego dom rodzinny na Pl. Grunwaldzkim (wówczas Hindenburgplatz) stoi do dziś. Po wojnie zamieszkał w Küstrin-Kietz. 16 kwietnia br. obchodził będzie 90 rocznicę urodzin i jak mówi "jest obecnie najdłużej mieszkającym w Kostrzynie człowiekiem na świecie". Jubilatowi z małym wyprzedzeniem gratulujemy i życzymy dużo zdrowia na następne lata!

Karl-Heinz Henschel - lat 90. Od bez mała 25 lat współpracuje z wieloma kostrzyńskimi organizacjami i firmami. Uczestniczył m. in. w lekcjach historii i języka niemieckiego w Zespole Szkół oraz w wielu niemieckich programach telewizyjnych i radiowych, podczas których promował Stare Miasto Kostrzyn. Na szczególne uznanie zasługuje jego wieloletnia współpraca najpierw z Urzędem Miasta, a obecnie z Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Jego wiedza historyczna dotycząca naszego miasta jest nadal systematycznie nam przekazywana podczas częstych spotkań. W ostatnim czasie przekazał do dyspozycji MTK wiele materiałów dotyczących historii miasta.

Dodano: 31.03.2016

WSPÓŁPRACA Z FIRMĄ EXPERT IT DOBIEGŁA KOŃCA WSPÓŁPRACA Z FIRMĄ EXPERT IT DOBIEGŁA KOŃCA
Przez ostatnie półtora roku MTK nie posiadało w swoich szeregach informatyka. Przy dużym nasyceniu, przede wszystkim stałej ekspozycji w Bastionie Filip, w urządzenia elektroniczne, brak ten bardzo mocno dawał się nam we znaki. W celu zminimalizowania uciążliwości zatrudniona została firma zewnętrzna Expert IT z Kostrzyna. Właściciel firmy p. Marcin Dłubała był częstym naszym gościem i starał się na bieżąco usuwać na miejscu lub na odległość występujące zakłócenia i problemy sprzętowe. Nasza współpraca układała się bez zarzutu, jednakże nie było to rozwiązanie optymalne. Z chwilą zatrudnienia informatyka umowa z Expert IT została z dniem 31.03. br. rozwiązana. Panu Marcinowi serdecznie dziękujemy za współpracę i polecamy jego usługi.

Dodano: 31.03.2016

MEMENTO KÜSTRIN - Okruchy życia przedwojennego miasta
Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaprasza na wystawę poświęconą codziennemu życiu mieszkańców niemieckiego Kostrzyna (do roku 1945) zaaranżowaną na podstawie zgromadzonych przez Muzeum przedmiotów codziennego użytku pozyskanych z terenu Starego Miasta oraz od kolekcjonerów. Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 30 marca 2015 r. o godz. 17:00 w sali konferencyjnej nowej siedziby Muzeum Twierdzy przy ul. Granicznej 1 (była siedziba Straży Granicznej), W programie m. in. krótka prelekcja dotycząca walk o Kostrzyn w roku 1945, wystąpienie byłych niemieckich mieszkańców Kostrzyna, projekcja filmowa, zwiedzanie Bastionu Filip. Zapraszamy!

Dodano: 24.03.2016

TEREN WOKÓŁ SIEDZIBY MTK OŚWIETLONY TEREN WOKÓŁ SIEDZIBY MTK OŚWIETLONY
Po opuszczeniu przez Straż Graniczną budynku na przejściu granicznym odłączone zostało zbędne oświetlenie terenu wokół obiektu. Po przejęciu obiektu przez Muzeum Twierdzy otaczały nas początkowo "egipskie ciemności", co nie sprzyjało bezpieczeństwu naszej instytucji. Nasz wniosek o przywrócenie oświetlenia został przyjęty ze zrozumieniem i w dniu dzisiejszym tj. 23.03. na zlecenie Urzędu Miasta ponownie podłączono do zasilania lampy stojące w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Gdy dodamy do tego nadal funkcjonujące kamery i monitoring Straży Granicznej oraz instalację alarmową (w fazie zakładania) możemy śmiało założyć, iż jesteśmy jedną z najlepiej strzeżonych instytucji miejskich.

Dodano: 23.03.2016

WANDALE NA STARYM MIEŚCIE WANDALE NA STARYM MIEŚCIE
Pierwszy dzień wiosny, popularny "dzień wagarowicza", przyciągnął na Stare Miasto dość liczne grupki młodzieży. Niestety, wśród poprawnie zachowujących się nastolatków znalazł się niechlubny wyjątek. Na murach ruin kościoła oraz w Zaułku Aptekarskim pojawiły się wulgarne i satanistyczne napisy. Malowanie spreyem na obiektach podlegających ochronie konserwatorskiej świadczy nie tylko o skrajnej głupocie, ale jest również przestępstwem ściganym z urzędu. Prowadzone jest więc dochodzenie mające na celu ustalenie sprawców. To nie pierwszy akt wandalizmu na Starym Mieście. Być może będzie to przyczynkiem do podjęcia dyskusji o zainstalowaniu monitoringu na tym terenie. W dniu dzisiejszym (23.03. br.) napisy zostały usunięte przez pracowników MTK.

