NEW! Select language from the list below:

kronika wydarzeń
Plakat Niemiecko-Polskich Dni Starego Miasta i Miasta Kostrzyn nad Odrą

11 WRZEŚNIA (sobota)
STARE MIASTO godz. 13:00 23:00

13:00 - otwarcie wystawy „WIARA, WŁADZA I POLITYKA. TWIERDZE MARGRABIEGO JANA KOSTRZYŃSKIEGO”

Cykl imprez i przedstawień dla najmłodszych „TWIERDZA DZIECIOM”(godz. 14:00-19:15)
- „Warsztaty dla dzieci: ZBUDUJ TWIERDZĘ!”
- „Plener malarski dla najmłodszych - NAMALUJ TWIERDZĘ”
- „Poszukiwanie skarbów Starego Miasta - WYKOPALISKA NA WESOŁO”
- „„TWIERDZA PIRATÓW” (okolice sceny głównej 15:45-17:30) Przedstawienie zwyczajów braci pirackiej na podstawie zachowanych dokumentów źródłowych. Pokazy walk zawodowych szermierzy, jak i pojedynków z użyciem broni pirackiej. Specjalne konkursy dla publiczności: wciaganie do załogi korsarzy, przeciąganie pod kilem, ostatni gwóźdź do trumny umrzyka.
- „AKADEMIA PANA KLEKSA” (scena główna 17:45-19:15 )
PODRÓŻE W CZASIE:
„WIOSKA EPOKI KAMIENIA” (okolice bastionu Król) W „Wiosce epoki kamienia” zostaną zaprezentowane specjalistyczne pokazy, podczas których widzowie dowiedzą się, jak wyglądało życie codzienne w epoce kamienia. Dodatkowo poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach publiczność będzie mogła doświadczyć, jak wykonywano narzędzia z krzemienia, kości, poroża i drewna. Uczestnicy pokazu zaznajomią się z funkcją poszczególnych narzędzi oraz ze sposobem ich używania.
Pokaz obróbki kości, poroża przy użyciu narzędzi krzemiennych: publiczność pozna różne techniki stosowane w epoce kamienia do obróbki surowców kostnych. Widzowie mogą używać wiele typów narzędzi z kości i poroża;
Pokaz obróbki drewna przy użyciu narzędzi krzemiennych i kościanych: widzowie będą mogli się przyjrzeć, a także samemu spróbować własnych sił w obróbce drewna przy zastosowaniu narzędzi krzemiennych i kościanych;
Pierwsi rybacy: podczas pokazu będzie można przyjrzeć się sposobom wykonywania więcierzy z przełomu mezolitu i neolitu. Dodatkowo widz pozna historię narzędzi wykorzystywanych wówczas w rybołówstwie, takich jak: harpuny i pierwsze haczyki.
Przykłady narzędzi prezentowanych podczas pokazu: ostrza kościane (różne typy), ostrze kościane z wkładkami krzemiennymi, harpun jednorzędowy, harpun dwurzędowy, haczyk kościany, wyrzutnia oszczepów o kształcie zoomorficznym wykonana z poroża renifera, motyka z poroża jelenia o ukośnym ostrzu, motyka z łopatki, topór T-kształtny, ciosak krzemienny w oprawie z poroża, przekłuwacz wykonany z odnogi poroża jelenia z przedstawieniem zwierzęcym, igły z dwoma rodzajami nici (ścięgna i łyko), szydła kościane, zestaw do obróbki krzemienia – tłuk z poroża, tłuk kamienny, pośrednik i retuszer z poroża, wióry krzemienne w oprawach, siekierka krzemienna (gładzona), sierp z wkładkami krzemiennymi, grociki krzemienne.
Krzemień – stal epoki kamienia: w trakcie pokazu będzie można się przyjrzeć różnym technikom obróbki krzemienia stosowanym od paleolitu do neolitu (widzowie będą wyposażeni w okulary ochronne). Dodatkowo publiczność pozna różnego rodzaju narzędzia krzemienne oraz dowie się, jakie miały zastosowanie w życiu codziennym epoki kamienia.
Pierwsi myśliwi: na tym stanowisku widzowie poznają różne techniki łowieckie. Miotając do celów przedstawiających pradziejowe zwierzęta będą mogli poznać różnice w sposobie używania miotacza oszczepów i samego oszczepu. Dodatkowo przedstawiamy różne techniki łowieckie i gatunki zwierzątka, które polowano.
Pierwsi rolnicy: podczas tych zajęć uczestnicy mogą się dowiedzieć, jak wyglądało życie pierwszych rolników, gdzie mieszkali, co uprawiali oraz jakie hodowali zwierzęta. Na tym stanowisku będzie można zaznajomić się z replikami różnych narzędzi, których używano w życiu codziennym. Dodatkowo każdy spróbuje swoich sił w lepieniu neolitycznej ceramiki i figurek.
Sztuka w pradziejach: zajęcia mają na celu prezentację najstarszych przejawów działalności człowieka jako artysty. Na specjalnej imitacji ściany jaskiniowej będzie można spróbować swych sił w malowidłach naskalnych przy użyciu naturalnych barwników. Dodatkowo każde dziecko wykona swój prahistoryczny amulet.
„STARE MIASTO W EPOCE BRĄZU” (Plac Turniejowy) Na Placu Turniejowym zostanie zrekonstruowana mała wioska z epoki brązu. Zostanie w niej ukazane życie codzienne ludności kultury łużyckiej, która w latach ok. 1000-650 p.n.e. zamieszkiwała tereny Ziemi Kostrzyńskiej. Widzowie będą mogli zapoznać się z ówczesną modą (zwłaszcza z rodzajem biżuterii noszonej przez kobiety), zobaczyć jak wyglądał strój kapłanów epoki brązu, jak wyglądał pradziejowy obrzęd zaślubin.
„ŚWIAT SŁOWIAN i WIKINGÓW” (ul. Graniczna 1, budynek byłej firmy Agroma)
„TEMPLARIUSZE ZIEMI KOSTRZYŃSKIEJ” (okolice bastionu Król) Na zaaranżowanym stoisku w obóz templariuszy będzie można zapoznać się z historią tego zakonu rycerskiego na Ziemi Kostrzyńskiej. Przez cały czas do dyspozycji widzów będzie konsultant naukowy od historii templariuszy – dr Przemysław Kołosowski. W obozie będzie można poznać życie obozowe „od kuchni”: zostanie zrekonstruowany średniowieczny sposób pieczenia chleba, odbędzie się prezentacja warsztatu garncarskiego. Każdy z widzów będzie mógł osobiście zaznajomić się z techniką lepienia średniowiecznych naczyń na kole garncarskim. Zaaranżowany zostanie warsztat obróbki bursztynu z epoki i udostępniony zwiedzającym w sposób umożliwiający im zapoznanie się z metodami obróbki tego surowca. W obozie przez cały czas będzie prezentowane rzemiosło rycerskie templariuszy. Każdy zainteresowany widz weźmie udział w konkursach strzelania z łuku oraz rzutu włócznią. Punktem kulminacyjnym będą pokazy walk rycerzy zakonnych.

