NEW! Select language from the list below:

kronika wydarzeń
W dniach 28 sierpnia - 30 sierpnia 2015 roku na Starym Mieście odbyły się XVI Dni Twierdzy Kostrzyn.
Poniżej znajdą Państwo archiwalne newsy związane z obchodami oraz galerie zdjęć i filmów.


Piątek, 28 sierpnia
16:30 Inauguracja Dni Twierdzy - otwarcie Wieczoru Kresowian i Pionierów Kostrzyna
16:45 "Nie ma jak Lwów....i nie ma jak Wilno" - Chór Tajoj i zespół "Vena"
17:45 "Vivat Rzeczpospolita!" - XVII-wieczna inscenizacja historyczna
18:15 "Perły pieśni rosyjskiej" - koncert zespołu "Kozacy bajkalscy"
19:30 "Szlachcice, chudopachołki i warchoły" - waśnie i bójki
20:00 "Bałkańskie rytmy" - zespół "Balkan Express"
21:30 Teatr Ognia "Piromancja"

Sobota, 29 sierpnia
11:00 Pokazy modeli pływających (fosa przy Bastionie Filip)
12:00 Wystawa modeli militarnych - modelarze z Kostrzyna (Brama Berlińska)
12:30 "Udział niemieckiego lotnictwa (Luftwaffe) w walkach o Festung Küstrin" - prelekcja Pawła Kukurowskiego (Brama Berlińska)
13:15 "Miasto mojego dzieciństwa" - spacer po Starym Mieście z byłym mieszkańcem miasta Klausem Thielem (Brama Berlińska)
15:00 "Hej, hej ułani, malowane dzieci..." - pokazy Lubuskiego Oddziału Kawalerii w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich
15:45 "Nam strzelać rozkazano" - pokazy artylerii pruskiej (kanonierzy z Letschina, Frankfurtu, Seelow i Buckow)
16:15 Twierdza Nysa w Twierdzy Kostrzyn - 32 Regiment Piechoty
16:45 Edmax - konkurs drwali
17:00 "Folkowe rytmy świata" - grupa Redlin
18:15 "Przybyli ułani pod okienko" - ognisko ułańskie
19:00 "Magia Starego Miasta" - iluzjonista Mariusz Czajka
20:00 "Muzyczny mix Zakarpacia" - zespół Luiku

Niedziela, 30 sierpnia
06:30 Wielka ucieczka - wielka wycieczka (za rezerwacją miejsc, start na parkingu MOSiR)
- Muzeum Obozów Jenieckich Żagań
- Lubuskie Muzeum Wojskowe Drzonów
- Skansen fortyfikacyjny Czerwieńsk STM "Odra Czerwieńsk "
19:00 Pieśni Krzyżowców i Pielgrzymów - Jacek Kowalski (Kościół NMP Matki Kościoła)

Ponadto: Wystawa pszczelarska, pokaz garncarski, pokaz piekarski, pokaz kowalski, dmuchane zamki, stoiska handlowe i gastronomiczne, przejażdżki kajakiem.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Sponsorzy imprezy:

Dodano: 12.08.2015

INFORMACJE ORGANIZACYJNE (DNI TWIERDZY) INFORMACJE ORGANIZACYJNE (DNI TWIERDZY)
Nasza tradycyjna impreza odbywa się od 16 lat na terenie Starego Miasta. Jest to obszar ruinny, na którym obowiązuje zakaz ruchu wszelkich pojazdów. Oczywiście w czasie Dni Twierdzy czynimy wyjątek dla pojazdów obsługi, dla wykonawców,  wystawców  i  służb.  Wszystkich  naszych  pozostałych  gości  i  widzów prosimy o przestrzeganie tego zakazu i skorzystania z okalających Stare Miasto parkingów. Szczególnie polecamy parking przy siedzibie naszej administracji, który jest w stanie pomieścić kilkadziesiąt samochodów i z którego prowadzi najkrótsza (i specjalnie oświetlona) droga do miejsca imprezy. Parking przy Hotelu Bastion jest w weekendy przeciążony i do tego bardziej oddalony od centrum wydarzeń. Zapraszamy na Graniczną 1!

Dodano: 26.08.2015

KONCERT W KOŚCIELE NMP MATKI KOŚCIOŁA KONCERT W KOŚCIELE NMP MATKI KOŚCIOŁA
W   ramach   XVI   Dni   Twierdzy   odbędzie   się  na  zakończenie  tej  historyczno-kulturalnej  imprezy  koncert  muzyczny  w wykonaniu znanego poznańskiego muzyka Jacka Kowalskiego, który występując wraz z Tomaszem Dobrzańskim jako zespół "Klub Świętego Ludwika" zaprezentuje średniowieczne "Pieśni krzyżowców i pielgrzymów". Jacek Kowalski to historyk sztuki, ale również poeta, bard i tłumacz literatury starofrancuskiej. Śpiewa od lat osiemdziesiątych, a jego specjalnością jest muzyka średniowieczna i religijna. Koncert odbędzie się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła przy ul. Wyszyńskiego w niedzielę, 30 sierpnia br. o godz. 19:00 po wieczornej mszy św. Wstęp wolny, zapraszamy!