Dodano: 23.03.2016

HISTORIA W PARZE Z PRZYRODĄ HISTORIA W PARZE Z PRZYRODĄ
Goście przybywający do naszego regionu często łączą zwiedzanie Starego Miasta z pobytem na łonie przyrody. Nierzadko otrzymujemy zapytania odnośnie możliwości wędkowania i uprawiania sportów wodnych. 22 marca br. kierownictwo Parku Narodowego "Ujście Warty", zorganizowało w swej siedzibie w Chyrzynie spotkanie, którego celem było uaktualnienie informacji na temat walorów turystycznych Parku i okolic oraz przypomnienie obowiązujących zasad udostępnienia na obszarze chronionym. W dwugodzinnym spotkaniu wzięli udział z ramienia MTK Agnieszka Płytnik, specjalista ds. turystyki, oraz p. Sławomir Malinowski, którzy w sezonie 2016 będą obsługiwać punkt "IT" w Bramie Berlińskiej.

Dodano: 23.03.2016

NOWY INFORMATYK W MUZEUM NOWY INFORMATYK W MUZEUM
Po przenosinach do nowej siedziby znacznie wzrosła w Muzeum ilość wszelkiego rodzaju sieci "informatycznych" (internetowa, telefoniczna, LAN). Wkrótce dojdzie sieć alarmowa i być może ppoż. Wraz ze sprzętem biurowym, komputerami pracowników, specjalistycznym oprogramowaniem, wyposażeniem Bastionu Filip (ekrany dotykowe, infomaty, strefy dźwiękowe, rzutniki, alarm) oraz monitoringiem w Bramie Berlińskiej tworzą one pokaźny pakiet elektroniki, który musi mieć zapewnioną profesjonalną obsługę. Z dniem 16.03.br. pracę w MTK podjął mgr informatyki Tomasz Michalak. Wierzymy, że za jego sprawą wszelkie instalacje i urządzenia funkcjonować będą bez zarzutu.
Tomasz Michalak - 33 lata, rodowity torunianin, obecnie mieszkaniec Nowin Wielkich, absolwent PWSZ w Gorzowie Wlkp. (licencjat, informatyka w zarządzaniu) oraz Uniwersytetu Szczecińskiego (magisterium, informatyka i ekonometria). Największą jego pasją jest grafika i ogólnie pojęte webmasterstwo, a także kino, podróże i dobra kuchnia. Kibic piłki nożnej (Stilon Gorzów). Żonaty, jedno dziecko.

Dodano: 23.03.2016

NOWA SIEDZIBA MUZEUM TWIERDZY NOWA SIEDZIBA MUZEUM TWIERDZY
Na początku lutego br. Muzeum Twierdzy Kostrzyn (biura) przeniesione zostało do nowej siedziby. Naszym nowym lokum jest były budynek służb celnych i Straży Granicznej usytuowany na kostrzyńskim przejściu granicznym, naprzeciwko Urzędu Miasta, po lewej stronie drogi prowadzącej do Niemiec. Dojeżdżając do nas od strony centrum miasta należy korzystać z lewego pasa (prawy prowadzi do UM). Wjazd, ten sam co dotychczas, znajduje się ok. 150 m przed budynkiem (postaramy się go oznakować). Wejście do biur usytuowanych na I piętrze znajduje się od strony Starego Miasta. Nie zmienił się adres (Graniczna 1) i inne dane kontaktowe. O terminie oficjalnego otwarcia poinformujemy.

Dodano: 25.02.2016MATERIAŁY NA WYSTAWĘ SKOMPLETOWANE MATERIAŁY NA WYSTAWĘ SKOMPLETOWANE
Dobiegła końca akcja gromadzenia eksponatów na przygotowywaną przez Muzeum Twierdzy wystawę "Memento Küstrin". W ciągu dwóch miesięcy skontaktowało się z nami kilkunastu darczyńców, którzy ofiarowali (bądź w kilku przypadkach wypożyczyli) nam przedmioty ze swoich zbiorów. Ostatnim był Martin Rogge, prezes Verein für die Geschichte Küstrins z Küstrin-Kietz, który w dniu 17.03. przekazał nam kilkanaście pozycji z zasobów stowarzyszenia. Na tym zakończyliśmy akcję związaną ze zbiórką eksponatów na tegoroczną wystawę, kolejnych nie zdążymy już "wkomponować". Wszystkim ofiarodawcom składamy tą drogą serdeczne podziękowania. Nadal jesteśmy otwarci na współpracę w tej materii.