WYSTAWY W BRAMIE BERLIŃSKIEJ:
- SKARBY MUZEUM TWIERDZY”
- STEMPLE SZKLANE Z OBSZARU NOWEJ MARCHII (prezentacja zbioru Pana Krzysztofa Liszowskiego)

15:00 - „OPERACJA FILIP” – inscenizacja batalistyczna Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej (rejon bastionu Filip i Bramy Chyżańskiej)

20:30 - Koncert zespołu „CZERWONE GITARY” (scena główna)


12 WRZEŚNIA (niedziela)
POLE WOODSTOCKOWE godz. 10:00 – 13:00
„ZDOBYWANIE PLAŻY UTAH - REKONSTRUKCJA LĄDOWANIA ALIANTÓW W NORMANDII” - inscenizacja Kostrzyńskiej Gwardii Strzeleckiej.

STARE MIASTO godz. 15.00 - 22.00

15:00-17:00 „BARBARZYŃCY GERMANII” (pokazy rzemiosła wojennego drużyn germańskich oraz obrzędów germańskich, okolice sceny głównej);
17:30 – Jubileuszowy koncert formacji tanecznej ,,ROLL DANCE” wraz z zespołem wokalnym BeeZee z Poznania
20:00 – Koncert grupy „BIG CYC”
(c) Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2011 - wszystkie prawa zastrzeżone