Dodano: 26.08.2015

KRWIOBUS NA STARYM MIEŚCIE KRWIOBUS NA STARYM MIEŚCIE
Każda okazja jest dobra, aby ratować ludzkie zdrowie i życie. Jedną z form leczenia jest krwiodawstwo. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział w Gorzowie od wielu lat próbuje różnymi drogami dotrzeć do potencjalnych krwiodawców, aby pozyskać życiodajny płyn. Podczas tegorocznych Dni Twierdzy pojawi się na Starym Mieście na zaproszenie Muzeum Twierdzy krwiobus, w którym w sterylnych warunkach będzie można oddać krew. Akcja będzie miała miejsce w sobotę, 29 sierpnia br. od godziny 11:00 i trwać będzie do godz. 15:00. Zapraszamy wszystkie zdrowe osoby chętne do przyłączenia się do szczytnej idei do oddania krwi w tym dniu. Krew mogą oddać osoby zdrowe, trzeźwe i pełnoletnie (należy okazać dokument tożsamości). Liczymy na liczny udział kostrzynian!

Dodano: 26.08.2015

XVI Dni Twierdzy przed nami

Dodano: 26.08.2015

DAR KRWI DAR KRWI
W czasie Dni Twierdzy zorganizowana została przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gorzowie Wlkp. we współpracy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, akcja oddawania krwi. W ciągu kilku godzin sobotniego przedpołudnia w krwiobusie zarejestrowało się 21 osób chcących podzielić się życiodajnym płynem - niektórzy uczynili to po raz pierwszy. Dwóch z nich niestety zostało wykluczonych z grona dawców ze względu na niekorzystne parametry zdrowotne. Jak powiedziała żartobliwie kierująca akcją p. dr Wanda Chmielewska: "Ilość krwi nie jest oszałamiająca, ale po raz pierwszy krew pobierana była przez nas przy akompaniamencie wystrzałów armatnich." Krwiodawcom, których nie przestraszyła pruska artyleria, serdecznie dziękujemy!

Dodano: 05.09.2015

KAWALERIA NA STARYM MIEŚCIE KAWALERIA NA STARYM MIEŚCIE
Kawalerzyści, którzy w minioną sobotę pojawili się na Starym Mieście, aby zaprezentować kunszt jeździecki, prezentowali sie w galowych mundurach znakomicie. Lubuski Oddział Kawalerii w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich zaprezentował wspaniałą technikę, sztukę panowania nad końmi oraz władania bronią. Siedmiu jeźdźców m. in. z Lubniewic (Ośrodek Jeździecki "Master") i z Drezdenka pod dowództwem rotmistrza Janusza Walaszka pokusiło się nawet o przeprowadzenie szarży ułańskiej mimo trudnych warunków terenowych. Po pokazie miało miejsce ognisko ułańskie i przejażdżki konne dla dzieci. Za ten wspaniały występ Muzeum Twierdzy sprezentowało oddziałowi siodło jeździeckie z oprzyrządowaniem. Ku chwale polskiego oręża!

Dodano: 05.09.2015

MUZYCZNA PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA MUZYCZNA PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA
Organizatorzy Dni Twierdzy oferują w programie nie tylko liczne pokazy, rekonstrukcje i inne wydarzenia o charakterze historycznym, ale również relaks i zabawę. Tym razem była to muzyczna podróż w klimatach wschodnich i południowych. Pierwszego dnia kresowe zespoły "Vena" i "Tajoj" z Gorzowa zaprezentowały muzykę lwowską i wileńską. "Bajkalscy Kozacy" przepięknie wykonali kanon najbardziej znanych pieśni rosyjskich a "Balkan Express" poprowadził słuchaczy na południowe krańce Europy. Drugiego dnia dynamiczny koncert folkrockowy zaprezentował zespół "Redlin", zaś wieczorem muzykę Zakarpacia zagrała ukraińska grupa "Luiku", która zawładnęła publicznością utworem "O Jeżusz Maryja, szto to wczera buło". "Buło" czego posłuchać i przy czym potańczyć. Następna okazja dopiero za rok.