Dodano: 23.03.2016

MUZEUM TWIERDZY KOSTRZYN NA ITB MUZEUM TWIERDZY KOSTRZYN NA ITB
W dniach od 8 do 12 marca br. w Berlinie odbywały się największe targi turystyczne na świecie (Internationale Tourismus-Börse - Międzynarodowa Giełda Turystyczna). W tym roku była to już 50 edycja tej imprezy, która odnotowała 10 tys. wystawców oraz 180 tys. zwiedzających. Muzeum Twierdzy Kostrzyn po raz kolejny od kilku lat zaznaczyło swoją obecność poprzez dystrybucję materiałów promujących zarówno miasto Kostrzyn, jak i Stare Miasto i samo muzeum. Dystrybucją tą zajmowali się nasi znajomi z Letschina w mundurach pruskiej artylerii, którzy wzbudzali zainteresowanie zwiedzających. Na tle innych krajów hala polska prezentowała się przeciętnie, a stoisko lubuskie pozostawmy lepiej bez komentarza...

Dodano: 16.03.2016

KOSTRZYŃSKIE NIETOPERZE POLICZONE KOSTRZYŃSKIE NIETOPERZE POLICZONE
Od wielu lat PTOP "Salamandra" z Poznania inwentaryzuje nietoperze w Twierdzy Kostrzyn - na Starym Mieście i w 4 fortach. W tym roku akcja odbyła się 10 lutego, a jej wyniki właśnie poznaliśmy. Najwięcej nietoperzy tradycyjnie zimowało w Bastionie Król (tym razem były to aż 523 osobniki z 6 gatunków), ponad 100 nietoperzy stwierdzono w Forcie Sarbinowo. W sumie w Kostrzynie doliczono się 814 osobników. Na uwagę zasługuje obecność nocka dużego, który wykorzystuje do zimowania Bastion Król. Z ponad 15 lat badań wynika, że "Król" ma coraz większe znaczenie dla nietoperzy w skali regionu. Zimowy sen "gacków" dobiega końca, wraz z nadejściem wiosny ich miejsce w twierdzy zajmą turyści.

Dodano: 16.03.2016

DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ W TWIERDZY DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ W TWIERDZY
Teren Starego Miasta jest nie tylko atrakcyjny pod względem historycznym, ale nadaje się również doskonale na wszelkiego rodzaju zajęcia terenowe. Pod koniec lutego odwiedzili nas w ramach obchodów Dnia Myśli Braterskiej harcerze kostrzyńskiego hufca ZHP. Na terenie twierdzy odbył się krótki rajd tematyczny o kryptonimie "BI-PI" szlakiem Baden Powella, po którym zorganizowano ognisko harcerskie. Zuchy z 20 Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty" złożyły na ognisku uroczyście obietnicę zuchową i otrzymały odznakę zucha. Niespodzianką było nadanie naramiennika wędrowniczego ich drużynowej druhnie Justyny Butylińskiej. We wspólnym świętowaniu wzięło udział 80 harcerzy. Do zobaczenia za rok. Czuwaj!

Dodano: 16.03.2016

KOLEJNI PRZYJACIELE MUZEUM TWIERDZY
Od 2012 r. dyrektor Muzeum Twierdzy przyznaje osobom, które w danym roku okazały bezinteresowną pomoc naszej instytucji, honorowy tytuł "Przyjaciela Muzeum Twierdzy Kostrzyn". W dniu 03.03. br., przed prelekcją na temat żołnierzy wyklętych, dyrektor Ryszard Skałba uhonorował tym tytułem za rok 2015 panów Zbigniewa Biedulskiego, Mirosława Dobrzańskiego i Jakuba Pikulika. Dołączyli oni do grona osób posiadających nasze wyróżnienie, które, przypominamy, uprawnia dożywotnio do bezpłatnych przejazdów kostrzyńskimi tramwajami :) Staramy się choć w ten skromny sposób doceniać naszych przyjaciół.

Zbigniew Biedulski- urodzony we Wrocławiu, w latach młodzieńczych mieszkał w miejscowości Góra. Absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze (kierunek mechanika). W Kostrzynie od 1987 r., od 2007 r. pełni funkcję wiceburmistrza (wcześniej pracownik KZP i kierownik administracyjny przejścia granicznego). Hobby: pszczelarstwo i dobre kino. 57 lat, żonaty, dwoje dzieci. Orędownik naszych potrzeb w magistracie, udzielił nam ogromnego wsparcia w kwestii nowej siedziby MTK.

