Podczas ekshumacji, oprócz kości ludzkich, bardzo często odkrywaliśmy fragmenty mundurów, skórzane buty, guziki, skórzane fragmenty pasów oraz różnego rodzaju przedmioty osobiste należące do poległych żołnierzy. Część z nich została przekazana do Muzeum Twierdzy Kostrzyn, natomiast reszta przedmiotów została pochowana razem z ekshumowanymi żołnierzami. W trakcie poszukiwań pozyskano również dwa medale "Za zasługi bojowe". Niestety są to znaleziska luźne, odkryte we wkopach grobowych. Nie można ich jednak przypisać do konkretnych szczątek żołnierzy pogrzebanych na kostrzyńskim cmentarzu. Mimo wszystko są bardzo cenne, bowiem każdy z nich posiada swój unikalny numer. To właśnie on pozwolił, po żmudnych poszukiwaniach w archiwach, zidentyfikować żołnierzy, którzy prawdopodobnie spoczęli na kostrzyńskiej nekropolii. Są to Michaił Iwanow (medal nr 1227017) oraz Wasilij Nikołajew (medal nr 1338860).
M. Iwanow został odznaczony medalem "Za zasługi bojowe" za wyczyn z dnia 01.08.1944, kiedy to przeprawił się na lewy brzeg Wisły i odważnie ruszył do boju z przeciwnikiem, zabijając granatami 2 jego żołnierzy. W. Nikołajew został nagrodzony 05.08.1944 za to, że podczas walk na zachodnim brzegu Niemna, przy odrzucaniu hitlerowskiego kontrataku ze swojego karabinu zastrzelił 1 żołnierza przeciwnika, a 2 wziął do niewoli.Dzięki zaangażowaniu p. Natalii Dziuby z Klubu Poszukiwawczego "Patriota" (Kercz, Ukraina) udało się odnaleźć krewnych Michaiła Iwanowa. Matka żołnierza szukała go do swojej śmierci (zmarła w latach osiemdziesiątych), niestety bez rezultatu. Krewni M. Iwanowa mieszkają w tym samym rejonie obwodu odesskiego, co przed wojną. Być może w połowie grudnia odnaleziony przez nas medal powróci do jego najbliższych, tym bardziej, że jest jedyną pamiątką po poległym żołnierzu. Trwają poszukiwania rodziny drugiego z odnalezionych żołnierzy.
Medal "Za zasługi bojowe" został ustanowiony razem z Medalem "Za odwagę". Był jednym z pierwszych radzieckich medali. Medalem tym nagradzani byli żołnierze Armii Radzieckiej, Floty Wojennej, wojsk ochrony pogranicza, wojsk wewnętrznych oraz inni obywatele radzieccy. Medal mogły otrzymywać również inne osoby nie będące obywatelami ZSRR. Medal "Za zasługi bojowe" przyznawano za: 1) umiejętne i śmiałe działania w walce, mające wpływ na wykonanie zadania przez oddział lub pododdział, 2) męstwo przy obronie granicy ZSRR, 3) bardzo dobre wyniki w szkoleniu bojowym i politycznym, w opanowaniu nowego sprzętu bojowego oraz za inne zasługi w czasie pełnienia służby wojskowej.
Na awersie medalu znajduje się wypukły napis w trzech wierszach "Za Zasługi Bojowe", a w górnej jego części, po obwodzie, umieszczony jest emaliowany na kolor czerwony wklęsły napis "CCCP" . W dolnej części awersu skrzyżowane są karabin Mosin z szablą. Rewers jest gładki i posiada wybity kolejny numer. Pierwsze nadanie medali nastąpiło 19 października 1938 roku, wręczono wówczas 168 medali. W okresie tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej nadano ponad 4 miliony medali. Medalem tym odznaczono głównie szeregowców i podoficerów, rzadziej młodszych oficerów i osoby cywilne. W okresie powojennym udekorowano nim jeszcze ok.1 mln osób za udział w wielu innych konfliktach zbrojnych. Do 1 stycznia 1995 r. medalem nagrodzono 5 210 078 osób.