Jeśli dysponujecie Państwo wiedzą na dany temat, chcielibyście uzupełnić odpowiedź i podzielić się posiadanymi informacjami, prosimy o kontakt mailowy. Jeśli informacja okaże się cenna i ciekawa, zostanie przez nas opublikowana. Zapraszamy do współpracy!
Kostrzyńska gazownia została oddana do użytku w 1883 r. Inwestorem i zaopatrującym miasto w gaz była istniejąca do dziś Thüringer Gasgesellschaft AG (Turyndzka Spółka Gazowa S.A.) Firma ta założona została w 1867 r. i posiadała swą siedzibę w Gotha, później w Lipsku. Aktywna była na terenie całych Niemiec,
w 1942 r. zaopatrywała w gaz ponad 4 tys. miast i wsi. Kostrzyńska siedziba spółki oraz obiekty gazowni znajdowały się przy Weinbergstraße (obecnie ul. Żeglarska).
Lokalizacja gazowni (Städt. Gaswerk) na planie miasta z lat trzydziestych
W wyniku owocnych negocjacji prowadzonych przez architekta miejskiego Waltera Hechta gazownię odkupiło od Thüringer Gasgesellschaft po atrakcyjnej cenie (448.000 marek, choć wartość szacowano na 1,5 mln marek) miasto przekształcając ją w Städtisches Gaswerk (Miejskie Zakłady Gazownicze). Gazownia przynosiła wysokie zyski.
Obiekt gazowni (budynki bezpośrednio "nad tramwajem")
Już w pierwszych dniach walk o Kostrzyn (1 lutego 1945 r.) gazownia ucierpiała. W płomieniach stanął zbiornik gazu oraz oba zbiorniki na ropę ostrzelane
i podpalone przez Niemców celem uniemożliwienia wykorzystania ich przez wroga. Główny obiekt gazowni przetrwał w stanie uszkodzonym do lat osiemdziesiątych XX w. Starsi kostrzynianie z pewnością pamiętają wysoki, szary betonowy budynek, stanowiący obok kominów "Celulozy" i wieży kościoła charakterystyczny punkt wysokościowy Kostrzyna (doskonale widoczny z szosy prowadzącej ze Słońska). Rada Miasta podjęła decyzję (przy kilku głosach sprzeciwu) o wyburzeniu tego obiektu, co też uczyniono. Budynek wysadzono, zbiorniki zasypano, teren zniwelowano i na miejscu gazowni prywatni inwestorzy postawili domki jednorodzinne (Osiedle nad Wartą).
Jeśli zaś chodzi konkretnie o zadane pytanie, to odpowiedź jest prosta. "Gaz miejski", tj. mieszaninę wodoru, metanu, tlenku węgla i azotu, wytwarzano na miejscu poprzez zgazowywanie węgla (czyli zamianę węgla w gaz) - do tego właśnie służyła gazownia. Tak więc do kostrzyńskiej gazowni dostarczano nie gaz, a węgiel. Gaz natomiast był w niej wytwarzany i rozsyłany gazociągiem do odbiorców.
Ruina gazowni - fot. z archiwum Józefa Piątkowskiego
W którym miejscu usytuowany był kościół przy dawnej ulicy Adolfa Hitlera?
Gdzie przed wojną znajdował się tartak w Kostrzynie?
Czy w Kostrzynie lub w okolicach znajdowały się obozy RAD?
Co stało się z armatą i obeliskiem, które się znajdowały na Bastionie Król?
Czy posiadacie Państwo informacje na temat "starego amfiteatru"?
Jakie były losy kostrzyńskiej straży pożarnej przed wojną?
Czy znana jest historia kamienicy przy ul. Wodnej 13? Podobno kiedyś był to szpital?
Przez kogo został rozebrany zamek i gdzie powędrowały jego cegły?
Co znajdowało się przed wojną na obecnej ulicy Krótkiej?
Gdzie znajdował się "Bienenhof"?
Skąd pochodzi nazwa Wzgórze Grudzia? W którym miejscu znajdowała się wieś Grudzia?
Gdzie w przedwojennym Kostrzynie znajdował się stadion miejski?
Kto i kiedy kazał usunąć z kostrzyńskich ulic tory tramwajowe?
Do czego służył filar widoczny z mostu na rzece Warcie?
Kiedy otwarto Stadion Miejski w Kostrzynie nad Odrą?
Kiedy definitywnie zamknięto przejazd przez most, na drugą stronę Odry dla ludności cywilnej?