Mirosław Dobrzański- rodowity kostrzynianin, absolwent kostrzyńskich szkół, pracownik Teleskopu. Jego zainteresowania to pozyskiwanie i kolekcjonowanie pamiątek historycznych, eksploracje w terenie, zagadki historii, ale również gra na gitarze i poezja. Kawaler, 45 lat. Od kilku lat wspiera nas przy prowadzeniu prac poszukiwawczych i archeologicznych. Wsparcie to, oprócz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, obejmuje również w razie potrzeby pracę fizyczną w wykopach archeologicznych.

Jakub Pikulik-urodzony i zamieszkały w Kostrzynie nad Odrą. Magister socjologii na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Zawodowo od 2008 r. związany jako dziennikarz z "Gazetą Lubuską", a od czerwca 2015 r. redaktor naczelny tygodnika "Kurier Zachodni". Miłośnik krajoznawstwa i historii swojej małej ojczyzny. Bierny (brak czasu) pasjonat kolarstwa górskiego. 30 lat, żonaty. Autor wielu artykułów i fotoreportaży na temat pracy Muzeum Twierdzy, życzliwy nam popularyzator naszej działalności.

Dodano: 04.03.2016

O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH W MUZEUM O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH W MUZEUM
Pierwsze wydarzenie w naszej nowej sali konferencyjnej za nami. Zaproszony przez nas Kajetan Rajski z Krakowa, student III roku prawa, autor i współautor kilkunastu książek, zaprezentował 3 marca br. ponad 30-osobowej kostrzyńskiej publiczności żywą ostatnio tematykę "żołnierzy niezłomnych". Swój wykład poświęcił głównie wspomnieniom zebranym w książce jego autorstwa pt. "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych". Była to pierwsza prelekcja K. Rajskiego na Ziemi Lubuskiej (dotychczas wygłosił ok. 240 na terenie całego kraju). Spotkanie zakończyło się dyskusją oraz złożeniem autografów na publikacjach autora. Była to cenna lekcja trudnej historii naszego kraju.

Dodano: 04.03.2016

CORAZ WIĘCEJ DARCZYŃCÓW CORAZ WIĘCEJ DARCZYŃCÓW
Nasz apel o przekazywanie pamiątek związanych z przedwojennym Küstrinem spotkał się z dużym odzewem. W ostatnim czasie zbiory naszego muzeum wzbogaciły się o kilka ciekawych przedmiotów, m. in. kostrzyński żeton tramwajowy, popielniczkę, zestaw buteleczek, flakoników i ampułek. Pamiątki przekazują nam nie tylko mieszkańcy naszego miasta. Zbiory MTK powiększyły się o duży zestaw archiwaliów, pocztówek i fotografii dotyczących przedwojennego Kostrzyna gromadzonych za życia przez Pana Lothara Stahnke z Manschnow, którego wolą było przekazanie ich do naszego muzeum. Wszystkim naszym dotychczasowym darczyńcom serdecznie dziękujemy! Otwarcie wystawy 30 marca br.

Dodano: 04.03.2016

PRELEKCJA ARCHEOLOGICZNA W ŁODZI PRELEKCJA ARCHEOLOGICZNA W ŁODZI
3 marca br. archeolog MTK Krzysztof Socha wygłosił w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi prelekcję pt. "Górzyca, stanowisko 20. Od birytualnego cmentarzyska ludności kultury mogiłowej po osadę średniowieczną". W jej trakcie zaprezentował wyniki dotychczasowych badań w Górzycy. Prezentacja wywarła spore wrażenie na słuchaczach, w szczególności temat spektakularnego odkrycia grobu wojownika wyposażonego m.in. w miecz wykonany z brązu. Spotkanie zakończyło się owocną i burzliwą dyskusją. Prelekcji wysłuchała licznie zgromadzona publiczność, wśród której byli m. in. pracownicy tamtejszego muzeum oraz goście z innych instytucji naukowych.

Dodano: 04.03.2016

WSPÓŁPRACA Z SEELOW NA NIWIE TURYSTYCZNEJ WSPÓŁPRACA Z SEELOW NA NIWIE TURYSTYCZNEJ
Istotną częścią składową pracy naszego muzeum jest działalność edukacyjna, a w jej ramach obsługa ruchu turystycznego. Ważnym elementem tej układanki jest informacja o tym, co oferujemy odwiedzającym. Z naszym przekazem staramy się dotrzeć do potencjalnych turystów na wiele sposobów m. in. poprzez publikowanie materiałów informacyjnych. 26.02. br. wizytę w MTK złożył nam burmistrz Seelow Jörg Schröder oraz Angelika Voigt z informacji turystycznej "Oderbruch und Lebuser Land". Przedyskutowano formy wzajemnej promocji, w tym ewentualną realizację wspólnych przedsięwzięć oraz wymianę materiałów informacyjnych. W ten oto sposób pozyskaliśmy nowego partnera w sieci punktów "IT".