Dodano: 05.09.2015

WYSTAWA POJAZDÓW MILITARNYCH WYSTAWA POJAZDÓW MILITARNYCH
Wśród kostrzynian można znaleźć wielu pasjonatów. Szkoda tylko, że nie wszyscy decydują się na ujawnienie swoich talentów. Tym razem jednak się udało i trafiliśmy na ślad modelarzy, którzy zajmują się budową modeli militarnych. Panowie Romuald Komorowski i Jerzy Pielasa zdecydowali się pochwalić swoimi pracami i wspólnie z Muzeum Twierdzy została zorganizowana wystawa w Bramie Berlińskiej. Jej otwarcie miało miejsce w ramach Dni Twierdzy w sobotę 29.08. br. Kilkanaście zgromadzonych efektownych modeli pojazdów pancernych można oglądać w specjalnej gablocie w Bramie Berlińskiej, w godzinach jej otwarcia. Wystawa będzie prezentowana do końca września. Zapraszamy! (wstęp wolny)

Dodano: 05.09.2015

LUFTWAFFE W WALKACH O KOSTRZYN 1945 LUFTWAFFE W WALKACH O KOSTRZYN 1945
W marcu br. ukazała się nakładem Muzeum Twierdzy książka autorstwa Gerda-Ulricha Herrmanna "Twierdza Kostrzyn 1945. Oczekiwania a rzeczywistość" (do nabycia w Muzeum). Mimo obszerności pracy nadal pojawiają się wątki i epizody z walk o Kostrzyn, które są w ogóle lub mało znane. Jednym z nich jest udział lotnictwa niemieckiego w obronie Kostrzyna. Temat ten zaprezentował 29.08. br. na prelekcji w ramach Dni Twierdzy doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego Paweł Kukurowski. Szczególne zainteresowanie ponad 30 słuchaczy wzbudził wątek samobójczych ataków lotników niemieckich na mosty odrzańskie w okolicy Kostrzyna. Jak widać jeszcze wiele tematów z historii naszego miasta czeka na dokładniejsze zbadanie.

Dodano: 05.09.2015

MIASTO MŁODOŚCI KLAUSA THIELA MIASTO MŁODOŚCI KLAUSA THIELA
Muzeum Twierdzy Kostrzyn oferuje zwiedzanie Starego Miasta i twierdzy z przewodnikiem. Niewiele jest jednak osób, które osobiście pamiętają Stary Kostrzyn z czasów przed jego zagładą. Podczas Dni Twierdzy nadarzyła się 29.08. br. sposobność pospacerować w towarzystwie byłego mieszkańca miasta p. Klausa Thiela z Berlina (rocznik 1936), który zapamiętał Kostrzyn oczyma kilkuletniego dziecka. Swoje wspomnienia zaprezentował on licznym uczestnikom spaceru (ok. 50 osób). Opowieść p. Thiela, tłumaczona na język polski przez pracownika MTK Julię Bork, wzbogacona została przez prezentację tekturowego modelu domu stojącego niegdyś przy Zaułku Gwoździarskim (Nagelschmiedstraße) nr 146/47, w którym mieszkał mały Klaus. Było to prawdziwe spotkanie z historią.

Dodano: 05.09.2015

WIELKA WYCIECZKA - WIELKA UCIECZKA WIELKA WYCIECZKA - WIELKA UCIECZKA
W ramach Dni Twierdzy zorganizowana została ostatnia tegoroczna wycieczka muzealna. Tym razem jej trasa wiodła na południe województwa lubuskiego. 40 uczestników zwiedziło w pierwszej kolejności Muzeum Obozów Jenieckich (w tym znany ze słynnej ucieczki Stalag Luft III) oraz Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych w Żaganiu, następnie Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie i na zakończenie Skansen fortyfikacyjny "Odra Czerwieńsk". Wycieczka miała charakter wybitnie historyczno-militarny, dlatego oprócz przewodników lokalnych informacji udzielali również pracownicy MTK Marcin Wichrowski i Jerzy Dreger. Pilotem był Paweł Rychterski. Kolejna wycieczka dopiero w przyszłym roku. Już teraz wyszukujemy miejsca, które chcielibyśmy odwiedzić. Pomysły mile widziane!

Dodano: 05.09.2015

PIEŚNI PIELGRZYMÓW I KRZYŻOWCÓW PIEŚNI PIELGRZYMÓW I KRZYŻOWCÓW
Ostatnim   akcentem   tegorocznych  Dni  Twierdzy  był  koncert  średniowiecznych  "Pieśni  krzyżowców  i  pielgrzymów"  w wykonaniu zespołu znanego pod nazwą "Klub Świętego Ludwika" w składzie Jacek Kowalski i Tomasz Dobrzański. Koncert odbył się w niedzielę, 30.09. w kościele pw. NMP Matki Kościoła przy ul. Wyszyńskiego po wieczornej mszy św. Obaj muzycy przy akompaniamencie interesujących replik dawnych instrumentów muzycznych zaprezentowali poetycki blok pieśni i poezji z okresu wypraw krzyżowych, które z zainteresowaniem wysłuchało ok. 50 osób, w tym, co ciekawe, kilkoro dzieci. Muzeum Twierdzy Kostrzyn składa podziękowanie księdzu Proboszczowi Wojciechowi Skórze za udostępnienie kościoła na organizację koncertu.

Dodano: 05.09.2015

Dodano: 05.09.2015

Ostatnia aktualizacja: 05 września 2015 roku
(c) Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2010 - wszystkie prawa zastrzeżone