Dodano: 04.03.2016

DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W MTK DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W MTK
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest świętem państwowym poświęconym pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia ustanowionym w 2011 r. i obchodzonym 1 marca. Muzeum Twierdzy Kostrzyn włączyło się w tegoroczne obchody poprzez organizację w dniu 03.03. br. prelekcji i spotkania autorskiego z Kajetanem Rajskim, pisarzem i publicystą z Krakowa, autorem książek prezentujących wspomnienia dzieci Żołnierzy Niezłomnych, które opowiadają o swoich bohaterskich rodzicach, o swoim życiu bez ojcowskiej miłości, o walce o przetrwanie, o prześladowaniu rodziny przez UB. Jest to inauguracyjna prelekcja w nowej sali konferencyjnej naszego Muzeum. Zapraszamy!
Szczegóły na plakacie. Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książek z autografem autora.

Dodano: 25.02.2016

SALA KONFERENCYJNA PRAWIE GOTOWA SALA KONFERENCYJNA PRAWIE GOTOWA
Po przeprowadzce do nowej siedziby powoli zaczynamy się w niej urządzać. Kilka dni trwało sprzątanie pomieszczeń i otoczenia budynku. Brakuje nam wyposażenia i wielu akcesoriów niezbędnych do "normalnego" funkcjonowania. Uruchomiona została procedura zamówienia mebli biurowych. Priorytetem jest dla nas jednak sala konferencyjno-wystawowa, bo przecież pierwsza impreza będzie miała miejsce już za tydzień (3 marca). Obecnie montowany jest ekran z rzutnikiem, czekamy na krzesła konferencyjne i na żaluzje. Próbujemy też urządzić garderobę. Wierzymy, że w ciągu tygodnia uda się nam przygotować salę na przyjęcie gości, i że niedługo potem będziemy mogli udostępniać ją na organizację seminariów i konferencji.

Dodano: 25.02.2016

"MEMENTO KÜSTRIN"
Muzeum Twierdzy Kostrzyn przygotowuje wystawę pt. "Memento Küstrin" poświęconą pamiątkom przedwojennego, niemieckiego Kostrzyna. Wystawa dotyczy codziennego "cywilnego" życia mieszkańców miasta. Obecnie gromadzimy i przeglądamy zgromadzone dotychczas przedmioty codziennego użytku. Jeśli posiadacie Państwo tego typu pamiątki i chcielibyście dla wzbogacenia wystawy przekazać je naszemu muzeum, to nadarza się ku temu doskonała okazja. Niestety, Muzeum nie prowadzi zakupu eksponatów (oprócz wyjątkowych przypadków), dlatego też w grę wchodzi jedynie ich bezpłatne przekazanie. Z góry dziękujemy dotychczasowym, jak i przyszłym darczyńcom. Otwarcie wystawy planowane jest na 30.03.2016 r.

Dodano: 25.02.2016

PRZEPROWADZKA SIEDZIBY MTK PRZEPROWADZKA SIEDZIBY MTK
Po latach pracy w fatalnych warunkach lokalowych (blaszany barak po służbach celnych) otrzymaliśmy we władanie nowe lokum. Jest nim budynek zajmowany do niedawna przez Straż Graniczną, naprzeciwko Urzędu Miasta. Na chwilę obecną zajęliśmy wyremontowaną połowę obiektu, druga część czeka na swoją kolej. Przeprowadzka nie odbywa się z wielką pompą, nadal jesteśmy na etapie urządzania (brakuje nam wyposażenia, mebli). Mimo to nowa siedziba w porównaniu z poprzednią to przysłowiowe "niebo a ziemia". Stary obiekt żegnamy bez żalu, a nowy gwarantuje nam przynajmniej jedno: nie musimy świecić oczami przed gośćmi z kraju i zagranicy. O terminie oficjalnego otwarcia poinformujemy.

Dodano: 11.02.2016

ZIMOWY SEN NIETOPERZY ZIMOWY SEN NIETOPERZY
Mimo, że tegoroczna zima zadziwia łagodnością, podziemia kostrzyńskiej twierdzy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nietoperzy, które zimują w nich przez kilka miesięcy. Jak co roku Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" z Poznania przeprowadziło w dniu 10.02. akcję liczenia hibernujących na Starym Mieście "gacków". Z pobieżnych obserwacji wynika, iż spadła liczba nietoperzy w Bastionie Filip, ale najprawdopodobniej przeniosły się one do wciąż ciemnego, chłodnego i cichego Bastionu Król. Część ulokowała się w piwnicach zniszczonych domów. Dokładną liczebność nietoperzy poznamy wczesną wiosną, gdy akcja zostanie zakończona i podsumowana. Póki co zwierzęta mają się u nas nieźle.

Dodano: 11.02.2016

PIERWSZA TEGOROCZNA GRUPA PIERWSZA TEGOROCZNA GRUPA
Nadzwyczaj sprzyjająca aura spowodowała, iż w miniony weekend pojawiło się na Starym Mieście wielu spacerowiczów. Sygnał do tegorocznego zwiedzania dała grupa najmłodszych - podopieczni przedszkola "Super Dziecko". Nasi sąsiedzi z ul. Granicznej nierzadko korzystają z naturalnego parku, jaki tworzy kostrzyńska Starówka. W zabetonowanej i wyasfaltowanej okolicy stanowi ona oazę zieleni, a rozległe trawniki dają sporo przestrzeni do zabawy. Maluchy przyniosły nam szczęście, zaraz po nich zapowiedziały się dwie grupy zorganizowane, które skorzystały z naszej oferty i zwiedziły z muzealnym przewodnikiem Stare Miasto i Bastion Filip. Sezon turystyczny zaczął się dla nas wyjątkowo wcześnie...

Dodano: 11.02.2016

WIZYTA W POCZDAMIE WIZYTA W POCZDAMIE
Zimowy spokój panujący na Starym Mieście jest okresem wytężonej pracy umysłowej pracowników Muzeum Twierdzy. Tworzone są koncepcje, sporządzane analizy, opracowania, przygotowywane projekty. Partnerami są często instytucje zagraniczne, jak np. Brandenburskie Stowarzyszenie Kultury i Historii, przygotowujące we współpracy z nami wystawę na temat 500-lecia reformacji. W ramach ekspozycji powstać ma m.in. materiał multimedialny poświęcony Janowi z Kostrzyna. W celu przygotowania wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia wizytę w Poczdamie złożyli w dniu 03.02. br. Julia Bork i Marcin Wichrowski. Wniosek zostanie wkrótce złożony do Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dodano: 11.02.2016

POŻEGNANIE DYREKTORA HERRMANNA POŻEGNANIE DYREKTORA HERRMANNA
Jak już wcześniej informowaliśmy wieloletni dyrektor Muzeum-Miejsca Pamięci "Wzgórza Seelow" Gerd-Ulrich Herrmann został skierowany na emeryturę przez starostę powiatu Märkisch-Oderland. W dniu dzisiejszym miało miejsce oficjalne pożegnanie z udziałem przedstawicieli instytucji współpracujących z muzeum seelowskim i przyjaciół p. Hermanna. Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentowane było przez dyrektora Ryszarda Skałbę oraz Julię Bork, którzy wręczyli odchodzącemu na emeryturę list gratulacyjny z podziękowaniem za współpracę (obie placówki zrealizowały wszak kilka wspólnych projektów) i życzeniami. Panu Herrmannowi dziękujemy i życzymy wszystkiego dobrego na nowym etapie życia.

Dodano: 29.01.2016

LUBUSKA SESJA ARCHEOLOGICZNA LUBUSKA SESJA ARCHEOLOGICZNA
W miniony weekend (22-23.01.) miała miejsce w muzeum gorzowskim I Sesja Sprawozdawcza Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich - Oddział Lubuski. Ponad 30 archeologów działających na terenie województwa miało okazję zaprezentować wyniki swoich odkryć i przeprowadzonych w ostatnim czasie badań. Z ramienia MTK w sesji wziął udział  Krzysztof  Socha,  który  przedstawił  działalność  archeologiczną  i  ekshumacyjną  na Starym Mieście w Kostrzynie w kontekście walk w roku 1945, a wraz ze swoją małżonką (również archeologiem) wyniki badań prowadzonych w latach 2010-2015 w Górzycy. Było też o problemach, współpracy i o finansach (a raczej ich braku). Kolejna sesja za dwa lata.

Dodano: 29.01.2016

SPOTKANIE NOWOROCZNE W PEITZ SPOTKANIE NOWOROCZNE W PEITZ
W 2001 roku miasta Kostrzyn nad Odrą i Peitz podpisały porozumienie o współpracy. Jednym z najważniejszych elementów składowych porozumienia jest współpraca na niwie historycznej. W ciągu ostatnich kilku lat Muzeum Twierdzy zrealizowało  z  partnerami  z  Niemiec  kilka  wspólnych  projektów  jak  np.  wystawę poświęconą Margrabiemu Janowi. W  piątek  22.01.  delegacja  Kostrzyna  na  czele  z  Przewodniczącym  Rady  Miasta  Markiem  Tatarewiczem złożyła wizytę u naszych partnerów. MTK reprezentowane było przez dyrektora R. Skałbę i specjalistkę ds. współpracy J. Bork. Tym razem było to typowe spotkanie kurtuazyjne. Spotkanie robocze odbędzie się w lutym w Kostrzynie.

Dodano: 29.01.2016

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA ARCHEOLOGICZNA MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA ARCHEOLOGICZNA
W ramach przygotowań do otwarcia wystawy archeologicznej realizowanej przez Brandenburski Urząd Ochrony Zabytków odbyło się w dniu 19.01. br. w Berlinie spotkanie robocze z udziałem wszystkich współpracujących przy tej wystawie instytucji. Główny organizator i zaprosił do współpracy Krajowe Muzeum Archeologiczne w Zossen, Muzeum w Seelow, Muzeum Niemiecko-Rosyjskie w Berlin-Karlshorst i Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentowane na spotkaniu przez Julię Bork. Wystawa prezentowana będzie w latach 2016/17 w czterech miejscach w Niemczech i w Polsce, w tym w Kostrzynie nad Odrą, gdzie zostanie uzupełniona o znaleziska z terenu naszego miasta. Prace w toku.

Dodano: 29.01.2016

NABÓR NA STANOWISKO INFORMATYKA NABÓR NA STANOWISKO INFORMATYKA
Baza informatyczna Muzeum Twierdzy systematycznie się poszerza. Już w najbliższym czasie powiększy się nam siedziba, a w dalszej perspektywie dojdą kolejne obiekty i kolejne punkty wyposażone w urządzenia teleinformatyczne (Bastion Król). Już w tej chwili dysponujemy prawie 30 stanowiskami wyposażonymi w sprzęt komputerowy. Dochodzą do tego urządzenia monitoringu, systemy alarmowe i spora ilość sprzętu elektronicznego. Dla sprawnego ich funkcjonowania konieczna jest fachowa obsługa i nadzór. W związku z tym Dyrektor MTK ogłasza nabór na stanowisko informatyka. Zakres obowiązków oraz wymagania określone zostały w ogłoszeniu o naborze. Zapraszamy do składania ofert.

Dodano: 18.01.2016

KONKURS FOTOGRAFICZNY KONKURS FOTOGRAFICZNY "KOSTRZYŃSKIE POMPEJE - ZIMA"
Każda pora roku ma swój urok, szczególnie w takim specyficznym miejscu, jak Stare Miasto Kostrzyn. Ruiny budynków, brukowane uliczki i zaułki, bastiony twierdzy i inne fragmenty fortyfikacji wraz z porastającą je roślinnością tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat - dobrze znany miłośnikom tego miejsca. Cisza, spokój, świadectwo zniszczenia i przemijania są wszechobecne. Warto utrwalić je również w obrazach. Muzeum Twierdzy Kostrzyn ogłasza konkurs fotograficzny pt. "Kostrzyńskie Pompeje - zima". Szczegóły konkursu podajemy w załączonym regulaminie. Do uczestnictwa zapraszamy wszystkich dysponujących aparatem fotograficznym. Na prace czekamy do ostatniego dnia zimy.

Dodano: 18.01.2016

KONIEC PRAC PRZY MURZE SKARPOWYM KONIEC PRAC PRZY MURZE SKARPOWYM
Zakończyły się prace budowlane przy wewnętrznym murze skarpowym między Bramą Berlińską, a Bastionem Król. Inwestycja prowadzona była przez Urząd Miasta Kostrzyn dzięki dofinansowaniu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trakcie prac ujawniły się obiekty architektury (relikty skazamatowanej poprzecznicy), wiele zabytków (m .in. niemiecki wózek saperski, beczki na ropę), ale również kilkadziesiąt niewypałów usuniętych przez saperów. Wartość prac wyniosła ok. 200 tys. zł. Osiągnięty efekt być może nie jest arcydziełem militarnej sztuki budowlanej, ale poczyniony został kolejny krok w ratowaniu zachowanej substancji fortyfikacji kostrzyńskich. Dalsze ciągle przed nami.

Dodano: 18.01.2016

WIZYTA PRACOWNIKÓW BIURA PRASOWEGO RZĄDU RFN WIZYTA PRACOWNIKÓW BIURA PRASOWEGO RZĄDU RFN
W dniu 13.01. br. gościli w Kostrzynie przedstawiciele Federalnego Biura Prasowego Rządu RFN. Na czele trzyosobowej delegacji stał Joachim Böttcher pełniący funkcję Dyrektora Referatu ds. Wizyt (Besucherdienst). Celem przyjazdu było przygotowanie wycieczek niemieckich parlamentarzystów do Muzeum Twierdzy. Spotkanie rozpoczęło się w Urzędzie Miasta , gdzie Wiceburmistrz Zbigniew Biedulski przedstawił dotychczasowe efekty prac związanych z restauracją twierdzy. Po prezentacji goście udali się na rekonesans na Stare Miasto oraz do Bastionu Filip. W trakcie zwiedzania omówiono również istotne kwestie organizacyjne. Pierwsza wycieczka posłów Bundestagu planowana jest w kwietniu br.

Dodano: 14.01.2016

PODSUMOWANIE ROKU 2015 PODSUMOWANIE ROKU 2015
Minął kolejny rok funkcjonowania Muzeum Twierdzy Kostrzyn - kolejny rok wytężonej pracy naszego niewielkiego zespołu. W  minionym  roku  nie  brakło  przedsięwzięć  o  skali  międzynarodowej  i  regionalnej,  jak np. obchody 70 rocznicy walk o Kostrzyn, Manewry Militarne, Noc Muzeów, XVI Dni Twierdzy Kostrzyn. Kilkadziesiąt imprez mniejszej wagi składało się na naszą codzienną pracę. Jak co roku przygotowaliśmy dla Państwa kalendarium prezentujące najważniejsze wydarzenia z naszym udziałem. Pomijamy w nim dziesiątki spotkań, rozmów i innych czynności, dzięki którym wypełniamy nasze zadania ustawowe i statutowe. Uzupełniająco prezentujemy skrócone sprawozdanie z naszej działalności. Pracę naszą możecie Państwo śledzić na bieżąco na naszej stronie internetowej, a także na popularnym Facebooku. Polecamy też nasze Archiwum.

Dodano: 14.01.2016

KALENDARZ IMPREZ 2016 KALENDARZ IMPREZ 2016
Jak wcześniej zapowiadaliśmy pięć polskich i niemieckich podmiotów zajmujących się historią i działających w regionie Kostrzyna podjęło z inicjatywy Muzeum Twierdzy Kostrzyn próbę opracowania wspólnego kalendarza imprez na rok 2016. Do projektu przystąpiło Muzeum Martyrologii w Słońsku, Muzeum w Seelow, Fort Gorgast oraz Stowarzyszenie Historii z Küstrin-Kietz. Opracowana wersja kalendarium nie jest ostateczna. Niektóre imprezy i daty wymagają potwierdzenia.  Szczegółowe  informacje  na  temat  konkretnych  imprez  znajdziecie  Państwo  na  stronach  internetowych. O zmianach będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych przedsięwzięciach!

Dodano: 12.01.2016

STARE MIASTO ODŚNIEŻONE STARE MIASTO ODŚNIEŻONE
Teren Starego Miasta poprzecinany jest historyczną siecią ulic i chodników. Większość z nich wyłożona jest brukiem lub płytami granitowymi. Część pozbawiona jest jednak utwardzonej nawierzchni (rezultat powojennej działalności człowieka). Stanowi to, szczególnie po okresie opadów, pewną uciążliwość dla zwiedzających, kiedy to na tych właśnie ulicach i chodnikach gromadzi się błoto. Padający śnieg nie przysparza nam natomiast większych problemów. Dzięki zakupionemu przez muzeum sprzętowi wszystkie główne ciągi piesze są odśnieżane (łącznie ok. 2 km tras). A że Stare Miasto piękne jest o każdej porze roku, można przekonać się osobiście. Zapraszamy do nas na zimowy spacer!

Dodano: 12.01.2016

NOWE MOSTY KOLEJOWE PRZEZ ODRĘ NOWE MOSTY KOLEJOWE PRZEZ ODRĘ
Ponad 100-letnie mosty kolejowe łączące oba brzegi Odry w Kostrzynie oraz przekraczające kanał na Wyspie Odrzańskiej w Kietz zostaną zastąpione nowymi. Kolej Niemiecka (Deutsche Bahn) zainwestuje 47 mln euro w budowę nowych konstrukcji. Wykonawca został wyłoniony w ramach konkursu, jest nim konsorcjum inżynieryjno-architektoniczne z Berlina. Początek budowy przewidziano na rok 2018, a cały proces inwestycyjny potrwa 2 lata. Mamy nadzieję, że kolejowy ruch graniczny nie będzie w tym okresie ograniczany, gdyż po zamknięciu mostu drogowego dla autokarów dojazd od strony Niemiec do Starego Miasta i naszego muzeum jest wystarczająco utrudniony. Trzeba się będzie uzbroić w cierpliwość...

Dodano: 12.01.2016

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2016 roku

[ARCHIWUM Z ROKU 2010]    [ARCHIWUM Z ROKU 2011]    [ARCHIWUM Z ROKU 2012]    [ARCHIWUM Z ROKU 2013]
    [ARCHIWUM Z ROKU 2014]    [ARCHIWUM Z ROKU 2015]
(c) Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2015 - wszystkie prawa zastrzeżone